آخرین جزئیات مشارکت همراه اول با شرکت اورنج فرانسه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار همراه اول

سفر پنج روزه رییس جمهور و هیأت همراه به ایتالیا و فرانسه در حالی دیروز به پایان رسید که رهاورد حضور حسن روحانی در کشور فرانسه امضای بیش از 40 سند همکاری و قرارداد جدید در حوزه های مختلف اقتصادی بود.

به گزارش بورسینس به نقل ار بورس نیوز، یکی از مهمترین مذاکرات و رایزنی های انجام شده در خصوص همکاری شرکت همراه اول و اورنج بوده که حوزه های مختلفی را از جمله خرید سهام و مشارکت در حوزه ICT شامل می شود.

در همین ارتباط، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه نور دنا در خصوص آخرین جزئیات مشارکت همراه اول با شرکت اورنج فرانسه و صحت خرید سهام این شرکت فعال در بازار سرمایه توسط این کمپانی فرانسوی به خبرنگار ما گفت: طی این سفر تعدادی از مدیران “همراه” وزیر ارتباطات را همراهی کردند تا از این کمپانی فرانسوی بازدید کرده و سرمایه گذاری خارجی در حوزه ICT ایران را با این کشور اروپایی مورد بررسی قرار دهند.

علی فیاض بخش افزود: اورنج اپراتوری است که در حوزه شبکه های تلفن ثابت و تلفن همراه و نیز در بخش های نوآوری حوزه ICT خوب فعالیت کرده و همکاری و مشارکت با آن می تواند برای اکوسیستم حوزه نوآوری شبکه های تلفن ثابت و موبایل تجارت خوبی را برای ما به همراه داشته باشد.

چون اروپا و به ویژه کشور فرانسه پکیج خانوادگی گسترده ای در این حوزه دارد و می تواند برای ایجاد پکیجی کامل در شبکه ای یکپارچه بین تلفن های ثابت و همراه در ایران به “همراه” کمک کند که این امر از طریق انتقال دانش بازار و جهت ارایه خدمات متنوع امکان پذیر است.

این مقام مسئول تأکیدکرد: اپراتورها تقریباً در مناطق جغرافیایی مختلف کار می کنند و ایران نیز می تواند از این پس نه تنها در داخل کشور بلکه در حوزه های مختلف و در کشورهای دیگر نیز ورود پیدا کند.

فیاض بخش افزود: همرا اول در تلاش است بازار فعالیت خود را از طریق استفاده از تجارب و دانش اورنج گسترش دهد و ارایه خدماتش تنها محدود به جمعیت حدود 80 میلیون نفری داخل کشور نباشد؛ بلکه هدف ما این است که حداقل در منطقه خاورمیانه حضوری فعال داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه نور دنیا در خصوص دلایل و مزایای همکاری با اورنج گفت: طبق قوانین و محدودیت های جهانی این الزام وجود دارد که اگر یک شرکت بخواهد به عنوان اپراتور جدید در کشور و یا منطقه جدید دیگری فعال شود، بایستی قبلاً حداقل در دو منطقه جغرافیایی دیگر نیز حضور داشته باشد.

در حالیکه “همراه” تنها در ایران فعال بوده و بهتر است از طریق مشارکت با اورنج فرانسه راه ورود خود را به نقاط دیگر و سایر بازارهای موجود باز کند که از جمله آن می توان به منطقه خاورمیانه و کشورهای حوزه شاخ آفریقا اشاره کرد که اورنج در این مناطق حضوری فعال دارد.

وی تأکید کرد: چنانچه یک اپراتور دیگر همانند اورنج وارد ترکیب سهامداری همراه اول و مخابرات شود، می تواند در زمینه گسترش فعالیت ها بسیار اثر گذار باشد. البته درصد خرید سهام “همراه” توسط این شرکت فرانسوی مشخص نیست؛ گرچه درصد خرید سهام نیز پارامتر چندان اثر گذاری محسوب نمی شود؛ بطوریکه حتی با خرید حدود پنج درصد از سهام “همراه” نیز می توان این مشارکت را عملیاتی کرد.

فیاض بخش با اشاره به اینکه جزئیات نهایی از همکاری با اورنج هنوز اعلام نشده، تأکید کرد: موضوع مذاکره با اورنج جهت همکاری های بلند مدت است و در این رابطه بایستی هم آنها نسبت به بازارهای مالی و اقتصادی ما شناخت لازم را داشته باشند و هم ما باید مواردی کلی جهت آغاز همکاری ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: اینکه رسانه ها تنها نام اورنج را به عنوان شریک جدید “همراه” مطرح کنند قدرت چانه زنی ما را پایین می آورد؛ درحالیکه سایر اپراتورها از کشورهای مختلف می توانند در دایره بررسی ما قرار گیرند.

از این رو بایستی گفت اورنج علاقمند است که با “همراه” مشارکت کند و در این خصوص نباید عجله کنیم. بر همین اساس با توجه به اینکه بازار ایران به روی سرمایه گذاران و شرکت های خارجی باز شده، بایستی تأمل کنیم و با دقت بیشتری موارد را مورد ارزیابی قرار دهیم که این نکته بسیار مهمی است.

در خاتمه، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه نور دنیا در خصوص آثار سودآوری مشارکت “همراه” با شرکت های خارجی و چشم انداز آتی آن گفت: در حال حاضر شاخص ARPU یعنی میانگین درآمد ماهانه به ازای هر مشترک در ایران حدود 4 تا 4.5 دلار است که همین شاخص در منطقه خاورمیانه از جمله کشورهای عراق و عمان بین 9 تا 11 دلار است.

از این رو بایستی این سوال را مطرح کرد که آیا واقعاً توسعه یافتگی عراق از ایران بالاتر است که قطعاً اینطور نیست. اما چرا درآمدهای آنها بالاتر است، به این دلیل که اپراتورها توانسته اند با سینرژی و هم افزایی بالاتر و استفاده از تجارب اپراتورهای بین المللی، خدماتی ارایه کنند که درآمدهایشان را تا این اندازه رشد دهد. بر همین اساس اپراتورهای ایرانی نیز می توانند از طریق شرکای خارجی و بین المللی همچون اورنج درآمدهای خود را از حدود 4.5 دلار تا درآمدهای منطقه ای افزایش دهند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: همراه اول در بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب