اخبار و گزارش بورس شنبه 10 بهمن 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

امروز شاخص بورس با افزایش 382.89 واحدی (0.54 درصد) به عدد 71،393.90 واحد رسید.

نمادهای فارس (268.25+)، شپنا (55.52+)، وبصادر (37.75+)، تاپیکو (35.51+)، کچاد (30.32+)، بیشترین تاثیر مثبت و اخابر(52.43-)، وغدیر(36.55-)، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 4 واحد به عدد 760.50 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز با تاثیر معاملات بلوک های سه بانک صادرات، تجارت و ملت به 827.26 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را پس از بلوک وبصادر و وتجارت ، خساپا با 51.85 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 4.012  میلیارد سهم رسید که خساپا  با 321.913 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: رتاپ، رکیش، مداران

* بیشترین عرضه : خاور، خودرو، خپارس

* گروه های خودرو، بانکها، شیمیایی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: والبر(10.96+)، خرینگ(7.84+)، خاذین و سخاش و دفارا(5+)

* بیشترین کاهش قیمت: فسپا(10.39-)، چکارن(4.92-)، غاذر(4.82-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

در شرایط امروز فارغ از تحلیل های موجود، سرمایه گذاران می خواهند از فضای رشد و موجی که ایجاد شده حداکثر استفاده را ببرند و این در حالی است که آنها درهمین شرایط آمادگی خروج سریع از بازار سرمایه را نیز دارند چراکه زنده بودن تلخی خاطرات سال 92 و نیز فراگیر نشدن بازار در حال حاضر باعث شده که امروز شخصیت بورس تبدیل به شخصیتی دست به ماشه گردد.

اما برای اینکه روند بلند مدت تر شود باید بازار سرمایه و روند تثبیت شوند به عبارتی دیگر باید تنوع نقدینگی در بورس با افزایش تعداد و نوع افراد درگیر با بورس اتفاق بیفتد که این امر از طریق ورود سرمایه گذار خارجی، صندوق های سرمایه گذاری و ورود حقوقی ها در دسترس است

البته در کنار اینها ما باید صنایعی داشته باشیم که اتفاقات واقعی هم به لحاظ سود آوری و هم به لحاظ ساختاری در آنها روی دهد یعنی یا سود هایی را ایجاد کنند و یا چشم اندازی را ایجاد کنند که افزایش قیمت ها توجیح پیدا کنند مثل صنعت خودرویی و حمل و نقلی.

امروز عرضه در بازار بورس و خصوصا در گروه خودرو بالا بود که برای فردا بازاری متعادل تر پیش بینی می کنیم.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    گروه بانک امروز روند نزولی آرامی طی کردند و در پایان معاملات اکثر نمادهای گروه در بازه مثبت و در حوالی قیمت صفر تابلو قرار دارند. قبلا هم بیان کردیم که گروه بانک با توجه به اینکه مانند گروه خودرو هیجانی معامله نمی شوند کم ریسک هستند. با معامله 223 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. در مورد سهام توصیه شده برای خرید طی ماه گذشته همچنان توصیه به نگهداری داریم.

معامله بلوک بانک های صادرات در قیمت 1026 ، بانک ملت در قیمت 2251 ریال و بانک تجارت در قیمت 1203 ریال انجام شد که هر سه بلوک توسط کارگزاری بانک کشاورزی و برای یک شرکت خصوصی وابسته به بانک کشاورزی خریداری شده و قرار است منابع مالی 535 میلیارد تومانی صرف افزایش سرمایه بانک کشاورزی شود که در سال جاری موفق به دریافت مجوز وزارت اقتصاد شده است.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    گروه خودرو که طی روزهای گذشته به صورت هیجانی روندی صعودی طی کردند امروز نیز به صورت کاملا هیجانی ریزش کردند و اکثر نمادها با صف فروش معاملات را به پایان رساندند. وضعیت در بین نمادهای قطعه ساز بهتر بود و رشد خوبی داشتند.

با معامله 321 میلیون سهم خساپا بیشترین حجم معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد. این سهم که دو روز معاملاتی گذشته صف خرید بسیار سنگین داشت امروز روندی نزولی طی کرد و با 3.6 درصد مثبت معاملات را به پایان رساند.

منفی خوردن نمادهای گروه خودرو بعد از معاملات هیجانی و رشد یکباره نمادها امری طبیعی است. با کاهش هیجانات و اصلاح قیمت در گروه خودرو شاهد معاملات متعادل در گروه خواهیم بود و ریسک سرمایه گذاری در این گروه پایین خواهد آمد.

قرارداد همکاری ایران با پژو فرانسه در حالی در حضور رئیس‌جمهور امضا شد که قرار است تولید خودروهای پژو ۴۰۵ و ۲۰۷ ساماندهی شده و خودروهای جدید از سال ۲۰۱۷ در ایران به تولید برسند.

گروه فراورده های نفتی

    قیمت جهانی نفت در معاملات دیروز افزایش یافت و هر بشکه نفت برنت در برابر ۳۴ دلار و ۱۰ سنت معامله شد. به واسطه افزایش قیمت نفت و عدم رشد گروه فراورده نفتی طی روزهای گذشته، امروز شاهد رشد نمادهای گروه بودیم به طوری که اکثریت نمادها با صف خرید همراه شدند. با معامله 21.9 میلیون سهم شپنا بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه قند و شکر

    با افزایش عرضه در کلیت بازار شاهد افزایش تقاضا در گروه قند و شکر بودیم به طوری که تمام نمادهای گروه تا بازه مثبت صعود کردند. در پایان تمام نمادها در بازه مثبت قرار دارند و با معامله 11.82 میلیون سهم قثابت بیشترین حجم معاملات را در گروه به خود اختصاص داد.

گروه عرضه برق، گاز

    شرکت پتروشیمی فجر به منظور ورود به بازار سرمایه و عرضه اولیه سهام خود، جلسه‌ معارفه‌‌ای با حضور مدیران و سهامداران در روز دوشنبه برگزار خواهد کرد. مدیرعامل شرکت پتروشیمی فجر به تشریح وضعیت فعلی و برنامه‌های آینده این شرکت پرداخت و با اشاره به مزیت‌های شرکت در بحث فروش و خوراک، به سهامداران اطمینان خاطر داد که بازدهی مناسبی از این سهام به دست آورند. وی تصریح کرد: شرکت پتروشیمی فجر از بعد مالی و مشتری بسیار شفاف و بدون ابهام است.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

(شکربن) با توجه به ارائه اطلاعات پیش بینی سال مالی منتهی به 29/12/94

(خرینگ) با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

(كهرام) با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

(دشیمی) با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

(فخاس) با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

(كنور) با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

(بكاب) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی

(والبر) پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه

توقف نمادهای معاملاتی

(كاذر) با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

(خوساز) با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

(خوسازح) با توجه به توقف نماد اصلی

(کچینی) جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره

 گروه پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب