ادامه فاز مثبت بورس / استقبال بورس تهران از سرمایه گذار خارجی با ژیان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
زیر ساخت های بازار سرمایه

شاخص بورس تهران در معاملات امروز به روند صعودی توام با احتیاط خود ادامه داد و با رشد نسبی قیمت‌ها و همچنین افزایش 300 واحدی شاخص به کار خود پایان داد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بورس تهران بعد از تجربه یک هفته رویایی و هیجانی با ثبت بازدهی 13 درصدی، در معاملات اولین روز هفته اندکی از هیجان اولیه خود کاست و در نهایت با رشد 300 واحدی شاخص مواجه شد.

به این ترتیب بورس تهران در معاملات امروز نیز تلاش خود را برای ادامه روند صعودی و ثبت رکورد شکنی جدید انجام داد اما با حاکم شدن فضای تردید اندکی از موضع خود عقب نشینی کرد و با افت مواجه شد با این حال فعالیت نوسان گیران در تالار شیشه ای موجب مثبت ماندن شاخص بورس شد.به طوری که شاخص بورس تهران که تا کانال 71 هزار و 700 واحد افزایش پیدا کرده بود، در نیمه معاملات افت کرد و به رشد 382 واحدی و قرار گرفتن در کانال 71 هزار و 393 واحد رضایت داد.

از مهم ترین اتفاقات امروز تالار شیشه‌ای منفی شدن شرکتهای خودرویی با وجود قراردادهای جدید خارجی و همچنین عرضه بلوکی سه بانک ملت، تجارت و صادرات بود که هر سه این شرکت ها به فروش رفت.

همچنین در گروه خودرویی، صف‌های میلیونی خرید به صف های میلیونی فروش مواجه شد و اغلب شرکتهای این گروه روند نزولی در پیش گرفتند. اصلاح قیمتی نماد این گروه در حالی صورت می گیرد که گزارش های 9 ماهه این شرکت‌ها وضعیت جالبی از سودآوری آنها را نشان نمی دهد.

به این ترتیب در بازار امروز شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس، پالایشگاه اصفهان، بانک صادرات، تاپیکو، چادرملو، نفت و گاز پارسیان و سایپا بیشترین تاثیر را در رشد شاخص بورس گذاشتند و در مقابل شرکتهای مخابرات، غدیر، ایران خودرو، ارتباطات سیار و گروه توسعه ملی با افت خود مانع از رشد بیشتر شاخص شدند.

امروز همچنین شرکت‌های تجارت الکترونیک پارسیان، کارت اعتباری کیش و داده پردازی ایران از شرکتهای دارای صف خرید میلیونی بودند و در طرف دیگر شرکتهای ایران خودرو دیزل، ایران خودرو، پارس خودرو و زامیاد به همراه گروه بهمن و سایپا دیزل بیشترین صف فروش بازار را به خود اختصاص دادند.

با این حال در بازار امروز بورس تهران حجم و ارزش معاملات همچنان رشد کرد به طوری که در مجموع بیش از 195 میلیون سهم به ارزش 368 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به 305 هزار میلیارد تومان رسید.

استقبال از سرمایه گذار خارجی با ژیان

استقبال بورس تهران از سرمایه گذار خارجی با ژیان

علی رغم رشد بیش از 382 واحدی شاخص کل در معاملات روز جاری که 268 واحد آن را مدیون معاملات هلدینگ خلیج فارس بود اما قیمت اغلب سهام شرکت ها با افت و بعضاً صف فروش نیز همراه شدند اتفاقی که پیش بینی آن از معاملات روز چهارشنبه کار سختی نبود.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، واقعیت امروز بازار سرمایه را باید در شاخص کل هم وزن دید، نماگری که بورس را همانگونه که است نمایش می دهد و هیچ اصراری بر بزرگ نمایی ندارد. اما سئوال اصلی و اساسی امروز بورس موضوعی است که هیچ ارتباطی به شاخص و روند آن ندارد.

مسئول اصلی امروز بورس علت تشکیل روند نزولی در سهام شرکت هایی است که تا دو روز کاری گذشته با صف های خرید میلیونی و قابل توجه همراه بودند و حتی به میزان حجم مبنا هم عرضه نداشتند؟

اینکه بخواهیم رشد قیمت سهام طی روزهای گذشته و افزایش رقم شاخص را بهانه کنیم اصلاً دلیل منطقی و قابل قبولی نیست و اغلب اهالی تالار نیز به خوبی به این موضوع واقف هستند چرا که این رشد در مقایسه با آن افت همچون دانه ارزنی است در برابر گردو که هنوز راه بسیار زیادی را باید برای رسیدن به جایگاه اصلی طی کند مضاف بر اینکه این رشد در مقایسه با اخبار و اتفاقات مثبت اقتصادی اخیر اصلاً هیچ است.

پس باید برای افت بازار دنبال یک دلیل منطقی تر و حساب شده تر باشیم از همین رو اهالی تالار معتقدند عامل اصلی افت بازار سرمایه جو روانی منفی و هیجان فروشی است که سامانه ناکار آمد معاملاتی طی روز سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته ایجاد کرد و مشکلات ساختاری آن تا به امروز هم ادامه دار بود.

واقعاً جای تعجب دارد که چگونه می شود مسئولین در حالی دم از گسترش و توسعه بازار سرمایه می زنند و بزرگترین افتخار امروز بورس ما شده حضور سرمایه گذاری خارجی درحالیکه سامانه معاملاتی بورس ما کشش 900 میلیارد تومان ارزش معامله در یک روز و یا 800 میلیون حجم معامله را ندارد.

آیا ارزش و لیاقت بازار سرمایه ما استفاده از چنین نرم افزار و سامانه معاملاتی است؟ واقعاً چند سال است که هر روز به بهانه های مختلف در حال رفع اشکالات و ایرادات این سامانه هستیم و با افتخار سخن از عیب یابی و رفع آن در سامانه معاملاتی بومی خود می گوییم.

بی تعارف بگوییم استفاده از این سامانه در مقابل تبلیغات خارجی بازار سرمایه ایران به مثابه استقبال از میهمانان خارجی با خودروی ژیان است.

دو سال بازار سرمایه روند نزولی داشت و بهترین فرصت برای اصلاح زیرساخت ها و ابزارهای این بازار بود اما دریغ از یک حرکت کوچک شاید مسئولین خودشان هم توقع بازگشت به رونق بورس را نداشتند.

در پایان یکبار دیگر یادآور می شویم که تازه اول راه صعود بورس است، هنوز اتفاقات مثبت اقتصادی در صنایع خودنمایی نکرده که اگر اولین نشانه آن ظاهر شود بازار سرمایه مهار شدنی نمی شود پس لطفاً تا دیر نشده با یکی از شرکت های خارجی و نامدار به جهت خرید نرم افزار سامانه معاملاتی در حد و شأن بورس تهران وارد مذاکره شوید و مطمئن باشید این سامانه نمی تواند آبروی بازار سرمایه ایران را پیش سرمایه گذار خارجی حفظ نماید.

زیر ساخت های بازار سرمایه

ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه

در گروه سرمایه گذاری ها وسبحان که روز چهارشنبه عرضه اولیه آن انجام و در قیمت ۱۴۹۰ ریال کشف قیمت شد ، با معاملات مثبت، پر حجم و پر تقاضایی در حاشیه 4.9 درصد مثبت مواجه شد ، به طوریکه این نماد در قیمت تومان ۱۵۶ تومان صف خرید بالغ بر ۹۳ میلیون سهمی را تجربه کرد .

معاملات بازار سرمایه در اولین روز از هفته جاری با انجام معامله بلوکی سه بانک صادرات، تجارت و ملت همراه شد.

به گزارش بورسینس به نقل از کارگزاری مهرآفرین، در حالی طی روز جاری معامله بلوکی در سه نماد مذکور انجام شد که فعالان بازار سرمایه طی چند وقت به انتظار انجام این معامله نشسته بودند و طی روزهای گذشته گروه بانک با افزایش تقاضا برای خرید سهام مواجه شده بود و امروز نیز معاملات پر حجمی در این گروه بویژه سه بانک صادرات، تجارت و ملت انجام شد.

که این امر به زعم بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه حاکی از ورود نقدینگی جدید به گروه بانک و بازار سرمایه است. علاوه بر این، طی معاملات امروز حجم معاملات قابل توجهی در سایر گروه های مطرح بورس همچون خودرو، پالایشی، پتروشیمی و فلزات اساسی رقم خورد.

مهمترین خبر در گروه بانکی می توان به معامله بلوکی در سه نماد پر حجم این گروه اشاره کرد. طی ساعات میانی معاملات امروز معامله بلوکی در نمادهای “وبصادر”، “وتجارت” و “وبملت” انجام شد و بدین ترتیب بیش از دو میلیارد و 200 میلیون سهم بانک صادرات با قیمت 1026 ریال معامله شد و حدود 782 میلیون سهم بانک ملت به قیمت 2251 ریال در بازار عمده به فروش رسید و در نهایت حدود یک میلیارد سهم بانک تجارت با قیمت 1203 ریال مورد معامله قرار گرفت.

با انجام این معاملات و با نزدیک تر شدن با لحظات پایانی معاملات شاهد کاهش قیمت اکثر نماد های این گروه بودیم بطوری که نماد های وسینا، وانصار، وتجارت، حکمت، دی، وپاسار، سمایه، وبملت و وخاور با کاهش قیمت و نماد های وپست، ونوین و وبصادر با افزایش قیمت روبرو شدند.

در گروه رایانه نمادهای مداران ، رانفور و رتاپ با صف خرید همراه بودند . رتاپ تحت حمایت سهامداران حقیقی خود ، با صف خرید بالغ بر ۱۳۴ میلیونی در قیمت ۲۸۴ تومان ، در صدر تقاضای گروه رایانه قرار داشت.

اکثر نمادها در گروه محصولات شیمیایی در حاشیه مثبت معامله شدند ، بطوریکه نمادهای شپلی ، شیران ، شسینا ، شفارا و پاکشو با افزایش تقاضا و استقبال سهامداران با صف خرید مواجه شدند . نماد پارسان بیشترین حجم معاملات و تقاضا را در گروه پتروشیمی ها داشت ، به طوریکه پس از جابجایی نزدیک به 17 میلیون سهم ، در قیمت 267 تومان به کار خود پایان داد .در این گروه نماد فارس با حدود 5 میلیون و پانصد هزار سهم و معامله در حاشیه 4 درصد مثبت توانست از کاهش زیاد شاخص جلوگیری کند.

در گروه فرآورده های نفتی در پی رشد 2.5 دلاری قیمت جهانی نفت طی هفته گذشته و رسیدن بهای جهانی هر بشکه نفت به قیمت 36 دلار، امروز شاهد حرکت رو به مثبت گروه های پتروشیمی و پالایشی و افزایش اقبال سهامداران نسبت به خرید سهام این گروه ها بودیم . نمادهای این گروه بر خلاف جو دیگر گروه ها و در غیاب” نماد معاملاتی پالایش نفت بندرعباس ” همگی در حاشیه مثبت معامله شدند، به طوریکه نمادهای شپنا ، شتران ، شبریز ، شاوان ، شبهرن و شراز با صف خرید روبرو بودند .

درگروه فلزات اساسی نمادهای این گروه نیز پس از افزایش قیمت طی روزهای گذشته، معاملات رو به منفی را تجربه کردند. نماد های فولای، فسرب، فاسمین، فولاد تا درصدهای منفی پیش رفتند. نماد ذوب نیز که همچنان با حاشیه های مربوط به افزایش سرمایه درگیر است متعادل و در محدوده صفر قیمتی معامله شد. امروز همچنین شاهد یک بلوک 50 میلیونی در نماد فولاد بودیم. نماد های هرمز و فملی نیز متعادل معامله شدند. نماد های فمراد فولاژ و فخوز هم مورد اقبال قرار گرفتند و در درصدهای مثبت معامله شدند.

در گروه حمل و نقل که به صورت متعادل و منفی مورد معامله شدند در این گروه نماد های حتاید،توریل،حپترو،حتوکا،حکشتی با کاهش قیمت و تنها نماد مثبت این گروه نماد حسینا بود.

در گروه تجهیزات برقی ، شرکتهای پیمانکاری و برقی که دولت به آنها بدهکار بود در حال دریافت مطالب خود هستند ، با دریافت این مطالبات سبب کاهش هزینه های مالی و حتی ایجاد سود سپرده برای این شرکتها میشود . دولت در دور جدید انتشار اوراق بدهی، بدهی خود به این پیمانکاران را پرداخت خواهد کرد .

شرکتهایی مانند ایران ترانسفو ، مپنا ، برق مپنا، کنتور ، آذراب ، ماشین سازی اراک و سایر پیمانکاران از این اقدام تاثیر خوبی خواهند پذیرفت.

گروه خودرو که با استقبال خریداران مواجه نشد و در لحظات ابتدایی بازار با شرایط متعادل بازگشایی شد و در ادامه با فشار فروش مواجه شد و حتی تشکیل صف فروش داد در حالی که گروه قطعاتی در این صنعت با استقبال خریداران بعضاً تشکیل صف خرید هم دادند بطور کلی نماد های خاور، خچرخش، خزر، خزامیا، خفنر، خگستر، خبهمن، خپارس، خاهن، خودرو، خمهر، خدیزل و خکاوه با کاهش قیمت و نماد های خفناور، ختوقا، خنصیر، خاذین، خشرق، خمحور، خمحرکه، خعتبار، خرینگ، ختور، خساپا با افزایش قیمت روبرو شدند.

در نمادهای گروه سیمانی اکثر نماد ها بصورت متعادل و منفی مورد معامله قرار گرفتند بطوریکه نماد های سنیر، سیلام، سخزر، سخزر، سدشت، سکارون، سشرق، سپاها، سغرب، سفارس، سکرما، ستران و سخوز با کاهش قیمت روبرو شدند در حالی که نماد های سخاش، سهرمز، سقاین، سکرد با افزایش قیمت بکار خود پایان دادند.

سایر گروه ها بورسی

در گروه سرمایه گذاری ها وسبحان که روز چهارشنبه عرضه اولیه آن انجام و در قیمت ۱۴۹۰ ریال کشف قیمت شد ، با معاملات مثبت ، پر حجم و پر تقاضایی در حاشیه 4.9 درصد مثبت مواجه شد ، به طوریکه این نماد در قیمت تومان ۱۵۶ تومان صف خرید بالغ بر ۹۳ میلیون سهمی را تجربه کرد .

شاخص کل بورس و اوراق بهادار در پایان معاملات امروز ، با ۳۸۲ واحد افزایش در رقم ۷۱۳۹۳ واحدی جای گرفت . بیش از ۴۱درصد از نمادهای بورسی امروز را با افزایش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات بورس به استثنا معاملات بلوکی به ۱۸۴۸ میلیون سهم، ارزش معاملات به ۳۳۴.۹ میلیارد تومان و ارزش بازار به ۳۰۵ هزار میلیارد تومان رسید.

شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز ، با ۴ واحد افزایش در رقم ۷۶۰ واحدی جای گرفت . بیش از ۶۱درصد از نمادهای فرابورسی امروز را با افزایش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات فرابورس به استثنا معاملات بلوکی به ۱۸۲ میلیون سهم، ارزش معاملات به ۷۱.۶ میلیارد تومان و ارزش بازار به ۵۲ هزار میلیارد تومان رسید .

بیشترین اثر مثبت بررشد شاخص نیز توسط نمادهای فارس ، شپنا ، وبصادر ، تاپیکو و کچاد رقم خورد ، و در مقابل نمادهای معاملاتی اخابر ، وغدیر با افت خود مانع رشد بیشتر شاخص شدند .

در پایان معاملات روز جاری، سه صنعت خودرو و ساخت قطعات ، بانکها و موسسات اعتباری و عرضه برق ، گاز به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند .

پ.ن: این گزارش حاوی اطلاعات بازار سرمایه، اخبار و نظرات کارشناسان شرکت کارگزاری مهرآفرین است اما این کارگزاری و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، هیچگونه مسولیتی در قبال انجام هرگونه معاملات با اتکا بر این گزارش را بر عهده نخواهد گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب