اخبار و گزارش بورس یکشنبه 11 بهمن 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

امروز شاخص بورس با کاهش  275.08  واحدی (0.39درصد) به عدد 71,118.80 واحد رسید.

نمادهای وغدیر (83.78-)، وبملت (82.05-)، وبصادر (63.32-)، وتجارت (61.78-)، وپاسار (51.69-)، خودرو (37.09-)، بیشترین تاثیر منفی و شپنا (41.49+)، بیشترین تاثیر مثبت  را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 2.80 واحد به عدد 757.70 رسید.

*ارزش معاملات بورس به 338.92 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را خساپا با 25 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.767 میلیارد سهم رسید که خاور با 173.265 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: رتاپ، شبندر، رکیش

* بیشترین عرضه : خساپا، خزامیا، قثابت

* گروه های خودرو، بانکها، شیمیایی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: خکار(37.24+)، خوساز(12.02+)، کنور(7.01+)، بکاب(6.9+)

* بیشترین کاهش قیمت: کساوه(4.97-)، خکمک(4.9-)، شفارا(4.84-)

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    معاملات گروه بانک با روندی کاملا نزولی آغاز شد و تمام نمادهای گروه در طول روز در بازه منفی معامله شدند. وتجارت چندین بار صف فروش شده و دوباره صف آن جمع شد، وبصادر نیز تا کف قیمت روزانه نزول کرد. نکته مثبت معاملات امروز خرید افراد حقوقی در اکثر نمادهای گروه بود. با معامله 125.9 میلیون سهم وتجارت بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. در مورد نمادهای گروه بانک و البته سهم های بنیادی کل بازار بورس همچنان توصیه به نگهداری داریم.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    گروه خودرو که دیروز به صورت کاملا هیجانی ریزش کردند و اکثر نمادها با صف فروش معاملات را به پایان رساندند امروز نیز با روندی نزولی معاملات را آغاز کردند و اکثرا در اوایل بازار با صف فروش همراه شدند ام کم کم شاهد کاهش حجم عرضه ها و جمع شدن صف های فروش نمادهای گروه بودیم . قطعه سازها اما وضعیت بهتری نسبت به خودرویی ها داشتند. با معامله 173 میلیون سهم خاور بیشترین حجم معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد.
    مدیرعامل سرمایه گذاری رنا از برنامه واگذاری بلوک ۹.۵ درصد شرکت ساپیا به قیمت پایه ۲۷۰ میلیارد تومان و بابت پرداخت بخشی از بدهی ها خبر داد.

گروه فراورده های نفتی

    طی دو روز اخیر شاهد رشد نمادهای گروه هستیم به طوری که دیروز و امروز  اکثریت نمادها با صف خرید همراه شدند. با معامله 32.6 میلیون سهم شپنا بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. ونفت تنها نماد منفی گروه در پایان معاملات بود.
    ·         “نیکلاس مادورو” رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: کشورهای عضو و غیر عضو اوپک به توافقی برای ایجاد ثبات در بهای نفت، که اخیرا بشکل بی سابقه ای کاهش یافته است، نزدیک شده اند.
    شبندر امروز با صف خرید 68 میلیون سهمی بازگشایی شد و صف خرید خود را تا پایان معاملات حفظ کرد. پارسان را می توانید به عنوان یکی از سهامداران عمده شبندر زیر نظر داشته باشید.

گروه قند و شکر

    در اوایل بازار با افزایش عرضه در کلیت بازار شاهد افزایش تقاضا در گروه قند و شکر بودیم به طوری که تمام نمادهای گروه تا بازه مثبت صعود کردند. اما این روند ادامه نیافت و کم کم شاهد نزول قیمت ها در گروه بودیم به طوری که اکثر نمادها تا کف قیمت نزول کردند و قشرین و قزوین تنها نمادهای مثبت گروه در پایان معاملات می باشند. با معامله 11.7 میلیون سهم قثابت بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه محصولات دارویی

    درازک‌ (دارویی رازک) که با قیمت های بیش از 3100 تومانی هفتمین سهم گران بورس بشمار می رود، در تدارک افزایش سرمایه 100 درصدی از محل سود انباشته برآمده است.

گروه عرضه برق، گاز

    شرکت پتروشیمی فجر به منظور ورود به بازار سرمایه و عرضه اولیه سهام خود، جلسه‌ معارفه‌‌ای با حضور مدیران و سهامداران در روز دوشنبه برگزار خواهد کرد. مدیرعامل شرکت پتروشیمی فجر به تشریح وضعیت فعلی و برنامه‌های آینده این شرکت پرداخت و با اشاره به مزیت‌های شرکت در بحث فروش و خوراک، به سهامداران اطمینان خاطر داد که بازدهی مناسبی از این سهام به دست آورند. وی تصریح کرد: شرکت پتروشیمی فجر از بعد مالی و مشتری بسیار شفاف و بدون ابهام است.
    معاون عملیات بازار شرکت بورس تاکید کرد عرضه اولیه سهام پتروشیمی فجر قطعا” در این هفته نخواهد بود و احتمال دارد در دهه فجر هم انجام نشود.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

روند نزولی قیمت سهام شرکت های بورسی و نماگرهای بازار سرمایه از روز گذشته در بورس شکل گرفته است. این در حالی است که طی ساعات میانی معاملات امروز شاهد جمع آوری صف های فروش تشکیل شده در گروه خودرو و در پی آن ایجاد روند متعادل در بازار سرمایه بودیم که این امر حاکی از وجود نقدینگی کافی در بازار سرمایه جهت پیگیری روند متعادل رو به مثبت می باشد.

از دلایل روند نزولی در دو روز اخیر می توان به تردید و نگرانی ناشی از تجربه دوباره دوره های گذشته همچون مذاکرات لوزان و وین میان فعالان بازار سرمایه و سهامداران باشد

همچنین باید گفت با توجه به رشد شارپی حاکم شده بر بازار اصلاح قیمت امری کاملا طبیعی می باشد و پس از اصلاح چند روزه انتظار داریم کم کم روند متعادل بر بازار بورس حاکم شود، از دلایل دیگری که باعث افزایش عرضه شده بود می توان به عرضه اولیه بفجر اشاره کرد که با توجه به محاسبات انجام شده نقدینگی بیش از 300 میلیارد تومان نیاز دارد که البته با خبر منتفی شدن عرضه اولیه تا هفته آینده این فاکتور فعلا از سوق دادن منفی بازار حذف شد.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“شبندر” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیات مدیره

“شلعاب”با توجه به ارائه اطلاعات پیش بینی سال مالی منتهی به 29/12/94

“كدما” با توجه به ارائه اطلاعات پیش بینی سال مالی منتهی به 29/12/94

“كاذر” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“خكار” پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه-تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“خوساز” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به اسفند 94

“شپارس” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی

“خوسازح” با توجه به بازگشایی نماد اصلی

“اتکام” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم

توقف نمادهای معاملاتی

“سپاها”جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

“پسهند”جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه – اصلاح اساسنامه

“بشهابح”با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی

 پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب