بورس امروز بعد از معاملات / بازگشت به امید

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار سهام

با اتمام ساعات معاملات بورس روز یکشنبه 94.11.11 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 368 واحد کاهش به رقم 49151 واحد رسید.

عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 409 واحد افزایش عدد 159162 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با 105 واحد کاهش به رقم 27290 واحد رسید.

همچنین در این روز “شپنا” با 41 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وغدیر” با 83 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 2 واحد کاهش به رقم 757 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 3389 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1800 میلیارد ریال رسید.

در معاملات روز جاری شاخص بورس هم با سهام شرکت ها هم صدا شد و با همدیگر روند نزولی در پیش گرفتند اما این در حالی بود که در پایان معاملات مجدداً خریداران سهام خصوصاً در دو گروه قدرت خود را به رخ فروشندگان کشیدند و دوباره جو امید و اعتماد به بازار بازگشت.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، امروز در حالی سهام شرکت‌های خودرویی با لیدری سایپا و زامیاد جو گروه خودرویی و در کل بازار سرمایه را متأثر از خود کردند که تمامی سهام بانکی علی رغم پیش بینی کارشناسان و تحلیلگران با صف فروش و کاهش قیمت همراه بودند.
اهالی تالار بر این باورند که گروه بانکی در شرایط فعلی اگرچه می تواند با نوسانات مثبت و بازدهی نسبتاً معقولی همراه شوند اما این گروه اصلاً شخصیت لیدری بورس را ندارد.

در گروه خودرویی بورس ظاهراً بحث افزایش سرمایه ها بالا گرفته و اغلب شرکت های این گروه با اعمال افزایش سرمایه و اصلاح ساختار مالی به استقبال سرمایه گذاران و شرکاء خارجی جدیدی خود می روند البته بر خلاف گروه سایپا و زیر مجموعه ها هنوز ایران خودرو نتوانسته انتظارات را برآورده کند هر چند که احتمال می رود این شرکت و زیر مجموعه ها نیز بزودی با اخبار مثت و اتفاقات جدید مواجه خواهند شد.

در گروه بانکی نیز طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی قرار است امشب 9 بانک ایرانی به سوئیفت متصل شوند و از فردا با اتصال به درگاه جهانی فصل جدید فعالیت های مالی ایران با دنیا آغاز می شود.
باید ببینیم واکنش این گروه به خبر مذکور در معاملات فردا چگونه خواهد بود، قطعاً اگر واکنش قابل انتظار بازار را نداشته باشند باید تا اطلاح ثانوی با بازدهی مثبت خداحافظی کنند.

اما امروز لیدر قدیمی و البته خوشنام و خاطره ساز بورس یکبار دیگر نشان داد هنوز توان لیدری و گفتن حرف بین بزرگان را دارد هر چند که امروز همچون شیری بی یال و کوپال شده است. شبندر امروز با بازگشت پر قدرت خود خاطرات خوش سال 92 را برای سهامدارانش زنده کرد تا مجدداً موج مثبتی از امید به آینده بازار سرمایه در دل اهالی تالار ایجاد گردد. فعلاً این گروه مبهم ترین گروه بورسی نیز از لحاظ سودآوری می باشند.

بر اساس این گزارش، نکته ای که باید به آن توجه کرد نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه می باشد نقدینگی که بصورت هوشمند و با هدف پا به این بازار گذاشته است. لذا بسیار بعید بنظر می رسد که این نقدینگی به این زودی ها و با ایجاد جو منفی از بازار سرمایه خارح شود مضاف بر اینکه هر روز بر تعداد اخبار مثبت اقتصادی افزوده می شود.

اخبار بازار سهام

بورس عقبگرد کرد

بورس تهران بعد از چند روز حرکت صعودی و رکورد شکنی‌های جدید، امروز از مسیر خود عقبگرد کرد و منفی شد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بورس تهران بعد از ثبت چند روز رویایی در هفته گذشته، از شدت حرکت خود در روز گذشته کاست و امروز نیز به طور کامل منفی شد.

به این ترتیب بورس تهران که با افزایش عرضه در روز گذشته خود را برای روند نزولی در معاملات امروز آماده می کرد، در معاملات امروز با افزایش فشار فروش و کاهش قیمت سهام شرکت‌ها رو به رو شد و از موضع خود عقب نشینی کرد.

لذا توقف روند هیجانی بورس و عقب نشینی سهامداران از خرید سهم موجب شد تا شاخص بورس تهران افت 275 واحدی را تجربه کرد و در کانال 71 هزار و 118 واحد متوقف شد.

در بازار امروز گروه های بانکی و خودرویی که از تقاضای خرید میلیونی برخورار بودند، با کاهش قیمت و تقاضا مواجه شدند و تاثیر منفی روی شاخص بورس گذاشتند به طوری که شرکتهای در بازار امروز علاوه بر غدیر، بانکهای ملت، صادرات، تجارت، پاسارگاد، ایران خودرو، فولاد، هلدینگ خلیج فارس، بانک انصار و سینا موجب منفی شدن بورس شدند.

در این میان پالایشگاه اصفهان، چادرملو، نفت و گاز پارسیان و ارتباطات سیار تلاش هایی برای مثبت شدن بورس کردند اما موفق به برگرداندن جریان منفی بورس نشدند.

در بازار امروز شرکتهای تجارت اکترونیک پارسیان، پالایشگاه بندرعباس و کارت اعتباری کیش از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و در مقابل شرکت سایپا که در هفته گذشته از صف خرید تاریخی 900 میلیونی برخوردار بود، با صف فروش دو میلیونی مواجه شد.

در بازار امروز علیرغم منفی شدن قیمت ها و افزایش عرضه، حجم و ارزش معاملات از رشد خوبی برخوردار بود به طوری که در مجموع 176 میلیون سهم به ارزش 338 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به سطح 304 هزار میلیارد تومان رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار معاملات روزانه بازار بورس, امار معاملات و گردش سهام در بازار تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب