اتصال 9 بانک ایرانی از فردا به شبکه سوئیفت / آخرین اخبار بانک‌ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بانکی - سوئیفت بانک

طلسم سوئیفت رسما شکست/ اتصال 9 بانک از فردا

رییس کل بانک مرکزی در تازه ترین اظهارات خود اعلام کرد که “9 بانک ایرانی از فردا به شبکه سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) متصل خواهند شد”.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، به دنبال اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، شبکه سوئیفت نیز تحریم های خود علیه بانک‌های ایرانی را در 27 دی ماه امسال (اولین روز بعد از اجرایی شدن برجام) پایان یافته اعلام کرد.

این در حالی است که به دنبال مذاکرات انجام شده از سوی وزارت امور خارجه و سفارت ایران در بلژیک، مذاکرات گسترده ای بین بانک مرکزی و نمایندگان سوئیفت در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل انجام و اتحادیه اروپا نیز در اطلاعیه ای به صراحت بر مجاز بودن ارتباط مجدد بانکهای ایرانی با سوئیفت تاکید کرد.

در این اطلاعیه که چندی پیش منتشر شد اعلام شده بود که کلیه بانک‌های ایرانی که از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شده اند، می توانند با طی کردن روند معمول، مجددا به سوئیفت متصل شده و از خدمات پیام رسانی مالی این شرکت بهره مند شوند.

این در حالی است که سیف – رئیس کل بانک مرکزی- امروز در رسانه ملی خبر داده که ۹ بانکی که قبلا تحریم شده بودند، فردا به سوئیفت متصل می‌شوند.

وی البته یادآور شده که بانکها یکی دو روز برای نصب نرم افزار آن وقت لازم دارند.

رییس کل بانک مرکزی این را هم گفت که 9 بانک ایرانی سوئیفت نداشتند اما بانکهای غیر تحریمی ما به سوئیفت متصل بوده و از روز اجرای برجام از آن استفاده می‌کردند.

سوئیفت از پیشرفت‌های تکنولوژی در نظام بانکداری با نقشی موثر در رفع بخشی از مشکلات مبادلات محسوب می شود، شبکه جهانی که بیش از 40 سال از راه اندازی آن گذشته و جهت ارسال و دریافت هرگونه پیام ارزی در بین واحدهای ارزی بانک‌های داخل و خارج کشورها مورد استفاده قرار می گیرد.

با وجود ارتباط بیش از 30 ساله شبکه بانکی ایران با سوئیفت، با تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا، این شبکه در اسفندماه 1390 لیستی از بانک‌های ایرانی را به بانک مرکزی ایران ابلاغ و آنها را از دریافت خدمات خود حذف کرد. با این وجود در این سالها ارتباط تعدادی از بانکهای ایرانی به شبکه سوئیفت قطع نشده و حتی زمینه اتصال برخی دیگر نیز مهیا شد.

اخبار بانکی - سوئیفت بانک

آغاز به کار شعب بانک ملت در ترکیه

سفیر ایران در ترکیه از بازگشت حالت عادی به روابط بانکی ایران و ترکیه خبرداد و گفت: بانک ملت با سه شعبه در آنکارا ، استانبول و ازمیر فعالیت های خود را با بانک های این کشور از سر گرفت.

به گزارش بورسینس به نقل از ایرنا، علیرضا بیگدلی روز یکشنبه در صفحه فیس بوک خود نوشت: امروز در ملاقات با آقای اردم باشجی رییس بانک مرکزی ترکیه اعلام شد روابط بانکی دو کشور به حالت عادی بازگشته است.

سفیر ایران در ترکیه یادآور شد: بانک ملت با سه شعبه در آنکارا ، استانبول و ازمیر فعالیت های خود را با بانک های ترکیه از سر گرفته است.
بیگدلی همچنین از امضای موافقتنامه ساخت بزرگراه تبریز- مرند به ارزش ۹۰۰ میلیون دلار خبر داد.

وی با تاکید بر این که نخستین سرمایه گذار ترکیه ای بعد از لغو تحریم ها به ایران وارد شد، افزود: شرکت برگیز با امضای موافقتنامه ساخت بزرگراه تبریز – مرند اولین سرمایه گذار ترکیه ای بعد از لغو تحریم شد.

سفیر ایران در ترکیه یادآور شد که ارزش این قرارداد ۹۰۰ میلیون دلار است.

بیگدلی ادامه داد: در ضیافتی که با حضور مدیران این شرکت در سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا برگزار شد این همکاری ارزنده را مورد بررسی قرار دادیم.

سوئیفت بانکی

زمان اتصال به سویفیت بانک تجارت اعلام شد

 زمان اتصال بانک تجارت به سویفیت که بعد از یک سال به تازگی از قیمت های کمتر از ۱۰۰ تومان فاصله گرفته توسط مدیر امور بین الملل این بانک بورسی اعلام شد.

به گزارش بورسینس به نقل از اخبار بانک، درحالی قیمت سهام بانک تجارت بعد از نزول به کمتر از ۱۰۰ تومان قیمت اسمی از ۲۳ آذر سال گذشته به تازگی و از ۲۲ دی به حدود ۱۱۵ تومان رسیده که علی مهرپور مدیر امور بین الملل این بانک بورسی در حاشیه راه اندازی نخستین واحد مستقل ارزی بانک تجارت ایلام گفت: در پی به نتیجه رسیدن برجام، بانک تجارت به عرصه فعالیت های بین المللی بازگشته و اتصال به شبکه سوئیفت به مرحله عملیاتی نزدیک شده و از نیمه بهمن عملیاتی می شود.

وی با بیان اینکه مذاکره و رایزنی با بانک های اروپایی برای آغاز همکاری ها انجام شده، اظهار داشت: هم اکنون ۴۰ کارگزار و حساب های کارگزاری این بانک در حال فعالیت است. تا زمان اتصال سوئیفت، با کارگزاری کشورهای مختلف توافق شده اسناد اعتباری و حواله های ارزی به صورت ایمیل های رمزدار ارسال شود تا وقفه ای در خدمات رسانی به مشتریان ایجاد نشود.

مدیر امور بین الملل بانک تجارت گفت: چهلمین واحد مستقل ارزی بانک تجارت در کشور و نخستین واحد در استان ایلام افتتاح شد و این واحد به طور مستقل می تواند با تمامی بانک های دنیا در ارتباط باشد. این واحد ارزی به شبکه سوئیفت مجهز است و فعالیت های آن بر اساس بخشنامه های ارزی یکسان در سراسر کشور انجام خواهد شد بنابراین نیازی به ارجاع امور به تهران نخواهد داشت.

قدردانی بانک سپه از تیم هسته ای ایران

اخبار بانک: مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره بانک سپه طی دیدار با دکتر عراقچی و دکتر بعیدی نژاد از تلاشهای آنها در جریان مذاکرات و موفقیتهای به دست آمده و به ویژه خارج کردن بانک سپه از تحریمها قدردانی کردند.

به گزارش بورسینس به نقل از اخبار بانک، مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره بانک سپه طی دیدار جداگانه با دکتر عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و همچنین ، مدیرکل سیاسی و بین‌المللی این وزارتخانه، از تلاشهای آنها در جریان مذاکرات و موفقیتهای به دست آمده در این زمینه و به ویژه خارج کردن بانک سپه از تحریمها قدردانی کردند.

 چقازردی: سهم 25 درصدی بانک سپه از کل مبادلات ارزی کشور قبل از تحریم‌ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه، محمدکاظم چقازردی مدیرعامل این بانک در دیدارهای جداگانه خود و اعضای هیأت مدیره بانک سپه با دکتر عراقچی و دکتر بعیدی نژاد گفت: بیش از هفت و نیم میلیارد دلار از کل 30 تا 35 میلیارد دلار مبادلات ارزی کشور قبل از تحریمها توسط بانک سپه صورت می گرفت که حدود 25 درصد از کل مبادلات ارزی کشور قبل از تحریمها را شامل می شود.

مدیرعامل بانک سپه با بیان اینکه دشمن اهمیت نقش آفرینی بانک سپه در سطح کلان اقتصادی کشور را خوب درک کرده بود اظهار داشت: یکی از مهمترین دلایل دشمن از تحریم بانک سپه نیز جلوگیری از همین نقش آفرینی در عرصه کلان اقتصادی کشور بود.

وی با بیان اینکه بانک سپه با حضور قدرتمند خود در عرصه بین الملل پاداش تلاشهای صادقانه تیم مذاکره کننده هسته ای و مسئولین نظام را خواهد داد گفت: عرصه کلان اقتصادی کشور بیش از گذشته شاهد نقش آفرینی و تلاش بانک سپه برای تحقق اهداف مهم دولت تدبیر و امید خواهد بود.

رئیس هیأت مدیره بانک سپه افزود: این بانک مصمم تر و با طراوت تر از قبل، با انگیزه ای مضاعف، تمام تلاش خود را در عرصه بین المللی بکار خواهد گرفت تا اقتصاد کشور از برکات این حضور و تلاش بهره مند شود.

چقازردی با اشاره به قدمت بانک سپه و اهمیت فعالیتهای این بانک بزرگ دولتی، به نمایندگی از حدود 30 هزار نیروی شاغل و بازنشسته این بانک، از دولتمردان و تیم مذاکره کننده تقدیر کرد.

دکتر عراقچی: رفع تحریم بانک سپه خواست الهی بود

دکترعراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و از اعضای تیم مذاکره کننده ایران با گروه 1+5 در موضوع هسته‌ای با بیان اینکه بانک سپه قدیمی ترین بانک کشور بوده و جزو هویت و تاریخ این کشور است گفت: رفع تحریم این بانک در دقایق آخر مذاکرات با عنایات و کمکهای خاصه الهی صورت گرفت.

دکتر بعیدی نژاد: خروج بانک سپه از تحریم یک خبر خوش برای جامعه اقتصادی ایران بود

دکترحمید بعیدی نژاد رئیس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران، در دیدار مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره بانک سپه با وی اظهارداشت: اعلام لغو تحریم سوئیفت و آغاز تبادلات معمول اقتصادی از جمله اخبار خوب پس از اجرایی شدن برجام بشمار می رفت، در این میان خارج شدن بانک سپه از فشار تحریم یک خبر خوش دیگر برای جامعه اقتصادی ایران بود.

مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه بانک سپه با تصمیم شورای امنیت از تحریم خارج شد به تشریح اهمیت و قدمت نخستین بانک ایرانی پرداخت.

وی از بانک سپه و از دیگر بانکها خواست تا اطلاعات و دانش بانکداری بین الملل خود را بروزرسانی کرده و بیش از گذشته در این رقابت قوی و پرقدرت ظاهر شوند.

آغاز جشنواره خودپردازهای بانک ملی ایران 

به مناسبت دهه مبارک فجر و با هدف تقدیر از استفاده کنندگان دستگاه های خودپرداز بانک ملی ایران، جشنواره خودپردازهای این بانک از 12 بهمن ماه جاری (فردا) آغاز می شود.

به گزارش بورسینس به نقل از اخبار بانک، این جشنواره که تا 12 شهریورماه 1395 ادامه دارد، دارای دو مرحله قرعه کشی میاندوره ای در تاریخ دوم اردیبهشت ماه و یکم تیرماه 1395 و قرعه کشی نهایی در تاریخ 20 شهریورماه سال آینده همزمان با 88 سالگی بانک ملی ایران می باشد.

تمامی دارندگان کارت های بانک ملی ایران و کارت های شتاب در صورت استفاده از دستگاه های خوپرداز این بانک در طول دوره جشنواره بر اساس جدول امتیازبندی اعلام شده در هر دوره مشمول امتیاز گردیده و براساس آن رتبه بندی خواهند شد. دارندگان کارت‌های الکترونیک می‌توانند برای اطلاع از امتیاز خود به سایت بانک ملی ایران یا دستگاه‌های خودپرداز این بانک مراجعه نمایند.

استفاده کنندگان از خودپردازهای بانک ملی ایران، علاوه بر شرکت در قرعه کشی های مذکور، در صورت دریافت امتیاز تعریف شده از خدمات ویژه این بانک نظیر دریافت کارت اعتباری با تخفیف و … نیز بهره-مند خواهند شد.

مرحله اول این جشنواره که از 12 بهمن ماه 1394 تا دوازدهم فرودین ماه 1395 خواهد بود، شامل کمک هزینه سه میلیون ریالی به مدت شش ماه به 100 نفر، کمک هزینه دو میلیون ریالی به مدت شش ماه به 150 نفر و نیم سکه بهار آزادی به 500 نفر می باشد.

مرحله دوم جشنواره خودپردازهای بانک ملی ایران نیز از 13 فروردین ماه 1395 تا 12 خرداد ماه 1395 بوده و جوایز آن شامل آلبوم سکه (تمام بهار، نیم بهار و ربع بهار آزادی) به 100 نفر، کمک هزینه دو میلیون ریالی به مدت شش ماه به 150 نفر و نیم سکه بهار آزادی به 500 نفر است.

بخش نهایی این جشنواره از 12 بهمن ماه 1394 تا 12 شهریور ماه 1395 بوده و جوایز آن، شامل یک صندوق پر از پول به ارزش 250 میلیون ریال به 10 نفر، کمک هزینه 10 میلیون ریالی ماهانه به مدت یکسال به 18 نفر، کمک هزینه پنج میلیون ریالی ماهانه به مدت یکسال به 88 نفر، کمک هزینه دو میلیون و 500 هزار ریالی ماهانه به مدت یکسال به 188 نفر و کمک هزینه گردشگری 10 میلیون ریالی به 1188 نفر می باشد.

دارندگان کارت های بانک ملی ایران و کارت های شتابی می توانند با مراجعه به سایت بانک ملی ایران به آدرس www.bmi.ir از میزان امتیاز خود و جزئیات این جشنواره شامل نحوه امتیاز دهی، جوایز، اعتبارات و … مطلع شوند

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: سوئیفت بانکی, وبملت, وتجارت

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب