اخبار و گزارش بورس دوشنبه 12 بهمن 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار روزانه بورس

امروز شاخص بورس با افزایش 1793.97 واحدی (2.52درصد) رکورد یکسال گذشته خود را شکست و در مرز ورود به کانال 73 هزار قرار گرفت و به عدد 72,912.80 واحد رسید.

نمادهای فارس (197.8+)، پارسان (116.87+)، وغدیر (100.8+)، تاپیکو (98.19+)، رمپنا (97.51+)، جم (84.89+)، فولاد (80.28+) بیشترین تاثیر مثبت  را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 20.90 واحد به عدد 778.60 رسید.

*ارزش معاملات بورس به 463.35 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را بعد از بلوک 27 میلیارد تومانی رمپنا، خساپا با 22.8 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 2.018 میلیارد سهم رسید که خساپا با 135.556 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: شبندر، رتاپ، حفاری

* بیشترین عرضه : فخاس، کرماشاح، شپدیس

* گروه های خودرو، بانکها، شیمیایی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: رکیش(15.28+)، مداران(8.41+)، دپارس، غگل(5+)

* بیشترین کاهش قیمت: قپیرا(4.97-)، وملی، قشرین(4.79-)، قهکمت(4.75-)

اخبار تاثیر گذار بازار سهام

    موسسه مالیه بین المللی وابسته به بانک جهانی اعلام کرد این موسسه گفت و گوهایی را با شرکت های علاقمند به سرمایه گذاری در ایران آغاز کرده اند، اما عملی شدن این سرمایه گذاری ها ممکن است بین 6 تا 9 ماه طول بکشد_تسنیم
    یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: طبق ماده 149 تبصره یک اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم که شش ماه قبل به امضای رییس جمهور نیز رسیده، اجرای برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در هر دوره زمانی معاف از مالیات بر درآمد شده است. بدین ترتیب حتی اگر برنامه مذکور را طی سال آینده اجرا کنند، همچنان از پرداخت مالیات بر درآمد 22.5 درصدی معاف هستند و در حال حاضر این موضوع به اشتباه در بازار سرمایه و میان سهامداران مطرح شده است.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

بر طبق پیش بینی که روزهای گذشته از بازار بورس داشتیم، پس از اصلاح چند روزه بازار دوباره روند صعودی در پیش گرفت. امروز شاخص تا یک قدمی کانال 73 هزار صعود کرد که آخرین دفعه ای که شاخص در این محدوده قرار گرفته بود، در تاریخ 10 آذرماه سال 93 می باشد و رشد شاخص تا به این قله طی 14 ماه گذشته بی سابقه بوده است. قبلا هم بیان کردیم که اصلاح قیمت در بازار بورس امری طبیعی است و با وجود سرمایه وارد شده به بازار جای نگرانی وجود ندارد. سهم های بنیادی و ارزنده راه خود را خواهند رفت.

نبض گروه های بورسی :

گروه بانک

    معاملات گروه بانک با روندی نزولی آغاز شد. این گروه که بر خلاف روند صعودی بازار در حوالی صفر تابلو معامله می شدند از اواسط بازار روند صعودی در پیش گرفتند و به جز وانصار و وکار بقیه نمادها معاملات را در بازه مثبت به پایان رساندند. دی و حکمت و وپارس معاملات را با صف خرید به پایان رساندند. برای وپارس که امروز با صف خرید بیش از 50 میلیون سهم بازگشایی شد ادامه روند صعودی پیش بینی می شود.  با معامله 120 میلیون سهم وتجارت بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. در مورد نمادهای گروه بانک و البته سهم های بنیادی کل بازار بورس همچنان توصیه به نگهداری داریم.
         9 بانک ( مرکزی ، ملی،تجارت، ملت، صنعت و معدن، پست بانک، سپه، توسعه صادرات و رفاه کارگران) دیشب به سوئیفت متصل شدند. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ممکن است نصب نرم‌افزار اتصال به سوئیفت یک تا دو روز زمان ببرد، گفت: ولی در این هفته به‌طور کامل فرایند اتصال به این سامانه برای این بانک‌ها حل خواهد شد و این بانک‌ها می‌توانند برای مخابره پیام‌های مالی از این سامانه استفاده کنند.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    گروه خودرو با روندی صعودی معاملات را آغاز کردند و تماماً در بازه مثبت و اکثریت با صف خرید معاملات را به پایان رساندند. با معامله 135 میلیون سهم خساپا بیشترین حجم معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد. نمادهای گروه خودرو در یک ماه اخیر به صورت هیجانی صعود کردند و طی دو روز گذشته نزول هیجانی داشتند. توصیه می کنیم وارد صف های خرید این گروه هیجانی نشوید.

گروه فراورده های نفتی

    طی سه روز اخیر شاهد رشد نمادهای گروه هستیم . امروز نیز تقاضا در گروه بالا بود و  به جز ونفت تمام نمادها با صف خرید معاملات را به پایان رساندند. با معامله 11.18 میلیون سهم شپنا بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. شبندر که دیروز با صف خرید بازگشایی شد امروز نیز صف خرید سنگین خود را حفظ کرد. با هیجان حاکم شده فعلا ادامه روند صعودی را برای گروه پیش بینی می کنیم.

گروه محصولات شیمیایی

    همسو با بازار، معاملات گروه کاملا مثبت و صعودی انجام گرفت، اکثر نمادها تا سقف قیمت رشد کردند. پارسان که از سهامداران اصلی شبندر می باشد، دیروز برای خرید معرفی شد که امروز علیرغم عرضه پرحجم حقوقی و پس از معامله 68 میلیون سهم با صف خرید معاملات را به پایان رساند. پترول نیز به یکباره با صف خرید همراه شد و برای این سهم فعلا ادامه روند صعودی پیش بینی می شود.
    دو شرکت آلمانی “لینده” و “میتسوبیشی” ژاپن با مشارکت یکدیگر در نظر دارند در چند طرح پتروشیمی ایران به مبلغ 4میلیارد دلار سرمایه گذاری کنند.
    مجوز افزایش سرمایه ۴۱۵ درصدی بین المللی محصولات پارس “شپارس” در دو مرحله توسط سازمان بورس صادر شد. به این ترتیب سرمایه اسمی 10 میلیارد تومانی “شپارس” در مرحله اول با 30 میلیارد تومان افزایش به 40 میلیارد تومان خواهد رسید. این تامین مالی از دو محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی 22 میلیارد تومانی و سود انباشته 8 میلیارد تومانی اعمال خواهد شد.

گروه سیمان

    دبیر انجمن گروه کارفرمایان صنعت سیمان عنوان کرد: با توجه به رفع تحریم های بین المللی گسترش بازارهای هدف صادراتی به کشورهای خارجی به غیر از کشور عراق از جمله مهمترین تبعات مثبت ناشی از گشایش روابط خارجی بر صنعت سیمان به شمار می رود که در همین راستا در حال اجرای برنامه هایی جهت صادرات محصولات به قاره آفریقا و حوزه کشورهای CIS هستیم.

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

“مبین”پس از برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیات مدیره

“وپارس”با توجه به اعلام تنفس مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

“سصفها”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“سمازن” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“چكاوه” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“كلوند” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“دزهراوی” پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه

“ثاژن” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی

توقف نمادهای معاملاتی:

“خساپا” جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص شمولیت مفاد 141 قانون تجارت

“پردیس” جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی

امروز نمادهای معاملاتی ركیش،مداران مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شدند.

 پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب