خانه - اخبار بورس و فرابورس - در آستانه عرضه اولیه؛ تشریح آخرین وضعیت سودآوری “بفجر”

در آستانه عرضه اولیه؛ تشریح آخرین وضعیت سودآوری “بفجر”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار پتروشیمی‌ها

در آستانه عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت پتروشیمی فجر جلسه معارفه ای طی بعداظهر روز جاری با حضور مدیران ارشد این مجموعه و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس به عنوان سهامدار 70 درصدی “بفجر” و با همراهی برخی از کارشناسان بازار سرمایه و اصحاب رسانه در محل هتل اسپینانس برگزار شد تا آخرین وضعیت عملیاتی و سودآوری این مجموعه تولید کننده یوتیلیتی تشریح گردد.

بر اساس گزارش خبرنگار اعزامی بورس نیوز، در ابتدا جواد کاظمی، مدیر مالی شرکت پتروشیمی فجر با بیان اینکه موضوع اصلی فعالیت مجموعه تولید و ارسال انرژی به شرکت های پتروشیمی است، گفت: استراتژی اصلی این مجموعه بر اساس رهبری و مدیریت هزینه ها و توسعه سهم بازار فروش و تنوع محصولات پایه ریزی شده است.

کاظمی افزود: ظرفیت مازاد تولید محصولات بیش از پنج میلیون و 593 هزار مگاوات معادل 55 درصد ظرفیت تولید می باشد و مجموعه های پتروشیمی همچون مارون، اروند، امیر کبیر، تندگویان، فن آوران و بوعلی از جمله مشتریان اصلی محصولات تولیدی “بفجر” به شمار می روند.

همچنین این مجموعه برنامه هایی جهت جذب مشتریان جدید همچون شرکت های کیمیا صنعت شرق، فولاد پارس، شیمی صنعت گران و طرح توسعه متانول در نظر دارد.

وی به اهم پروژه های در دست اجرای شرکت پتروشیمی فجر و زمان بهره برداری از آنها اشاره کرد و ابراز داشت: احداث خط انتقال 2000 متر مکعب آب به پتروشیمی بندر امام یکی از پروژه های مذکور به شمار می رود که مراحل اجرای آن تکمیل شده و انتظار می رود تا طی سال آینده به بهره برداری برسد. همچنین اجرای این پروژه حدود 440 ریال بر سودآوری شرکت تأثیر مثبت اعمال می کند.

مدیر مالی شرکت پتروشیمی فجر به پروژه تولید و بسته بندی آب آشامیدنی در بطری اشاره کرد و گفت: این پروژه در حال انجام است و طی سال های 95 یا 96 به طور کامل به بهره برداری می رسد. علاوه بر این، پروژه پست برق سایت دو و ارسال برق به مشتریان جدید یکی دیگر از مهمترین پروژه های در دست اجرا می باشد که با پیشرفت فیزیکی 90 درصدی، بهره برداری از آن طی سال 95 دور از انتظار نخواهد بود.

کاظمی همچنین به مهمترین اقدامات مجموعه در راستای فروش مازاد محصولات از طریق جذب مشتری اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت های پتروشیمی بندر امام و رازی به دلیل برخورداری از واحد مستقل یوتیلیتی در لیست مشتریان این مجموعه قرار نداشتند که در پی راه اندازی طرح های توسعه ای آن ها، مجموعه های مذکور نیز در خواست خود را جهت دریافت یوتیلیتی به مجموعه پتروشیمی فجر ارسال کردند و به لیست مشتریان آن افزوده شدند.

علاوه بر این در این راستا قرارداد فروش برق از طریق شبکه سراسری به صنایع داخلی کشور در بخش فولاد در دست بررسی است و مذاکرات لازم جهت فروش 300 مگاوات در هر ساعت انجام شده است. همچنین مطالعات دیگری جهت ارسال و فروش برق به کشورهای مرزی همسایه همچون کشور عراق انجام شده است.

پروژه RO REJECT از جمله سایر پروژه ها و اقدامات شرکت در راستای کنترل هزینه ها است که اجرای پروژه مذکور موجب صرفه جویی حدود 15 میلیون متر مکعب به مبلغ 75 میلیارد تومان در هزینه های تولید می شود.

وی در خاتمه با بیان اینکه کنترل هزینه ها و افزایش راندمان تولید و بهینه سازی و بهروری مولد های برق یکی از اهداف اصلی شرکت پتروشیمی فجر به شمار می رود، گفت: به نظر می رسد اجرای پروژه های مذکور نوید بخش افق روشن این مجموعه پتروشیمی و رشد سودآوری آن طی سال های آتی است و بیانگر پتانسیل ها و ارزندگی سهام آن می باشد.

در ادامه، حمید سبزکار رییس هیأت مدیره شرکت پتروشیمی فجر با اشاره به این که تمامی قرارداد های فروش محصولات “بفجر” بلند مدت و در بازه زمانی 25 سال تدوین شده و از این بابت تهدیدی برای این مجموعه به شمار نمی رود، گفت: شرکت پتروشیمی فجر در دو ناحیه واقع در منطقه بهشهر احداث شده و تقاضای 80 درصد از مشتریان فعلی از ناحیه یک تأمین می شوند که این واحد ها با ظرفیت 75 درصدی مشغول به فعالیت هستند.

سبزکار افزود: امیدواریم تا در پی برداشته شدن تحریم های بین المللی شاهد توسعه بازار های فروش و شرکت های متقاضی محصولات تولیدی ” بفجر” باشیم که تا کنون نیز برخی از شرکت های خارجی در خواست خود را جهت دریافت محصول ارایه کردند.

وی در خاتمه گفت: شرکت صنایع پتروشیمی و انجمن صنفی گروه پتروشیمی در کمیته صنفی سیاست های قیمت گذاری را تدوین و به این مجموعه ابلاغ می کنند.

در ادامه نیازی، مدیر مالی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به موفقیت ها و دستاوردهای عرضه اولیه پتروشیمی مبین، گفت: موضوع و نحوه فعالیت شرکت های پتروشیمی فجر همچون پتروشیمی مبین می باشد و در نظر داریم تا 10 درصد از سهام “بفجر” را در شرایط مناسب بازار سرمایه و در قیمتی مناسب همزمان در دهه فجر عرضه کنیم تا فعالان بازار سرمایه از بازدهی و منافع سودآوری این مجموعه بهره ببرند.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بفجر, عرضه اولیه سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب