شفاف سازی بخواهید از شرکت‌هایی که سهامشان افت قیمتی دارند!

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
شایعات بورس

بورس اوراق بهادار تهران که ماه ها درگیر روند نزولی شده بود، طی یک ماه اخیر با تغییر روند همراه شده و بخشی از سرمایه آب شده سرمایه گذاران فعال در این حوزه را جبران کرده است.
در روزهای پر افت و خیزی که پشت سر گذاشتیم شاهد عدم حمایت مسئولین و متولیان بازار و یا سهامداران عمده در مقابل افت شدید برخی سهام شرکت ها بودیم و بالعکس برخی سهام بنا به دلایل مختلفی بر خلاف روند نزولی بورس، با اقبال همراه می شد و بازدهی مناسبی برای سهامدارانش رقم می زد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، این صعود و نزول ها در حالی است که در هر رشد قیمتی که قابل توجه بوده و سهم را با صف خرید مواجه کند، سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر اقدام به توقف نماد و درخواست ارائه شفاف سازی در رابطه با عملکرد و اخبار پیرامون شرکت می نماید.

بر اساس این گزارش، سازمان همواره به این وظیفه خود که حامی سهامداران خصوصاً سهامدارن خرد است، تأکید کرده و هر بار که نماد معاملاتی شرکتی به هر دلیلی به مدت چند روز پی در پی افزایش قیمت و صف خرید را تجربه کند، اقدام به توقف نماد می کند و در برخی موارد مانع از ادامه این روند می گردد.

این عمل سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر، در جهت افزایش شفافیت اطلاعاتی، کارایی بازار و کاهش رانت کاملاً صحیح می باشد، اما نکته جالب توجه اینجاست که چرا در عکس این مواقع شاهد چنین اقدام نیستیم؟! چرا با افت قیمت سهمی، به هر دلیل مبهمی، این متولی بازار چشم خود را بر روی این اتفاق می بندد و از شرکت درخواست شفاف سازی نمی کند؟

پیرامون این موضوع، در گزارشات متعددی این امر و رسیدگی به آن را به متولیان این بازار یادآوری کرده ایم اما همانطور که عنوان شد، گویا سازمان بورس و ناظرین آن تنها به تابلوی معاملات سهام رشدی چشم دوخته و کاری به افت قیمتی سهام دیگر شرکت ها ندارند.

در همین راستا، طی مصاحبه ای که خبرنگار ما با مسئولین این سازمان انجام داده است، امیری، معاون سازمان بورس گفته است که؛ ما همواره با تمامی شرکت هایی که در ارتباط با آنها ابهاماتی مطرح شده، چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی، اقدام به درخواست ارائه اطلاعات دقیق و شفاف سازی لازم کرده و خواستار تقارن اطلاعاتی برای همه فعالان بازار می باشد.

 اما ادعای این مقام مسئول در عمل مشاهده نشده و هیچ وقت در کاهش قیمتی بازخورد درخواست سازمان و یا جوابیه و شفاف سازی شرکت در این رابطه را روی سامانه کدال شاهد نبودیم.

حال با توجه به تمامی موارد عنوان شده، در زمینه ابهاماتی که پیرامون عملکرد و فعالیت برخی شرکت ها که سهامشان با افت قیمتی روبرو گشته، خود مجموعه نیز در مقابل آن سکوت کرده و سهامدار عمده نیز به حمایت از سهام خود بر نخواسته است، از مسئولین و متولیان بازار که ادعا دارند در تمامی موارد بر بازار نظارت داشته و با شرکت ها در حال مکاتبه هستند، در خواست می شود اقداماتی انجام دهد تا نتیجه نهایی این مکاتبات را در سامانه کدال که به همین منظور طراحی شده، جهت اطلاع سهامداران و فعالان این بازار، قرار بگیرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شفاف سازی, شفاف سازی سهام در بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب