اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 14 بهمن 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

امروز شاخص بورس با کاهش 41.51 واحدی (0.06درصد) ، به عدد 73,684 واحد رسید.

نمادهای پارسان (84.02-)، تاپیکو (46.64-)، وبملت (41.02-)، وپاسار (36.42-)، بیشترین تاثیر منفی و فولاد (101.4+)، شبندر (55.65+)، وپارس (35.45+)، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 5  واحد به عدد 792.10  رسید.

*ارزش معاملات بورس به 427.97 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را فولاد با 32 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 2.274 میلیارد سهم رسید که فولاد با 247.683 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: رتاپ، ورنا، وساپا

* بیشترین عرضه : فخاس، رکیشح، کرماشاح

* گروه های خودرو، فلزات اساسی، فراوده نفتی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: شفارس(106.46+)، قشهد(23.77+)، کسرام(7.76+)

* بیشترین کاهش قیمت: لخزر(4.9-)، لابسا(4.8-)، دپارس(4.63-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

بازار سرمایه در حالی طی دی ماه سال جاری روند صعودی پر قدرتی را سپری کرد که بموجب آن ارزش سهام اغلب شرکت ها و شاخص ها با افزایش همراه شدند و در این بین نسبت پی بر ای اکثر صنایع نیز با رشد مواجه شد. 

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت بورس، طی معاملات دی ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته نسبت پی بر ای 23 صنعت یعنی 64 درصد از کل صنایع با رشد همراه بوده و در مقابل آن 12 صنعت نیز با کاهش نسبت پی بر ای مواجه شده اند. همچنین این نسبت برای گروه تأمین برق، گاز، بخار و آب گرم با تک سهم فعال در آن یعنی “بمپنا”، 4.75 مرتبه محاسبه می شود. چرا که نماد معاملاتی “بمپنا” طی دی ماه سال گذشته در بازار سرمایه معامله نمی شده است.

امروز هم علیرغم آغاز منفی معاملات اکثر نمادهای بازار با تقاضا مواجه شدند و رشد قیمت را در اکثریت بازار شاهد بودیم. احتمالاً این روند صعودی تا اوایل انتخابات با توجه به سیاسی شدن جو روانی ادامه داشته باشد، اما این به آن معنا نیست که افتی برای قیمت ها متصور نباشیم چرا که اصلاح لازمه هر بازاری می باشد اما کلیت آن تا قبل از دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری صعودی خواهد بود.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    امرز معاملات در اکثر گروه ها نزولی و پر عرضه آغاز شد اما کم کم شاهد کاهش عرضه و افزایش قیمت در کلیت بازار بودیم اما گروه بانک از این قافله جا ماندند و همچنان به جز وکوثر، وانصار، وپارسف دی سایر نمادها در بازه منفی معاملات را به پایان رساندند. معاملات گروه نسبت به روزهای گذشته کم حجم تر بود به طوری که با معامله 91 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. برای وپارس همچنان ادامه روند صعودی پیش بینی می شود. نکته جالب امروز، خرید حقوقی در گروه بانک بود.
    در حالی دیروز شایعاتی  از تصمیم بانک تجارت مبنی بر ارزشگذاری بلوک 49.8 درصدی سرمایه گذاری ملی ایران جهت واگذاری به گروه مالی صادرات شنیده شد،  که یک مقام مسئول در بانک تجارت این شایعه را تکذیب کرد.
    سیف با اعلام بررسی پرونده تخلفاتی۱۱بانک گفت:بانک مرکزی اصرار دارد نرخ سود همزمان با تورم کاهش یابد و تجربیات هم نشان می دهد اگرخلاف این عمل شود باعث به هم ریختن بازار ارز و طلا خواهد شد. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: نظام بانکی حدود 100 هزار میلیارد تومان از محل سپرده های مردم از دولت طلبکار است و این مسئله به نظام بانکی فشار فراوانی می آورد

گروه خودرو و ساخت قطعات

    گروه خودرو با روندی نزولی و منفی معاملات را آغاز کردند اما کم کم تقاضا در گروه افزایش یافت و با خبرهای شنیده شده از مجمع خساپا نمادهای خزامیا و خاور و خکاوه  تا سقف قیمت رشد کردند. ورنا که دیروز  پس از 36 روز توقف بازگشایی شگفت انگیزی داشت، امروز نیز طول روز را با صف خرید سنگین سپری کرد. با معامله 175 میلیون سهم خاور بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. برای فردا معاملات مثبتی را برای گروه خودرو پیش بینی می کنیم.
    خبرهای مهم از مجمع سایپا به این شرح است: راهکارها برای خروج از ماده ١۴١،  واگذاری دارایی ها،  افزایش سرمایه از محل واگذاری ،  کاهش سرمایه تا مرز زیان انباشته،  اصلاح ساختار سرمایه، افزایش سرمایه برای پارس خودرو از محل واگذاری ٧۶٠٠ میلیارد ریال دارایی، افزایش سرمایه ی مگاموتور از محل واگذاری ۴٢٠٠ میلیارد ریال دارایی ها و…

گروه سرمایه گذاری

    بر خلاف دو روز گذشته، گروه سرمایه گذاری امروز مورد توجه قرار نگرفتند و اکثرا منفی معامله شدند.  وملت که دیروز سقف تاریخی قیمت را با صف خرید شکسته بود امروز تا کف قیمت روزانه افت کرد اما صف فروش آن به زودی جمع شد. وبیمه که روز شنبه از احتمال نوسان مثبت در سهم گفته بودیم امروز تا سقف قیمت روزانه صعود کرد. وساپا نیز که دیروز با بازگشایی شگفت انگیز بیش از 43 درصد مثبت خورده بود  امروز هم پرتقاضا بود و با صف خرید 93 میلیون سهمی معاملات را به پایان رساند و با معامله 76.8 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

گروه فراورده های نفتی

    تحلیلگران پیش بینی کردند قیمت نفت تا پایان سال جاری میلادی ۱۵ دلار افزایش یابد و به ۴۸ دلار در هر بشکه برسد.
    نمادهای گروه که طی چندین روز گذشته پرتقاضا بودند، امروز متعادل معامله شدند، شبندر، شبهرن، شبریز و شراز معاملات را با صف خرید به اتمام رساندند. شبندر که سه روز گذشته صف خرید سنگین داشت امروز با عرضه حقوقی مواجه بود اما همچنان صف خرید آن حفظ شد و با معامله 48.6 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه فلزات اساسی

    نمادهای گروه امروز مورد توجه بودند و اکثرا مثبت معامله شدند. “فسرب” پیشنهاد دیروز ما امروز تا سقف قیمت صعود داشت. با معامله 247.68 میلیون سهم فولاد بیشترین حجم معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد و علیرغم حجم معامله و عرضه حقوقی، تا پایان معاملات با صف خرید همراه بود.
    با وجود تکذیب شایعه ذوب آهن مبنی بر ارسال درخواست افزایش سرمایه 600 درصدی به سازمان بورس، سهم در طول روز صف خرید سنگین داشت.
    شرکت ملی صنایع مس ایران و شرکت MKM آلمان به‌عنوان یکی از بزرگترین هلدینگ‌های اروپایی برای توسعه همکاری ها تفاهم نامه یک میلیارد یورویی امضا کردند.

گروه انبوه سازی

    نمادهای گروه تا اواخر بازار منفی معامله می شدند اما با نزدیک شدن به پایان معاملات شاهد افزایش تقاضا و رشد قیمت ها در گروه بودیم. در مورد گروه انبوه سازی بارها تاکید کردیم که ارزنده و کم ریسک می باشند و دو نماد ثاباد و ثباغ را طی ماه گذشته معرفی کردیم و همچنان توصیه به نگهداری داریم.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“شفارس” پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه

“ولیز” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

توقف نمادهای معاملاتی:

“حفاری” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“ولصنمح” با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی

“نبروج”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم
پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب