خلاصه رویدادهای بازار بورس سه‌شنبه 14 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز رشد 704 واحدی را تجربه کرد و به 74،438 واحد رسید.نماد معاملاتی فارس با 272 واحد و شبندر با 158 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی وامید با 58 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس داشتند

ارزش کل معاملات بورس به 274.8 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات فارس با 13.4 میلیارد تومان و مپنا با 12.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس رشد 12 واحدی برای شاخص کل رقم خورد و ارزش کل معاملات آن نیز به 100 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز را با رشد تقاضا آغاز کردیم. رسیدن قیمت بیشتر سهام به نقاط حمایتی خود یکی از دلایل رشد بازار در دقایق اولیه می باشد. رشد پالایشگاهی ها و جو روانی مثبتی که به بازار تزریق کرده اند نیز بر افزایش تقاضا در بازار بی تاثیر نبود. البته نباید از خبری که در مورد نرخ سود سپرده های بانکی نیز منتشر شد غافل باشیم عاملی که اگر افزایش یابد بخشی از نقدینگی را به سمت بانک ها سوق خواهد داد. عدم افزایش نرخ سود برای بازار سرمایه خبر خوبی ست.

نهاوندیان در مورد نرخ سود بانکی اولا گفته به دلیل این که هم اکنون اقتصاد کشور با رکود تورمی مواجه است، امکان تغییر در نرخ سود بانکی به سرعت وجود ندارد و بر همین اساس، دولت مصمم است که یک حرکت داهیانه و عالمانه در اقتصاد برای تغییر نرخ سود بانکی صورت گیرد. وی همچنین اشاره کرده که : در صورتی که بانک مرکزی در رابطه با نرخ سود تصمیم گیری کرده  خودشان نیز باید در این رابطه توضیح دهند اما بنده از افزایش نرخ سود بانکی اطلاعی ندارم.

افزایش نرخ سود بانکی از جهات مختلفی بر بازار سرمایه تاثیر گذار است. افزایش بهره بانکی برخی صنایع داخلی را که با همین نرخ کنونی نیز در پرداخت وام های خود مشکل دارند با مشکلات بیشتری روبرو خواهد کرد. برخی صنایع نیز همانطور که در گزارش های میاندوره ای مشاهده کردید از سپرده گذاری در بانک سودهای خوبی کسب کرده اند و اگر این نرخ بیشتر شود مسلما بیشتر سپرده گذاری خواهند کرد…

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم بازار فعلا تحت تاثیر اخبار گوناگون بورسی، اقتصادی و سیاسی حرکت می کند و تاثیر این اخبار با توجه به نوع آن فرق می کند.

در اخبار اقتصادی مدیرعامل توانیر گفته تلاش است قیمت برق افزایش یابد. قیمت هر کیلووات ‌ساعت برق بطور متوسط 43 تومان است که پیشنهاد هر کیلووات‌ ساعت به 68 تومان ارائه شده است.این موضوع برخی شرکت ها را که عمده مصرف انرژی آنها برق می باشد را تحت تاثیر قرار خواهد داد از فولادی ها و فلزی ها!

در این حوزه سخنگوی دولت و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اعلام کرده: مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به احتمال فراوان از سال 93 اجرا می‌شود.

درحالی که بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم پیش از این وعده داده بود صادارت نفتی ایران را تا حداکثر ممکن افزایش خواهد داد اینک خبرهای رسیده حاکی از آن است که با افزایش مشکلات پیش روی صادرات نفت کشور آقای وزیر برای سومین بار متوالی درخواست استعفایش را تقدیم رییس جمهور کرده است. زمزمه هایی نیز از احتمال استیضاح وزیر نفت و ظریف به گوش می رسد!

در این حوزه به نظر می رسد گام اول دولت برای افزایش نرخ خوراک گازی ها برداشته شده است. معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در روزهای اخیر مطالبی را اظهار کرده است که شاید نوید بخش گشوده شدن باب جدیدی در این باره  باشد.

وی درباره مصوبه ستاد تدابیر ویژه برای 325 تومانی شدن قیمت گاز قبلا گفته بود: بنده نماینده حاکمیت در حوزه پتروشیمی هستم و بنابراین تصمیمات شورای عالی امنیت ملی یا ستاد تدابیر ویژه اقتصادی موضع حاکمیتی بنده هم هست… قطعاً دستوری که به بنده ابلاغ شود باید آن را اجرا کنم.

هنوز اخبار متفاوتی در این باره شنیده می شود. برخی نرخ 10 سنت را نرخ نهایی برای خوراک اعلام می کنند که البته تخفیفاتی نیز برای آن در نظر گرفته اند برخی نیز نرخ 8 سنت را اعلام می کنند.

در اخبار سیاسی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در مورد شعار مرگ بر آمریکا و راهپیمایی های 13 آبان گفته :سابقه عمیقی از بی اعتمادی بین ایران و آمریکا وجود دارد اما ما امیدوارانه به ژنو باز خواهیم گشت.

در این حوزه گفته می شود غرب، طرحی را در دست بررسی دارد که به موجب آن به ایران پیشنهاد خواهد شد، بخشی از درآمدهای نفتی بلوکه شده به این کشور بازگردانده شود. این طرح برای پیشبرد بهتر مذاکرات هسته ای، مطرح شده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها روز نسبتا مثبتی را تجربه کردند. بازهم شایعه شده که نرخ خوراک گازی بیش از 10 سنت نخواهد شد و البته با این 10 سنت تخفیف هم در نظر گرفته می شود. ما حالت بدبینانه را در نظر می گیریم یعنی 13 سنت . اگر 13 سنت شود و تخفیفی هم در نظر گرفته نشود برخی شرکت ها تعدیل منفی می دهند ولی مسلما با آزاد سازی نرخ فروش برخی محصولات بازهم این تعدیل منفی ها شدید نخواهد بود.

نرخ خوراک پتروشیمی های فن آوران ، زاگرس ، پردیس، خراسان کرمانشاه و شیراز گاز متان شیرین می باشد که اگر بر اساس دلار مبادله ای حساب کنیم نرخ آن در بودجه آنها 2.8 سنت می باشد که قرار است به 13 سنت بر اساس دلار 2500 تومانی افزایش یابد. مسلما شرکت های گروه نیز فروش محصولات خود را آزاد خواهند فروخت و با این شرایط نیز تعدیل منفی زیادی نخواهند داد .مثلا اوره سازان دیگر حاضر به فروش اوره به حمایت کشاورزی با نرخ 612 تومان نخواهند بود.

خوراک شخارک گاز متان ترش با نرخ 9.5 سنت می باشد که اگر به 17.6 سنت افزایش یابد بیش از 100 تومان از سود هر سهم آن کاسته می شود. شخارک گفته به هیچ وجه زیر بار افزایش نرخ گاز ترش به بیش از 9.5 سنت نخواهیم رفت.

خوراک مارون گاز اتان می باشد که نرخ فعلی آن در بودجه 145 دلار در هر تن می باشد که اگر افزایش یابد به 240 دلار در هر تن افزایش خوهد. یک شایعه هم در مورد مارون در این بین بد نیست گفته شود! شنیده می شود مارون قصد ورود به هیئت مدیره شبریز را دارد اما صحت آن هنوز معلوم نیست.

خوراک جم مخلوطی از اتان (گاز) و مایع می باشد که عمدتا گاز مصرف می کند. افزایش نرخ خوراک اتان در کنار تخفیف خوراک مایع یکدیگر را خنثی می کنند.

شازند نفتا مصرف می کند که کامل مایع می باشد. تخفیف 15 درصدی آن بیش از 120 تومان به سود هر سهم شرکت اضافه خواهد کرد. سهم امروز صف خرید بود.

شکبیر نیز هم خوراک مایع مصرف می کند و هم گاز که عمدتا مایع می باشد. اثر افزایش نرخ خوراک اتان در کنار تخفیف مایع اثرات یکدیگر را تا حدودی خنثی می کنند.

حالت هایی که بررسی شد بدترین حالت ممکن برای نرخ خوراک می باشد که اگر کمتر از این مبلغ باشد مسلما تعدیل منفی در کار نخواهد بود.

در بانکی ها موضوع نرخ سود و بهره بانکی بحث مهمی ست که قرار بود امروز شورای پول و اعتبار در این مورد تصمیم گیری کند اما شنیده شد این موضوع از دستور جلسه خارج شده است. همین عاملی بود تا نمادهای بانکی با افزایش عرضه ها روبرو شوند.

دیروز در مورد افزایش سرمایه وپست صحبت کردیم و سهم به صف خرید بیش از 2 میلیون سهمی رسید. این در حالی ست که روز گذشته افت محسوسی را تجربه کرده بود.

بانک تجارت تمایل دارد در بیش از 300 تومان تثبیت شود اما خبر مربوط به سود بانکی سهم را به کمتر از 300 تومان کشاند. برخی از زمان افزایش سرمایه پرسیده اند که باید گفت افزایش سرمایه در 4 ماه آتی عملی خواهد شد ولی زمان دقیق مشخص نیست و در حال اجرای مراحل قانونی می باشد شاید هم در روزها یا هفته های آتی گزارش افزایش سرمایه منتشر شود.

وپارس هنوز موفق به عبور از مقاومت مهم 330-335 تومان نشده است. شرکت ایده گستر دور اندیش خریدار روزهای اخیر وپارس بوده است.

در بانک ملت انتظارات از سهم در رابطه با تعدیل عایدی از محل تسعیر نرزخ ارز بالاست. گروه مالی ملت خریدا سهم می باشد.

بانک صادرات نیز که رشد خوبی از قیمت اسمی تا 118 تومان داشته امروز افت قیمت داشت. با خبر قطعی فروش بلوک غدیر و نیروگاه قائم می تواند بازهم رشد کند. صندوق بازنشستگی نفت فروشنده اصلی سهم در روزهای اخیر بوده است.

در سیمانی ها توقف سیلام برای تعدیل مثبت و تعدیل مثبت سبجنو سایر نمادها را نیز با معاملات مثبتی همراه کرد. خبرهایی نیز از عدم افزایش قیمت مازوت تا پایان سال جاری به گوش می رسد. قبلا در مورد کم ریسک بودن ستران صحبت کرده بودیم که امروز شاهد صف خرید آن هستیم. سهم روز گذشته به محدوده حمایتی خود رسیده بود.

سشرق سنگین ترین صف خرید گروه را داشت که گفته می شود سیمان سفید شرق تاثیر بسیار خوبی بر سود سال 93 شرکت خواهد گذاشت.

در سرمایه گذاری ها و هلدینگی ها صف خرید شاراک،وبانک را نیز مثبت کرد.

 وملت از معدود سهام زیر قیمت اسمی ست و ظاهرا این سهم نیز قصد دارد به بیش از 100 تومان برسد. در یکی دو روز اخیر سهم با اقبال روبرو شده است امروز نیز صف خرید تشکیل داد. قبلا در مورد سهم توضیح داده بودیم.

وخارزم با توجه به احتمال فروش بلوک غدیر بازهم مورد توجه بود. در وصنعت اگر به زیر 300 برسد خرید گزینه بدی نمی باشد. در مجموعه وصنعت نیز جابجایی های مدیریتی را شاهد هستیم. سهم به محدوده 300 تومان واکنش نشان داد و امروز رشد کرد.

فارس با صف خرید امروز به بیش از 1600 تومان رسید. سهم در بلند مدت شرایط خوبی خواهد داشت. پارسان هم مثبت و متعادل بود. خبر مربوط به حضور مدیرعامل پارسان در فارس نیز تکذیب شد.

در تاپیکو که مثبت و متعادل بود خبرهایی مبنی بر افزایش سرمایه اش به گوش می رسد. تاپیکو برای میان مدت و بلند مدت از سهام کم ریسک گروه می باشد.

غدیر با توجه به تغییر مدیر عامل با رشد قیمتی تا محدوده درصد مثبت پیش رفت. آقای کیانی جای خود را به آقای سلیمانی داده است سلیمانی فردی با تجربه در حوزه مدیریت می باشد و سهامداران غدیر به این موضوع واکنش مثبتی نشان داده اند.

واتی در بیش از 700 تومان متعادل است. تخفیف نرخ خوراک مایع و افزایش صادرات مسلما تعدیل مثبت خوب دیگری را برای شیران رقم خواهد زد و واتی نیز می تواند با این تعدیل سود خوبی شناسایی کند. این دو سهم را زیر نظر داشته باشید.

در تجهیزاتی ها صف فاذر در کمتر از 300 تومان جمع آوری شد و در ادامه سهم رشد کرد و برای فردا در 314 تومان صف خرید نشستند. رتکو نیز با توجه به تعدیل مثبت 20 درصدی که داد از صف فروش رهایی یافت. حفاری که سهم کم ریسک گروه می باشد رشد خوبی داشت.

در فولادی ها ذوب در 380 تومان حمایت خوبی دارد. شرکت برای سال جاری و البته بیشتر سال آتی از محل کاهش هزینه ها تعدیل مثبت خواهد داشت.م عاملات محصولات شرکت در بورس کالا را نیز زیر نظر داشته باشید. معاملات اخیر شرکت در بورس کالا قابل توجه بوده است.

فخوز با افت اخیر خود به محدوده های حمایتی رسیده است. گفته می شود این شرکت نیز همانند ذوب افزایش سرمایه دارد. به نظر نمی رسد شرکت تا پایان سال از محل افزایش نرخ فروش شمش و تختال تعدیل سود داشته باشد ولی از رکورد زنی در تولید می تواند بازهم سود خود را افزایش دهد و  سودش را به بیش از 900 تومان به ازای هر سهم برساند.

در فلزی ها فباهنر دیروز به بیش از 300 تومان رسید ولی سرمایه گذاری صدر تامین با فروش های خود افت قیمت سهم را رقم زد.

فایرا مثبت بود. خبر مربوط به افزایش نرخ برق می تواند سهم را تحت تاثیر قرار دهد. مدیرعامل توانیر گفته تلاش است قیمت برق افزایش یابد. فایرا شمش آلمینیوم تولید می کند . میزان تولید شمش آلومینیوم كشور در 7 ماهه سال جاری حدود 6 درصد افزایش یافته است.

خودرویی ها با توجه به افت اخیر با توجه به رسیدن به نقاط حمایتی رشد کرده اند. سهام کم ریسک گروه خگستر و خبهمن می باشند. خبهمن با پوشش کامل فروش و بهای تمام شده ی تولید نشان داد از این به بعد گام به سمت سرمایه گذاری و هلدینگ شدن بر می دارد. ظاهرا بلوک اخیر فملی را نیز خبهمن خریداری کرده است. تحولات خبهمن در ماه ها و سال های آتی با توجه به تغییر ماهیت، می تواند جالب باشد.

در این گروه در زامیاد تحرکات بیشتری دیده می شود. بیمه ایران فروشنده و مدیریت صبا خریدار آن می باشد.

در این گروه دبیر انجمن خودرو سازان اظهارات روز گذشته رئیس ایدرو درباره عدم تغییر قیمت خودرو تا پایان سال را غیر منطقی دانسته و گفته: اگر دولت خواستار افزایش قیمت خودرو نیست زیان خودروسازان را جبران کند.

در نفتی ها شرانل 20 درصد تعدیل مثبت داد و سود خود را از 229 تومان به 275 تومان افزایش داده است. همانطور که در بخش اخبار ویژه بررسی کردیم شرکت می تواند به راحتی سود خود را به بیش از 300 تومان افزایش دهد. سهم بازگشایی شد و همانطور که ذکر شد قیمت منطقی برای آن 1900 تومان بود.

شنفت همچنان مورد توجه می باشد. اگر شرکت تا پایان سال مالی جاری عملکرد سودآوری خود را مطابق سه ماهه تابستان امسال ادامه دهد می تواند سود هر سهم خود را تا 500 تومان افزایش دهد.

در گروه پالایشی خبر پیشرفت قابل قبول در طرح بنزین سازی شبندر  و همچنین رسیدن به قیمت های حمایتی معاملات مثبت را به گروه تزریق کرد.

در حمل و نقلی ها حپترو و توریل نیز مثبت هستند. شنیده می شود مدیرعامل سازمان بنادر تغییر خواهد کرد و این سهامداران حتاید را امیدوار می کند. از حتوکا نیز شنیده می شود قراردادهای جدیدی دارد.

در الکترونیکی ها اخبار و شایعات قرار دادهای جدید باعث توجه به گروه شده است. مداران با توجه به شنیده هایی مبنی بر قرار داد جدیدش با صف خرید روبرو بود ولی امروز متعادل شد لیکن خریدها در سهم جالب بود. ملی انفورماتیک عرضه کننده سهم بود

در ساختمانی ها دو نماد ثفارس و وساخت با توجه به احتمال فروش بلوکی ثفارس توسط وساخت مثبت بودند. ثباغ در 12 ماهه همان 80 تومان قبلی را محقق کرده و آماده برای برگزاری مجمع می باشد.

این روزها نمادهای کوچک نیز مورد توجه هستند. کسرا با توجه به طرح توسعه مهمی که دارد در یک ماه اخیر 100 درصد بازدهی داشته است. برخی حقوقی ها نیز در این سهم فعال هستند..

کمباین سازی با عراق قرار داد دارد ولی امروز با صف فروش روبرو شد. خریدها در این قیمت ها در آن خوب بود.

کرازی در عبور از 320 تومان موفق نبوده است و در صورت عبور می تواند به اهداف بالاتر برسد.

کخاک امروز برای تعدیل عایدی متوقف شد. جالب اینجاست که شرکت در چند روز اخیر اعلام کرده بود که با توجه به زمانبر بودن ادامه اکتشاف و انتخاب سرمایه گذاری جهت نصب خط فرآوری و بهره برداری معادن مذکور در سال جاری هیچ اثری بر سود شرکت ندارد.

آکنتور که کم کم به سمت قیمت های مثبت کامل پیش می رفت در پایان با صف فروش روبرو شد. شرکت در شش ماهه همان سود 1019 ریالی را اعلام و 26 درصد آن را نیز پوشش داده است.

منبع : پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب