آخرین اخبار نفت / حذف دلار از معاملات نفتی ایران / زیان بی‌سابقه شرکت‌های نفتی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
کاهش بهای نفت

یک مقام آگاه در شرکت ملی نفت خبر داد:

حذف دلار از معاملات نفتی/ ایران خواستار دریافت پول نفت به یورو شد

یک مقام آگاه در شرکت ملی نفت گفت: ایران خواستار دریافت میلیاردها دلار از بدهی های نفتی از هند و دیگر مشتریان نفتی به یورو شد و درحال فروش محموله های جدید خود به یورو است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، یک منبع آگاه در شرکت ملی نفت ایران گفت: ایران پول قراردادهای نفتی اخیرا منعقد شده خود با شرکت های مختلف از جمله شرکت توتال فرانسه، شرکت کپسای اسپانیا و لیتاسکو، بازوی تجاری شرکت لوک اویل روسیه را به یورو دریافت خواهد کرد.

این منبع گفت: ما در صورت حساب هایمان به بندی اشاره می کنیم که بر اساس آن خریداران نفت ما باید وجه قرارداد را با توجه به نرخ برابری یورو در برابر دلار در زمان تحویل، به یورو پرداخت کنند.

لوک اویل و توتال از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند. کپسا هم به درخواست برای اظهارنظر در این زمینه پاسخی نداده است.

این منبع که به صورت مستقیم از موضوع اطلاع دارد گفت: ایران همچنین به شرکای تجاری اش که میلیاردها دلار به این کشور بدهکارند گفته می خواهد این پول ها را به یورو و نه دلار آمریکا دریافت کند.

ایران مجاز بود بخشی از پول های بلوکه شده بر اساس تحریم های غرب را به ارزهای غیردلاری نظیر ریال عمان و درهم امارات دریافت کند.

تغییر واحد پولی دریافت پول قراردادهای نفتی ایران منطقی به نظر می رسد به خصوص از این جهت که اکنون اروپا یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران به شمار می رود.

رابین میلز مدیر اجرایی موسسه قمر انرژی در دوبی گفت:بسیاری از شرکت های اروپایی برای فرصت های تجاری دارند به سمت ایران هجوم می آورند، بنابراین منطقی است که درآمدها به یورو دریافت شود.

ایران سال هاست در تلاش است تا یورو را در تجارت بین المللی نفت جایگزین دلار کند. در سال 2007، تهران نتوانست اعضای اوپک را متقاعد سازد تا فروش نفت خود را به ارزهای غیردلاری انجام دهند.

این منبع ایرانی همچنین گفت: بانک مرکزی ایران در دوران تحریم ها سیاستی را اتخاذ کرده بود که بر اساس آن تجارت خارجی به یورو انجام شوند.
«ایران به سمت معاملات یورو تغییر رویه داده و به دلایل سیاسی تجارت به دلار را متوقف کرده است.»

 بهای نفت در بازارهای نیویورک و لندن کاهش یافت

ایرنا – خبرگزاری رویترز گزارش داد: بهای نفت در بازارهای نیویورک و لندن در پایان معاملات روز پنجشنبه در معاملات مدت دار کاهش یافت.

به گزارش بورسینس به نقل از ایرنا به نقل از این خبرگزاری، بهای هر بشکه نفت آمریکا در پایان معاملات روز پنج شنبه در معاملات مدت دار با 56 سنت کاهش به سی و یک دلار و هفتاد و دو سنت رسید.
همچنین بهای هر بشکه نفت برنت نیز در پایان معاملات روز پنجشنبه با 58 سنت کاهش به 34دلار و 46 سنت رسید.

هادی نظرپور، مجری طرح توسعه میدان یادآوران

برای تحقق هدف تولید روزانه 180 هزار بشکه‌ نفت؛
برنامه جامع توسعه فاز 2 میدان نفتی یادآوران تصویب شد

 حفاری 105 حلقه چاه به منظور تحقق هدف تولید روزانه 180 هزار بشکه‌ای نفت از برنامه های تصویب برنامه جامع توسعه فاز 2 میدان نفتی یادآوران به شمار می آید.

هادی نظرپور، مجری طرح توسعه میدان یادآوران در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به تصویب برنامه جامع توسعه فاز 2 این میدان، گفت: هنوز بحثهای مربوط به قیمت نهایی نشده است.

وی با بیان این‌که MDP اولیه میدان یادآوران براساس ذخایر نفت درجای 12 میلیارد بشکه ای این میدان بود، تصریح کرد: براساس این MDP توسعه میدان در سه فاز، فاز نخست 85 هزار بشکه، فاز دوم 180 هزار بشکه و فاز سوم 300 هزار بشکه انجام خواهد شد.

نظرپور با اشاره به این‌که در فاز 2 توسعه میدان یادآوران 105 حلقه چاه باید حفر شود، ادامه داد: همچنین در این فاز خطوط لوله و دو ردیف نفت هم به کارخانه فرآورش اضافه می‌شود تا تولید 180 هزار بشکه‌ای محقق شود.

مجری طرح توسعه میدان يادآوران ادامه داد: در مطالعات ابتدایی نفت درجای میدان 12 میلیارد بشکه بود که در مطالعات بعدی به 31 میلیارد بشکه افزایش یافته است که فکر می‌کنم امکان توسعه میدان در بیش از سه فاز نیز وجود دارد.

به گزارش بورسینس به نقل از شانا، میدان نفتی یادآوران از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران با عراق است که طرح توسعه آن در سه فاز تعریف شد، با این حال برای رسیدن به برنامه‌های از پیش تعیین شده افزون بر اجرای فازهای 1 و 2، تولید زودهنگام از این میدان نیز در دستور کار قرار گرفت که تولید زودهنگام از میدان هم‌اکنون محقق شده و طی چهار سال اخیر 50 میلیون بشکه نفت از یادآوران تولید شده است که 40 میلیون بشکه از آن به 24 ماه اخیر مربوط است.

میدان نفتی یادآوران در 10 کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه به صورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی کشور عراق واقع شده است که از میدانهای مشترک با کشور عراق است.

کاهش بهای نفت

زیان بی سابقه شرکت های نفتی

(شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴)

شواهد نشان می دهد روند نزولی قیمت نفت سبب اقتصادی نشدن تولید در بخش زیادی از میادین غیرمتعارف، کاهش سرمایه گذاری در این بخش و درنهایت کاهش اکتشاف و زیان دهی شرکت های بزرگ نفتی شده است.

به گزارش گروه تلکس شانا به نقل از روزنامه شرق، در ابتدای هفته احتمال برگزاری نشست فوق العاده بین تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک و کاهش ارزش دلار، سبب تقویت قیمت نفت شد. در پایان هفته با بروز بدبینی بازار نسبت به احتمال این توافق بین تولیدکنندگان، افزایش قیمت نفت متوقف شد.

قیمت های نفت

قیمت نفت «برنت دریای شمال» (Brent) در ساعات آغازین روز جمعه پنجم فوریه به ٣٤ دلار و ٤٦ سنت رسید که نسبت به پایان هفته قبل، ٥٧ سنت رشد داشته است. همچنین «نفت وست تگزاس اینترمدیت» (WTI) در همین روز ٣١ دلار و ٧٢ سنت معامله شد که این رقم نیز نسبت به هفته قبل در همین روز حدود دو دلار و ٥٠ سنت کاهش یافته است.

موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور (BMI Research) در گزارشی اعلام کرد به دلیل وجود مازاد عرضه و اشباع در بازار نفت، برآورد خود از قیمت نفت برنت در سال ٢٠١٦ را از ٤٢ دلار و ٥٠ سنت به ٤٠ دلار و برآورد از قیمت وست گزاس ینترمدیت را به ٣٩ دلار و ٥٠ سنت کاهش می دهد. کاهش ارزش پول چین، نگرانی ها درباره رشد اقتصادی جهان و به تبع آن تقاضای نفت و اشباع بازار از نفت و فراورده های نفتی از دلایل این تعدیل منفی اعلام شده اند.

قیمت سبد نفتی اوپک

بنا به گزارش دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان (OPEC Reference Basket Price) در پایان روز پنجشنبه چهارم فوریه به ٢٩ دلار و ٩٠ سنت رسید که نسبت به هفته قبل، حدود یک دلار و ٦٠ سنت افزایش نشان می دهد. به نظر می رسد دلیل این افزایش قیمت، هماهنگی تولیدکنندگان اوپکی و غیراوپکی برای ایجاد ثبات در بازار باشد. در این راستا وزیر نفت ونزوئلابا سفر به پنج کشور تولیدکننده (روسیه، عربستان، ایران، قطر و عراق) قصد هماهنگی برای اتخاذ سیاست واحد درباره قیمت نفت را دارد.

وی در مصاحبه ای در سوم فوریه اعلام کرد شش عضو اوپک با برگزاری نشست فوق العاده بین تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک با هدف ایجاد ثبات در قیمت نفت موافقت کرده اند.

احتمال ادغام شرکت های بزرگ نفتی

شواهد نشان می دهد روند نزولی قیمت نفت سبب اقتصادی نشدن تولید در بخش زیادی از میادین غیرمتعارف، کاهش سرمایه گذاری در این بخش و درنهایت کاهش اکتشاف و زیان دهی شرکت های بزرگ نفتی شده است. به عنوان مثال شرکت نفتی بریتیش پترولیوم (BP) هفته گذشته اعلام کرد به دلیل میزان زیان بالای سال گذشته، درصدد است هزاران کارمند خود را اخراج کند. بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، این شرکت روز دوم فوریه اعلام کرد در سال ٢٠١٥ بیشترین ضرر خود در ٢٠ سال گذشته را متحمل شده است. شرکت نفتی «هس کورپریشن» از کاهش درآمد سه میلیارد دلار در سال گذشته و شرکت «مورفی» از زیان دو میلیارد و ٢٧٠ میلیون دلاری در این مدت خبر داده است.

کارشناسان بر این باورند در شرایط کنونی احتمال ادغام شرکت های نفتی وجود دارد. بنا بر گزارش خبرگزاری بلومبرگ، «موسسه مشاوره ارنست اند یانگ» اعلام کرد به احتمال قوی در سال جاری میلادی و با ادامه داربودن کاهش قیمت نفت، ادغام شرکت های نفتی افزایش می یابد زیرا فشار مالی ناشی از افت قیمت نفت، شرکت های کوچک تر نفتی را وادار می کند پیشنهاد خریداران را بپذیرند.
تطابق اقتصاد ایران با قیمت پایین نفت

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، شرکت «مودی» که یک شرکت اعتبارسنجی مطرح در آمریکاست، در گزارش اخیر خود اعلام کرده است تشدید تحریم ها در سال های اخیر سبب شده اقتصاد ایران نسبت به سایر کشورهای تولیدکننده منطقه، بتواند آسان تر خود را با قیمت های پایین نفت وفق دهد. این گزارش می افزاید لغو تحریم ها سبب خواهد شد بخش تجاری و بانکی رشد قابل توجهی یابد و اقتصاد ایران در سال جاری میلادی به رشد پنج درصد دست یابد.

قیمت گاز طبیعی

به گزارش اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا (EIA)، قیمت اسپات هنری هاب (Henry Hub) به عنوان شاخصی برای قیمت فروش لحظه ای گاز طبیعی در آمریکا بدون تغییر نسبت به هفته قبل در سطح دو دلار و ٢٨ سنت به ازای هر میلیون بی تی یو یا واحد گرمایی انگلیسی (MMBtu) باقی مانده است.

همکاری گازی ایران و روسیه

در هفته گذشته شرکت گازپروم (شرکت دولتی گاز روسیه) در گزارشی اعلام کرد توافقی بین این شرکت و مقامات گازی ایران در نشست اخیر طرفین برای تامین تقاضای روبه رشد گاز در ایران (به خصوص در مناطق شمالی ایران) صورت گرفته است. بنا بر گزارش فارس، در جریان لغو تحریم ها این شرکت قصد دارد در امور مربوط به خطوط انتقال گاز و خطوط لوله گاز طبیعی مایع (LNG) سرمایه گذاری بیشتری انجام دهد.

سعیده شفیعی

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم نفت, صادرات نفت ایران, قیمت نفت

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب