اخبار و گزارش بورس شنبه 17 بهمن 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم سهام و بازار سرمایه

امروز شاخص بورس پس از اصلاح روز چهارشنبه ، با افزایش 419.63 واحدی (0.57درصد) ، به کانال 74 هزار صعود کرد و در عدد 74,103.60  واحد ایستاد.

نمادهای حکشتی (51.65+)، فملی (47.61+)، شبندر (42.51+)، وصندوق (42.35+)، خودرو (40.35+)، بیشترین تاثیر مثبت و پارسان (63.33-)، کچاد (38.71-)، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 9.90  واحد به عدد 802  رسید.

*ارزش معاملات بورس به 374.699 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را خزامیا با 47.5 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.722میلیارد سهم رسید که خزامیا با 235.275  میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: ورنا، وساپا، رتاپ

* بیشترین عرضه : فخاس، کرماشاح، شفارا

* گروه های خودرو، بانکها، شیمیایی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: ونیکی، ورنا(5+)، غاذر، ولغدر، غپاک(4.99+)

* بیشترین کاهش قیمت: فمراد(4.75-)، ولیز(4.59-)، بنیرو(4.46-)

اخبار تاثیر گذار بر بازار سهام

    یک مقام آگاه شرکت ملی نفت گفت: ایران خواستار دریافت میلیاردها دلار از بدهی های نفتی خود از هند و دیگر مشتریان نفتی اش به یورو شد و در حال فروش محموله های جدید خود به یورو است تا به این طریق وابستگی خود به دلار آمریکا را بعد از لغو تحریم ها کاهش دهد_ تسنیم

طیب‌نیا در سومین روز حضور خود در ژاپن، در دیدار با رئیس سازمان تجارت ژاپن، زمینه‌های افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران و ژاپن را تشریح کرد و همچنین در راستای تامین مالی پروژه‌های کشور و توسعه ظرفیت سرمایه‌گذاری خارجی، برای ایجاد خط اعتباری 10 میلیارد دلاری با «هایر شی»، وزیر اقتصاد تجارت و صنعت ژاپن به توافق رسید.

 قرارداد خط اعتباری تامین مالی پنج میلیون یورویی برای صادرات کالا بین بانک توسعه صادرات ایران و بانک ملت ارمنستان در تهران امضا شد.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

آنچه که در شرایط فعلی بازار سرمایه مسلم به نظر می رسد این است که بتدریج حجم نقدینگی جدید وارد بازار سرمایه می شود که بررسی ارزش معاملات روزانه بورس به خوبی موید این مطلب می باشد و این امر بیانگر افق روشن بورس و پتانسیل های آن برای حرکت در مسیر رشد و بالندگی است.

از این رو به نظر می رسد بین اعمال آثار مثبت ناشی از اجرای قرادادهای خارجی منعقد شده توسط شرکت های بورسی بر وضعیت سودآوری آنها و اعلام بودجه سال آینده آنها می تواند موجب تداوم روند صعودی بورس و حرکت در مسیر متعادل رو به مثبت شود.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    در گروه بانک  باز هم شاهد حرکت های نوسانی و رفت و برگشت در حوالی صفر تابلو بودیم. در میان بانکی ها بانک تجارت خبر فروش بلوک “ونیکی” را با خود دارد در حالی که مسئولین بانک تجارت روزهای گذشته این خبر را تکذیب کردند اما  آثار ناشی از اجرای این برنامه کاملاً در روند معاملات سهام “ونیکی” مشهود می باشد.

همچنین در لحظات پایانی امروز شاهد افزایش تقاضا در نماد وبصادر و خرید حقوقی در این سهم بودیم. صف خرید وپارس پس از 3 روز در آغاز معاملات امروز عرضه شد اما دوباره و تا انتهای بازار شاهد صف خرید این سهم بودیم. معاملات گروه نسبت به هفته های گذشته کم حجم تر بود به طوری که با معامله 86.9 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    به نظر می رسد انتشار اخبار خوش برگزاری مجمع عمومی فوق العاده گروه سایپا مبنی بر برنامه های این مجموعه جهت پوشش زیان انباشته و اجرای برنامه افزایش سرمایه زیر مجموعه های آن و نیز واگذاری دارایی ها در کنار پرداخت خسارت به شرکت ایران خودرو از سوی شرکت پژو فرانسه از جمله مهترین اخبار مثبت در این گروه به عنوان لیدر بازار سرمایه به شمار می رود که امید و انتظارات جهت بهبود شرایط سودآوری صنایع و اقتصاد کشور را بیش از پیش تقویت کرد.

معاملات گروه امروز صعودی و کاملا مثبت انجام گرفت و اکثر نمادها با صف خرید همراه بودند. با معامله 235 میلیون سهم خزامیا بیشترین حجم و ارزش معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد. همچنین امروز گزارش توجیهی افزایش سرمایه 133 درصدی خزامیا  از محل تجدید ارزیابی روی سایت كدال قرار گرفت.

گروه فلزات اساسی

    طی چند وقت اخیر شرکت فولاد مبارکه اصفهان نسبت به انعقاد قرارداد با شرکت دانیلی ایتالیا شفاف سازی کرد و برنامه های آتی خود را برای دوران پسا تحریم اعلام نمود و همراه با آن مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان اعلام داشت که برنامه افزایش سرمایه 385 درصدی این مجموعه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تا اسفند ماه امسال اجرایی می شود، افزایش قیمت جهانی فلزات اساسی و سنگ آهن موجب شد تا کلیت گروه فلزات اساسی با افزایش تقاضا برای خرید سهام مواجه شوند. امروز نیز معاملات اکثر نمادهای گروه مثبت بود و ذوب همچنان صف خرید سنگین خود را برای سومین روز حفظ کرد.

گروه فراورده های نفتی

    وزیر نفت به اجرایی شدن قرارداد توتال در اواخر بهمن ماه جاری و نهایی شدن قرارداد فروش نفت به شرکت انی ایتالیا در آینده ای نزدیک اشاره کرد و گفت: فروش نفت خام ایران به اروپا تاکنون به بیش از ٣٠٠ هزار بشکه رسیده است.

وزیر خارجه اسپانیا گفت ایران با ارائه طرحی خواستار ساخت یک پالایشگاه ۱.۸ میلیارد یورویی در این کشور شده است.

گروه کاشی و سرامیک

    چندین بار و با توجه به تحلیل های انجام شده از شرایط نامناسب شرکت های این گروه گفتیم، و با وجود شایعاتی از افزایش صادرات در این گروه، بنظر اتفاق خاصی رخ نداده و وضعیت شرکت ها  از لحاظ بنیادی خوب نیست.

گروه انبوه سازی

    همانطور که پیش بینی کرده بودیم معاملات گروه روندی کاملا صعودی و مثبت داشتند و اکثرا با صف خرید همراه بودند. در مورد نمادهای معرفی شده در این گروه همچنان توصیه به نگهداری داریم. معاملات گروه پر حجم انجام گرفت به طوری که با معامله 37.7 میلیون سهم ثمسکن بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه حمل و نقل

    بدلیل توجه ویژه دولت بر توسعه صنعت ریلی کشور، خوشبینی ها نسبت به توریل بیشتر شده است. توریل امروز با صف خرید همراه بود. در مورد حکشتی خبرها حاکی از آن است که گویا تا پایان سال‌جاری هیچ افزایش سرمایه‌ای از محل تجدید ارزیابی در این نماد وجود ندارد. انتظار نوسان مثبت در گروه حمل و نقل را با توجه به اینکه علیرغم تاثیر پذیری از رفع تحریم ها رشد چندانی نداشتند ، داریم.

گروه سیمان

    دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از ابراز تمایل سوئیس و فرانسه برای سرمایه گذاری در صنعت سیمان خبر داد و گفت: قیمت سیمان به زودی در کارخانه ها به تعادل می رسد و در صدد هستیم تولیدات واحدهای سیمانی بدون تخفیف عرضه شود.

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

“شخارك”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“غشهد” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“كمنگنز” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“والبرح” با توجه به اعلام مهلت پذیره نویسی

توقف نمادهای معاملاتی:

“وآذر” جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی

“نیرو” جهت برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و گزارش های روزانه بورس تهران, چکیده روزانه اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب