نگاه بنیادی به “وساپا” / محاسبه NAV و پرتفوی سرمایه‌گذاری سایپا

تحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپا

نگاهی به شرکت سرمایه گذاری سایپا

تحلیل بنیادی وساپا

عوامل بنیادی موثر بر شرکت

طبق آخرین پرتفوی وساپا که منتهی به دوره 94.10.30 می باشد . گروه خودرو و ساخت قطعات با 43.04 درصد و واسطه گری‌های مالی با 43.78 درصد بیشترین سهم را در پرتفوی شرکت دارند.

قابل ذکر است حدود 44 درصد پرتفوی شرکت را شرکت های بورسی و ما بقی را غیر بورسی تشکیل داده است.

 تاریخچه شرکت “وساپا”

سرمایه گذاری سایپا از زیر مجموعه های شرکت خودروسازی سایپا است که پیشتر تحت عنوان شرکت رنگ و رزین به ثبت رسیده بود، اما از اواخر سال 83 با تغییر نام و موضوع فعالیت به رشته سرمایه گذاری پیوست.

تا سه سال پیش، “وساپا” عمدتا به صورت یک شرکت سرمایه گذاری با سبد متنوع در بازار سرمایه به فعالیت می پرداخت و حتی در خرید برخی بلوک‌ های سهام بنگاه های مشمول اصل 44 (مانند ملی مس) نیز نقش عمده ای ایفا کرد. اما در سال 89 و در جریان واگذاری بلوک های مدیریتی سهام سایپا (از سوی تامین اجتماعی، سازمان گسترش و گروه بهمن)، مطابق با سیاست های مدیریتی آن زمان، سرمایه گذاری سایپا به نحو قابل ملاحظه ای درگیر خرید سهام مزبور شد.

این اقدام از طریق یک ساختار نسبتاً پیچیده و عمدتاً با استفاده از تزریق منابع شرکت مادر در سرمایه گذاری سایپا و پرداخت منابع مزبور از طریق “وساپاگ در قالب اعطای وام به شرکت های سرمایه گذاری رنا، پیشگامان بازرگانی ستاره تابان و تجارت الکترونیک خودرو تابان (که همگی از شرکت های گروه و یا وابسته به سایپا هستند) انجام شد. این رویه منجر به اختصاص بخش عمده ای از ترازنامه “وساپا” به مطالبات از شرکت های مورد اشاره شده است.

موضوع فعالیت اصلی شرکت به شرح زیر می باشد:

1- سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رأی با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا همراه با اشخاص تحت کنترل واحد، کنترل شرکت، مؤسسه یا صندوق سرمایه پذیر را در اختیار گیرد.

2- انجام فعالیت های زیر در ارتباط با اشخاص سرمایه پذیر:

خدمات اجرایی در تهیه و خرید مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات، خدمات طراحی و مهندسی اصولی و تضمین پروژه های در دست اجرا و آتی، تامین منابع مالی اشخاص حقوقی سرمایه پذیر از منابع داخلی شرکت یا از طریق سایر منابع، تدوین سیاست های کلی و راهبردی و مدیریتی، ارائه سایر خدمات فنی، مدیریتی، اجرایی و مالی.

3- سرمایه گذاری با هدف کسب انتفاع و کنترل عملیات یا نفوذ قابل ملاحظه در سهام.

سهامداران شرکت

تحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپا

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه وساپا

دارایی های شرکت در 3 سال اخیر روند صعودی داشته است. سرمایه گذاری بلند مدت شرکت در سال 93 وزنی معادل 30% از داراییهای شرکت داشته است. 61% از دارایی های شرکت را نیز طلب از شرکت های گروه و شرکت های وابسته تشکیل داده است که طبق بند 14گزارش حسابرسی ضرورت انجام اقدامات جدی در جهت تسویه مطالبات فوق جهت کسب منافع مناسب یادآور شده است.

 بدهی های شرکت در سال 93 نسبت به سال قبل 20% افزایش یافته است.

 حقوق صاحبان سهام در 3 سال اخیر صعودی بوده است.لازم به ذکر است شرکت طبق آخرین صورت مالی شرکت دارای 810ریال سود انباشته به ازای هر سهم است .

وضعیت سرمایه گذاری های شرکت

تحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپا

تفکیک سرمایه گذاری ها به تفکیک بورسی و غیر بورسی

تحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپا

 تفکیک سرمایه گذاری پرتفوی بورسی

تحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپا

تفکیک سرمایه گذاری پرتفوی غیر بورسی

تحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپا

ارزش روز خالص دارایی‌ها

پرتفوی بورسی وساپا

تحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپاتحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپاتحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپا

پرتفوی غیر بورسی

تحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپاتحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپا

 سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

تحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپا

ارزش روز خالص دارایی هر سهم شرکت

تحلیل بنیادی وساپا سرمایه گذاری سایپا

نتیجه گیری تحلیل:

ارزش روز خالص دارایی ها به تاریخ 94.11.13 محاسبه شده است .املاک و مستغلات و شرکت های غیر بورسی با توجه به فقدان اطلاعات به بهای تمام شده لحاظ شده است .با توجه به نرخ های این تاریخ NAV شرکت حدود 2041ریال محاسبه شده است. در حال حاضر قیمت سهم حدود 68 درصد NAV معامله می شود.

شرکت سرمایه گذاری سایپا به طور مستقیم مالکیت 3.67درصد سایپا را داراست ولیکن مالکیت حدود %20 سایپا را به طور مستقیم و غیر مستقیم دارا می باشد. با توجه به بسته بودن نماد سایپا و نا مشخص بودن قیمت بازگشایی سهم قابل ذکر است هر 100ریال افزایش قیمت سایپا، 57 ریال NAV هر سهم را افزایش خواهد داد.

از دیگر نکات شرکت می توان به سود انباشته شرکت 4.944.031 میلیون ریال اشاره کرد که حدود81 درصد سرمایه شرکت می باشد. حدود 61% از دارایی های شرکت را نیز طلب از شرکت های گروه و شرکت های وابسته (11.357.364میلیون ریال) تشکیل داده است که طبق بند 14 گزارش حسابرسی ضرورت انجام اقدامات جدی در جهت وصول مطالبات فوق جهت کسب منافع مناسب یادآور شده است.

تهیه کننده: شرکت کارگزاری نهایت نگر

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.