اخبار و گزارش بورس یکشنبه 18 بهمن 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

امروز شاخص بورس با افزایش 465.82  واحدی (0.63درصد) ، به عدد 74,569.40 واحد ایستاد.

نمادهای وبصادر (63.38+)، شبندر (55.38+)، وتجارت (54.38+)، وبملت (52.26+)، وصندوق (45.69+)، خودرو (45.34+)، بیشترین تاثیر مثبت و فارس (64.16-)، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 3.10 واحد به عدد 805.10 رسید.

*ارزش معاملات بورس به 425.77 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را وبصادر با 47 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 2.133 میلیارد سهم رسید که وبصادر با 458.309  میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: خودرو، وساپا، ورنا

* بیشترین عرضه : سصفها، فخاس، رمپنا

* گروه های بانک‌ها، خودرو و رادیویی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: کمنگنز (31.95+)، پردیس (14.02+)، پلاسک، بکاب، غگل، خمحرکه، خنصیر، رتاپ، خگستر(5+)

* بیشترین کاهش قیمت: شفارس (3.47-)، وتوسم (3.45-)، تمحرکه (3.43-)

خبرهای تاثیر گذار بر بازار بورس

    طی نشست خبری صبح روز جاری در محل سازمان بورس اوراق بهادار تهران در خیابان حافظ، تفاهم نامه همکاری فی مابین سازمان تأمین اجتماعی و شرکت بورس امضا شد/مدیرعامل بورس تهران گفت: با امضای تفاهم‌نامه مشترک میان بورس تهران و سازمان تأمین اجتماعی، می‌توان از این پس به تسهیل فرایند تأمین مالی و واگذاری شرکت‌های جدید به بورس تهران، امیدوار بود.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

اجرای برجام و فضای پسابرجام روی همه صنایع و بنگاه ها اثر یکسانی ندارد زیرا صنایع از تحریم ها اثرات مختلفی پذیرفته بودند و رفع تحریم ها نیز اثرات مختلفی روی آنها خواهد داشت، لذا سرمایه گذاران باید چشم انداز تک تک شرکت ها را بررسی کنند و با مطالعه وارد شوند.

بازار سرمایه بازار عجله نیست و بازار صبر و حوصله است و کسانی که کار کارشناسی کردند و اعتقاد دارند که سهام شرکتی ارزنده است نباید بترسند. در پایان نسبت به سرازیر شدن حجم قابل توجه نقدینگی به بازار سرمایه تأکید داریم و با توجه به اخبار مثبت و حجم نقدینگی به ادامه روند مثبت بورس امیدوار هستیم.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک:

    در گروه بانک  که تا دیروز شاهد حرکت های نوسانی و رفت و برگشت در حوالی صفر تابلو بودیم و علیرغم رفع تحریم ها و برقراری سوییفت رشد خاصی را بین نمادهای این گروه نداشتیم، امروز روند معاملات گروه با تغییر مواجه شد و از همان دقایق آغازین رشد قیمت بین سهم های گروه آغاز شد. وکار تنها نماد منفی گروه در پایان معاملات می باشد.

سمایه نیز از همان دقایق آغازین با صف خرید همراه بود و کم کم ونوین، وپست، دی، وپارس، وکوثر و در دقایق پایانی و با کاهش عرضه حقوقی وبصادر نیز صف خرید تشکیل دادند. امروز شایعاتی از عرضه نیروگاه دماوند در شش ماهه اول سال 95 توسط “بانک دی” به گوش می رسید که در صورت صحت این خبر رشد “دی” حتمی خواهد بود.

همچنین بانک تجارت خبر فروش بلوک “ونیکی” را با خود دارد در حالی که مسئولین بانک تجارت روزهای گذشته این خبر را تکذیب کردند اما  آثار ناشی از اجرای این برنامه کاملاً در روند معاملات سهام “ونیکی” مشهود می باشد. معاملات گروه امروز  پرحجم انجام گرفت به طوری که با معامله 458 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم و ارزش معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد.

گروه خودرو و ساخت قطعات:

    در حالی بعد از لغو تحریم های هسته ایی رویدادهای مثبت متعددی در صنایع و شرکت های مختلف در حال شکل گیری است که طی روزهای اخیر حجم قابل توجهی از وقایع امیدوار کننده در مورد صنعت خودرو مخصوصا” برای دو شرکت ایران خودرو و سایپا منتشر شده است.

امروز نیز خبرهای مثبت خودرویی با اعلام مبلغ ۲۰۰ میلیون یورویی غرامت پژو توسط مدیرعامل ایران خودرو ، نام و شریک چهارم معروف و عرضه محصولات جدید به همراه قیمت های اولیه ادامه یافت. معاملات گروه امروز نیز صعودی و کاملا مثبت انجام گرفت و اکثر نمادها با صف خرید همراه بودند.

خوساز تنها نماد منفی گروه در پایان معاملات می باشد. با معامله 118 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه انبوه سازی:

    معاملات مثبت آغاز شد اما کم کم عرضه بر تقاضا در گروه غلبه کرد و شاهد روند ریزشی آرامی در گروه بودیم. در مورد نمادهای معرفی شده در این گروه همچنان امیدوار هستیم و توصیه به نگهداری داریم. معاملات گروه امروز هم پرحجم انجام گرفت به طوری که با معامله 19.9 میلیون سهم ثمسکن بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه محصولات دارویی:

    شرکت‌های دارویی در دوران تحریم مجبور بودند کل هزینه خرید مواد اولیه خود را در همان ابتدای کار توسط صرافی‌ها برای فروشندگان حواله کنند که به موجب این امر علاوه خروج نقدینگی، هزینه های مالی و حجم پایین مواد اولیه، شاهد کاهش تولید اکثر شرکت های تولیدی بودیم.

پیش بینی می شود با توجه به لغو تحریم‌ها مشکل تامین مواد اولیه برطرف شده و با رفع تحریم سوئیفت، انتقال ارز تسهیل و در نهایت بهای تمام شده و هزینه های اضافی تحمیل شده به این صنعت برطرف شود.

رویکرد مثبت دولت به بخش سلامت و نظام بهداشتی کشور و افزایش طرح های توسعه ای به خصوص در صورت حمایت های دولت مردان، افزایش قیمت دارو بخصوص هدفمند کردن قیمت ها همچون ارائه تسهیلاتی به مصرف کنندگان داروهای خاص، افزایش چشمگیر صادرات به کشور های همسایه و تبدیل کشور به یکی از قطب های تولید و صادرات دارو در خاور میانه از جمله کشور های عراق و افغانستان و روسیه و بعضی کشور های اروپایی و قرار گیری کنار نفت و محصولات پتروشیمی به عنوان قطب سوم صادرات همگی از ظرفیت های این صنعت در ایران حکایت دارد و می تواند چشم انداز مثبتی را برای سرمایه گذاران تداعی کند.

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

“ساربیل” با توجه به ارائه صورتهای مالی حسابرسی نشده سال مالی منتهی به 30/9/94

“پردیس” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی

“نبروج” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“سبزوا” پس از ارائه اطلاعات پیش بینی

توقف نمادهای معاملاتی:

“سمگا” جهت برگزاری مجامع عمومی فوق العاده و عادی سالیانه صاحبان سهام

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب