ادامه مسیر صعودی بازار بورس / اقبال بازار سهام به یک گروه جدید

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس و آدماش

با اتمام ساعات معاملات بورس روز یکشنبه 94.11.18 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 497 واحد افزایش به رقم 51832 واحد رسید.

همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 32 واحد افزایش عدد 165183 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با 178 واحد افزایش به رقم 28614 واحد رسید.

همچنین در این روز “وبصادر” با 63 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با 64 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 3 واحد افزایش به رقم 805 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 4257 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1810 میلیارد ریال رسید.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، طی معاملات روز جاری شاخص کل بورس از ساعات ابتدایی به لیدری گروه بانک و خودرو روند صعودی روزهای گذشته خود را ادامه داد و اکثر نمادهای فعال در بازار نیز با رشد قیمتی و صف خرید همراه شدند.

پیش بینی می شد امروز نیز بازار به روند مثبت روز گذشته خود ادامه دهد اما روند معاملات با شکل گیری صف خرید در گروه بانکی فراتر از انتظار عمل کرد و قوی تر ظاهر شد؛ بطوریکه تا حدی نسبت به روز گذشته روند مثبت قوی تری در پیش گرفت. امروز گروه بانکی بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و در بین نمادهای حاضر در این گروه، بانک صادرات با صف خرید 100 میلیونی و حجم معاملات 458 میلیون سهمی شگفتی ساز بازار امروز بود،

در رابطه با این سهم شایعاتی مبنی بر انجام معامله بلوکی سهام شرکت زیر مجموعه فعال در صنعت نیشکر که سود غیر عملیاتی قابل توجهی به ازای هر سهم را برای این نماد بانکی در پی خواهد داشت، وجود دارد، اما به طور کل تنها نماد قرمز پوش گروه “وکار” بود و مابقی نمادها در بازه نزدیک به مثبت کامل مورد معامله قرار گرفته و یا با صف خرید به کار خود پایان دادند.

بر اساس این گزارش، مدیر عامل ایران خودرو نیز که شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و امروز نیز نشست خبری خود را با خبرنگاران برگزار کرد، از شروع همکاری با پژو از اوایل سال آینده خبر داد و گفت اولین محصول مشترک که همان محصول 2008 است، نیز از اواخر سال 95 به بازار عرضه می گردد. صحبت های این مقام مسئول باعث شد تا نماد “خودرو” طی معاملات روز جاری با صف خرید سنگینی همراه شود.

“خزامیا” نیز در گروه خودرویی همچون روز گذشته پر مبادله بود و چهره ای متفاوت از خود نشان داد چرا که علیرغم وجود صف خرید در دیگر نمادها این سهم نتوانست به اندازه آنها رشد داشته باشد. گرچه این سهم نیز نزدیک به سقف قیمت ها معامله شد ولی پس از معامله پر حجم نتوانست صف خرید خود را حفظ کند.

با توجه به حرکت های پر قدرتی که امروز در دو گروه بانک و خودرو رقم خورد، به نظر می رسد جدال این دو گروه برای صدرنشینی فردا نیز ادامه دار باشد.

در این میان برخی گروه ها نیز رشد های دور از انتظار را تجربه کردند که از جمله این گروه ها، گروه فلزات اساسی بود در حالی که بنا بر تحلیل بسیاری از کارشناسان با توجه به وضعیت قیمت های جهانی این گروه از نظر بنیادی نمی توانست رونق را تجربه کند، اما طی معاملات این روزها، شاهد بازگشت اقبال به سهام این گروه نیز بودیم که برخی کارشناسان، دلیل رشد قیمتی سهام این گروه را تغییر دیدگاه سهامداران از سودآوری به ارزش جایگزینی بالای آنها می دانند.

به طور کلی امروز بازار تا حدی نسبت به روز گذشته مثبت تر بوده و شاخص کل نیز در حال نزدیک شدن به کانال 75 هزار واحدی می باشد و امید است این روند مثبت به همراه اجرایی شدن و به نتیجه رسیدن اخبار خوب اقتصادی در صنایع و شرکت های مختلف، روزهای پر سودی را پیش روی فعالان این بازار قرار دهد.

هر چند که هر روند صعودی نیاز به اندکی اصلاح و استراحت دارد، اما به نظر می رسد با توجه به چشم انداز اقتصادی مثبتی که ایجاد شده روند کلی بورس در بلند مدت نیز صعودی شده باشد.

اقبال بورس به یک گروه جدید

 در معاملات امروز بورس تهران و در کنار ادامه مسیر صعودی بازار سرمایه، سهام شرکت‌های بانکی که تاکنون بدون توجه باقی مانده بودند، مورد توجه اهالی تالار شیشه ای قرار گرفتند و با هجوم خریداران مواجه شدند.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بورس تهران در دومین روز معاملاتی هفته نیز به روند صعودی و رو به رشد خود ادامه داد و با افزایش قیمت و رشد تقاضا موفق به افزایش 465 واحدی شاخص و رسیدن این متغیر به نیمه 74 هزار واحدی شد.

البته در یک ساعت اول معاملات امروز بازار رشد بیشتری را تجربه کرد اما اندکی با احتیاط مواجه شد و مسیر رو به رشد و محتاطانه ای را طی کرد به طوری که شاخص بورس تهران که تا کانال 74 هزار و 800 واحد پیش رفته بود، تا سطح 74 هزار و 500 واحد افت کرد.

از اتفاقات قابل توجه بورس تهران توجه سهامداران به یکی از گروه های بورسی بود که نسبت به سایر گروه ها از رشد چندانی بهره مند نشده بود؛ بنابراین در بازار امروز سهام شرکتهای بانکی در کنار شرکتهای خودرویی مورد توجه اهالی بازار سرمایه قرار گرفتند و از تقاضای قابل توجهی برخوردار شدند به طوری که با روشن شدن چراغ بانک صادرات و افزایش میلیونی تقاضا در این سهم، سایر بانکها نیز مثبت شدند و با تقاضای میلیونی خرید به کار خود پایان دادند.به این ترتیب در نماد بانک صادرات بیش از 458 میلیون سهم به ارزش 47 میلیارد تومان داد و ستد شد و صف خرید 80 میلیونی برای این سهم تشکیل شد.

اگرچه حجم و ارزش معاملات بازار در روزهای اخیر به خوبی نشان دهنده ورود پول تازه و نقدینگی جدید به بازار سرمایه است، اما با این حال افزایش نوسان گیری و جابه جایی سهامداران از گروه های بورسی به سایر گروه ها نشان می‌دهد که همچنان سهامداران دست به عصا در این بازار فعالیت کرده و نسبت به خرید و فروش سهم محتاطانه اقدام می کنند.

با این حال در بازار امروز به ترتیب بانک صادرات، پالایشگاه بندرعباس، بانک های تجارت و ملت، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، ایران خودرو، بانک پاسارگاد، پارسیان و مخابرات بیشترین تاثیر را در رشد شاخص بورس گذاشتند. در این میان شرکتهای هلدینگ خلیج فارس، فولاد مبارکه، کشتیرانی، ارتباطات سیار، نفت و گاز پارسیان و توسعه معادن و فلزات با روند منفی خود از رشد بیشتر شاخص جلوگیری کردند.

امروز هم همانند روز گذشته شرکتهای خودرویی از تقاضای قابل توجه خرید برخوردار شدند و شرکتهای ایران خودرو، سرمایه گذاری رنا و سرمایه گذاری سایپا تقاضای بیش از 100 میلیونی خرید را به خود اختصاص دادند و در صدر سایر شرکتها قرار گرفتند.در این میان شرکتهای سیمان اصفهان، فولاد خراسان و گروه دارویی سبحان از شرکتهایی بودند که از بیشترین تقاضای فروش برخوردار شدند.

در بازار امروز در مجموع بیش از 200 میلیون سهم به ارزش 425 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه تا سطح 319 هزار میلیارد تومان بالا رفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار از سهام بانک ها, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب