قیمت خودروهای ایران‌خودرو و سایپا / قیمت چند مدل خودرو در بازار کاهش یافت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
هاشم یکه زارع

 هفته جاری قیمت چند مدل خودرو در بازار کاهش یافته است.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، این هفته قیمت پراید SE111 معادل 100 هزار تومان، پژو 206 مدل v8 معادل 100 هزار تومان، رانا 100 هزار تومان و تندر 90 اتومات 100 هزار تومان کاهش یافته است.

قیمت باقی خودروهای داخلی در بازار تغییری نسبت به نرخ این خودروها در هفته گذشته نداشته است.

به گزارش ایسنا، قیمت روز خودروهای داخلی به شرح زیر است:

قیمت خودرو داخلی

 

دریافت غرامت 428 میلیون یورویی از پژو / تجدید ارزیابی دارایی های زیر مجموعه ها / مذاکره با شرکای جدید خارجی

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو از پرداخت غرامت 427 میلیون و 600 یورویی پژو به ایران خودرو خبر داد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، هاشم یکه ‌زارع در نشست خبری خود که صبح روز 18 بهمن 94 برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق محاسبات انجام شده 427 میلیون و 600 هزار یورو خسارت مربوط به رفتار پژو در ایران از جانب این شرکت به ایران خودرو پرداخت خواهد شد که البته بخشی از این رقم به صورت غیرنقدی محاسبه می‌شود.116 میلیون یورو از این خسارت نیز مربوط به مسائل جاری و گذشته است و 311 میلیون و 600 هزار یورو نیز در مسایل آینده دیده شده است.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: افزون بر این موارد، 25 میلیون یورو قطعه رایگان محصولات فعلی از پژو دریافت شده و می‌شود. 11 میلیون یورو تجهیزات خط تولید پژو 207 به صورت رایگان به ایران خودرو داده خواهد شد.

یکه ‌زارع افزود: همچنین در قالب این بسته معادل 11 میلیون یورو از طلب‌های ایران خودرو به پژو بخشوده شد ضمن آنکه مبلغ 65 میلیون یورو مربوط به رویالیتی خودروهای تولیدی پژو مربوط به بازده زمانی گذشته تا زمان عقد قرار‌داد، به این شرکت پرداخت نخواهد شد. این مبالغ در سود و زیان امسال و سال آینده ایران خودرو اثرات مستقیم خواهد داشت.

وی با بیان این‌ که در زمینه همکاری‌های آینده نیز ایران خودرو در حوزه خرید قوای محرکه 20 میلیون یورو از پژو تخفیف خواهد گرفت، تصریح کرد: همچنین پژو متعهد شده معادل چهار میلیون یورو برای یک سال کارشناس به ایران بفرستد تا در زمینه‌ی بهبود کیفیت محصولات جاری پژو در ایران فعالیت کند.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: معادل یک میلیون و 600 هزار یورو نیز پرسنل ایران خودرو در فرانسه برای تولید محصولات جدید آموزش خواهند دید، ضمن آنکه پژو یک میلیون یورو برای کار در زمینه‌ی سیستم در اختیار ایران خودرو قرار خواهد داد.

هاشم یکه زارع

یکه ‌زارع افزود: در زمینه رویالیتی نیز 150 یورو بابت رویالیتی هر محصول باید به پژو پرداخت می‌شد در نهایت هر محصول، 100 یورو پرداخت شود که البته بابت غرامت برای دو میلیون پلت فرم خودرو، 30 یورو رویالیتی پرداخت خواهد شد که ما به ‌التفاوت آن معادل 140 میلیون یورو خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: همچنین در این بسته دیده شده که در محصولات جاری مانند 206 و 405 نیز بابت هر دستگاه خودروی تولیدی 10 یورو رویالیتی پرداخت شود که 140 میلیون یورو نیز ما به ‌التفاوت این میزان خواهد بود.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در زمینه قیمت محصولات جدید پژو در ایران اظهار کرد: با شرایط قیمتی امروز، قیمت خودروی پژو 301 دستی معادل 58 میلیون تومان و قیمت مدل اتوماتیک این خودرو 62 میلیون تومان خواهد بود. ضمن آنکه قیمت خودروی 208 نیز 68 میلیون تومان است. قیمت مدل دستی خودروی پژو 2008 معادل 72 میلیون تومان و قیمت مدل اتوماتیک خودرو 78 میلیون تومان خواهد بود. این قرار‌داد خیلی به نفع ایران است و ما نیز بر روی منافع خود پافشاری کردیم.

وی ادامه داد: محصولات قدیمی ایران خودرو ربطی با قرار‌داد جدید با پژو ندارد و تمام محصولات جدید پژو در ایران جزو محصولات روز این شرکت خواهند بود.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: خودروهای جدید قیمتشان بیش از 60 میلیون تومان خواهد بود، بنابراین این موضوع که در همکاری با شرکای خارجی محصولی با قیمت 40 میلیون تومان تولید کنیم اتفاق نخواهد افتاد. البته تغییرات در محصولات فعلی پژو را در دستور کار داریم به عنوان مثال در آینده پژو پارس جدید با گیربکس اتوماتیک تولید خواهیم کرد که قیمتش حدود 45 میلیون تومان خواهد بود.

وی در رابطه با سرنوشت همکاری ایران خودرو با رنو اظهار کرد: رنو همچنان شریک تجاری ایران خودرو خواهد بود در حال حاضر منتظریم تا سایپا قرار‌دادش را با رنو جلو ببرد تا دوگانگی پیش نیاید و باعث سوء‌استفاده خارجی نشود. پس از آن همکاری با رنو را آغاز خواهیم کرد. نیسان نیز در ایران با پارس خودرو همکاری دارد البته ممکن است در آینده یک شرکت ژاپنی به شرکای ایران خودرو اضافه شود.

یکه ‌زارع از مذاکره با شرکت فیات خبر داده و اظهار کرد: فیات آماده مذاکره با ایران خودرو است و به زودی مذاکرات با این شرکت برای عقد قرار‌داد همکاری آغاز خواهد شد.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: شرکت فیات شرکت بزرگی است که صاحب مجموعه‌های قوی خودروسازی در آمریکا مانند کرایسلر است و پیش‌بینی می‌کنم برخی خودروسازان فعلی در جهان ظرف چند سال آینده توسط فیات خورده خواهند شد. بنابراین فیات شریک مناسبی برای ایران خودرو خواهد بود.

یکه ‌زارع در پاسخ به سوالی در زمینه‌ی تولید سواری بنز در ایران گفت: تولید سواری بنز در دستور کار است شاید بخشی از ناوگان تاکسیرانی کشور را اگر به تفاهم نهایی برسیم، براساس تفاهم صورت گرفته با وزارت راه و شهرسازی به سواری‌های بنز که در ایران تولید خواهد شد مجهز کنیم.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: مذاکرات نیز با شرکت فولکس واگن داشتیم، اما به دو دلیل این مذاکرات به نتیجه نرسید و ما نیز تمایلی به آن نداشتیم یکی این‌که فولکس از قبل قرار‌دادی را در داخل ایران داشت و ما به آن احترام گذاشتیم و دیگر آنکه موضوع مشکلات جدید فولکس پیش آمد. ضمن آنکه ما برای تولید سواری‌های بنز برنامه داریم و سهم خود را از صنعت خودروی آلمان داریم.

دریافت غرامت 428 میلیون یورویی از پژو / تجدید ارزیابی دارایی های زیر مجموعه ها / مذاکره با شرکای جدید خارجی

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که گفته می‌شود خودروسازان خارجی با تعیین دستوری قیمت‌های خودرو در ایران مخالفند و تکلیف قیمت‌گذاری خودروهای داخلی چه خواهد بود، اظهار کرد: تعیین قیمت خودرو ربطی به قرار‌دادهای خارجی ندارد و ما نمی‌توانیم برای متولیان تعیین تکلیف کنیم. در قرار‌دادهای خارجی از جمله پژو نیز محصولاتی که اواخر سال آینده به تولید خواهند رسید در زمینه قیمت‌گذاری آنها از قوانین کشور پیروی خواهیم کرد.

یکه ‌زارع خاطر نشان کرد: تولید پژو 2008 از اواخر سال آینده در کشور آزاد خواهد شد و داخلی سازی آن نیز صورت خواهد گرفت. البته طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته حداکثر 15 درصد سبد محصولات ایران خودرو مربوط به قرار‌داد پژو خواهد بود.

وی عدم کاهش قیمت خودروهای داخلی با وجود لغو تحریم ها ادامه داد: تنها 30 درصد از آنچه در سال‌های گذشته بر صنعت خودرو گذشت ناشی از تحریم بود بنابراین لغو تحریم‌ها کمتر از پنج درصد بر روی قیمت تمام شده خودروها اثر خواهد داشت. این در حالی است که سال 93 و 94 خودروسازان افزایش قیمتی نداشتند و در زیان بودند. بنابراین لغو تحریم تنها باعث کاهش زیان خودروسازان خواهد شد.

به گفته یکه‌زارع خودروهای جدیدی که با شراکت خودروسازان داخلی در ایران تولید خواهند شد با قیمت قابل توجهی بالاتر از قیمت محصولات فعلی عرضه می‌شوند که البته با توجه به کیفیت آنها مصرف‌کنندگان از این محصولات استقبال خواهند کرد.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در پاسخ به پرسشی مبنی بر تجدید ارزیابی شرکت‌ های زیرمجموعه ایران خودرو اظهار کرد: این موضوع جزو سیاست‌های ایران خودرو است و سعی می‌شود تمام اقدامات براساس ارقام واقعی باشد و سهامداران دچار مشکل نشوند.

یکه ‌زارع در پاسخ به پرسشی مبنی بر ایجاد خط تولید ایران خودرو در کشور آذربایجان تصریح کرد: این شرکت طبق سیاست‌های خود در کشورهای خارجی سرمایه‌گذاری مستقیم نخواهند کرد. بلکه تنها نسبت به انتقال تکنولوژی اقدام می‌کنند. در حوزه کشور آذربایجان علاقه‌مند به همکاری بودیم با این حال احساس کردیم اختلافاتی در شرکت آذربایجانی طرف همکاری وجود دارد که در صورت حل این اختلافات اقدام خواهیم کرد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر همکاری با شرکت دانگ‌ سانگ اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های گذشته حداکثر سهم خودروهای چینی در سبد محصولات ایران خودرو 10 درصد تعیین شده بود که البته هم‌اکنون در وضعیت جدید حداکثر پنج درصد خواهد بود. در مورد شرکت دانگ‌سانگ نیز همکاری‌هایی وجود داشته است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: ایران خودرو, قیمت خودرو, قیمت خودروهای داخلی, کاهش قیمت خودرو

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب