رکورد جدید و وقوع اتفاقات مهم در بورس تهران

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس تهران

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه 94.11.19 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 999 واحد افزایش به رقم 52831 واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 1793 واحد افزایش عدد 166976 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با 465 واحد افزایش به رقم 29080 واحد رسید.

همچنین در این روز “اخابر” با 130 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “حکشتی” با 30 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 10 واحد افزایش به رقم 815 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 5166 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 5996 میلیارد ریال رسید.

در یکی از سردترین روزهای زمستان شاهد کولاک بورس و سهام شرکت ها بودیم، روزی که داغی بورس سرمای زمستان را از یاد سهامداران برد و حجم قابل قبولی نقدینگی را روانه بازار سرمایه کرد در این بین اگرچه شاخص کل بورس با رشدی 1214 واحدی مدار 75 هزار واحدی را درنوردید

اما ما چندان علاقه ای به بیان تغییرات شاخص کل بورس نداریم و البته اهمیتی هم به روند آن نمی دهیم چرا که نباید فراموش کنیم در روزی که سهام مخابرات 130 واحد، فارس 110 واحد و بانک ملت 70 واحد تأثیر مثبت بر این نماگر داشته اند اما قیمت سهام این شرکت ها ها تنها بین 3 تا 5 درصد رشد قیمت را تجربه کردند.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، اما این روزها شاهد اتفاقی در بازار سرمایه هستیم که بی شباهت با روند صعودی سال 92 نیست روندی که در کوران رشد قیمت سهام شرکت ها اهالی تالار نرفته بر می گشتند.

اینگونه اتفاقات از آن جایی آغاز می شود که معمولاً اهالی تالار پس از طی یک دوره نزول و شرایط نامساعد در بازار سرمایه وارد یک روند صعودی قابل قبول می شوند بطوریکه با آغاز روند صعودی همیشه در اوایل روند سهامداران با توجه به ترس از تکرار روند گذشته اینرسی را از خود به نمایش می گذارند که در مقابل روند صعودی مقاومت کرده و اهالی تالار را از همراهی با روند باز می دارد اما با گذشت زمان و تداوم روند اهالی تالار کم کم با باور اتفاقات، خود را به بازار نزدیک تر کرده و با آن همراه می شوند حال اینکه در چه مقطع زمانی سهامداران روند را باور می کنند موضوعی است که در نهایت میزان سود و زیان آنها را شامل می شود.

به عبارت ساده تر کسانی در این راه موفق تر و پر سودتر می شوند که ذهن خود را تغییر داده باشند و این تغییر ذهن و تغییر دیدگاه عاملی می شود برای از بین بردن اینرسی و واکنش سریع تر به اتفاقات پیش آمده.

بر این اساس شاید کمتر کارشناس یا تحلیلگری پیش بینی چنین روندی را در سال جاری پس از طی آن دوران خسته کننده وکسالت بار می کرد و اغلب کارشناسان و یا حتی مسئولین ذیربط در بهترین حالت ممکن پیش بینی بازاری متعادل صعودی با شیبی ملایم را طی می کردند. اما پس از آغاز روند و ادامه دار شدن آن اغلب اهالی تالار با بیان سئوالاتی همچون، مگر چه اتفاقی افتاده؟ مگر قرار است با این سرعت اثرات آن مشخص بشود؟ و غیره نه تنها با روند همراهی نمی کردند بلکه بدنبال دلیلی برای غیر واقعی بودن آن می گشتند.

لذا در پاسخ به اینگونه سوالات اهالی تالار باید گفت که قطعاً نمی توان جواب صریح و واضحی برای اینگونه سوالات داشت چرا که فعلاً اهداف شرکت ها و موارد عنوان شده در حد برنامه است و برنامه نیز می تواند در اجرا دچار اتفاقات پیش بینی نشده ای شود اما آنچه که مشخص است آنست که همیشه بازار سرمایه بر مبنای برنامه شرکت ها حرکت کرده و از اجرا جلوتر است که اصطلاح “پیشخور کردن” برای آن انتخاب شده مضاف بر اینکه معمولاً این برنامه است که اجرای یک اتفاق را در آینده موجب می شود و نمی توان گفت که باید تا عملی شدن برنامه صبر کرد و سپس تصمیم گیری کرد چنین چیزی در ذات بازار سرمایه نیست و برای این بازار، یک نشانه برای رسیدن به هدف کافیست تا واکنش خود را نشان دهد.

از سوی دیگر باید اندکی دید را تغییر داد و در ذهن خود جایی هم برای باور اتفاقات گذاشت، به هر حال افزایش سرمایه هایی که این روزها در سایت کدال خودنمایی می کنند نتیجه اهداف توسعه ای و کمی است که در آینده خودنمایی خواهند کرد و قطعاً این خود یکی از مهمترین دلایلی است که این روزها سبب واکنش مثبت اهالی تالار به اخبار مربوط به افزایش سرمایه شرکت ها شده است.

اما بشنوید از بازار داغ شایعات و اخبار اقتصادی این روزها

ایران خودرو: بحث غرامت و پول که به میان آمد مسئولین امر سراغ از تعدیل گرفتند،گفته می شود بخشی از این رقم چهارصد و چهل و خرده ای برای سال 94 آثارش نمایان می شود و مابقی سال آینده همچنین صحبت هایی از شریک چهارم این شرکت یعنی خیانت بر سر زبان ها افتاده که در نوبه خودش قابل توجه ایران خودرو اگر در بازار این روزها با تعدیل بازگردد هم خودش دیدنی می شود و هم گروهی های آن.

رنا: اینطور که گفته می شود تازه اول راه این شرکت در بازار سرمایه آن هم در کورس بازدهی می باشد. چرا که رنا آنگونه که گفته می شود هم اکنون با پی بر ای 2 در حال معامله است و هنوز خبری از آگهی بلوک سایپای این شرکت نشده، ظاهراً بلوک حدوداً 10 درصدی سایپا با شرایط فعلی که این نماد دارد بین زمین و هوا ربوده خواهد شد، رنا قرار است بلوک سایپا و خمحرکه خودش را روی میز فروش ببرد.

شبندر: در بازار داغ حراجی سهام ایرانی پیش چمدان خارجی ها این بار صحبت از خریدار خارجی و البته آسیایی “شبندر” به میان آمده که پیگیری های ما حکایت از تکذیب این موضوع داشت اما ظاهراً از سوی وزارت نفت قرار است خبرهایی برسد که رنگ سبز این روزهای پالایشی ها در بورس پر رنگ تر شود.

در پایان به نظر می رسد برای برخی از اهالی تالار روزهای نرفته برگشتیم در حال تکرار است، این روزها معمولاً اهالی تالار مجبور به خرجالب تر آنکه برخی از آنها را باید در صف خرید به انتظار بنشینند.

باید قبول کردکه منطق و تحلیل هر سهامداری با دیگری فرق دارد اما در روند صعودی پر قدرت این خرد جمعی است که باعث بروز اتفاقات در بازار سرمایه می شود. لطفاً با روند جنگ نکنید و اتفاقات را در حد خودش باور کنید نه در آن حد که می خواهیم.

اخبار بورس تهران

وقوع اتفاقات مهم در بورس تهران

 بورس تهران در معاملات امروز خود شاهد رکوردشکنی جدیدی بود به طوری که علاوه بر رشد قیمت‌ها و افزایش تقاضا، اتفاقات جالبی در گروه خودرویی رخ داد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بورس تهران در معاملات امروز خود به مسیر صعودی خود شدت داد و با رشد 1214 واحدی شاخص موفق به عبور از کانال 75 هزار واحدی شد و در عدد 75 هزار و 783 واحد ایستاد.

علاوه بر رکوردشکنی جدید شاخص بورس تهران که افزایش بازدهی این بازار را به دنبال داشت، تحولاتی هم در گروه پر بیننده بازار سرمایه یعنی گروه خودرویی رخ داد به طوری که در معاملات امروز شرکتهای مهم این گروه یعنی ایران خودرو و سایپا با توقف و بازگشایی نماد مواجه شدند.

به طوری که در بازار امروز سهام شرکت ایران خودرو که با صف خرید بیش از 195 میلیون سهمی و رشد 5 درصدی مواجه شده بود به دلیل آنچه که ابهام در اطلاعات ارائه شده عنوان شد، با توقف نماد معاملاتی رو به رو شد.

در این راستا مدیرعامل ایران خودرو در نامه ایی به رئیس سازمان بورس توضیحاتی در خصوص غرامت ۴۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار یورویی پژو ارائه داد، اما توضیحات شرکت در این خصوص کافی نبود و نماد” خودرو” برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص آثار مالی دریافت غرامت از پژو بسته شد.

علاوه بر بسته شدن نماد لیدر بورس، نماد شرکت سایپا نیز بعد از برگزاری مجمع فوق العاده و افزایش سرمایه باز شد که بعد از بازگشایی نماد این شرکت از صف تاریخی یک میلیاردی برخوردار شد و از این نظر رکوردشکنی کرد.

صف خرید تاریخی سایپا از این جهت تشکیل شده است که این شرکت اعلام کرده برنامه افزایش سرمایه شرکت های زیر مجموعه خود را از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های امسال و یا سال آتی اجرایی می کند. تشکیل صف های میلیونی در نماد ایران خودرو و سایپا موجب شکل گیری جو بسیاری مثبتی در بازار سرمایه شد و اغلب سهام شرکت‌ها به را با رشد قیمت و تقاضای خرید مواجه کرد.

امروز همچنین در کنار تشکیل صف های میلیونی خرید برای گروه خودرویی، گروه بانکی نیز به ادامه مسیر صعودی خود ادامه دادند و با افزایش قیمت و تقاضا همراه شدند.

با این حال در بازار امروز شرکتهای مخابرات، هلدینگ خلیج فارس، بانک ملت، صادرات، پالایشگاه بندرعباس، فولاد مبارکه، بانک تجارت، تاپیکو، پالایشگاه اصفهان، مپنا و بانک پارسیان بیشترین تاثیر را در رشد بورس گذاشتند.

امروز همچنین شرکتهای سایپا، سرمایه گذاری سایپا، سرمایه گذاری رنا و تجارت الکترونیک پارسیان بیشترین تقاضای خرید را به خود اختصاص دادند.

در معاملات امروز حجم و ارزش معاملات هم رشد کرد و در مجموع 234 میلیون سهم به ارزش 516 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه تا سطح 324 هزار میلیارد تومان داد و ستد شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بازار بورس و سرمایه گذاری, خلاصه اتفاقات بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب