اخبار شایعات و واقعیت‌ها در بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
شنیده ها و شایعات در بورس

این روزها اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها بورس تهران را در شرایط متفاوتی قرار داده است. تشکیل سنگین ترین صف های خرید تاریخ بورس شاید یکی از مهمترین ویژگی های این بازار در وضعیت پسابرجام باشد. اما نکته مهم افزایش میزان شایعات و اخبار غیر رسمی همزمان با افزایش میزان تقاضا برای خرید سهام در بازار سرمایه است.

در شرایطی که بازار روزهای پرهیجانی را طی می کند مرز میان شایعات و واقعیات هر روز کمرنگ تر می شود و تشخیص اخباری که می تواند تحولات واقعی در ارزش یک سهم ایجاد کند از یک شایعۀ بی اساس مشکل تر می شود. در این شرایط زیر خط بورس سعی دارد با کنکاش در میان این اخبار و پیگیری های خود رنگی دوباره به مرز محو شده میان شایعه و واقعیت بدهد.

افزایش تقاضا، کاهش ارزش

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، روز گذشته گروه خودرو پس از مدت ها صدر نشینی درجدول ارزش معاملات جای خود را به رقیب تازه به میدان آمده یعنی بانکی ها داد. البته این کاهش ارزش معاملات دلیلی نداشت جز تشکیل سنگین ترین صف های تاریخ بورس در نماد این شرکت ها که موجب قفل شدن سهم های این گروه و کاهش ارزش معاملات آنها شد. نماد خودرو در این گروه در آغاز معاملات در حالت مجاز- محفوظ قرار گرفت تا گمانه زنی ها در رابطه با علت این وضعیت اوج بگیرد.

در حالی که برخی این وضعیت را به اشکال در سیستم معاملاتی نسبت می دادند که در روزهای اخیر و هم زمان با افزایش معاملات چندان کارآمد ظاهر نشده بود پس از مدتی مشخص گردید ارسال گزارش بسته حمایتی، خسارتی پژو به ایران خودرو موجب مجاز- محفوظ شدن این نماد شده است. گزارشی که در آن کلیاتی از مبلغ این غرامت و نحوه محاسبات بیان شده بود اما اثرات آن بر سود هر سهم مشخص نگردیده بود و به همین دلیل سازمان سهم را متوقف کرد تا پس از مشخص شدن اثرات این بسته بر سود هر سهم این نماد در وضعیت مجاز معاملاتی قرار بگیرد.

غریبه ای میان خودرویی ها

پس از رفع تحریم ها یکی از گروه هایی که انتظار رشد آن می رفت گروه بانکی بود اما این گروه تنها در چند روز اخیر توانسته است به این انتظارات جامعه عمل بپوشاند. در این گروه بانک صادرات با اخباری پیرامون واگذاری شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی توانسته است خود را به میان 10 شرکت با برترین تقاضا در معاملات امروز بورس برساند و در میان شرکت های خودرویی که این روزها بالاترین تقاضا را دارند جای بگیرد.

پیگیری ها نشان می دهد مذاکره با دو خریدار سوئیسی و یک شرکت هلدینگ سرمایه گذاری در بورس ایران برای فروش بلوک 20 درصدی توسعه نیشکر در حالی ادامه دارد که از قرار معلوم بخشی از این معامله به صورت تهاتر دارایی و بخش دیگر به صورت نقد خواهد بود. همچنین آثار مالی ناشی از این واگذاری برای بانک صادرات با توجه به سود خالص 1500 میلیارد تومانی از این بابت می تواند به افزایش سو ناخالص 30 تومانی به ازای هر سهم در این نماد بیانجامد.

خبری از شاخص سازان

روز گذشته اعلام شد عرضه پتروشیمی فجر توسط هلدینگ خلیج فارس در این هفته انجام نمی گیرد و زمان عرضه هم نامشخص است. اما گذشته از خبر عدم عرضه این پتروشیمی در هفته جاری اخباری وجود دارد مبنی بر افزایش سود حاصل از این عرضه بر سود هر سهم این هلدینگ، بررسی ها نشان می دهد هلدینگ خلیج فارس در صورت سود و زیان و در بخش سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها از محل فروش پتروشیمی فجر فقط حدود 103 میلیارد تومان سود پیش بینی کرده است

در حالیکه قیمت تمام شده هر سهم پتروشیمی فجر در پرتفوی هلدینگ خلیج فارس برابر 100 تومان است و با توجه به پیش بینی سود هر سهم 260 تومانی برای هر سهم پتروشیمی فجر، انتظار می رود این شرکت حداقل با نسبت پی بر ای برابر با 5 مرتبه عرضه گردد که در این صورت قیمت عرضه هر سهم فجر حدود 1300 تومان خواهد بود و این یعنی احتمال تعدیل سود در نماد ” فارس”

جنجالی ترین سهم این روزهای بورس

از شرکت کنتور سازی که این روزها در کانون اخبار و شایعات متنوع قرار دارد خبر می رسد به زودی از صندوق فروشگاهی تولیدی این شرکت در مراسمی با حضور مسئولین کشوری رونمایی خواهد شد. همچنین برخی گمانه زنی ها از زمان بازگشایی نماد کنتور سازی حکایت از آن دارد که احتمالاً نماد این شرکت تا اعلام گزارش عملکرد 12 ماهه شرکت متوقف خواهد بود.

طلبکار بزرگ بورس

از دیگر اخبار تاثیر گذار در بازار دیروز خبری بود مبنی بر وصول بخشی از مطالبات شرکت مپنا که پس از پیگیری خبرنگار بورس نیوز مشخص گرید این شرکت توانسته است 900 میلیارد تومان از مطالبات 7 هزار میلیارد تومانی خود از دولت را وصول کند.

اخبار داغ از سهام ذوب

اخبار غیر رسمی از افزایش سرمایه 600 درصدی و فروش بخشی از سهام ذوب آهن اصفهان به سرمایه گذار ژاپنی از جمله شایعات این روزهای بورس است که بررسی ها نشان می دهد میزان دقیق این افزایش سرمایه حدود 380درصد و خریدار بخشی از سهام نیز ژاپنی نیست و احتمالاً یک هندی است.

 

دیروز: دو عامل باعث سقوط شدید بورس اروپایی شد/ رکورد منفی ۲۵ ساله بورس یونان

دو عامل نگرانی سرمایه گذاران از چشم انداز رشد جهانی اقتصاد و سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی مطمئن باعث سقوط شدید بورس اروپایی و ثبت بیشترین ریزش شاخص بورس یونان در ۲۵ سال اخیر شد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، نگرانی سرمایه گذاران از چشم انداز رشد جهانی اقتصاد و روی آوردن به سرمایه گذاری بر اوراق قرضه دولتی مطمئن، موجب شده ارزش سهام بورس اروپایی در پایان کار دیروز دوشنبه با افت شدیدی روبرو شود. به طوری که شاخص بورس لندن 2.71 درصد افت کرد.

بورس آتن نیز با ریزش 7.87 درصدی بالاترین سقوط ارزش سهام طی ۲۵ سال اخیر را متحمل شد.

این رویداد ناخوشایند به دلیل کاهش شدید سهام بانک های این بورس رخ داد. از سوی دیگر نرخ بهره اوراق قرضه دولتی یونان با سررسید ۱۰ ساله نیز به رقم ۱۰ درصد رسیده و سرمایه گذاران بیم آنرا دارند مذاکرات این کشور و بستانکاران بین المللی برای اعطای بسته نجات مالی ۸۶ میلیارد یورویی با شکست روبرو شود.

مایک اینگرام تحلیلگر بورس لندن گفت: با مشکلات حاد اقتصادی و حتی سیاسی مواجه هستیم که امور را بیش از پیش پیچیده کرده اند. به همین خاطر بر روی بازار سهام اروپا که بیش از اندازه ارزش گذاری شده سرمایه گذاری بالایی نمی شود. خوشحالم در این قطاری که از ریل خارج می شود نیستم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب