اخبار و گزارش بورس سه‌شنبه 20 بهمن 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

امروز شاخص بورس با افزایش 1214.44 واحدی (1.63 درصد) ، کانال 75 هزار را نیز فتح کرد و به عدد 75,783.80 واحد رسید.

نمادهای اخابر (130.62+)، فارس (110.86+)، وبملت (70.95+)، وبصادر (68.8+)، شبندر (61.19+)، فولاد (54.26+)، وتجارت (53.33+)، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 10.20  واحد به عدد 815.30 رسید.

*ارزش معاملات بورس به 516.67 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را وبصادر با 43.38 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 2.347 میلیارد سهم رسید که وبصادر با 402.826  میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: خساپا، خودرو، وساپا

* بیشترین عرضه : فخاس، سصفها، کرماشاح

* گروه های بانکها، خودرو و شیمیایی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: نبروج(26.1+)، پلاسک، وایران، غپاک و … (+5)

* بیشترین کاهش قیمت: قصفها(4.67-)، کسرام(4.6-)، سهگمت(4.06-)

نبض گروه های بورسی

گروه بانک:

    در گروه بانک  در ادامه روند مثبتی که از روز گذشته بر گروه حاکم شده است، معاملات کاملا صعودی و مثبت انجام گرفت و اکثر نمادها معاملات را با صف خرید به پایان رساندند. البته باوجود آنکه تقاضای سنگینی برای خرید سهام بانک‌ها از ابتدای ساعات معاملات وجود داشت، اما عرضه‌کنندگان حقوقی نیز دست از فروش بر نداشتند.

شایعات عرضه نیروگاه دماوند در شش ماهه اول سال 95 توسط “بانک دی” همچنین خبر فروش بلوک “ونیکی” توسط بانک “تجارت”، همچنین شایعه افزایش سرمایه “وسینا” و “وبملت” رغبت خرید در گروه را بیش از پیش افزایش داده است. معاملات گروه امروز هم مانند دیروز پرحجم انجام گرفت به طوری که با معامله 402 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم و ارزش معاملات کل بازار بورس را برای دومین روز متوالی به خود اختصاص داد و با صف خرید 153  میلیونی معاملات روز را به پایان رساند.

بانک صادرات بلوک ۲۰ درصدی توسعه نیشکر را به ارزش ۲.۱ هزار میلیارد تومانی به مزایده گذاشته است. این درحالی است که زمزمه هایی مبنی بر امکان تعدیل سود هر سهم بانک صادرات شنیده شده که از قرار معلوم درست بوده و می تواند EPS بانک صادرات را به شرط لحاظ نشدن در دیگر سرفصل ها و هزینه ها با تحولاتی معنادار و قابل توجه همراه کند. چرا که بهای تمام شده برای بانک صادرات کمتر از 400 میلیارد تومان بوده و در صورت نهایی شدن معامله بدون تهاتر می تواند درآمد “وبصادر” را تکان دهد.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاملات گروه امروز نیز صعودی و کاملا مثبت انجام گرفت و تقربا تمام  نمادها با صف خرید همراه بودند. با معامله 52 میلیون سهم خزامیا بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. نماد خودرو امروز علیرغم شفاف سازی در خصوص خسارت پژو به دلیل ابهام در ارائه اطلاعات متوقف شد. “خساپا” نیز با صف خریدی بیش از یک میلیارد سهم بازگشایی شد.

به نظر می رسد با بازگشایی نماد “خساپا” و گزارش های جدید دو غول خودروساز موج عظیمی برای شکل گیری روند صعودی جدیدی در نماد خودرویی ها به راه افتد تا بر اساس این حرکت پر قدرت این گروه بتواند موتور بورس را که به تازگی گرم شده، برای رشد بیشتر شارژ کند.

گروه عرضه برق، گاز

    درحالی اکثر فعالان بازار منتظر روشن شدن زمان عرضه اولیه 10 درصد سهام پتروشیمی فجر در هفته جاری هستند که تا به این ساعت زمان قطعی این عرضه مشخص نشده اما برخی اعلام کرده اند این واگذاری چهارشنبه خواهد بود. در آخرین گزارش اعلام شده توسط بورس پرس عرضه اولیه در روز چهارشنبه به دو شرط انجام خواهد شد.

عرضه اولیه 250 میلیون سهم آن منوط به دو شرط است. شرط اول اطمینان خاطر از کشش بازار در جذب این عرضه سنگین و تامین نقدینگی کمتر از 400 میلیارد تومانی و به هم ریختن نشدن کلیت بازار در روزهای قبل و بعد از عرضه است. شرط دوم هم اطمینان از مختل نشدن سامانه معاملات با توجه به بروز مشکلاتی در روزهای پر رونق بازار است.  که تا به الان نتیجه این دو شرط مشخص نشده و باید منتظر اطلاعیه بورس بود.

گروه سیمان

    ارزش صادرات انواع سیمان در دوره 9 ماهه امسال به رقم 455 میلیون دلار رسید که با اختصاص سهم 1.7 درصدی از ارزش کل صادرات، نسبت به دوره مشابه پارسال 33 درصدی کاهش را نشان داد. معاملات گروه امروز متعادل بود و با معامله 6 میلیون سهم سبزوا بیشترین حجم معاملات را داشت. همچنان بر این عقیده هستیم که زمان ورود به گروه سیمانی نرسیده است.

گروه انبوه سازی

    معاملات گروه امروز متعادل و پر حجم بود. که با معامله 19  میلیون سهم ثشاهد بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. همچنان به آغاز روند صعودی در گروه امیدواریم اما حد ضرر ها را حتما رعایت کنید.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

خوشبختانه در حال حاضر جو منفی دو سال اخیر بورس به دلیل این که اخبار مثبت در حوزه سیاسی و اقتصادی همچون تکانه جدی بر بازار سرمایه اثر گذاشته، بر طرف شده و در این شرایط به نظر می رسد می بایست آثار مثبت ناشی از اجرای انعقاد همکاری با شرکت های خارجی و رفع محدودیت های بین المللی بر وضعیت سودآوری شرکت ها و اقتصاد کشور نمایان شو .

تداوم روند صعودی بورس به این امر که تا چه اندازه اخبار مثبت تبدیل به واقعیت می شود و در صورت های مالی شرکت ها نمایان می شود و همچنین بازار سرمایه تا چه اندازه این اخبار مثبت را پیشخور می کند، بستگی دارد. اما در هر حال نقدینگی وارد شده به بازار بورس و ادامه روند صعودی ماه گذشته چراغ امید را در دل سرمایه گذاران روشن تر کرده است و می توان به ادامه روند صعودی بازار امیدوار بود.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“خساپا” پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده

“رتکوح” جهت عرضه 696ر881ر4عدد حق تقدم استفاده نشده

توقف نمادهای معاملاتی:

“ملت” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“شگل” جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی

“کحافظ” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“خودرو” با توجه به ابهام در اطلاعات ارائه شده

“خنصیر”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس, اخبار بورس تهران هر روز, اخبار روزانه بورس تهران, چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام, مهم ترین اخبار بورسی, مهمترین اخبار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب