پیشتازی بورس از بازار پول / بورس بازهم شگفتی آفرید

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
آموزش مهم بورس

رشد قابل توجه و روند صعودی امروز بازار سرمایه بسیار بی نظیر و تاریخی بود از سوی دیگر حجم و ارزش معاملات امروز نیز مثال زدنی بود بطوریکه ارزش معاملات در دو بازار بورس و فرابورس بیش از 1100 میلیارد تومان بود که نشان از ورود نقدینگی قابل قبول به بازار سرمایه داشت اما در ساعات پایانی معاملات اتفاقی افتاد که سهامداران حال حاضر را که همچون مار گزیده های ترسان از ریسمان سیاه و سفید می باشند را برآشفت و بورس را دستخوش تغییرات در قیمت اغلب سهام شرکت ها قرار داد.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در معاملات روز جاری نقص فنی تکراری سامانه معاملاتی بورس که فعلاً تبدیل به یکی از بزرگترین ریسک های بازار شده باعث شد تا یکبار دیگر ضعف ساختاری بورس عاملی شود برای ایجاد هیجان و عکس العمل های بدون منطق سرمایه گذاران.

ابتدا قصد داشتیم از وضعیت و روند کلی بازار سخن بگوییم اما در حال حاضر ترجیح می دهیم از دو فاکتور تأثیر گذار بر روند هیجانی امروز بورس صحبت کنیم.

بر این اساس گروه بانکی که همیشه با همت سرمایه گذاران حقوقی خود کاری جز ضربه وارد کردن بر پیکر بورس نداشتند امروز هم بخوبی توانستند بازار سرمایه را به چالش بکشند و موجب ضرر و زیان سهامداران فعال در این بازار شوند.

البته این بار اندکی با دفعه های قبل تفاوت داشت چرا که امروز گروه بانکی به عنوان لیدر بازار عامل ایجاد جو منفی نشد بلکه این گروه با کمک سامانه ناکارای معاملاتی توانست بازار سرمایه را هیجانی کند چرا که عرضه پر حجم حقوقی ها در نماد صادرات، ملت و تجارت باعث هنگ کردن سامانه معاملاتی کارگزاران شد و با ایجاد اختلال زمانی در نمایش قیمت سهام در سایت مدیریت فن آوری و سامانه معاملاتی معامله گران تأثیر خود را اجرایی کرد.

از سوی دیگر سهامداران بورس که همچون مار گزیده ها از ریسمان سیاه و سفید می ترسند دست به فروش هیجانی سهامی زدند که تا چند دقیقه قبل بخاطر داشتن صف های خرید میلیونی به یکدیگر فخر فروختند. لذا در کمال ناباوری هیجان کاذب ایجاد شده از سوی معامله گران و سهامداران باعث شد تا فرصت طلبان حاضر در بازار سهام شرکت های پر پتانسیل و ارزشی بازار را 7 تا 8 درصد پایین تر از نرخ ابتدای روز جاری خریداری کنند و این کلاه گشادی بود که بر سر سهامداران هیجان زده و آماتور بورس طی معاملات روز جاری رفت.

واقعاً مشخص نیست که دود برخی بی تدبیری هایی که از گذشته تا به امروز در بورس وجود دارد تا کی به چشم اهالی بازار سرمایه باید برود.

چرا بازار سرمایه ای که میزبان سرمایه گذاران خارجی است و قصد دارد نقدینگی جامعه را نیز به سمت خود جذب کند باید از نرم افزار معاملاتی استفاده کند که حتی تاب حجم معاملات به میزان 5 درصد حجم کل بازار خود را ندارد؟

واقعاً حق سهامداران نیست که بخش کوچکی از کارمزد معاملاتی را که می پردازند صرف راحتی و ارتقاء کیفی بازار شان شود؟ آیا اخذ کارمزد باید در حد بنز باشد و ارایه خدمات در حد ماشین “مشدی ممدلی “

چه کسی امروز پاسخگوی سهامدارانی است که به واسطه مشکل ایجاد شده در سامانه معاملات سهام شرکت ها را در نرخ های بالا خریدند و یا در رقم های پایین بدون امکان دسترسی به نمایش واقعی آنچه که در معاملات در حال اتفاق بود فروختند.

آیا با این امکانات قصد وارد کردن سرمایه گذار خارجی را داریم؟ باور کنید اگر خارجی امروز در بورس کشورمان این اتفاق را دیده باشد جایگاه بورس تهران در ذهنش نسبت به آنچه که ما برای آن ساخته ایم بسیار تفاوت خواهد کرد.

از سامانه معاملات و مشکلات آن بگذریم، واقعاً سهامدار ما تا چه زمانی قرار است با اتخاذ رفتارهای هیجانی و بی منطق هم به خود و هم به بازار سرمایه ضربه وارد کند. مگر اتفاقی افتاد که به یکباره این چنین بی محابا سهام با زحمت خریداری شده در صف خرید را دو دستی تقدیم فرصت طلبان کردیم، آیا واقعاً اخبار ساعت 10 با اخبار ساعت 11:30 تغییر قابل توجهی داشته که با سرمایه خود اینگونه رفتار کردیم.

اگر ترس از رشد بیش از 2400 واحدی شاخص و اصلاح بازار دارید که چندین بار عنوان کردیم این شاخص واقعی نیست و باید رقم و نحوه محاسبه آن را به خاطره های تلخ بسپاریم و حتی نیم نگاهی هم به آن نداشته باشیم.

اگر هم به یاد مشکلات و ناملایمت بورس در دو سال گذشته افتاده ایم که باز باید بگوییم که این بازار هیچ شباهتی با آن بورس ندارد و آنکه با بازی با اعداد و ارقام حباب می ساخت دیگر نیست. ذهن خود را تغییر دهید، اندازه و بزرگی برجام و تأثیرات آن بر اقتصاد را باور کنید امروز فرانسه و ایتالیا و ژاپن جایگزین جیبوتی شده اند اگر فرق بین این کشورها از هر نظر را با آن کشور می دانید باید همان را به دیگر فاکتورهای اقتصادی و تجاری ربط دهید.

در همین بازار هیجانی با اتفاقات ناخوشایند امروز خدمتتان عرض می کنیم، این بورس با این اخبار و اتفاقات جای هیچ نگرانی ندارد اگر خودمان با دلواپسان دست به دست برای نابودی آن به جهت سیاه نمایی برجام نشویم.

اخبار بورس تهران

بورس شگفتی آفرید / پیشتازی بورس از بازار پول

بورس اوراق بهادار تهران در معاملات امروز خود بار دیگر شگفتی آفرید و با رشد خیره کننده شاخص و همچنین ارزش و حجم معاملات رو به روشد و از همه بازارهای رقیب خود جلو افتاد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بورس تهران در ادامه مسیر صعودی خود امروز شگفتی آفرید و با رکورد شکنی‌های جدید شاخص و همچنین ارزش و حجم معاملات توجه همه را به سوی خود جلب کرد.

در بازار امروز حجم شدید نقدینگی و تمایل سهامداران برای خریداری سهام شرکت‌ها موجب تشکیل صف‌های میلیونی خرید در اکثر سهم‌ها شد و این اتفاق موجب رکوردشکنی خیره کننده بورس تهران بعد از یکسال شد.

به این ترتیب شاخص بورس تهران که در معاملات روز گذشته خود وارد کانال 75 هزار واحدی شده بود، در بازار امروز 3 کانال جدید را تجربه کرد و همزمان با برگزاری نشست خبری رئیس سازمان بورس با پرش 2415 واحدی در کانال 78 هزار و 199 واحد قرار گرفت.

آخرین باری که شاخص بورس رشد 2000 واحدی را تجربه کرده است روز 16 فروردین است که در پیش بودن مذاکرات هسته ای موجب رکوردشکنی بیش از 2 هزار واحدی شاخص بورس شد، اما آخرین باری که شاخص بورس در محدوده 78 هزار واحدی قرار داشت در فروردین 1393 است و از آن روز به بعد شاخص بورس دیگر روی این کانال را به خود ندید.

افزایش شاخص بورس تهران و استقبال شدید سرمایه گذاران از بازار سرمایه موجب شده است تا بازدهی این بازار که پیش از اجرای برجام منفی بود، به سرعت افزایش یافته و بورس تهران با کسب بازدهی حدود 24 درصدی، از بازارهای سکه و ارز و به خصوص بازار پول پیشی بگیرد.

در بازار امروز سهام، قیمت بیش از 80 درصد سهم ها مثبت شد و اقبال بازار به سهم های خودرویی و بانکی ادامه پیدا کرد و بازار سرمایه با لیدری این دو گروه صعودی شد و انگیزه سهامداران برای خرید سهم افزایش پیدا کرد.

البته در بازار امروز شایعه استعفای رئیس سازمان بورس اندکی فضای بازار را تحت تاثیر قرار داد که بلافاصله تکذیب شد، اما همین خبر موجب ترس سهامداران و جمع شدن صف های خرید و تمایل برخی سهامداران برای فروش سهم شد به طوری که صف خرید 180 میلیونی بانک صادرات از بین رفت و صف یک میلیاردی سایپا نیز تقلیل رفت.

با این حال در بازار امروز شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس؛ مخابرات، ارتباطات سیار، غدیر، تاپیکو، فولاد، مپنا، نفت و گاز پارسیان، بانک ملت، پالایشگاه اصفهان، بانک پاسارگاد، بانک صادرات، پالایشگاله اصفهان و کشتیرانی تاثیر 170 تا 60 واحدی بر شاخص بورس گذاشتند.

همچنین امروز شرکت‌های سایپا، سرمایه‌گذاری رنا و تجارت الکترونیک پارسیان از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و سرمایه گذاری صنعت نفت، سیمان مازندران و فولاد مبارکه از تقاضای فروش برخوردار شدند.

با رکوردشکنی جدید بورس تهران ارزش و حجم معاملات هم رکورد شکنی کرد و به بیشترین حد خود رسید به طوری که تمایل سهامداران برای خریداری سهم موجب شد تا در مجموع 426 میلیون سهم به ارزش 860 میلیارد تومان داد و ستد شده و ارزش بازار سرمایه تا سطح 335 هزار میلیار تومان داد و ستد شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب