نگاهی به بورس چهارشنبه 21 بهمن 94 / پاسخ به نگرانی های یک تحلیلگر دلواپس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس تهران

با اتمام ساعات معاملات روز چهار شنبه 94.11.21 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 529 واحد کاهش به رقم 54121 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 1313 واحد کاهش عدد 170211 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 269 واحد کاهش به رقم 29738 واحد رسيد.

همچنین در این روز “همراه” با 60 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وبملت” با 93 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 12 واحدکاهش به رقم 816 واحد رسید.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 6746 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1832 میلیارد ریال رسید.

شاخص بورس طی معاملات روز جاری همان روندی را رفت که سیستم معاملاتی و سایت مدیریت فن آوری بورس نسخه آن را برایش پیچیده بود، نسخه ای که امروز هم پیچیده شد تا رسماً باورمان شود که از این پس این گونه مشکلات را نیز جز موارد عادی و ذات بازار سرمایه بیاوریم.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در معاملات امروز هم سایت مدیریت فن آوری بورس تهران با همت کارشناسان و مدیران حرفه ای خود همان بلایی را سر بازار آورد که 24 ساعت قبل نیز آورده بود و جالب آنکه ظاهراً آنقدر مشکل غیر قابل حل است که زمان 24 ساعته هم نتوانست برای رفع آن کافی باشد. البته این اتفاق یک نکته مثبت هم داشت و آن اینکه بورس تهران را همانند بورس های خارجی دو زمانه کرد چرا که در حالی معاملات بازار ساعت 12:30 به پایان می رسد که روند انجام معاملات در برخی سهام تا ساعت 16 نیز در سایت TSETMC قابل مشاهده می باشد.

از سوی دیگر در معاملات روز جاری روند سهام شرکت ها آنچنان که دلواپسان شاخص و قیمت سهام فکر می کردند منفی نبود و در همان ابتدای ساعات معاملات خیلی زود شرکت ها از صف فروش و نوسانات منفی به صف خرید تغییر جهت دادند تا امید اهالی تالار، نرفته بازگردد و نشان دهد که تا به امروز هر که بورس و روند آن را نخواهد باور کند قطعاً جا خواهد ماند.

اما امروز تحلیلی از یک کارشناس بازار سرمایه خواندیم که واقعاً به حال وضعیت تحلیلی و نگاه کارشناسی موجود در بازار تأسف خوردیم، تحلیلی که در آن سعی بسیار شده بود با نادیده گرفتن اهمیت و بزرگی اتفاقات اقتصادی پس از برجام ثابت کند که بازار سرمایه حبابی است البته این موضوع در این تحلیل نیز به صراحت عنوان شده بود.

در این تحلیل نگارنده با اشاره به رشد 16 درصدی شاخص طی 16 روز با ابزار نگرانی از این اتفاق بخش عمده این رشد را مربوط به شرکت های خودوریی دانسته و عنوان کرده “هنوز هیچ اتفاق بنیادی خاصی در هیچ صنعتی از جمله صنعت خودرو رخ نداده، ضمن اینکه شرکت های خودوریی هم گزارشات 9 ماهه ضعیفی را روانه بازار کرده اند و با اعلام صریح مشکلات موجود همچون نقدینگی و سرمایه در گردش حتی برآوردهای سه ماهه پایانی آنها نیز باز هم تداوم زیان است”

همچنین این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وضعیت بد بنیادین این شرکت ها بر این باور است که واکنش بازار به شرکت های خودرویی معکوس وضعیت عنوان شده است و تشکیل صف های خرید هیجانی باعث شده که این هیجانات به گروه های دیگر همچون پتروشیمی، سنگ آهن و دارو نیز سرایت کند.

در پایان این کارشناس بازار سرمایه در تحلیلی عجیب و تأمل برانگیز اعلام کرده که هر اتفاقی در اقتصاد ما بیافتد و هر قرارداد و توافقنامه ای که امضاء شود، بدون شک قیمت های فعلی در بورس حباب و بازار سرمایه بزودی رکود عمیقی را تجربه خواهد کرد.

البته این کارشناس مورد نظر از مسئولین خواسته تا با هماهنگی با حقوقی ها فشار عرضه بر سهام شرکت ها در بورس را افزایش دهند به نظر این کارشناس، بازار سرمایه در حالی حبابی است و اتفاقات مثبت را پیش خور کرده که بورس باید متناسب با متغیرهای واقعی واکنش نشان دهد.

بر اساس این گزارش سخنی بسیار کوتاه با این کارشناس عزیز بازار سرمایه داریم که از صحبت های ایشان اینگونه بر می آید که این عزیز یا مدت زمان زیادی در بورس نبوده و یا بازار سرمایه را آنگونه که باید نمی شناسد.

عزیز تحلیلگر، مشخص نیست که انتظار شما از برجام و صنایع کشور بر چه پایه زمانی استوار است اما همین که شما انتظار دارید با اجرای برجام در 27 دی ماه جاری گزارشات 9 ماهه شرکت ها منتهی 94.09.30 با تغییر مثبت همراه شوند یعنی یا شما بورس را نمی شناسید یا پشت این تحلیل قصد و غرض ورزی وجود دارد چرا که حتی مردم عامه هم می دانند اجرای برجام نه تنها طی سه روز نمی تواند صورت های مالی 9 ماهه شرکت ها را تغییر دهد بلکه تا پایان سال نیز تأثیری نخواهد داشت برای درک بهتر شما مثالی می زنم، وقتی شما برای صرف غذا به رستوران تشریف می برید از زمان سفارش غذا تا سیر شدن بین 45 دقیقه تا یک ساعت زمان صرف می شود حال شما توقع اثر سه روزه از اجرای لغو 12 سال تحریم و تهدید دارید؟!

حال اگر منظور شما رشد قیمت سهام شرکت ها است که قابل توجه بوده باید قطعاً این را بدانید که بازاری که در آن فعالیت می کنید، آینده رامی خرد نه زمان حال را و کسانی که زمان حال را می خرند همان نوسانگیران و سفته بازانی هستند که از مهمترین چالش ها و مشکلات امروز بازار سرمایه می باشند.

لطفاً یکبار دیگر بررسی بر فاکتور پی بر ای در بورس داشته باشید.

اما از حباب قیمتها و حبابی بودن شاخص بورس با قطعیت گفتید، واقعاً به شما تبریک عرض می کنیم چون در هیچ دوره ای هیچ وزیر اقتصادی جسارت نام بردن قاطع از حباب در بازار سرمایه را نداشته البته شاید آنها اطلاعات و دانش شما را نداشته اند، دکتر طیب نیا وزیر اقتصاد فعلی در شرایطی چندی پیش بازار سرمایه را بهترین بازار برای سرمایه گذاری دانسته بود که پیش بینی چنین روندی را به صراحت کرده بود.

به هر حال قبول کنید که ظاهراً برخی تحلیل های عزیزان جهت دار و در راستای منافعی می باشد، ما هم قبول داریم که قیمت برخی از سهام شرکت ها بیش از حد انتظار رشد داشته اند اما به هیچ وجه حباب را قبول نداریم و به صراحت عرض می کنیم که با بهانه گیری و آوردن دلایل بچه گانه نمی توان به اهداف مد نظر در بازار سرمایه رسید چرا که قطعاً می دانید جلوی روند نمی توانید بایستید. اگر تاب دیدن روند صعودی را ندارید به بازاری بروید که بدون ریسک و متناسب با اتفاقات همان لحظه و بصورت تعریف شده حرکت کند اینجا از این خبرها نیست.

راستی شما کارشناس عزیز در روزهای نزولی بازار کجا بودید؟ کجا بودید آن زمان که قیمت سهام شرکت ها تا نزدیک به 70 درصد کاهش یافتند، چرا آن زمان ادعای رکود و مصیبت وارد شده بر سهامداران را نکردید؟

اصلاً سهام ارزنده از نگاه شما کجاست؟ از آن چه صنعتی یا شرکتی است؟

چرا فقط بلدید همچون کودکان بهانه بگیرید و حرف های بی ربط را به هم ربط دهید، خوب شما یک صنعت یک گروه یا یک شرکت را تعریف کنید؟ شما که رشد قیمت سهام گروه پتروشیمی و دارویی را به پای رشد قیمت گروه خودرویی گذاشتید و حتی نمی دانید رشد قیمت گروه ها به چه دلیل است چگونه می خواهید چراغ راه سهامدار خرد و نابلد باشید؟

مشکل بازار سرمایه فقط عدم عرضه حقوقی نیست مشکلی به نام عرضه بیش از حد تحلیل های آبکی هم هست.

لطفاً به عکس زیر توجه کنید. برای مشاهده تصویر بزرگ روی آن کلیک کنید

ایران پس از تحریم

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب