نگاهی به بورس امروز / بالابودن حجم و ارزش معاملات

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 94.11.24 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 757 واحد کاهش به رقم 53363 واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 1257 واحد کاهش عدد 168953 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با 346 واحد کاهش به رقم 29388 واحد رسید.

همچنین در این روز “شپدیس” با 45 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فولاد” با 103واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 9 واحدکاهش به رقم 806 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 5447 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 2957 میلیارد ریال رسید.

اولین روز از معاملات هفته جاری بورس با روند اصلاحی و البته نزولی شاخص همراه بود و با توجه به افت قیمت اغلب نمادهای تأثیر گذار بر شاخص، امروز نماگر بورس کاهش 903 واحدی را تجربه کرد.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در معاملات روز جاری علی رغم روند نزولی قیمت سهام شرکت ها و شاخص کل بورس اما حجم و ارزش معاملات در روندی قابل قبول قرارداشت بطوریکه در پایان معاملات روز جاری ارزش معاملات بورس و فرابورس رقمی بیش از 840 میلیارد تومان بود، رقمی که پیشتر در روزهای مثبت و صعودی بازار سرمایه در سال 92 به چشم می خورد و این یعنی تداوم ورود نقدینگی به بازار سرمایه حتی در شرایط نزولی و اصلاحی بازار.

اما امروز در گروه خودرویی بورس شاهد تداوم روند صعودی در گروه خودروسازی سایپا بودیم این در حالی بود که سرمایه گذاری رنا نیز به عنوان دومین بازیگر گروه خودرویی نیز روز جاری را با حجم و ارزش بالایی به پایان برد اهالی تالار معتقدند با توجه به اخبار موجود در دو غول بزرگ خودروسازی کشور احتمالاً با انتشار این اخبار روند کل گروه دستخوش تغییر خواهد شد.

در گروه پالایشی، امروز شپنا کاخ آرزوهای سهامداران این گروه را لرزاند چرا که در حالی امروز نماد این شرکت به جهت تعدیل سود که گفته می شود منفی است متوقف شد که اهالی تالار با توجه به تغییرات مثبت نرخ نفت طی 24 ساعت گذشته انتظار رنگ سبز از این گروه داشتند البته این گروه همیشه نشان داده که قابل پیش بینی نیست و در اوج اخبار منفی هم می توانند شگفتی ساز باشند.

از سوی دیگر، بانکی های بورس امروز در حالی روند نزولی همراه با صف فروش را پشت سر گذاشتند که حجم معاملات در این گروه حکایت از روندی جدید را داشت البته همچنان علی رغم اخبار و اتفاقات مثبت این گروه اما سهامدار حقوقی بی رحم در فروش به عنوان بزرگترین ریسک گروه مذکور به حساب می آید. اگر این گروه یکبار دیگر با رفتارهای گذشته حقوقی ها در روند صعودی مواجه شود ممکن است برای مدتی از سوی حقیقی های بازار تحریم شوند. حقوقی های عزیز شاید این فرصت آخر باشد.

گروه پتروشیمی نیز همچنان بازار سرمایه را چشم انتظار روندی صعودی هر چند اندک نگه داشته است و مشخص نیست تعلل این گروه برای آغاز روند صعودی در چیست.

ذوب آهن اصفهان در معاملات روز جاری یکه تاز گروه خود شد، خبر افزایش سرمایه 633 درصدی این شرکت تنها عامل اقبال بازار به این نماد است. ظاهراً تا اطلاع ثانوی ذوب سبز پوش خواهد ماند. اما در دیگر شرکت های فعال گروه فلزات اساسی علی رغم روند منفی شرکت های گروه اما بنظر می رسد این شرکت ها نیز اخبار و اتفاقاتی را در دل خود دارند که بزودی به بازار اعلام خواهد شد.

در پایان اهالی تالار هر روند نزولی را فرصت خریدی در بازار سرمایه می دانند که با یک نگاه میان مدت می تواند بازدهی قابل قبولی را نصیب آنها کند.

اخبار بورس تهران

بورس ریزش کرد

بورس تهران بعد از چند روز روند صعودی،‌ به مسیر اصلاحی خود ادامه داد و با افت قیمت سهام شرکت‌ها مواجه شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بورس اوراق بهادار تهران که در هفته گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرده و با رشد شدید قیمت‌ها و افزایش میلیونی تقاضا مواجه شده بود، از روز چهارشنبه به فاز استراحت رفت و امروز نیز به روند منفی خود ادامه داد.

به این ترتیب بازار امروز علی رغم رشد قیمت جهانی نفت و همچنین انتشار خبرهایی مبنی بر احتمال کاهش نرخ سود بانکی منفی شد و به فاز استراحت رفت؛ استراحتی که بعد از یکماه رشد مداوم و پی در پی و اندکی لجام گسیخته، طبیعی بود.

در بازار امروز بورس تهران همانند روز چهارشنبه اندکی از هیجانات بازار کاسته شد و اصلاح قیمت ها موجب شد تا فشار فروش در تابلو معاملات افزایش پیدا کرده و اکثر سهام شرکتها به جز شرکتهای خودرویی با روند نزولی مواجه شوند.این اتفاق موجب شد تا شاخص بورس تهران در معاملات اولین روز هفته ریزش 903 واحدی را تجربه کرده و تا کانال 76 هزار و 594 واحدی عقب نشینی کند.

امروز شرکت‌های مطرح بازار همچون فولاد مبارکه، مخابرات، غدیر به همراه بانکهای ملت، تجارت، صادرات، پالایشگاه بندرعباس، ملی مس، هلدینگ خلیج فارس، کشتیرانی و تاپیکو بیشترین تاثیر منفی را در شاخص بورس گذاشتند و در مقابل پتروشیمی پردیس، ارتباطات سیار، پتروشیمی جم، ایران خودرو و سایپا با رشد قیمت خود مانع از ریزش بیشتر بورس شدند.

در بازار منفی امروز شرکتهای خودرویی همچنان مورد توجه اهالی تالار شیشه ای قرار گرفتند به طوری که شرکتهای سایپا آذین، سرمایه گذاری نا و سایپا از تقاضای میلیونی برخوردار شدند و شرکتهای ‌پالایشگاه بندرعباس، پارس خودرو و زامیاد برترین تقاضای فروش بازار را به خود اختصاص دادند.

در بازار اولین روز هفته با وجود منفی شدن قیمت‌ها و شاخص بورس، ارزش و حجم معاملات قدرت بیشتری افزایش پیدا کرد به طوری که بیش از 240 میلیون سهم به ارزش 540 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به 328 هزار میلیارد تومان رسید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار معاملات روزانه بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب