اخبار و گزارش بورس یکشنبه 25 بهمن 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

امروز شاخص بورس با افزایش 115.27 واحدی (0.15 درصد) ، به عدد 76,709.50  واحد رسید.

نمادهای جم (70.13+)، رانفور (58.29+)، فارس (54.85+)، اخابر (53.53+)، خساپا (41.12+)، بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای رمپنا (61.38-)، شبندر (53.14-)، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 7.30 واحد به عدد 799.40 رسید.

*ارزش معاملات بورس به 413.34 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را وساپا با 33.89 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.712  میلیارد سهم رسید که وساپا با 180.696  میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: خساپا، ورنا، خاذین

* بیشترین عرضه : شبندر، ثشاهد، خکاوه

* گروه هاي خودرو، بانکها، سرمایه گذاری ها، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: سقاین، خاذین، کفرا، کساپا (5+)

* بیشترین کاهش قیمت: بنیرو (4.97-)، شکربن (4.92-)، کبافق (4.88-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

چشم انداز مثبت اقتصادی ناشی از اجرایی شدن طرح برجام و کاهش نرخ سود بین بانکی موجب ایجاد خوش بینی نسبت به آینده بازار سرمایه شد و در نهایت بخشی از پول های پارک شده به سمت بورس روانه شد , و به نظر می رسد جریان نقدینگی همچنان در این بازار در جریان است و میان صنایع مختلف جا به جا می شود و همچنان در بورس پابر جاست.

اگرچه در شرایط فعلی احتمال ورود روند معاملات به فاز اصلاح قیمتی امری طبیعی به نظر می رسد اما افت قابل توجه ارزش سهام شرکت ها حداقل تا پایان سال جاری دور از انتظار است.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک:

    معاملات گروه امروز نسبتاً متعادل انجام گرفت و عرضه ها به شدت دیروز نبودند، ونوین و سمایه معاملات را با صف خرید به پایان رساندند. با معامله 152میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم و ارزش معاملات گروه را به خود اختصاص داد.
    وزارت خزانه داری آمریکا تصریح کرده است بانک های انصار، صادرات، مهر،‌ و بانک صادرات شعبه لندن همچنان تحت تحریم های ثانویه آمریکا قرار دارند و شرکت ها و افراد خارجی نمی توانند با آن ها مراوده داشته باشند.
    قائم مقام بانک مرکزی با اعلام این‌که دیر یا زود باید منتظر اقدامی اصلاحی و در راستای کاهش نرخ سود سپرده از سوی بانک‌ها بود، گفت که احتمال دارد کاهش نرخ سود سپرده تا قبل از اتمام سال اتفاق افتد، چرا که مسیر و جهت‌گیری در همین راستاست.

گروه خودرو و ساخت قطعات:

    نمادهای گروه خودرو نوسانی معامله شدند و در پایان معاملات اکثرا در بازه منفی قرار دارند. خساپا، ورنا، خاذین از جمله صف های خرید در بین نمادهای خودرویی بودند. با معامله 120 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. برای خزامیا روزهای خوبی را پیش بینی می کنیم و توصیه به نگهداری این سهم که تنها سهم معرفی شده از گروه خودرو است داریم.

گروه محصولات دارویی:

    شرکت های داوریی از جمله مجموعه هایی هستند که هزینه مالی آنها با رفع تحریم های بین المللی کاهش می یابد و در فرآیند تأمین مواد اولیه مورد نیاز تولید آنها تسهیل ایجاد می شود. معاملات گروه مثبت و منفی انجام گرفت. با معامله 5 میلیون سهم تیپیکو بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه عرضه برق، گاز:

    عرضه اولیه پتروشیمی فجر در حالی که قرار بود همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی در بورس صورت پذیرد، تاکنون انجام نشده و خبرها از تعویق این عرضه اولیه حکایت دارد. همچنین نایب رییس هیأت مدیره و مدیر عامل پتروشیمی فجر طی یک شفاف سازی از در جریان بودن چهار پرونده حقوقی در شعب مختلف مراجع قضایی خبر داده است. بدین ترتیب در این نامه نکاتی در خصوص دعاوی حقوقی له و علیه شرکت بیان شده که برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که تا مشخص شدن نتایج نهایی این موارد حقوقی عرضه مذکور به تعویق خواهد افتاد که متن آن در ادامه آمده است.

توقف نمادهای معاملاتی:

“دلقما” با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم

بازارسرمایه

چرا طیب نیا به ملاصدرا رفت؟

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، اگرچه بورس در معاملات روز جاری در مدار نزول و تعادل قیمتی قرار گرفت اما همچنان نگاه ها به آینده این بازار مثبت و همراه با امید است.

از سوی دیگر یکی از اتفاقات مهم روز جاری حضور طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در سازمان بورس بود تا قائله های مربوط به انتشار شایعاتی مبنی بر استعفاء رییس سازمان بورس خاتمه یابد اما حضور طیب نیا در سازمان بورس تنها نتیجه اش مورد یاد شده نبود بلکه امروز طیب نیا با صحبت های خود تمام قد از بازار سرمایه حمایت کرد و خط بطلانی کشید بر دلواپسی های افرادی که رشد شاخص و قیمت سهام شرکت ها را حباب می دانستند.

امروز طیب نیا از نرخ سود بانکی 12 تا 13 درصدی بر مبنای نرخ تورم 10 درصدی فعلی سخن گفت و معتقد بود که ایران سال آینده رشد اقتصادی بی سابقه ای را تجربه خواهد کرد.

همچنین با بیان این مطلب که رشد سه برابری شاخص کل بورس ارزش دارایی های شرکت ها را سه برابر کرده بود اما شرایط رکودی و نامناسب تحریم وضعیت بنیادین آنها را دستخوش تغییرات منفی قرار داده بود، از این موضوع به عنوان چالش بزرگ بازار سرمایه در شرایط تحریم یاد کرده بود.

بر همین اساس با توجه به صحبت های طیب نیا بنظر می رسد حضور امروز وی در سازمان بورس علاوه بر حمایت از مدیریت فطانت یک پیام بسیار مهمی هم برای بازار سرمایه داشت، امروز طیب نیا به صورت غیر مستقیم نه تنها از روند صعودی اخیر شاخص و قیمت سهام شرکت ها حمایت کرد و هر گونه شبهه حباب را رد کرد بلکه با مطالبی که عنوان کرده بود خط روندی صعودی برای بازار سرمایه رسم کرد.

چرا که با توجه به صحبت های وی بازار سرمایه باید خود را برای آغاز سالی پر رونق همراه با صعودهای غیر قابل پیش بینی آماده کند زیرا قرار است با ایجاد رونق اقتصادی بی سابقه و از بین رفتن قطعی رکود در صنایع حالا از این پس باید منتظر نمایان شدن اثرات رشد سه برابری ارزش دارایی های شرکت ها در کنار رونق تولید و فروش باشیم که تأثیر مستقیم این اتفاق بر شاخص بورس و قیمت سهام شرکت ها خود نمایی خواهد کرد.

بر این اساس بنظر می رسد از فردا علامت سوال بزرگ موجود در ذهن اهالی بازار سرمایه دیگر وجود نخواهد داشت چون “بازار سرمایه حباب ندارد”.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب