دست اندازهای بورس را بشناسید / گزارش CNN از رشد مثبت بورس تهران

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس سهام تهران

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، امروز در حالی 200 میلیون سهم شرکت پتروشیمی فجر برای اولین بار در بورس به قیمت 1150 تومان عرضه شد که اهالی تالار قیمت عرضه را مناسب و جذاب برای سرمایه گذاری دانستند و معتقد بودند که موفقیت در این عرضه می تواند به روند صعودی آتی بازار سرمایه کمک کند.

از سویی دیگر با عرضه “بفجر” ظاهراً هیجان بازار برای نقد کردن سهام به پایان رسیده و مجدداً از معاملات هفته آتی اهالی تالار مجبور به خرید سهامی خواهند شد که چندی پیش به علت خرید این عرضه اولیه به فروش رسانده بودند.

از سوی دیگر گروه انفورماتیک امروز نشان داد که می شود آرام و بی صدا هم شگفتی ساز شد البته هنوز تا تأیید اخبار خوب این شرکت زمان باقی است اما انتشار اخبار و شایعاتی مبنی بر صدور مسترکارت از طریق این شرکت ها سبب اقبال بازار به گروه مذکور شد. اهالی تالار معتقدند گروه انفورماتیک سال آینده با توجه به اقدامات و اتفاقات پیش رو با جهش سودآوری مواجه خواهد شد.

اما خودرویی ها همچنان پیشتاز و در صدر کانون توجه اهال بازار قرار دارند، تا به اینجا اتفاقات و اخبار منتشر شده نشان داده که احتمالاً برنامه های اصلاح ساختاری گروه مذکور عملیاتی و شدنی است.

همچنین پالایشی های بورس در حال طی کردن مسیر تعادلی در دو لاین صعودی و نزولی هستند. اهالی تالار بر این باورند که این گروه اگر خود را شفاف و مشکلات را حل شده ببینند حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

اما بانکی ها با انتشار نامه به اصطلاح شفاف سازی “وبصادر” بر سر دو راهی صعود یا نزول ماندند، هنوز معلوم نیست اصرار برای ثابت نگه داشتن این گروه و نیز ارایه گزارشات شفاف سازی رفع تکلیفی به چه دلیلی است؟ از زمانی که روند صعودی بازار سرمایه شروع شده این گروه هنوز نتوانسته تکلیف خود را با سهامشان روشن کند.

در گروه فلزات اساسی ظاهراً توسعه گوهران امید کمر به قتل فولاد بسته است. بنظر می رسد خط قرمز مدیران این شرکت رشد سهام “فولاد” است. لذا اهالی تالار به مدیران شرکت گوهران پیشنهاد می کنند برای سهام فولاد مبارکه موجود در پرتفوی خود بدنبال خریدار بلوکی باشد تا بیش از این سهامداران این شرکت را نگران و ناراحت نکنند.

در پایان اهالی تالار به سهامداران حقیقی و خرد پیشنهاد می کنند برای خرید سهام در بورس به جز پتانسیل های شرکت به سهامداران عمده نیز توجه کنند چرا که یکی از بزرگترین ریسک های بورس که کمتر به آن توجه می شود وجود سهامداران عمده بی اعتقاد به بورس در درون شرکت ها می باشند که مهمترین فعالیت آنها ایفای نقش دست انداز در سهام شرکت ها می باشد.

گزارش سی ان ان از رشد مثبت بورس تهران برخلاف بازارهای جهان

شبکه آمریکایی سی ان ان در گزارشی با اشاره به رشد چشمگیر بورس تهران نوشت: در حالیکه بازارهای جهان از ابتدای سال 2016 روند نزولی پیدا کرده‌اند، بورس تهران رشد بیش از 25 درصدی را شاهد بوده است.

به گزارش بورسینس به نقل از ایسنا، شاخص بازار بورس تهران از زمان برداشته شدن تحریمهای هسته‌ای آمریکا و اتحادیه اروپا در ژانویه 22 درصد جهش یافته و از ابتدای امسال تاکنون 25.6 درصد رشد کرده است.

تحلیلگران در شرکت سرمایه گذاری “ای سی ال” اظهار کرده‌اند سرمایه گذاران جذب ارزشهای پایین بازار و دورنمای سرمایه گذاری جدید و رونق رشد اقتصادی ایران شده‌اند.

بورس تهران با بیش از 300 شرکت پذیرش شده در این بازار و سرمایه بازار حدود 100 میلیارد دلار، یکی از پنج بازار بزرگ خاورمیانه است و این امر برای بازارهایی که به روی دنیا گشوده می‌شوند یک مزیت به شمار می‌رود.

به گفته بارت هلگ، یکی از شرکای “ای سی ال”، ایران بزرگترین جمعیت تحصیلکرده منطقه خاورمیانه را داراست و موقعیت جغرافیایی این کشور را عملا در موقعیت رهبر اقتصادی منطقه قرار می‌دهد. با اینهمه بازار ایران از نظر استانداردهای جهانی بسیار کوچک است. به عنوان مثال ارزش بازار استاندارد اند پورز 500 آمریکا تا پایان ژانویه 17.8 تریلیون دلار بود.

بزرگترین شرکتهای پذیرش شده در ایران شامل شرکتهای نفت و فولادسازی، شرکتهای مخابرات و بانکها هستند.

بر پایه گزارش شرکت “ای سی ال”، رشد بورس تهران تاکنون عمدتا توسط سرمایه گذاران داخلی هدایت شده است زیرا تحریمهای مالی که در گذشته وجود داشتند از ورود سرمایه گذاران بین المللی به بازار جلوگیری می‌کرد اما بعضی از سرمایه گذاران غربی اکنون می‌توانند سهام بیشتر شرکتهای حاضر در بورس را خریداری کنند با این همه همچنان محدودیتهایی برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران آمریکایی وجود دارد.

ایران مایل است سرمایه‌گذاری بیشتری جذب کند و زمینه دستیابی به این هدف با سرازیر شدن هیاتهای اقتصادی و بازرگانی بین المللی به این کشور فراهم شده است اما آمریکا که همچنان تحریمهای ضدایرانی را حفظ کرده است، از این رونق بی‌نصیب خواهد ماند.

به گزارش ایسنا، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران ماه گذشته در مصاحبه با بلومبرگ اظهار کرده بود ارزش معاملات سرمایه گذاران خارجی که عمدتا اروپایی بوده اند، در مدت 10 روز منتهی به 26 ژانویه برابر با ششم بهمن به حدود 500 میلیارد ریال (16.6 میلیون دلار) افزایش یافته که در مقایسه با حدود 50 میلیارد ریال در مدت 10 روز پیش از 16 ژانویه -26 دی ماه – رشد 10 برابری را نشان می‌دهد. به گفته قالیباف اصل، حدود 500 کد معاملاتی از سوی مقامات ایرانی برای سرمایه‌گذاران خارجی صادر شده و به آنها امکان داده به خرید و فروش سهام بپردازند. حدود 100 کد از این کدهای معاملاتی به سرمایه گذاران بین المللی و 400 کد به سرمایه‌گذاران شخصی تعلق دارد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب