گزارش و اخبار بورس دوشنبه 3 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
زیر ساخت های بازار سرمایه

امروز شاخص بورس باافزایش 352.81  واحدی (0.46 درصد) ، به عدد 77,587.70 واحد رسید.

نمادهای شپنا(68.07+)، شبندر(61.34+)، وبملت(59.27+)، رمپنا(59.27+)، بیشترین تاثیر مثبت و جم(74.01-)، اخابر(71.16-)، فارس(62.51-)، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 8.50 واحد به عدد 827.20 رسید.

*ارزش معاملات بورس به 461 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را خودروح با 70.7 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.756 میلیارد سهم رسید که خودروح با 323 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: بفجر، وساپا، خودرو

* بیشترین عرضه : خساپا، کچاد، فاراک

* گروه های خودرو، بانکها، شیمیایی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: دعبید(22.88+)، خچرخش(9.79+)، خشرق(8.76+)، خکمک(6.82+)، پارسیان(5.61+)

* بیشترین کاهش قیمت: قشهد(4.97-)، قپیرا(4.83-)، کچاد(4.81-)

روند صعودی بازار سرمایه طی معاملات روز جاری بار دیگر به فعالان بازار سرمایه نشان داد که می باید ذهنیت خود را نسبت به این بازار تغییر دهند و خاطرات تلخ تداوم دو ساله روند نزولی را به دست فراموشی سپارند.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، امروز در حالی بازار سرمایه در غیاب اغلب سهام شرکت های خودرویی و با هنرنمایی این مجموعه ها در ارائه بودجه و گزارشات حیرت آور با رشد و افزایش تقاضا همراه شد که بار دیگر به فعالان بازار سرمایه ثابت شد که بازی گروه خودرو به عنوان لیدر بازار تمام نشده و همچنان این خودروسازان هستند که در بازار سرمایه می تازند و سایر گروه ها را به همراه خود در مسیر صعودی حرکت می دهند.

در این شرایط به نظر می رسد برخی از فعالان بازار سرمایه با خاطرات تلخ و اندوه بار دو سال گذشته بورس و ضرر و زیان آن دوران زندگی می کنند و هنوز به پتانسیل های بازار سرمایه و گروه مطرح آن یعنی خودرو باور ندارند و ترس و واهمه نسبت به آینده بورس دارند.

حال آنکه آنچه که روند این روزهای بورس به سهامداران نشان داده این است که ذهنیت آنها می بایست تغییر کند. چرا که همانطور که بارها عنوان شد همواره سهامداران و فعالان بازار سرمایه برای بررسی و تصمیمی گیری در خصوص سرمایه گذاری در سهام یک شرکت به وضعیت بنیادی آن توجه می کنند باید بدانند هر صنعتی متناسب با بنیان و پتانسیل های نهفته در خود طی دوره ای گزینه مناسب و اولویت سرمایه گذاری انتخاب می شود و همچنان که طی دوره ای شرکت های پالایشی و پتروشیمی گوی سبقت برای رشد قیمت سهام و ارائه گزارشات و انتشار اخبار مثبت پیرامون وضعیت سودآوری را از سایر صنایع ربودند، این بار نوبت به گروه خودرو رسیده تا با ایجاد تغییر و تحولات اساسی در بنیان و ساختار مالی خود در صدر گروه های مطرح بورس قرار بگیرند و همه نگاه ها و توجهات را به سوی خود معطوف کنند.

از این رو به نظر می رسد گروه خودرو بویژه سایپا و زیر مجموعه های آن با انتشار گزارشات فراتر از تصور سرمایه گذاران به سهامداران گوشزد کردند که هنوز از توانایی لیدری بازار سرمایه برخوردارند و این سهامداران هستند که می بایست ذهنیت خود را راجع به این گروه و آینده بازار سرمایه تغییر دهند.

بر اساس این گزارش، بازار بورس کشورهای خارجی در حالی شاخصی با نام شاخص DSI، شاخص احساسات روزانه (Daily sentiment lndex) دارند که نوسان این شاخص از صفر تا 100 می باشد و بر اساس احساسات فعالان و معامله گران نوسان می کند. به طوریکه احساسات فعالان بازار نسبت به روند آتی آن مثبت باشد کلیت بازار با رشد همراه می شود و در غیر اینصورت در حالت عکس آن روند منفی را سپری می کند.

بر این اساس به نظر می رسد اگرچه چنین شاخصی در بورس کشورمان وجود ندارد، اما طی دوره های مختلف سهام یک شرکت همچون شاخص DSI عمل می کنند و روند معاملات آنها تعیین کننده روند آتی بازار سرمایه است. به گونه ای که طی دوره ای سهام مجموعه های همچون گروه مپنا، بانک صادرات و صدرا چنین نقشی را در بورس ایفا کردند و اکنون این نقش بر عهده شرکت سایپا قرار دارد.

چرا که شرایط فعلی به گونه ای شده که تمام توجه فعالان بازار سرمایه به شرکت سایپا و روند قیمت سهام آن معطوف شده و در صورتیکه افزایش تقاضا برای خرید سهام این شرکت پا بر جا باشد، کلیت بازار سرمایه نیز با رشد و روند صعودی همراه می شود و ریسک پذیری سهامداران بیشتر می شود و در حالت عکس آن نیز، بازار سرمایه رنگ قرمز به خود می گیرد. این رفتار سهامداران و فعالان بازار سرمایه دلایل بنیادی خاص ندارد و مالی رفتاری سهامداران است و احساسات درونی آنها نسبت به بازار سرمایه و روند قیمت سهام لیدر آن را نشان می دهد.

بر این اساس به نظر می رسد همین واکنش و رفتار این چنینی سهامداران موجب شد تا دیروز در پی انجام معامله بلوکی سهام سایپا ترس و دلهره بر کلیت بازار سرمایه چیره شود و سهامداران نسبت به آینده آن دلسرد شوند.

حال آنکه با انتشار گزارش عملکرد و بودجه سال آینده شرکت سایپا و زیر مجموعه های آن همچون سرمایه گذاری سایپا، رنا و زامیاد که نوید دهنده بهبود وضعیت سودآوری آنها است و در پی آن توقف نماد معاملاتی آنها طی روز جاری شاهد ایجاد جو مثبت بر کلیت بازار سرمایه بودیم و تقاضا برای تنها بازمانده گروه سایپا یعنی سرمایه گذاری سایپا افزایش یافت و در این شرایط سهام شرکت ایران خودرو که دیروز با صف فروش چند میلیونی به معاملات خود پایان داده بود، امروز با صف پر حجم تقاضا برای خرید مواجه شد و حتی عرضه حق تقدم های ناشی از اجرای برنامه افزایش سرمایه “خودرو” نیز توسط خریداران جمع آوری شد و این روند مثبت به سایر گروه ها نیز سرایت کرد و در نهایت موجب سبز پوش شدن اغلب نمادها گردید.

بر اساس این گزارش، همراه با حواشی و اتفاقات مثبت گروه خودرو همچنان اخباری پیرامون برخی از تک نمادها منتشر می شود که اغلب خبرهای مثبت در خصوص برنامه های شرکت ها جهت اجرای برنامه افزایش سرمایه بویژه از محل جذاب و مورد توجه سهامداران یعنی تجدید ارزیابی دارایی هاست و در کنار آن اخبار متعددی در خصوص واگذاری بلوک سهام توسط سهامداران عمده شرکت های قطعه ساز همچون مهرکام پارس و نیرو محرکه به گوش می رسد که این امر موجب افزایش تقاضا برای خرید سهام شرکت های مذکور شده است.

همچنین امروز شاهد بازگشایی نماد معاملاتی سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه بودیم و “سمگا” با رشد حدود 14 درصدی به تابلوی معاملات فرابورس بازگشت. از جمله اتفاقات روز جاری می توان به برگزاری جلسه ای برای معرفی توانمندی شرکت سبحان انکولوژی اشاره کرد تا این شرکت در آستانه ورود به بازار سرمایه به سهامداران معرفی شود.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

طی دو روز آغازین اسفند ماه شاهد روند نزولی معاملات بورس بودیم اما امروز روند معاملات در اکثر نمادها مثبت بود. با توجه به اخبار مثبت پیرامون نمادهای گروه خودرو و همسو شدن بازار با این گروه انتظار ادامه روند صعودی منطقی را تا پایان هفته داریم. کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به 18 درصد و احتمال رسیدن آن به 16 درصد طی ماه های ابتدایی سال آینده از جمله اتفاقات مثبتی است که در بازار سرمایه رخ داده و چشم انداز مناسبی را برای این بازار بوجود آورده است.

با توجه به اینکه وزیر اقتصاد و دارایی از رشد اقتصادی پنج تا شش درصدی طی سال آینده صحبت کرده اند که این امر با رشد سودآوری شرکت ها، جذب سرمایه گذاران خارجی و اعمال آثار مثبت ناشی از اجرای تفاهم نامه ها و قراردادها بر وضعیت سودآوری شرکت ها اتفاق می افتد، بازار سرمایه بهترین مکان برای جذب نقدینگی و اعطای بازدهی مثبت به سرمایه گذاران است.

اخبار تاثیر گذار بر بورس

    سفر قریب الوقوع رییس جمهور سوئیس به ایران/یوهان اشنایدر آمان رئیس جمهوری کنفدراسیون سوئیس در روزهای ۲۶ تا ۲۸ فوریه (۷ تا ۹ اسفند) به ایران سفر می کند.هدف از این سفر که با همراهی حدود ۴۰ تن از کارفرمایان و سرمایه گذار سوئیسی صورت می گیرد، گسترش مناسبات اقتصادی برن- تهران پس از لغو تحریم های اقتصادی اعلام شده است.
    وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان در زمینه سرمایه گذاری های مشترک در ساخت وساز، معادن، درمان و دارو با یکدیگر همکاری می کنند.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک:

    معاملات گروه امروز با روندی صعودی و مثبت آغاز شد اما شاهد معاملات نوسانی در مدت معاملات بودیم و نهایتا معاملات نمادها مثبت و منفی به پایان رسید. وپارس و ونوین با صف خرید معاملات را به اتمام رساندند. با معامله 176.7 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات را در گروه به خود اختصاص داد. نکته قابل توجه خرید حقوقی در نمادهای بانکی بر خلاف روزهای گذشته بود. می توانید به دید میان مدت از نمادهای این گروه در سبد خود داشته باشید. چندین بارهم اعلام کردیم که حکمت از سهم های ارزنده گروه می باشد.

گروه خودرو و ساخت قطعات:

    روز گذشته در پی عرضه عمده خساپا بود و نیز گشایش حق تقدم خودرو معاملات با روندی نزولی انجام گرفته بود و شاهد صف های فروش بسیاری از نمادهای گروه بودیم، اما با اعلام گزارشات خساپا، ورنا و خزامیا(تنها سیگنال خرید گروه پیشرو تحلیل از گروه خودرو)، با تعدیلات مثبت سنگین امروز روند معاملات گروه 180 درجه تغییر کرد نمادهای خودرو با صف خرید همراه شدند، البته بسیاری از نمادهای گروه متوقف می باشند.

با معامله 323 میلیون سهم حق تقدم نماد خودرو بیشترین حجم و ارزش معاملات کل بازار بورس را داشت.  فعلا در گروه خودرو سهامداری کنید.

گروه فرآورده های نفتی:

    در گروه پالایشی که از دیروز با تقاضا مواجه شدندف تمام نمادها مثبت واکثریت با صف خرید معاملات را به پایان رساندند. در گروه پالایشی نیز فعلا توصیه به سهامداری می کنیم. با معامله 33میلیون سهم شبندر بیشترین حجم و ارزش معاملات گروه را داشت. نمادهای گروه پالایشی و پتروشیمی به دلیل عقب ماندن از روند صعودی بورس طی چند وقت اخیر و از سوی دیگر در پی افزایش بهای جهانی نفت از توانایی رشد سودآوری و ارزش سهام برخوردارند.

گروه فلزات اساسی:

    در مورد سهم “ذوب” شنیده شده که شرکت پس از افزایش سرمایه قصد فروش بلوک به یک شرکت ژاپنی دارد. اما تا به این لحظه هیچ منبع موثقی این خبر را تایید نکرده است. در صورت تایید این خبر روند صعودی ذوب محکم تر پیش خواهد رفت. این نماد علیرغم فروش حقوقی معاملات را با صف خرید به پایان رساند و با معامله 61.6 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه فلزات اساسی را به خود اختصاص داد.

گروه محصولات دارویی:

    شرکت های دارویی از جمله مجموعه هایی هستند که بودجه مناسبی را برای سال آینده برآورد کرده اند و با توجه به امضای تفاهم نامه صادرات دارو به ارزش 100 میلیارد دلار به کشور روسیه از پتانسیل رشد بر خوردارند. روند مثبتی بر معاملات گروه حاکم بود و با معامله 1.2 میلیون سهم تیپیکو بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه پتروشیمی:

    “بفجر” سهم ارزنده ای که روز 4 شنبه هفته گذشته با قیمت 1150 تومان  عرضه اولیه شد، طی سه روز اخیر بسیار پرتقاضا می باشد و امروز نیز پس از معامله 4.9 میلیون سهم، با صف خریدی بیش از 350 میلیون سهم معاملات را به پایان رساند. فعلا توصیه اکید به نگهداری سهم داریم.

افزایش تقاضا برای خرید سهام شرکت تازه وارد بورس یعنی پتروشیمی فجر موجب شده تا یکی دیگر از زیر مجموعه های “فارس” یعنی پتروشیمی مبین با اقبال همراه شود که البته برخی از اخبار و شنیده ها از برنامه هایی این مجموعه جهت انجام معامله عمده در محدوده قیمتی 500 تومان حکایت دارد. همچنین گفته می شود که هلدینگ خلیج فارس در نظر دارد تا بخشی از سهام پتروشیمی فجر را در بازار سرمایه عرضه کند.

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

“سفانو” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“سقاین” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“سنیر” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“شاراك” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“شسپا” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“غسالم” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“غگرجی” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“غنوش” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“كچاد” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“وملی” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“پارسیان” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“تكشا” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“تكنو” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“خچرخش” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“خشرق” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“دلر” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“سبهان” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“سخاش” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“سغرب” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“سفار” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“کطبس” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“مفاخر” پس از ارائه اطلاعات پیش بینی

“بالاس” پس از ارائه اطلاعات پیش بینی

“سمگا” پس از ارائه اطلاعات پیش بینی

توقف نمادهای معاملاتی:

“خساپا”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“خزامیا”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“قمرو”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“قزوین”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“ساربیل” جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی – عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

“وکوثر” با توجه به دریافت اطلاعات مبنی بر تعدیل با اهمیت پیش بینی سود هر سهم سال مالی 1395

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب