نگاهی به بازار بورس بعد از معاملات / سه‌شنبه 4 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

با اتمام ساعات معاملات بورس روز سه شنبه 94.12.04 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 19 واحد کاهش به رقم 53972 واحد رسيد. عکس این وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 856 واحد افزایش عدد 172364 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 44 واحد افزایش به رقم 29789 واحد رسيد.

همچنین در این روز “وغدیر” با 94 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “رانفور” با 48 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 1 واحد افزایش به رقم 828 واحد رسید.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 4997 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 2143 میلیارد ریال رسید.

معاملات روز جاری اگرچه با رشد شاخص کل بورس همراه بود اما اغلب سهام شرکت ها با روند نزولی و البته متعادل مواجه بودند.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در معاملات روز جاری هیجان منفی در بازار سرمایه شکل گرفته بود که منشأ آن نامشخص بود و فقط اهالی تالار بدنبال یک دلیل برای توجیه فروش سهام خود می گشتند که البته این جو در گروه خودرویی بیشتر و در گروه پالایشی کمتر بود.

اما پس از گذشت مدتی مشخص شد هدف قراردادن لیدر غایب این روزهای بازار دلیل جو سازی منفی بر روی خودرویی ها بود چرا که در حالی خبر تغییر مدیر عامل سایپا به دستور رییس سازمان گسترش در بازار دست به دست شد که روابط عمومی شرکت سایپا لحظاتی بعد با اعلام کذب بودن شایعه مطرح شده اعلام کرد که به دستور وزیر صنعت نوروز زاده رییس سازمان گسترش از ترکیب هیأت مدیره سایپا کنار گذاشته و سید ابریشمی جای وی را گرفته است،

به هر حال این اخبار و شایعات در شرایط فعلی منطقی است چرا که همانطور که با برخی شیطنت ها اجازه رشد بازار سرمایه را نمی دادند و یا رشد اخیر را حبابی می خواندند، ساختن چنین حرف و حدیث هایی برای یکی از دو غول بزرگ خودروسازی کشور نیز که این روزها با اقدامات ساختاری خود شگفتی ساز شده اند و مدیریت صحیح را به رخ مدیران گذشته در دولت سابق نشان می دهند دور از ذهن نبوده است.

به هر حال باید قبول کرد اقتصاد جدید تفکرات جدیدی می طلبد هر چند که هنوز تفکر تازه و ایده جدیدی از سوی مدیریت ایران خودرو ارایه نشده و اغلب اهالی تالار اقدامات جدید این شرکت را منوط به اتمام زمان استفاده از حق تقدم های استفاده نشده آن می دانند.

اما در گروه بانکی همچنان شیرهای خفته در این نمادها در انتظار روزهای سبز هستند تا دوباره با حرکت های ضربتی خود تقاضا را در این گروه سرکوب کنند. حتماً به خرید و فروش های حقوقی سه نماد “وبصادر”، “بملت” و “وتجارت” طی روز جاری توجه کنید، در “وبصادر” حقوقی 11 میلیون و پانصد هزار سهم فروخته و در مقابل حدود 50 میلیون سهم نیز توسط حقوقی خریداری شده، در بانک ملت که شاهد شاهکار و شگفتی هستیم، امروز حقوقی بانک ملت فقط 404 هزار سهم فروخته و در مقابل بیش از 16 میلیون خرید کرده است. هنوز یادمان هست هفته گذشته حقوقی بانک ملت با فروش بیش از 450 میلیون سهم چه بلایی بر سر سهام و سهامداران آورد.

بانک تجارت نیز امروز در اتفاقی نادر شاهد فروش تنها 599 هزار سهم خود توسط حقوقی بود. خیلی ساده و عامیانه باید عرض کنیم که حقوقی های این سه نماد خیلی شیک و مجلسی در حال گرفتن نوسان از سهامداران خرد هستند، بدون آنکه آب از آب تکان بخورد در قیمت های بالا تقدیم اهالی تالار می کنند و با افزایش فشار فروش توسط خودشان بسیار آسان سهام را وارد کانال نزول می کنند تا در روزهای بعد همان سهام را با قیمتی نازل به بهای زیان سهامداران خرد از دست شما حراج کنند. شاید چاره کار اجرایی کردن ضرب المثل معروف باشد،” سزای گران فروش نخریدن است”.

اما در پایان جا دارد تا یکبار دیگر یادآور شویم که همچنان اقتصاد در مسیر تحول است و بهترین بازار برای سرمایه گذاری بورس است. شاید نیاز است چشم اهالی تالار به دیدن قیمت ها برای سهام عادت کند فراموش نکنید تحول در اقتصاد نیازمند تحول در دیدگاه هم هست.

اخبار بورس

تردید بورس برای مثبت ماندن

بورس تهران در معاملات امروز خود شاهد رفتار نوسانی سهامداران بود و ابتدا با افزایش و سپس کاهش مواجه شد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، معاملات امروز بورس تهران در حال آغاز شد که در ابتدای معاملات، رشد روز گذشته بورس ادامه پیدا کرد و بازار سهام با افزایش قیمت و تقاضا مواجه شد و تا کانال 78 هزار واحدی پیش رفت، اما در نیمه معاملات رویه معاملات تغییر کرد و بازار سرمایه از میسر خود عقب نشینی کرد.

به این ترتیب شاخص بورس تهران که در ابتدای معاملات امروز به کانال 78 هزار واحدی ورود کرده بود، در نیم ساعت اول معاملات مسیر خود را تغییر داد و با احتیاط سهامداران به رشد 116 واحدی و ماندن در کانال 77 هزار و 704 واحدی بسنده کرد و برای مثبت ماندن در این مسیر با تردید مواجه شد.

کارشناسان می‌گویند نزدیک شدن به برگزاری انتخابات مجلس در کنار انتشار گزارش‌های 12 ماهه و بودجه سال آینده شرکت‌ها موجب احتیاط و تامل سهامداران و افزایش نوسان گیری در بازار شده است.

با این حال در بازار امروز گروه‌های پتروشیمی و پالایشگاهی مورد توجه اهالی تالارشیشه‌ای قرار گرفتند و موجب مثبت نگه داشتن شاخص بورس شدند به طوری که شرکتهای غدیر، پتروشیمی جم، پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه اصفهان، پتروشیمی فجر مبین به همراه ایران خودرو، تاپیکو و بانک پارسیان موجب مثبت ماندن شاخص بورس شدند.در این میان شرکتهای بانکی همچون بانک ملت، تجارت و صادرات در کنار خدمات انفورماتیک و کشتیرانی با افت خود مانع از رشد بیشتر شاخص شدند.

در معاملات روز سه شنبه شرکتهای پتروشیمی فجر، سایپا دیزل و تولید محور خودرو به همراه پالایشگاه تبریز از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و تجارت الکترونیک پارسیان، لیزینگ رایان سایپا و چادرملو بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

همچنین در بازار محتاطانه امروز بیش از 157 میلیون سهم به ارزش 442 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه از 336 هزار میلیارد تومان گذشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه معاملات بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب