اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 5 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

امروز شاخص بورس که تا دقایق پایانی منفی بود با تاثیر فارس و اخابر  136.22 واحد (0.18 درصد)  افزایش یافت و به عدد 77,840.20  واحد رسید.

نمادهای فارس (116.71+)، اخابر (58.31+)، شبندر (51.03+)، بفجر (40.33+)، فملی (35.1+)، بیشترین تاثیر مثبت و فولاد (46.8-)، رانفور (35.53-)، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 2.30 واحد به عدد 830.80  رسید.

*ارزش معاملات بورس به 426.2 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را خودروح با 43 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.529 میلیارد سهم رسید که خودروح با 196 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: بفجر، قشکر، شبندر

* بیشترین عرضه : شپلی، خساپا، وملت

* گروه های خودرو، فراورده های نفتی، تامین آب برق گاز، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: سدشت، شسپا(5+)، بفجر، سبهان(4.99+)

* بیشترین کاهش قیمت: کترام(4.99-)، وملت(4.95-)، قشهد(4.93-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

حجم نقدینگی که انتظار می رفت تا پس از اجرای طرح برجام وارد بازار سرمایه شود، به این بازار تزریق شده و در این شرایط پیش بینی می شود تا روند صعودی بورس طی سال آینده تداوم یابد. حال آنکه به طور قطع سرعت رشد آن همچون دو ماه اخیر نخواهد بود و با فراز و نشیب هایی همراه است. طی دوره کوتاه مدت توقف نماد معاملاتی اغلب نمادها در گروه خودرو و برگزاری انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر روند معاملات تأثیر گذار است و با رفع این ابهامات بازار سرمایه در بلند مدت با شیب ملایم در مسیر صعودی حرکت خواهد کرد.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک:

    این گروه در حالی از پتانسیل رشد برخوردار است که به نظر می رسد در صورت اجرای برنامه هایی توسط بانک ها همچون افزایش سرمایه و فروش دارایی ها نگاه و توجه فعالان بازار سرمایه به آنها جلب می شود. هر چند عرضه های پر حجم سهام در نماد بانکی ها از سوی سهامداران حقوقی و عمده موجب شد تا سهامداران و فعالان بازار سرمایه اندکی نسبت به این گروه بی توجهی کنند اما در افق بلند مدت از پتانسیل های فراوانی برخوردارند.

معاملات گروه امروز منفی آغاز شد اما کم کم روند صعودی آرامی بر گروه حاکم شد و نهایتا اکثر نمادها در حوالی قیمت صفر تابلو معاملات را به پایان رساندند. معاملات گروه کم حجم بود به طوری که با معامله 38.752 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات را در گروه به خود اختصاص داد.نکته قابل توجه خرید حقوقی طی سه روز اخیر در نمادهای بانکی بر خلاف روزهای گذشته می باشد. می توانید به دید میان مدت از نمادهای این گروه در سبد خود داشته باشید.

گروه خودرو و ساخت قطعات:

    معاملات معدود نمادهای باز در گروه خودرو در بازه منفی آغاز شد و کم کم روند صعودی آرامی را در گروه شاهد بودیم. معاملات متعادل به پایان رسید و  با معامله 196 میلیون سهم حق تقدم نماد خودرو بیشترین حجم و ارزش معاملات کل بازار بورس را داشت و طی 4 روز 720 میلیون حق تقدم ایران خودرو به ارزش 158 میلیارد تومان به سرعت به فروش رسید.

در شرایط فعلی جریان اصلی نقدینگی در بورس به سمت صنعت خودرو حرکت کرده و سبب رشد قیمت سهام آنها شده است و به تبع آن ریسک سرمایه گذاری در آنها افزایش یافته است. بر این اساس توصیه می شود تا سهامداران با تعیین حد ضرر برای خود اقدام به سرمایه گذاری در این گروه کنند.
    شایعه ی به تفاهم رسیدن ایران خودرو‌ و فیات با هم برای تولید خودروی در حدود قیمت پژو ۴۰۵ به گوش می رسد که فعلا از طرف منابع موثق تایید یا تکذیب نشده است.

گروه فرآورده های نفتی:

    در گروه پالایشی که از دو روز گذشته با تقاضا مواجه هستند معاملات متعادل آغاز شد و با روندی صعودی ادامه یافت. در پایان معاملات شپاس تنها نماد منفی گروه می باشد. در گروه پالایشی فعلا توصیه به سهامداری می کنیم. با معامله 51 میلیون سهم شبندر بیشترین حجم و ارزش معاملات گروه را داشت. نمادهای گروه پالایشی و پتروشیمی به دلیل عقب ماندن از روند صعودی بورس طی چند وقت اخیر و از سوی دیگر در پی افزایش بهای جهانی نفت از توانایی رشد سودآوری و ارزش سهام برخوردارند.

گروه محصولات دارویی:

    شرکت های دارویی از جمله مجموعه هایی هستند که بودجه مناسبی را برای سال آینده برآورد کرده اند و با توجه به امضای تفاهم نامه صادرات دارو به ارزش 100 میلیارد دلار به کشور روسیه از پتانسیل رشد بر خوردارند. با این حال معاملات نمادهای گروه امروز منفی معامله شدند و با معامله 3 میلیون سهم پخش بیشترین حجم معاملات را داشت و با صف خرید معاملات را به پایان رساند.

گروه پتروشیمی:

    “بفجر” سهم ارزنده ای که روز 4شنبه هفته گذشته با قیمت 1150 تومان  عرضه اولیه شد، در پنجمین روز پس از عرضه اولیه همچنان پرتقاضا بود و پس از معامله 18 میلیون سهم، با صف خریدی بیش از 170 میلیون سهم معاملات را به پایان رساند. فعلا توصیه به نگهداری سهم داریم.

 “پترول” امروز پر حجم و قوی معامله شد تا نشان دهد برخی نمادهای فعال در صنایع دیگر هم باید در این بازار علاوه بر خودرو و بانک مورد توجه قرار گیرند. این شرکت که از روز گذشته با صف خرید و اقبال سرمایه گذاران مواجه شده بود طی معاملات روز جاری با عرضه عمده سهام غیر مدیریتی خود از پرتفوی شرکت سرمایه گذاری ایران همراه بود که در قیمت پایه 170 تومان دو خریدار برای خرید آن حاضر شدند، اما بعد از انجام این معامله صف خرید این شرکت فرابورسی عرضه و با اندکی افت قیمت نیز همراه شد. به طور کل سهامداران “پترول” 331 میلیون سهم را امروز معامله کردند که از این مقدار 64 درصد فروش را سهامداران حقوقی مجموعه انجام دادند.

در سهام شرکت پتروشیمی فجر که از ابتدای هفته یک نفس، با رشد مناسب قیمتی همراه شده بود، امروز عرضه جدی صورت نگرفت تا بازار در روزهای آتی منتظر این عرضه ها باشد.

گفتنی است روز جمعه انتخابات مجلس شورای اسلامی را نیز در پیش داریم که به اعتقاد برخی از کارشناسان نتیجه این انتخابات می تواند بر بازار هفته آتی اثر گذار باشد؛ اما به نظر می رسد با توجه به چشم انداز مثبت ایجاد شده برای اقتصاد کشور و بازگشت نسبی امید و اعتماد به بورس، باید از کنار آثارکوتاه مدت و احتمالی این مسائل عبور کرد و در بازارهای صعودی به جای نوسانگیری به دنبال سهام با پتانسیل رشد بود.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“خنصیر” با توجه اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“كلوند” با توجه اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“لسرما” با توجه اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“غدشت” با توجه اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“غپاك” با توجه اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“كپارس” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“قمرو” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 31/4/95

“کمرجان” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم و نماد معاملاتی شركت تولیدی قند شیروان

“قشیر” پس از ارائه اطلاعات پیش بینی

“کی بی سی” پس از ارائه اطلاعات پیش بینی

توقف نمادهای معاملاتی

“کدما” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 95

“پكویر”جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی

“شپارس”جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

“خودروح”با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس, چکیده روزانه اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب