خانه - آرشیو گزارش‌های روزانه - اخبار و گزارش بورس یکشنبه 9 اسفند 94

اخبار و گزارش بورس یکشنبه 9 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس سهام تهران

امروز شاخص بورس با کاهش  494.48 واحد (0.63 درصد)  به عدد 77,733.80 واحد نزول کرد.

نمادهای خودرو (46.71-)، تاپیکو (44.26-)، وبصادر (42.77-)، فملی (42.15-)، جم (41.74-)، بیشترین تاثیر منفی و نمادهای شبندر(52.98+)، بفجر (42.78+)، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 0.10 واحد به عدد 840  رسید.

*ارزش معاملات بورس به 591.8 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را بفجر با 200 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.419 میلیارد سهم رسید که بفجر با 124 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* گروه های تامین آب برق گاز، فرائرده نفتی، خودرو به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: وبوعلی، خکار، کنور، شسینا (5+)

* بیشترین کاهش قیمت: کروی (7.05-)، سغرب (4.92-)، دپارس (4.89-)

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه 94.12.09 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 354 واحد کاهش به رقم 53992 واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 1032 واحد کاهش عدد 172433 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با 189 واحد کاهش به رقم 29780 واحد رسید.

همچنین در این روز “شبندر” با 52 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “خودرو” با 46 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 0.1 واحد افزایش به رقم 840 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 5918 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 3792 میلیارد ریال رسید.

معاملات امروز بازار سرمایه تعجب خیلی از اهالی تالار را برانگیخت معاملاتی که امروز نه اما شاید فردا خوراک خبری و تیترهای جنجالی برخی روزنامه های نام آشنا شود چرا که یک روز بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات مجلس شورای اسلامی شاخص کل بورس به واسطه افت قیمت اغلب سهام شرکت ها با افتی 494 واحدی مواجه شد، روندی که اگرچه تأمل برانگیز است اما غیر قابل پیش بینی هم نبوده است زیرا پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 روندهای خلاف منطق بورس به وفور دیده شده است.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، پس از رأی مردم به دولت تدبیر و امید یکی از بزرگترین چالش ها و نگرانی های موجود عدم همسویی نگاه دولتمردان در عرصه سیاسی و اقتصادی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود که اکثریت آنها را افرادی تشکیل می داد که نگاه مشترکی با دولت های نهم و دهم داشتند، موضوعی که در موضع گیری های برخی نمایندگان در مواجه با فعالیت های وزرای اقتصاد و امور خارجه به خوبی قابل لمس بود؛ لذا حضور نمایندگانی از جنس تفکر تدبیر و امید در مجلس شورای اسلامی موضوعی بود که می توانست پشتوانه محکمی باشد برای دستیابی دولت به اهداف مدنظر خود از همین رو لیست امید از سوی دولت یازدهم به عنوان گزینه های مدنظر به جهت حضور نمایندگانی از جنس تفکر دولت منتشر شد که در نهایت یکبار دیگر در روز جمعه ملت ایران با رأی به لیست پیشنهادی دولت هم مجدداً از نظام جمهوری اسلامی تمام قد حمایت کردند و هم با رأی قاطع به لیست امید نشان دادند که همچنان خواستار تفکر تعامل و تدبیر هستند.

به هرحال شکست 30 بر هیچ اصولگرایان در مقابل اصلاح طلبان در تهران موضوع بسیار مهمی بود که متأسفانه باز هم از نگاه سیاسی دولت دور ماند. چرا که پیروزی 30 بر هیچ آن هم در خانه حریف و با آن امکانات و نحوه تأیید صلاحیت ها اصلاً دستاورد کمی نیست. خانه ای که در دوره قبل مجلس اکثریت نمایندگان آن را اصولگران تشکیل می دادند؛ اما در این دوره و با وجود همه امکانات و قدرتی که این جناح سیاسی در اختیار داشتند، باز هم اصلاح طلبان موفق شدند این حریف خود را آن هم در خانه خود شکست دهند.

واقعاً نمی توانیم درک کنیم که چرا دولت اینگونه بی تفاوت از کنار نمایش ارزشمند دستاوردهای خود عبور می کند، هر چه دولت قبل در بوق و کرنا کردن اقدامات نکرده و کم کرده، استاد بود این دولت هیچ میلی به اجرای شوی تبلیغاتی فعالیت ها و دستاوردهای خود ندارد و همین موضوعی می شود برای سوء استفاده جناح های رقیب به جهت کم اهمیت جلوه دادن فعالیت های دولت و تیمش؛ بطوریکه از همین روز به راحتی می توان تیتر برخی روزنامه های فردا را خواند، شاید”دهن کجی بورس به نتیجه انتخابات مجلس دهم” یکی از همین تیتر هایی باشد که فردا در برخی روزنامه های خاص خواهیم دید.

هنوز هیچی نشده برخی سایت های خبری و روزنامه های حامی اصولگرایان با نادیده گرفتن شکست سنگین خود در کلان شهر تهران صحبت از توهم 88 و پیروزی نمایی شکست سنگین اصلاحات و انتشار اخباری از تعداد اصولگرایان و اصلاح طلبان کرده اند، در اینکه قبول شکست آن هم به این بزرگی کار آسانی نیست و اندکی زمان می خواهد تا اصولگرایان از شوک به وجود آمده خارج بشوند شکی نیست اما بد نیست که یکبار دیگر به این عزیزان یادآوری کنیم که در مجلس شورای اسلامی تعداد مهم نیست بلکه وزن سیاسی و تفکری مهم است که در شرایط فعلی نه تنها اصلاح طلبان اکثریت قریب به اتفاق را دارند بلکه در مجلس جناح اصولگرایان بدون حضور هیچ چهره شاخص و دارای قابلیت رهبری تیم اصولگرایان به ناچار فقط هستند.

با تمامی این تفاسیر از سیاست های بیش از حد شفاف و صادقانه دولت و همچنین عملکرد متولیان بازار سرمایه در ارایه مشاوره های به موقع در زمان های خاصی به تیم اقتصادی دولت گله داریم، نباید امروز جواب شاخص بورس و قیمت سهام شرکت ها به حمایت های بی دریغ و حضور میلیونی مردم در گفتن آری مجدد به سیاست های دولت یازدهم روندی نزولی و افت حدوداً 500 واحدی باشد، متأسفانه کار را به بهترین شکل انجام می دهیم اما در نمایش و تأثیر آن ناتوانیم و راه را برای سیاه نمایی مخالفان و یا بهتر بگوییم رقبای خود باز می گذاریم.

از سویی دیگر مسئولین بورسی نیز با توقف های طولانی مدت نماد شرکت ها و اتخاذ سیاست دوگانگی در اجرای قانون هیزم در آتش دلواپسان می ریزند.

واقعاً جای تأمل فراوان دارد که امروز نماد شرکت هایی که هنوز صورت های مالی 6 ماهه، 9 ماهه و پیش بینی سال آتی را ارایه نکرده اند در مجاز برای معامله قرار دارند و نماد شرکت هایی که گزارشات و اطلاعات مالی خود را اعلام کرده اند بنا بر دلایلی همچون علت تعدیل مثبت سود متوقف مانده اند؟ نمی توانیم شباهت بسیار زیاد نحوه مدیریت متولیان جدید بازار سرمایه در دولت تدبیر و امید را با دولت گذشته درک کنیم!

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    معاملات گروه امروز مثبت اما نزولی آغاز شد و نهایتا به جز دی تمام نمادها در بازه منفی معاملات را به پایان رساندند. با معامله 81 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات را در گروه به خود اختصاص داد.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاولات گروه در بازه مثبت کامل آغاز و به بازه منفی کامل نزول کرد. ریسک سرمایه گذاری در بین نمادهای گروه خودرو افزایش یافته است . توصیه می کنیم با دقت بیشتری در این گروه معامله کنید. با معامله 99 میلیون سهم خکاوه بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه فرآورده های نفتی

    گروه پالایشی که از سه روز کاری گذشته با تقاضا مواجه هستند امروز هم مورد توجه سرمایه گذاران بودند. در پایان معاملات شبهرن تنها نماد منفی گروه می باشد. در گروه پالایشی فعلا توصیه به سهامداری می کنیم.

با معامله 116 میلیون سهم شبندر بیشترین حجم و ارزش معاملات گروه را داشت.  شرکت های پالایشی و پتروشیمی در صورت تک نرخی شدن ارز و رشد بهای جهانی نفت از پتانسیل رشد برخوردارند و در مقابل با توجه به وضعیت قیمت های جهانی سنگ آهن و فولاد امیدواریم تا اتفاقات مثبتی در اقتصاد چین رخ دهد تا شاهد افزایش قیمت ها باشیم.

گروه انبوه سازی

    معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از موافقت اصولی بانک مرکزی با وام 100 میلیون تومانی خرید مسکن خبر داد/ با تاثیر خبر تمام نمادهای گروه انبوه سازی مثبت و اکثراً در حوالی سقف قیمت معامله می شوند. با تصویب وام 100 میلیونی امروز نمادهای گروه مورد توجه سرمایه گذاران بودند و اکثراً در بازه مثبت و پرحجم معامله شدند که با معامله 21.9 میلیون سهم ثمسکن بیشترین حجم معاملات گروه را داشت و امروز برای برگزاری مجمع سالیانه متوقف شد.

گروه کاشی و سرامیک

    مدیر انجمن کاشی و سرامیک از انباشت ۳۰۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در کارخانه‌ها خبر داد و گفت:‌ به منظور مدیریت بازار، برنامه توقف تولید کارخانه‌ها از ۱۵ اسفندماه پیش‌بینی شده است.

گروه محصولات دارویی

    گشایش اعتبارات LC  و دریافت فاینانس در حالی موجب کاهش هزینه های مالی شرکت ها بویژه در گروه های خودرو و دارویی می شود و تبعات مثبتی را بر وضعیت سودآوری آنها اعمال می کند که در گزارش ها و صورت های مالی آنها به صورت واضح و دقیق در خصوص تسهیلات دریافتی ریالی و ارزی و نیز دریافت یوزانس اطلاع رسانی نمی شود. به هر حال به نظر می رسد با توجه به بهبود وضعیت سیاسی کشور می توان چشم انداز مناسبی برای شرکت های دارویی متصور بود.
    شرکت داروسازی سبحان انکولوژی از 26 بهمن با نماد معاملاتی “دسانکو” و به عنوان شصت و ششمین شرکت بازار دوم معاملات فرابورس درج شده و آماده عرضه اولیه در روزهای آینده و احتمالا” تا قبل از پایان سال جاری است.

گروه عرضه برق، گاز

    “بفجر” سهم ارزنده ای که در هفتمین روز پس از عرضه اولیه بالاخره امروز صف خرید آن عرضه شد اما با حمایت حقوقی همچنان در حوالی سقف قیمت معامله شد و در سقف قیمت معاملات را به پایان رساند، معاملات نماد بسیار پر حجم بود به طوری که با معامله 124 میلیون سهم به ارزش 200 میلیارد تومان بیشترین حجم و ارزش معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد.

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

“کفرا” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“ساروم” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“شبریزح” جهت عرضه 092ر966ر60عدد حق تقدم استفاده نشده

“میدکو” پس از ارائه اطلاعات پیش بینی

توقف نمادهای معاملاتی:

“ثمسكن” جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی

“وبوعلیح” با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی

“کرمان” با توجه به دریافت اطلاعات مبنی بر تغییر با اهمیت پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 1394

پیشرو تحلیل

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب