اخبار و گزارش بورس دوشنبه 10 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

امروز شاخص بورس با کاهش  194.72 واحد (0.25 درصد)  به عدد 77,539.10 واحد نزول کرد.

نمادهای شپنا (72.16-)، تاپیکو (34.2-)، شبندر (34.15-)، وبملت (31.45-)، بیشترین تاثیر منفی و نمادهای فارس (56.66+)، ورنا (54.39+)، اخابر (51.98+)، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 8.90 واحد به عدد 831.10  رسید.

*ارزش معاملات بورس به 436.7 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را ورنا با 52.77 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.591 میلیارد سهم رسید که ورنا با 191.712 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* گروه هاي خودرو، تامین آب برق گاز، فراورده نفتی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: ورنا (39.82+)، فجام، کنور، خکار (5+)

* بیشترین کاهش قیمت: کفرا (9.46-)، بنیرو(4.93-)، قشرین (4.81-)

نگاه کلی به بازار بورس

به طور سنتی روند معاملات بورس طی اواخر اسفند ماه هر سال و هفته دوم سال بعد مثبت و صعودی است و از این رو انتظار می رود تا این روند طی سال جاری با توجه به اینکه اتفاق منفی در حوزه اقتصادی و سیاسی رخ نداده، تجربه شود. از این رو جهت گیری بازار سرمایه طی ماه های آتی مثبت برآورد می شود و روند شاخص کل نیز همانطور که بسیاری از کارشناس بازار سرمایه پیش بینی کرده اند، صعودی خواهد بود.

البته در این بین به طور قطع روند معاملات بورس با نوساناتی همراه می شود که از این بابت جای نگرانی وجود ندارد و نوسانات جزوی از بازار می باشد.

بازار سرمایه همچون روز گذشته امروز نیز با روندی نزولی همراه شد و شاخص نیز با افت قیمت مواجه شد که البته این روند در ابتدای معاملات شدیدتر بود اما از اواسط ساعات معاملات روز جاری از شدت آن کاسته شد.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، امروز هم اهالی تالار در عجب از روند شکل گرفته در بورس نظاره گر افت قیمت سهام شرکت ها بودند اما حجم و نحوه معاملات حکایت از حضور خریداران و ورود نقدینگی به بازار داشت، به اعتقاد برخی از سرمایه گذاران و اهالی تالار، روند شکل گرفته تا حدی هم منطقی به نظر می رسد چرا که اولاً با خروج سایپا از بورس به جهت اعلام تعدیل سود بازار سرمایه بدون لیدر ماند و اندکی گیج می زند هر چند که طی مدت گروه پالایشی به رهبری شبندر تا حدودی لیدری را بدست گرفته بود اما ابهامات موجود در این گروه مانع از ورود نقدینگی قابل قبول به آنها شد.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    معاملات گروه امروز در حوالی قیمت صفر تابلو آغاز و با روندی نزولی حرکت کرد، از اواسط بازار با افزایش تقاضا در گروه خودرو گروه بانک نیز روند صعودی در پیش گرفتند اما این روند پایدار نبود و دوباره شاهد نزول قیمت ها در گروه بودیم. در پایان معاملات وپست، سمایه و وخاور تنها نمادهای مثبت در گروه هستند. با معامله 78 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات را در گروه به خود اختصاص داد.
    معاون ارزی بانک مرکزی در پاسخ به مدعیان عملیاتی نشدن سوئیفت و انتقال ارز، اعلام کرد:  افزایش سهمیه ایران در صندوق بین المللی پول با پرداخت 780 میلیون دلار از طریق سوئیفت انجام شد.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    گزارش توجیهی افزایش سرمایه 200 درصدی خساپا از محل تجدید ارزیابی ها و بازگشایی ورنا با رشد بیش از 40 درصدی و قرارداد های جدید خودرویی ها، 3 اتفاق مهمی بود که امروز بر روی معاملات گروه تاثیر گذاشت. معاولات گروه با روندی نزولی آغاز شد سپس صعود یکباره را در گروه شاهد بودیم و دوباره با نزول نسبی قیمت ها معاملات به اتمام رسید. با معامله 191 میلیون سهم ورنا بیشترین حجم و ارزش معاملات کل بازار بورس را داشت.
    به گزارش بورسینس به نقل از بورس پرس در مورد نمادهای متوقف خساپا، خپارس، وساپا، و خزامیا، سازمان بورس درحال بررسی موارد اعلامی است تا بعد از نهایی شدن بررسی ها ، زمینه بازگشت این 4 شرکت هم فراهم شود. احتمال می رود این رویداد هفته آینده رخ دهد.
    امروز در سومین همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران سه تفاهم نامه به امضا رسید. اولین تفاهم نامه میان شرکت ماموت و شرکت خودروسازان اسکانیا سوئد منعقد شد. دومین تفاهم‌نامه نیز میان انجمن قطعه‌سازان ایران و قطعه‌سازان ترکیه به امضا رسید. در ادامه این مراسم انجمن قطعه سازان ایران و انجمن قطعه سازان هند نیز تفاهم نامه‌ای را به امضا رساندند.

گروه فرآورده های نفتی

    چندی قبل(طی چهار روز کاری گذشته) با شایعاتی در خصوص افزایش سرمایه “شبندر” معاملات سهام این گروه با موجی صعودی همراه شده بودند که طی روز جاری با اعلام شفاف سازی از طرف مسئولین این شرکت مبنی بر اینکه پالایشگاه نفت بندر عباس در حال حاضر برنامه ای برای افزایش سرمایه در دست اقدام ندارد، همه نمادهای این گروه قرمز پوش شدند و برخی نمادها نیز از صف خرید به صف فروش رسیدند. در پایان معاملات شبریز و شسپا تنها نمادهای مثبت گروه می باشند. با معامله 61 میلیون سهم شبندر بیشترین حجم و ارزش معاملات گروه را داشت.  
    شنیده شده شرکت های پالایشی بعد از ناکامی در تحقق پیشنهاد سال گذشته مبنی بر دریافت تخفیف نرخ خوراک، بار دیگر این درخواست را مطرح کرده و خواهان تخفیف دو سه درصدی در نفت دریافتی از شرکت ملی نفت شده اند.

گروه انبوه سازی

    روز گذشته معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از موافقت اصولی بانک مرکزی با وام 100 میلیون تومانی خرید مسکن خبر داد که با تاثیر این خبر گروه انبوه سازی مورد توجه قرار گرفتند و طی دو روز اخیر اکثراً در بازه مثبت و پرحجم معامله شدند که با معامله 41 میلیون سهم ثتران بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. ثتران، ثاباد، ثعمرا، ثاخت و وآذر معاملات را با صف خرید به پایان رساندند.

اما در گروه کانی های غیر فلزی امروز “کفرا” شاهکار این گروه مجدداً پس از تعدیل منفی سود در هر دو سال مالی 94 و 95 به تابلو بازگشت، این نماد علی رغم صف فروش شکل گرفته اما با حضور خریداران مواجه شد. در خصوص این نماد فقط ذکر یک سوال حائز اهمیت است و آن دلیل ارایه چنین تعدیل منفی قبل از افزایش سرمایه 200 درصدی شرکت می باشد؟

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“ورنا” با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 31/6/95

“سصوفي” با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي 95

“خمهر” با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 94-اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 95

“پسهندح” با توجه به اعلام مهلت پذيره نويسي

“دپارسح” جهت عرضه 398ر971ر11 عدد حق تقدم استفاده نشده با محدوديت هر دستور خريد حداكثر 000ر50 عدد

“شپاس” پس از ارائه اطلاعات پيش بيني

“قاسم” پس از ارائه اطلاعات پيش بيني

توقف نمادهای معاملاتی

“لپارس” با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي 95

“وساخت” با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم

در پایان اهالی تالار منتظر بازگشت رونق مجدد به بورس هستند تا روند بازار دوباره همسو با اتفاقات سیاسی و اقتصادی گردد.

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب