اخبار و گزارش بورس سه‌شنبه 11 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

امروز شاخص بورس با افزایش 109.56 واحد (0.14 درصد)  به عدد 77,648.80  واحد رسید.

نمادهای فارس (177.07+)، شبندر (46.63+)، خودرو (42.5+)، وبملت (34.26+)، بیشترین تاثیر مثبت و اخابر (45.66-)، فولاد (38.19-)، رمپنا (29.63-) بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 3 واحد به عدد 828.10  رسید.

*ارزش معاملات بورس به 330 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را خودرو با 29.9 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.055 میلیارد سهم رسید که ورنا با 93 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* گروه های خودرو، تامین آب برق گاز، فراورده نفتی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: خوساز، شسینا(4.99+)، خکار، وپست، خاور(4.98+)

* بیشترین کاهش قیمت: سشمال(5-)، کساوه(4.99-)، غمهرا(4.97-)

نگاه کلی به بازار بورس

درحالی آثار اجرایی شدن برجام به زمان بیشتری نیاز دارد که قراردادهایی میان شرکت‌های داخلی و همتایان خارجی‌ به امضا رسیده اما تا زمانی‌که این قراردادها اجرایی نشود و بر عملکرد و سودآوری آنها تاثیری نگذارد، نمی‌توان ادعا کرد اتفاق عملی در اقتصاد و بازار سرمایه رخ داده است.

از طرفی بسیاری از شرکت ها در روزهای پایانی سال نیاز به نقدینگی دارند که این موضوع در کنار مواردی چون شناسایی سود توسط سهامداران، تسویه اعتبارات کارگزاری ها و پرداخت عیدی بازنشستگان موجب افزایش فشار فروش سهام و اصلاح شاخص  در روزهای پایانی سال میشود.

قاعدتاً روند صعودی بازار سرمایه و رشد قیمت سهام شرکت ها به طور پیوسته پیش نمی رود و از دیدگاه تکنیکالی می بایست وارد اصلاح شود. از این رو، آنچه که مسلم به نظر می رسد این است که با توجه به شرایط حاکم بر کشور در حوزه سیاسی و اقتصادی، ترکیب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کاهش نرخ سود سپرده های بانکی روند اقتصاد کشور مثبت خواهد بود و این موضوع به طور قطع بر وضعیت بسیاری از صنایع و شرکت ها آثار مثبتی اعمال خواهد کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، امروز در حالی شرایط نسبتاً با ثباتی در بورس حاکم بود که روز گذشته شاهد افت نماگر این بازار بودیم. طی معاملات روز جاری شاخص های منتخب با رشد هر چند اندک همراه شدند.

در مجموع، برخی کارشناسان معتقدند این روند و ثبات حاکم بر معاملات بازار تا پایان سال ممکن است ادامه یابد و طی چند روز معاملاتی باقی مانده از سال 94 شاهد روند هیجانی و نوسان شدید در بازار نباشیم، البته برخی دیگر بر این نظرند که با بازگشایی نمادهای کلیدی احتمال رشد کوتاه مدت در بازار وجود دارد، حال باید دید بازگشت سهام شرکت های مورد توجه تالارنشینان به تابلوی معاملات با روند حاکم بر بازار چه می کند؟

نبض گروه های بورسی

گروه پالایشگاهی

در گروه پالایشگاهی که چند روزی است مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفته امروز نیز شاهد روند مثبت و خوبی بودیم به طوریکه “شبندر” که دیروز با تکذیبیه افزایش سرمایه از صف خرید به محدوده منفی تابلوی معاملات و صف فروش رسیده بود، طی روز جاری تا آستانه صف خرید نیز پیش رفت تا ظن وجود اطلاعات نهانی و ابهامات جدید در این گروه ایجاد شود.

گروه بانک

    معاملات گروه امروز متعادل بود. در شرایطی که رشد اقتصادی از سوی کارشناسان ارشد اقتصادی و کارشناسان پیش بینی می شود، گروه بانک با توجه به برخورداری از نسبت پی بر ای پایین از پتانسیل رشد برخوردارند.

خبر مهم برای امروز رای دادگاه اتحادیه اروپا به نفع بانک ملت بود. در مورد نمادهای گروه بانک دید میان مدت و بلند مدت داشته باشید. حکمت در حوالی 130 تومان برای میان مدت سهم کم ریسکی می باشد. معاملات گروه امروز کم حجم بود به طوری که با معامله 45 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات را در گروه به خود اختصاص داد.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    دیشب مدیر عامل ایران خودرو در گفتگوی خبری ۲۲:۳۰از پیش بینی سود ۳۰۰ریال برای هرسهم درسال ۹۵ عنوان کرد از قرارداد با شرکت های رنو سوزوکی و بنز در اینده نزدیک خبرداد. مدیر عامل سایپا نیز از سود تلفیقی ۱۷۷ ریال برای هر سهم شرکت درسال ۹۵ خبر داد و خبرهایی از قرارداد با شرکت های رنو، سیتروئن و کیا در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

این خبر امروز بر گروه خودرو موثر بود و اکثریت نمادهای گروه مثبت معامله شدند. همچنین امروز خزامیاد در مورد بودجه سال 94 و 95 شفاف سازی کرد و آماده بازگشایی شد. برای این سهم که به عنوان تنها سهم خودرویی که توسط گروه پیشرو تحلیل معرفی شده بازگشایی شگفت انگیزی را پیش بینی می کنیم. باگشایی خساپا و خزامیا در روزهای آتی می تواند محرک گروه خودرو باشد.

با وجود آنکه بسیاری از سرمایه گذاران و سهامداران انتظار بازگشایی نماد معاملاتی “خساپا” با توجه به ارائه شفاف سازی ها و پیش بینی درآمد هرسهم سال 95 در روز گذشته، را داشتند، اما امروز نیز این نماد متوقف ماند تا بهانه بازار بعد از پایان یافتن و اعلام نتیجه انتخابات و نزدیک شدن به پایان سال 94 برای اصلاح مقطعی و البته کوتاه مدت کامل شود.

در گروه خودرویی امروز شاهد پیشتازی “خودرو” و نیز “ورنا” بودیم به طوریکه دو سهم مذکور این گروه را با رشد تا محدوده مثبت کامل تابلوی معاملات همراهی کردند، شب گذشته نیز در گفتگوی خبری مدیر عامل ایران خودرو از پیش بینی سود 300 ریالی به ازای هر سهم در سال 95 خبر داد و مدیر عامل سایپا نیز بر سود تلفیقی 170 ریال برای این سال تأکید کرد.

این دو مدیرعامل خودرویی گفتند تولیدشان نیز در سال آینده حدود 10 درصد افزایش خواهد یافت. در این در حالی است که عصر روز گذشته “خساپا” در اولین بودجه برآوردی برای سال آینده مبلغ 100 ریال به ازای هر سهم سود پیش بینی کرده بود، بنابراین اگر مفروضات در نظر گرفته شده این شرکت محقق شود و صحبت های مدیر عامل نیز به حقیقت بپیوندد، انتظار تعدیل مثبت درآمد هر سهم ساپیا در سال آینده وجود دارد، کما اینکه این مجموعه در سال جاری و در اولین پیش بینی خود به ازای هر سهم مبلغ 5 ریال سود برآورد کرده بود که طبق آخرین اطلاعات ارائه شده این مبلغ را به 462 ریال افزایش داده است.

 از دیگر نمادهای این گروه می توان به “خمحرکه” اشاره کرد، این شرکت به دنبال خبر عرضه بلوک سهام شرکت توسط شرکت سرمایه گذاری رنا در قیمت 487 تومان، از روز گذشته مجدد با اقبال و صف خرید همراه شده است.

گروه حمل و نقل

    معاملات گروه به جز نماد حکشتی تا اواسط بازار مثبت بود اما روند نزولی آرامی بر گروه حاکم بود . حکشتی که طی روزهای اخیر اخبار مثبتی در مورد سهم به گوش می رسد در اواخر بازار رشد نسبی در پیش گرفت. طی روزهای اخیر حقوقی در نماد حکشتی خریدار می باشد.
    مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به امضای تفاهمنامه همکاری با سنگاپور اشاره کرد و گفت: با امضای این تفاهمنامه ضمن افزایش مبادلات دو کشور در بخش تجارت و حمل ونقل، کشتیرانی ایران از این طریق شرق آسیا را به غرب آفریقا متصل می کند.

گروه داروسازی

    طبق بیانات دبیر انجمن داروسازان، شرکت های دارویی افق مثبتی دارند. در گزارش سه ماهه اول سال ۹۵ قطعا وضعیت از چیزی که الان هست بهتر خواهد شد. تا آن زمان اثرات لغو تحریم ها هم کم کم مشهود می شود و شرکت ها می توانند آن را لمس کنند.

دارویی ها با لغو تحریم ها، کاهش هزینه های مالی را خواهند داشت. همین الان اگر به صورت های مالی بعضی شرکت ها نگاه کنید متوجه می شوید که بعضی شرکت ها سود خوبی می سازند. اما اکثر این سود را برای هزینه های مالی می دهند. یعنی اگر هزینه های مالی کم شود که قطعا این اتفاق رخ خواهد داد، بسیاری از شرکت ها افزایش سود خواهند داشت و تعدیل مثبت می دهند.

پتروشیمی‌ها

“بفجر” نیز که بعد از رقم زدن بازدهی 40 درصدی برای سهامداران خود، از روز گذشته با تعادل قیمتی همراه شده، با توجه به برنامه گذاری مجمع عمومی فوق العاده شرکت طی یکشنبه هفته آینده ، فردا متوقف خواهد شد.
 امروز همچنین عرضه ها در نمادهای گروه پتروشیمی از تقاضای خریداران سبقت گرفتند و در میان آنها “شسینا” تنها نماد معاملاتی این گروه است که طی یک هفته گذشته با حجم معاملات هر چند کم با صف خرید همراه است.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“لپارس”با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“کسعدی”با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95

“کسعدیح” با توجه به بازگشایی نماد اصلی

“سنوین”پس از برگزاری جلسه هیأت مدیره در خصوص افزایش سرمایه

“سنوینح”با توجه به عدم تکمیل معاملات حجم مبنای نماد اصلی

توقف نمادهای معاملاتی

“تمحرکه” با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 95

“سغرب” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم
پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب