نگاهی به معاملات بورس روز چهارشنبه 12 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

با اتمام ساعات معاملات بورس روز چهارشنبه 94.12.12 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 19 واحد کاهش به رقم 53686 واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 429 واحد افزایش عدد 174033 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با 18 واحد افزایش به رقم 29744 واحد رسید.

همچنین در این روز “اخابر” با 42 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “شپنا” با 42 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 6 واحدکاهش به رقم 822 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 5217 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 2374 میلیارد ریال رسید.

بازار سرمایه آخرین روز از معاملات هفته جاری را با روندی تعادلی به پایان رسانید و در نهایت نماگر بورس با رشد اندک 49 واحدی به کار خود پایان داد.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در معاملات روز جاری اگرچه روند متعادل قابل مشاهده بود اما اغلب سهام شرکت ها در روندی منفی در حال معامله بودند که این روند بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات مجلس شورای اسلامی تبدیل به بزرگترین علامت سوال بازار سرمایه شده است البته خیلی هم مهم نیست به هرحال بعد از توافقات لوزان و ژنو هم این موضوع قابل رویت بود اما در نهایت بازار سرمایه راه خود را پیدا کرد و همانی شد که سهامداران انتظارش را داشتند.

اما در معاملات روز جاری شاهد افزایش ارزش معاملات در دو بازار بورس و فرابورس بودیم بطوریکه ارزش معاملات این دو بازار در مجموع بیش از 700 میلیارد تومان بود.

با توجه به روال و سنت بازار در سال های گذشته انتظار بر این است با حجمی از عرضه ها برای تأمین تقدینگی در دوره زمانی کنونی روبرو باشیم. با این وجود بازار امروز چندان از این قاعده تبعیت نکرد، گرچه در برخی نماد ها و گروه ها شاهد بالا بودن عرضه ها و منفی شدن قیمت سهام بودیم اما شدت آن به قدری نبود که روند سهم را از حالت تعادل خارج کند. برآیند چنین معاملاتی به رشد اندک شاخص در روز جاری منتهی شد. حال ببینیم کدام گروه ها و کدام سهم ها در بازار امروز خبرسازتر بوده اند:

خوب و بد این روزهای بازار

در حالی که افکار عمومی اهالی تالار دچار نوعی وضعیت دوقطبی نسبت به پیشتازترین گروه این روزهای بورس یعنی گروه خودرو شده است این گروه، همچنان به صدر نشینی در برترین های صنایع بورسی، همراه با حجم زیادی اخبار و شایعات ادامه می دهد.

در این فضای دوقطبی برخی معتقدند گشایش های جدید حاصل از برداشته شدن تحریم ها و رفع ریسک های حاکم بر اقتصاد ایران می تواند بر تمامی مشکلات پیشین این صنعت سایه انداخته و آینده ای درخشان برای این گروه را رقم زند اما در مقابل گروه دیگر که از قضا بسیاری از تحلیلگران و با تجربه های بازار را شامل می شود، مخالف شدید صعود اخیر این گروه و افزایش قیمت نمادهای آن هستند و مدعی هستند حجم مشکلات و کاستی های این صنعت درگذشته به قدری است که گشایش های جدید نیز دردی از این صنعت درمان نخواهدکرد و اقبال جدید به این گروه را تلاشی سوداگرایانه و حباب ساز می دانند.

اما قضیه به همین جا ختم نمی شود زیرا که این مخالفین انعکاس هرگونه اخباری پیرامون این صنعت را به نوعی تبلیغ این گروه و تلاش برای بالا بردن نمادهای این گروه می دانند این در حالیست که حجم اخبار این گروه در این مدت به قدری بوده است که شاید اخبار منتشر شده در مدت زمانی یک هفته پیرامون این صنعت با اخبار یک ساله برخی صنایع برابری کند.

اما امروز نیز شاهد ارزش 159 میلیارد تومانی معاملات گروه خودرو و در نتیجه صدر نشینی این صنعت در تالار بورس بودیم و این در حالی است که بازگشایی دونماد “خساپا” و “خزامیاد” نیز علی رغم انتظار اهالی تالار محقق نشد.

انتشارآگهی بلوک خوساز توسط شرکت سرمایه گذاری ایران خودرو با نماد “خگستر” در حالی موجب همراه شدن معاملات این سهم با صف خرید شد که برخی معتقد هستند این اقدام را می توان مقدمه ای دانست برای آغاز فرایند اصلاح ساختار مالی گروه ایران خودرو که پیشتر و توسط گروه رقیب یعنی سایپا به اجرا گذاشته شده است. در همین راستا شایعاتی در بازار منتشر شده است که حکایت از افزایش سرمایه 800 درصدی ایران خودرو از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارد. خاور نیز به عنوان زیر مجموعه ایران خودرو در معاملات امروز پر اقبال و همراه با صف خرید ظاهر شد امری که برخی آن را ناشی از شنیده های این سهم پیرامون قراردادهای نوسازی خودوهای فرسوده می دانند.

سرمایه گذاری رنا نیز که در دو روزگذشته با افزایش قیمت مواجه شده بود امروز معاملات پر حجمی را پشت سر گذاشت که در برهه ای از بازار حجم این عرضه ها موجب تشکیل صف فروش سهم شد اما در تایم پایانی بازار شاهد برداشته شدن صف فروش و متعادل شدن معاملات این سهم بودیم.

خبر افزایش سرمایه به همراه شایعه قرارداد جدید با برند های جهانی در نماد “خبهمن” به عنوان سهم محجور گروه خودرو، سبب شد این سهم پس از مدت ها بی تفاوتی بازار با صف خرید همراه گردد.

در پایان باید اشاره کرد بازار سرمایه پس از اجرای برجام شاهد روند ها و اتفاقاتی بود که با نگاهی به بازدهی اغلب شرکت ها در بازار در این برهه متوجه می شویم شرکت های زیان ده به خصوص در گروه خودرویی و برخی صنایع دیگر که اتفاقاً از نظر مالی وضعیت خوبی در صورت های مالی خود نداشتند از بازدهی بیشتری برخودار بودند و این موضوعی بود که خیلی از اهالی بازار بر آن خرده می گرفتند.

اما باید توجه داشت بعد از اجرای برجام و رفع تحریم ها سرمایه گذارانی در بازار موفق بودند و توان کسب بازدهی مناسب تری را داشتند که علاوه بر نگاه به صورت های مالی توان تحلیل مولفه های کلان سیاسی، اقتصادی و مدیریتی که می تواند سایر عوامل بنیادین یک شرکت را دگرگون سازد، داشتند و از اتکا صرف به تحلیل های یک بعدی صورتهای مالی یا تکنیکال دوری کردند، تجربه ای که بسیاری از تحلیلگران بازار های جهانی نیز پیشتر بدان اشاره کرده اند و صرفا اتکا بر صورت های مالی برای سرمایه گذاری را کارآمد نمی دانند.

پس بهتر آن است که در بازار پسابرجام و در شرایط جدید برای کسب بازدهی مناسب تر و عقب نماندن از روند بازار علاوه بر نگاه های بنیادی و تکنیکال با نگاهی مالی – رفتاری به سراغ خرید سهم های مناسب و سرمایه گذاری در بازار باشیم.

گزارش بورس

گزارش ایسنا از بازار امروز:

بورس بی‌رمق شد

شاخص بورس تهران در معاملات آخرین روز هفته نیز روند نوسانی و کم رمقی را طی کرد و بعد از فراز و فرود زیاد به رشد 49 واحدی رضایت داد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بورس اوراق بهادار تهران در معاملات آخرین روز هفته روند کم رمقی را تجربه کرد و بعد از طی کردن فراز و فرود زیاد در محدوده ی منفی، به رشد 49 واحدی بسنده کرد.

به این ترتیب اگرچه بازار سهام در روزهای اخیر از شدت هیجانات خود کاسته و با افت و خیز زیادی مواجه می شود اما همچنان میانگین ارزش و حجم معاملات و همچنین بازدهی سهامداران مثبت بوده و برخی شرکتهای سودهای چشمگیری نصیب همراهان خود کردند.

نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و عرضه سهم از سوی حقوقی ها که نیاز به نقدینگی دارند و نیز شناسایی سود از سوی برخی سهامداران موجب حاکم شدن جو نوسانی در بازار سهام شده است که ممکن است تا روزهای پایانی سال ادامه پیدا کند اما به گفته ی کارشناسان این روند نگران کننده نبوده و بعد از یک ماه و نیم رشد مداوم طبیعی است و به زودی بورس تهران به دلیل وجود اخبار مثبت روند صعودی خود را‌آغاز می کند.

بر این اساس در بازار کم رمق و رونق امروز شرکتهای مخابرات، غدیر، پتروشیمی فجر، کشتیرانی، تاپیکو، نفت و گاز پارسیان، پالایشگاه بندرعباس به همراه ایران خودرو و گروه بهمن تلاش کردند تا با رشد محدود خود شاخص را مثبت نگه دارند اما در این میان شرکتهای پالایشگاه اصفهان، فولاد مبارکه، ماشین سازی اراک، بانک ملت، تجارت و پارسیان با روند نزولی خود مانع از رشد بیشتر شاخص شدند.

در بازار امروز همچنان شرکتهای خودرویی مورد توجه اهالی تالار شیشه ای قرار گرفتند و با افزایش تقاضا مواجه شدند به طوری که ایران خودرو دیزل، تولید محور خودرو و محورسازان ایران خودرو از شرکتهای دارای بیشترین صف خرید بودند در حالی که شرکتهای ماشین سازی اراک، چادرملو و پلی اکریل بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

همچنین در معاملات امروز بیش از یک میلیارد و 95 میلیون سهم به ارزش 521 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه در سطح 335 هزار میلیارد تومان قرار گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب