نگاهی به بورس بعد از معاملات شنبه 15 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

با اتمام ساعات معاملات بورس روز شنبه 94.12.15 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 386 واحد افزایش به رقم 54072 واحد رسيد. عکس این وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت242 واحد کاهش عدد 173790 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 124 واحد افزایش به رقم 29863 واحد رسيد.

همچنین در این روز “فملی” با 85 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “کچاد” با 43 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 8 واحد افزایش به رقم 830 واحد رسید.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 4309 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1529 میلیارد ریال رسید.

اولین روز از معاملات هفته جاری بورس با رشد قیمت سهام شرکت های فعال در گروه خودرویی، پالایشی و فلزی همراه شد که در نهایت نیز شاخص کل را با افزایش 324 واحدی روبرو ساخت.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در معاملات روز جاری نماد “شبندر” در حالی با صف خرید همراه شد و حجم معاملات قابل توجهی را نیز به خود اختصاص داد که پس از انتشار گزارش شفاف سازی مدیر عامل شرکت در خصوص عدم فعالیت شرکت برای اجرای برنامه افزایش سرمایه بنظر می رسید که این گروه با رهبری شبندر روند اصلاحی را آغاز نمایند اما نه تنها این اتفاقات رخ نداد بلکه این گروه روندی صعودی تر نیز به خود گرفت.

اهالی تالار خبر از اتفاقی در این نماد می دهند که منجر به تعدیل سود احتمالی در آن می شود، دیگر شرکت های این گروه نیز روندی مشابه با “شبندر” را در پی گرفتند، البته افزایش قیمت نفت نیز در روند شکل گرفته بی تأثیر نبوده و احتمالاً تا زمان افزایش نرخ نفت، رشد قیمت سهام پالایشی نیز ادامه دار باشد.

اما در گروه فلزات اساسی اغلب نمادها با رشد قیمت و صف خرید همراه شدند، روندی که طی سال جاری کمتر در این گروه دیده شد و اغلب روند نزولی و تعادلی ماحصل فعالیت آنها بوده است.

از سوی دیگر امروز باخبر شدیم قرار است برای اولین بار اوراق سلف موازی استاندارد بر روی محصولات فولادی منتشر شود. اهالی تالار معتقدند تغییرات اندک قیمتی جهانی باعث اقبال به این گروه شد و باید منتظر روند آتی ماند. درصورتیکه روند قیمتی فلزات جهانی صعودی باشد این گروه نیز می تواند دستخوش تغییرات مثبت قرار گیرد.

همچنین خودرویی های بورس امروز مجدداً حرکت صعودی خود را آغاز کردند که این بار ایران خودرو متولی این حرکت بود. اهالی تالار معتقدند هنوز خودرویی ها تمایل به ادامه حرکت صعودی دارند اما نکته مهم در این خصوص چشم انتظاری آنها برای بازگشت سایپا است چرا که سایپا در روز بازگشایی حرف ها و برنامه های آتی گروه خود و یا حتی بازار سرمایه را نیز معین خواهد کرد.

اهالی تالار بر این باورند که بازگشای سایپا در یک قیمت معقول و منطقی به جهت سرمایه گذاری می تواند روند آتی بورس را نیز دستخوش تغییرات مثبت قرار دهد چرا که اقبال مجدد به نماد لیدر بورس می تواند دوباره بازار سرمایه را امیدوار به آینده کند. البته امروز روند معاملات و حجم معاملات در نماد “رنا” گویا اتفاقات آتی این گروه بود.

از سوی دیگر گروه بانکی در یکی از روزهای مثبت و صعودی بورس راهی را رفتند که سهامداران حقوقی آنها می خواستند، امروز در اوج روند صعودی اما سهام بانکی خصوصاً نمادهای “وبصادر”، “وبملت” و “وتجارت” رونی نزولی در پیش گرفتند تا همچنان زیان و پشیمانی حاصل سرمایه گذاری افرادی باشد که این سه نماد را خریداری کرده اند.

اهالی تالار معتقدند نوسانگیری حقوقی ها در نمادهای بانکی کم کم در حال تبدیل شدن به سفته بازی خطرناکی می شود که عواقب بدی را برای این گروه و سهامدارانش رقم خواهد زد. چرا که حقوقی های این سه نماد در روزهایی که رشد قیمت حاصل فعالیت آنها است امان نفس کشیدن به عرضه های خود به آنها نمی دهند و در روزهای منفی با خرید سهام در کف قیمتی از سهامدار خرد و حقیقی از همه جا بی خبر به انتظار روز عرضه سهام در روند صعودی می نشینند.

سهامداران گروه پتروشیمی نیز هنوز بعد از اجرای برجام یک روز خوش ندیده اند و همچنان افت قیمت سهام آن گروه را نظاره می کنند. به نظر می رسد این گروه که در گذشته از آن به عنوان پر پتانسیل ترین گروه بورسی بعد از برجام یاد می شد امروز در شرایطی قرار گرفته که حتی بنیادین ترین سرمایه گذاران هم هیچ توجهی به آنها ندارند.

در پایان یکی از شایعات و خبرهایی که گوش به گوش در بازار امروز دست به دست می شد موضوع احتمال تغییر روند بازار از مثبت به منفی در پی نزدیک شدن به پایان سال و تسویه اعتبار کارگزاران می باشد لذا در این خصوص ذکر دو نکته و توجه به آن بسیار حائز اهمیت می باشد نخست آنکه رقم اعتبار کارگزاران در بورس در حدی نیست که از تقاضای موجود فراتر رود و دوم آنکه یکی از تدابیر ویژه و به جای مسئولین بورس آسان تر نمودن سخت گیری ها در خصوص اجرای دستورالعمل استفاده از اعتبار می باشد.

شاید بهتر باشد سرمایه گذاری ها به سمت صنایع و گروه هایی رود که سهامداران حقوقی آنها نیز همگان و هم نظر با حقیقی ها و روند بازار هستند.

تغییر مسیر حرکتی بورس

بورس تهران که در هفته گذشته روزهای کم رمقی را تجربه کرده و با افت قیمت و کاهش تقاضا مواجه شده بود، در ابتدای هفته روند حرکتی خود را آغاز کرد و مسیر خود را تغییر داد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بورس اوراق بهادار تهران، بورس تهران بعد از دو هفته روند کاهشی و اصلاح قیمتها، امروز روند صعودی خود را آغاز کرد و با افزایش 324 واحدی شاخص توانست وارد کانال جدید 78 هزار واحدی شود.

البته بورس تهران در ابتدای معاملات رشد بیش از 500 واحدی را تجربه کرد، اما با شناسایی سود از سوی برخی سهامداران اندکی افت کرد و با تقویت فشار فروش مواجه شد با این حال در بازار امروز شرکتهای پالایشگاهی و خودرویی بار دیگر مورد توجه اهالی تالار شیشه ای قرار گرفتند و توانستد تنور بورس را گرم کنند.

به این ترتیب در بازار امروز شرکت‌های ملی مس، پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه اصفهان، ایران خودرو، مپنا، فولاد مبارکه، توسعه معادن و فلزات و همچنین پالایشگاه تبریز بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص بورس گذاشتند و در مقابل شرکتهای چادرملو، هلدینگ خلیج فارس، گروه توسعه ملی، بانک ملت، صندوق بازنشستگی و بانک اقتصاد نوین با افت خود مانع از رشد بیشتر شاخص شدند.

با توجه سهامداران به شرکت‌های پالایشی و خودرویی، شرکتهای ایران خودرو، پالایشگاه بندرعباس، گروه بهمن و ایران خودرو دیزل از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و تقاضای خرید میلیونی را به خود اختصاص دادند و شرکتهایی همچون پارس خزر، فولاد خراسان و سیمان فارس نو با تقویت طرف عرضه مواجه شدند.

در بازار مثبت امروز که با افزایش داد و ستدها مواجه شد در مجموع بیش از یک میلیارد و 45 میلیون سهم به ارزش 430 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به 336 هزار میلیارد تومان رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب