اخبار و گزارش بورس یکشنبه 16 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

به گزارش بورسینس، شاخص کل بورس 70 واحد صعود کرد و به رقم 78,093 واحد رسید. که نمادهای خپارس  با 84 واحد، خودرو با 66 واحد و فملی با 45 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای پارسان با 57 واحد، تاپیکو با 48 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 467 میلیارد تومان رسید که نماد خپارس با 51,3  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص 3 واحد نزول کرد و به رقم 830 واحد رسید .نمادهای شتران ، هرمز و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 510 میلیارد تومان رسید که نماد دی با 16,2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3437 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 33  هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد :  ایران توانایی آن را دارد که در سال 2025 میلادی، مصادف با پایان زمان سند چشم‌انداز 1404، به قدرت اول اقتصادی منطقه تبدیل شود. این پیش‌بینی را سایت تحلیلی «گلوبال ریسک اینسایت» منتشر کرده و با مقایسه ایران و عربستان به‌عنوان دو رقیب منطقه‌ای افزوده است که ایران با توجه به برتری تاریخی در حوزه‌هایی همچون علوم و ریاضیات، بی‌تردید تا آن سال در زمینه اقتصادی به بزرگ‌ترین قدرت منطقه تبدیل خواهد شد. به لحاظ ژئوپلیتیک اما عربستان سعودی با سوءاستفاده از عوامل فرقه‌ای در گسترش نفوذ ایران در منطقه اختلال ایجاد خواهد کرد .

با توجه به لغو تحریم‌های بین‌المللی و با توجه به اینکه ایران دارای یکی از پیشرفته‌ترین و متنوع‌ترین اقتصادها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست، چقدر احتمال دارد تا سال 2025 به ابرقدرت بعدی خاورمیانه تبدیل شود؟» سایت تحلیلی گلوبال ریسک اینسایت با طرح این پرسش تحلیلی را به پیش‌بینی آینده ایران اختصاص داده است. در این تحلیل آمده است: توافق هسته‌ای ایران که سال گذشته میلادی در وین به‌دست آمد بی‌تردید منجر به تغییر در لایه‌های توازن قدرت در خاورمیانه خواهد شد و به این کشور امکان خواهد داد دوباره به کارزار بین‌المللی وارد شود.

 مباحثی مطرح می‌شود که نگران ظهور ایرانی است که مجددا نیرو گرفته است و عربستان سعودی به‌طور خاص نگران نفوذ ایران بر چشم‌انداز خاورمیانه در آینده‌ای قابل پیش‌بینی است. ایران که به لحاظ اقتصادی از قید و بند تحریم‌ها آزاد شده است، به احتمال بسیار زیاد در مسیر تبدیل شدن به یک ابرقدرت اقتصادی منطقه‌ای قرار دارد.

اختلافات ایران و عربستان که اغلب به اشتباه درگیری فرقه‌ای درنظر گرفته می‌شود، رقابت بر سر برتری منطقه‌ای و درپی آن رهبری منطقه‌ای است. بنابراین فهم نقش خاورمیانه‌ای ایران طی دهه آینده قابل تفکیک از رابطه این کشور با ریاض نیست. همزمان، گرچه هر دو طرف از دوره‌هایی از مزایای ترقی بهره‌مند خواهند شد، اما این رقابت یک برنده مشخص نخواهد داشت. رقابت ژئوپلیتیک این دو قدرت ادامه خواهد یافت و حتی پس از 2025 بر چشم‌انداز منطقه‌ای مسلط خواهد بود .

در گروه های دیگر بورسی چه خبر بود ؟

پرشین تحلیل: در گروه بانکی معاملات مثبتی را نظاره گر بودیم بطوریکه در نیمه بازار برخی نمادها به صف خرید رسیدند. وبصادر که با حجم معامله 108 میلیونی در صدر گروه بود اغلب در محدوده صفر مثبت معامله شد. بانک دی امروز نیز پرحجم معامله شد و با تقاضا همراه بود؛ فروش حقوقی در معاملات امروز این نماد قابل توجه بود.  

وپارس که سود هر سهم سال مالی 95 را با 30 درصد تعدیل مثبت 120 ریال اعلام کرده با صف خرید 18 میلیونی به کار خود پایان داد. امروز در این گروه همچنین شاهد بازگشایی نماد وکوثر بودیم؛ وکوثر که برای سال مالی 95 مبلغ 200 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده با رشد 5 درصدی در قیمت 1514 ریال بازگشایی شد و تا قیمت 160 تومان نیز پیش رفت.

در گروه محصولات شیمیایی به جز نماهای شپاکسا، شتوکا، پاکشو و شکلر بقیه نمادها یکدست قرمز پوش بودند.نمادهای پاکشو و شپاکسا در آستانه بالای قیمتی خود بسته شدند.در نماد پترول 2، 97,800,000 سهم در قیمت 170 تومان به صورت معامله بلوکی انجام شد.
فارس که در قیمت منفی روز خود را آغاز کرده بود بیش از 36 میلون سهم دربین سهامداران حقوقی معامله شد و در نهایت در قیمت پایانی 611 تومان به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت وبا 8.09 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شسینا ،شفارا ،شمواد و شفارس با صف فروش بسته شدند.

شخارک که از تاریخ ۹۴/۱۲/۱۱ با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۵ متوقف بود ، طی اطلاعیه ای دلیل کاهش سود اعلامی سال مالی ۱۳۹۵را کاهش نرخ فروش محصولات و کاهش سود حاصل از سپرده‌گذاری‌های شرکت اعلام کرده است. شلعاب با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي 1395/12/30 و تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 1394/12/29، انجام معامله شد ولی در نهایت بدون کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ایی سازمان بورس ابوترابی در مورد افزایش سرمایه 1200 درصدی پلی اکریل توضیح داد: این شرکت بدون دریافت مجوز ، زمانی برای برگزاری مجمع فوق العاده را تعیین کرده است در حالی با توجه به عدم دریافت مدارک لازم از یک سو و زمان کوتاه تا پایان سال از سوی دیگر، عملی شدن افزایش سرمایه این شرکت بعید به نظر می رسد.

پتروتحلیل- معاملات محصولات پتروشیمی از فردا به صورت ON LINE انجام می شود .به گزارش «پتروتحلیل»، در جهت الکترونیکی کردن معاملات از فردا کالاهایی که در حال حاضر در تالار پتروشیمی معامله می شوند، در سیستم جامع معاملاتی ،TTS مورد معامله قرار خواهند گرفت .

براساس آخرین تصمیمات هیات مدیره بورس کالای ایران در خصوص زمان بندی انجام معاملات این کالاها، زمان زرد به یک دقیقه کاهش یافته و برای هر کالا زمان های زرد و قرمز به صورت تفکیکی و مجزا در تالار TTS طی خواهد شد.

در گروه پالایشی بیشتر نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.شبندر در ادامه روند معاملاتی مثبت خود در حدود 280 میلیارد ریال در بین استقبال سهامداران حقیقی معامله شد ولی در نهایت با رشد 1.5 درصدی ودر قیمت 516 تومان معاملاتش را به اتمام رساند ، در راس گروه قرار گرفت وبا 24.26 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت.

نمادهای شتران ،شراز و شپاس در حداقل قیمت روزانه معاملات خود را به اتمام رساندند.

شبریز  درحالی که در محدوده صفر تابلو شروع به کار کرد ودر طول بازار صف خرید را تجربه کرد بیش از 3 میلیون در بین سهامداران حقیقی داوستد شد ودر نهایت با رشد 4 درصدی ، در قیمت 555 تومان به معاملات خود خاتمه داد وبا 17.97 واحد بر رشد شاخص تاثیر گذار بود.

شبکه بی بی سی از ورود اولین محموله نفتی ایران به اتحادیه اروپا بعد از رفع تحریم ها خبر داد.پیش از این وزیر نفت ایران از افزایش صادرات نفت ایران به حدود یک میلیون و هفتصد هزار بشکه در روز خبر داده بود . کشورهای ایتالیا و یونان از عمده ترین مشتریان نفتی ایران در اروپا هستند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم خودرویی ها امروز یکدست سبزپوش و با صف خرید همراه بودند در گروه قطعه سازها نیز بجز چند نماد سایر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند.

در اواسط روز هم ناظر بازار در حالی از بازگشایی نماد “خپارس” خبر داد که این سهم با افزایش بیش از 44 درصدی قیمت خورد تا پیشتازی گروه خود را در تالار شیشه ای تکمیل کند.

بدین ترتیب سهام “خپارس” در حالی با معامله نزدیک به 268 میلیون سهمی و رشد قیمت قابل توجه به تابلوی بورس برگشت که با این رشد قیمت در بازار حرف و حدیث هایی از خرید سهام رنو توسط شرکت پارس خودرو به میان آمد.

خبری طنز آمیز تا دروغ 13 سال 1395 پیش از شروع سال جدید از همین الآن در میان سهامداران و سرمایه گذاران دست به دست شود. چرا که تاکنون بحث بر سر خرید سهام “خپارس” توسط رنو بود، اما با این اوصاف گویا قرار است عکس این قضیه اتفاق بیفتد.

به هر ترتیب این بازگشایی نماد و حرکت دسته جمعی گروه خودرو باعث شد تأثیر منفی نمادهای “پارسان”، “تاپیکو” و “حکشتی” خنثی شده و شاخص مدار 78 هزار واحدی را همچنان برای خود حفظ کند.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، امروز اما “خزامیا” آگهی دعوت به مجمع صاحبان سهام را در حال روی کدال منتشر کرد که انتظار می رفت این سهم پیش از برنامه مجمع خود روی تابلو ظاهر شود تا آن دسته از افرادی که قصد شرکت در این برنامه را ندارند امکان فروش سهم را داشته باشند. اما به هر ترتیب ناظر است دیگر؛ باید طبق دستورالعمل ها طبق نظر ناظر بازار عمل کنیم!

در مجموع این هفته هم گویا خودروسازان همچنان در صدر اخبار خواهند بود؛ چرا که “خزامیا” و “خکاوه” پایان هفته جاری “خودرو” و “خساپا” ابتدای هفته آتی در مجمع افزایش سرمایه خواهند توقف داشت. گرچه شاید همین عامل موجب افزایش عرضه توسط افرادی باشد که قصد شرکت در این برنامه ها را ندارند و اما در طرف مقابل معتقدان به تداوم رشد قیمت سهام خودرو این عرضه ها را به خود جذب خواهند کرد و دلیل این ادعا حجم های بالای است که در دامنه نوسان مثبت قیمت این سهام رقم می خورد و با تداوم صف خریداران همراه می شود.

خبهمن ، خکاوه ، ورنا از دیگر نمادهای خودرویی بودند که با صف خرید به معاملاتشان پایان دادند . خودرو با صف خرید 90 میلیونی بیش از 30 میلیون سهم معامله شد و به قیمت 3955 ریال رسید . خاور به قیمت 1575 ریال رسید و با تقاضای 56 میلیونی معاملاتش را خاتمه داد . خاهن از منفی های گروه بود که در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد . خگستر ، خوسار با صف خرید همراه بودند .

معاون وزیر صنعت در امور صنایع و اقتصادی با اشاره به برنامه زمان‌بندی تولید پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۷ با مشخصات فعلی تا ۳ سال آینده، گفت: ایران‌خودرو ۳۰۰ هزار دستگاه محصول جدید با برند خود بر روی پلت‌فرم پژو تولید خواهد کرد.

غلامرضا ابوترابی به بورس پرس گفت: شرکت سایپا به تازگی مدارک لازم برای افزایش سرمایه 204 درصدی از تجدید مازاد سرمایه گذاری ها را به سازمان بورس ارسال کرده و این درخواست درحال بررسی است. این مقام مسئول تاکید کرد: سایپا هم قبل از دریافت مجوز قانونی سازمان بورس، زمان مجمع فوق العاده را شنبه آینده 22 اسفند تعیین کرده در حالی تضمینی برای دریافت به موقع و بدون نقص مجوز سازمان بورس وجود ندارد. با این حال بررسی ها در حال انجام است و نتیجه اعلام خواهد شد.

سازمان بورس با افزایش سرمایه ۲۰۵ درصدی رینگ‌سازی‌ مشهد از محل تجدید ارزیابی دارای موافقت کرد

سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه ۱۳۰ درصدی زامیاد را صادر کرد تا این شرکت مجمع فوق العاده چهارشنبه را برگزار کند.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات مثبتی به کار خود پایان دادند . فولاد منفی بود و در محدوده صفر منفی به معاملاتش پایان داد و با قیمت 1262 ریال بیش از 28 میلیون سهم معامله شد . فملی بیش از 2 درصدی مثبت خورد و به قیمت 1838 ریال رسید . نمادهای فخوز ، رنگان با صف خرید همراه بودند . میدکو منفی بود و با قیمت پایانی 2785 ریال معاملات امروزش را به اتمام رساند . در این نماد شاهد 2 معامله عمده در نمادهای میدکو 2 و میدکو 4 بودیم که هرکدام به حجم به ترتیب 200 و 220 میلیونی به قیمت پایه به ترتیب 2900 و 2938 ریال بودیم .

اما دیگر نماد پر حاشیه امروز “ذوب” بود که با انتشار مصاحبه ای به نقل از مدیر عامل این مجتمع فولادی دهان همگان را از تعجب باز نگه داشت. چرا که “ذوب” در حالی تا چندی پیش میزان افزایش سرمایه خود را 630 درصد اعلام کرده بود که مدیر عامل این شرکت امروز در کمال ناباوری رقم آن را 130 درصد اعلام کرد تا سرمایه گذاران و سهامداران هر چه برای این سهم رشته بودند، پنبه شود.

البته پخش سریال تغییر اطلاعات “ذوب” و انتشار اطلاعات متناقض از سوی مدیران این مجموعه مدت هاست در تالار ادامه دارد. زیرا در حالی از سنوات قبل صحبت بر سر افزایش حدود 400 درصدی سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی هایی همچون تجهیزات و ماشین آلات بود که این رقم در سال جاری به حدود 385 درصد از محل تجدید ارزیابی زمین تغییر کرد.

با این حال مدتی نگذشته اخباری منتشر شد که حکایت از برنامه افزایش 600 درصدی سرمایه این شرکت داشت تا با انتشار این خبر قیمت سهم با تشکیل صف پر حجمی از خریداران رشد یابد. گرچه در همان موقع هم مدیرعامل طی مصاحبه ای هر دو رقم را تکذیب کرد و رقم دقیق را نامشخص دانست.

اما وقتی گزارش توجیهی روی سامانه کدال نشست، همه با این موضوع مواجه شدند که رقم پیشنهادی هیأت مدیره 630 درصد است. گرچه این رقم هم چندان ثبات نماند تا در نهایت آگهی دعوت مجمع افزایش سرمایه “ذوب” برای افزایش 130 درصدی منتشر شود.

افزون بر اینکه گویا مدیر عامل “ذوب” که به تازگی وارد این مجتمع شده، برخی رسانه را با سامانه کدال اشتباه گرفته که هر اطلاعات مهم و قابل اهمیتی را به جای سامانه اطلاع رسانی مذکور در این رسانه ها اعلام می کند! اقدامی که یکبار نبود و طی چندین مرحله از سوی این مقام مسئول صحبت های متعدد و البته متناقضی مطرح شده است.

اما سوال اصلی اینجاست که علت این تغییرات و صحبت های متناقض مدیران “ذوب” چیست که با تغییر شرایط و وزیدن هر بادی جهت حرکت خود را عوض کرده اند؟

همچنین بایستی دید نقش سازمان بورس در این تغییرات قابل توجه چیست؟ آیا نباید بابت این تغییر اطلاعات با مدیران آن برخورد کند؟

 نمادهای فمراد ، فجر ، فسپا با صف فروش همراه بودند . ارفع در حالی آخرین معامله خود را با 1 درصد کاهش انجام داد ولی قیمت خود را در محدوده مثبت حفظ کرد و با قیمت 1822 ریال معاملات امروز را پشت سرگذاشت.

تداوم توسعه در فولاد خراسان با وجود تحریم ها، موجب افتخار صنعت فولاد کشور است . به گزارش ماین نیوز، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با حضور در مجتمع فولاد خراسان از طرح های توسعه بازدید کرد.

در جريان ديدار هيات اقتصادي کره جنوبي تفاهم نامه اي ميان انجمن توليدکنندگان لوله هاي قطور فولادي و پوشش خطوط انتقال ايران و کره جنوبي منعقد شد.

سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل کشور در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به افزایش تعرفه واردات فولاد از سال ۹۵ واکنش نشان داده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب