اخبار و گزارش بورس سه شنبه 18 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 61 واحد صعود کرد و به رقم 78,220 واحد رسید. که نمادهای فولاد  با 98 واحد، شبندر با 70 واحد و کگل با 50 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای اخابر با 82 واحد، جم با 48 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 518 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با 42,9  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص 2 واحد صعود کرد و به رقم 823 واحد رسید .نمادهای میدکو ، شتران و هرمز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 110 میلیارد تومان رسید که نماد شاوان با 9,6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3412 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 13 هزار تومان رسید.

معاملات امروز بازار سرمایه همانند روزهای گذشته در حالی دنبال شد که شاهد روندی متعادل و بعضاً در کلیت بازار بودیم هر چند که نماگر بازار باشد اندک 61 واحدی مواجه شد.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در معاملات روز جاری به جز دو گروه پالایشی و معدنی و نیز برخی تک نمادهای خودرویی که روند صعودی داشتند در مابقی گروه ها روند نزولی و افت قیمت سهام غالب بود و در مجموع فشار فروش سهام بر تقاضای خرید فزونی داشت اما با تمامی موارد عنوان شده یک نکته بسیار مهم در بازار سرمایه این روزها دیده می شود و آن امیدی است که در دل سهامداران وجود دارد، امیدی که علی رغم تمامی عرضه های موجود اما هنوز نگاه ورود نقدینگی به بورس را تقویت می کند تا خروج آن.

از سویی دیگر اهالی تالار بر این باورند که از معاملات هفته آتی ممکن است سهامداران چشمه های کوچکی از روند صعودی احتمالی در سال 95 را شاهد باشند به عبارت ساده تر این گفته بدان معناست که شاید آخرین روزهای معاملاتی هفته جاری و نهایتاً شنبه هفته آینده تنها فرصت خرید سهام در قیمت های مناسب می باشد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در اجتماع مردم یزد، گزارشی از 4 متغیر اقتصادی شامل اشتغال، کسری بودجه، ارزش پول ملی و روند کاهنده تورم در دولت یازدهم را به مردم ارائه کرد. به گفته روحانی در فاصله دو سال گذشته، تعداد شاغلان یک میلیون و 179 هزار نفر اضافه شده است .همچنین او با اشاره به کسری بودجه برخی کشورهای نفتخیز نسبت به آمار تولید ناخالص داخلی‌شان اعلام کرد که ایران فقط با کاهش 9/ 2 دهم درصدی مواجه شده است.

رئیس‌جمهوری همچنین در گزارش خود از حفظ ارزش پول ملی به رغم کاهش قیمت نفت خبر داد. روحانی در ادامه ارائه گزارش عملکرد اقتصادی دولتش به مردم از روند کاهنده تورم دردولت یازدهم دفاع کرد. به هر ترتیب شهر یزد روز گذشته میزبان حسن روحانی رئیس‌جمهوری و هیات همراهش بود. او دیروز در بیست و پنجمین سفر استانی‌اش در جمع مردم یزد گفت: «ما در سایه وحدت و برادری، گام به گام در مسیر جذب سرمایه داخلی و خارجی، رونق اقتصادی و اشتغالزایی بیشتر برای جوانان ایرانی پیش خواهیم رفت.»

رئیس‌جمهوری در ادامه سخنانش، به انتخابات هفتم اسفندماه اشاره کرد و با تاکید بر اینکه «دولت، آماده همکاری بیشتر با مجلس دهم در سال آینده است» افزود: “ایرانیان با خلق حماسه‌ای دیگر در هفتم اسفندماه، دنیا را به حیرت واداشتند و رای ملت ایران در هفتم اسفندماه، رای به عقلانیت، منطق و امید به آینده بود و امروز روز وحدت و اتحاد است.

” رئیس شورای‌عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه «انتخابات هفتم اسفند، پیروزی یک جناح بر جناح دیگر نبود، بلکه در آن اخلاق بر بداخلاقی و اعتدال و میانه‌روی بر افراط پیروز شد»، گفت: “امروز، روزی است که باید با وحدت و اتحاد، دل‌ها را از کینه‌ها بشوییم و برای ساختن ایران سربلندتر و آبادتر دست به دست هم دهیم . “

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

معاملات امروز گروه بانکی با کاهش قیمت همراه بود و اکثر نمادهای گروه در بازه منفی به معاملات خود خاتمه دادند. وپست که در شش ماهه ابتدای امسال 95 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده، تنها نماد مثبت گروه بود که با صف خرید معاملات خود را آغاز کرد. وتجارت پرحجم ترین نماد گروه بود که 102 میلیون سهم در بازه منفی آن معامله شد. در بانک سینا شاهد معامله بلوکی 50 میلیونی بین سهامداران حقوقی در قیمت 167 تومان بودیم؛ در بازار خرده فروشی نیز شاهد جابجایی بیش از 10 میلیون سهم در همین قیمت بین دو سهامدار حقوقی بودیم.

وانصار نیز دیگر نماد صف خرید گروه بود که در همان ساعت اولیه بازار صف خود را عرضه کرد؛ در این نماد نیز 15 میلیوم سهم به ارزش حدوی 40 میلیارد ریال کد به کد شد. بانک دی که با خیر عرضه نیروگاه دماوند همراه است در روند نزولی معاملات امروز خود در قیمت 183 تومان به صف فروش رسید. در حالیکه روز گذشته خبری مبنی بر عرضه این نیروگاه در بهار سال آینده داشتیم، امروز خبرهایی مبنی بر احتمال عرضه این نیروگاه در چهارشنبه هفته آینده و به قیمت هر سهم 10 هزار تومان به گوش میرسید.

در گروه استخراج کانه های فلزی که در پی افزایش قیمت سنگ آهن مورد توجه بازار بود، کروی تنها نماد منفی گروه بود. روز گذشته قیمت سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد در بندر کینگدائوی چین با حدود ۲۰ درصد افزایش به بالای ۶۳ دلار رسید و این بیشترین رشد یک روزه قیمت ها بود . به عقیده کارشناسان، ورود خریداران چینی به بازار برای پر کردن انبارها در آستانه فصل رونق ساخت و سازها در این کشور عامل اصلی رشد قیمت سنگ آهن بوده است .

تحلیلگران معتقدند افزایش قیمت سنگ آهن در هفته های اخیر حاصل آغاز فرایند پرکردن انبارها از سوی تولیدکنندگان فولاد و نیز افزایش حمایت دولت چین از بخش ساخت و ساز و زیرساخت هاست. باید به این نکته توجه داشت که امسال تولید فولاد در چین کاهش خواهد یافت در نتیجه رونق کنونی بازار سنگ آهن پایا نیست . بیشترین حجم معاملات امروز این گروه نیز با 46 میلیون سهم به ومعادن اختصاص داشت.

در گروه دارویی امروز عرضه اولیه 38.1 میلیون سهم شرکت سبحان انکولوژی با نماد دسانکو انجام شد و با P/E=10 با 290 تومان کشف قیمت شد. گفتنی است این شرکت اولین سود هر سهم سال مالی آینده را 290 ریال پیش بینی کرده که نسبت به سود 232 ریالی سال مالی جاری، با 25 درصد رشد همراه است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.نمادهای شفارس و شخارک با حجم کم و بدون تحرک سهامداران حقوقی با صف فروش بسته شدند.  ساینا سهم تازه وارد فرابورسی 10 میلیون سهم درقیمت 198 تومان کشف قیمت شد.فارس طی شفاف سازی اعلام کرد ، در راستای پیاده سازی استراتژی متنوع سازی و بهینه سازی پرتفوی سرمایه گذاری ، تعداد ۷۹۱،۰۱۹،۷۳۲ سهم معادل ۱۹/۷۸ از سهام شرکت پتروشیمی کاویان را به قیمت هر سهم ۲۷،۶۹۷ ریال معادل ۲۱،۹۰۸،۹۵۷ میلیون ریال خریداری نموده است . تاثیرات سود و زیان این سرمایه گذاری بر درآمد هر سهم سال جاری شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس مبلغ ۸ ریال پیش بینی می گردد .

این نماد بیش از 52 میلیارد ریال دربین سهامداران حقوقی معامله شد و در نهایت در قیمت پایانی 596 تومان به کار خود پایان داد ،  پرارزش ترین سهم گروه شد و با 30.1 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت.پترول در ادامه روند معاملات منفی خود در محدوده صفر تابلو شروع به کار کرد و در پایان در حدود 15 میلیون سهم با 90 درصد فروشنده حقیقی و با افت 2 درصدی در قیمت 161 تومان معاملات خود را به اتمام رساند و پرحجم ترین سهم گروه شد و با 1.06 واحد منفی چهارمین سهم تاثیر گذار فرابورسی شد.

پتروتحلیل- چین متعهد به فاینانس ۱۵ میلیارد دلاری خود برای طرح های در دست ساخت پتروشیمی ایران است .اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک بازرگانی مشترک ایران و چین اظهار کرد: توافق تامین مالی تعدادی از طرح های پتروشیمی که با کشور چین مصوب شده بود کماکان پابرجا است و برخی خبرهای منتشر شده درباره لغو این توافق درست نیست .

در گروه پالایشی برخلاف معاملات روز گذشته اکثر نمادها مثبت معامله شدند.نمادهای شپاس،شبهرن و شنفت کاهش قیمت را تجربه کردند.شبندر در حالی که در قیمت مثبت معاملات خود را آغاز کرده بود در حدود 5 میلیون سهم در بین استقبال سهامداران حقیقی با رشد 4 درصدی و صف خرید در حدود 1 میلیونی روز خود را به اتمام رساند و همچون روزهای گذشته لیدر گروه شد ، با 70.93 واحد مثبت سومین سهم تاثیر گذار بورسی شد.نمادهای شراز،شبریز ح و شبریز صف خرید را تجربه کردند.شپاس تنها نماد صف فروشی گروه بود.

قیمت نفت خام آمریکا با ٥,٥ درصد افزایش در معاملات دیروز (دوشنبه ١٧ اسفندماه)، بالاترین سطح خود را در سال جاری میلادی تجربه کرد .به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از رویکرد جدید معامله گران به خرید کالاهای خام و همچنین مطرح شدن بحث افزایش قیمت هدف برای اوپک، قیمت نفت در معاملات دیروز بازارهای جهانی بیش از پنج درصد افزایش یافت .

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . خاور مثبت بود این نماد امروز بیش از 175 میلیون سهم معامله شد و پر حجم ترین نماد گروه شد خاور با صف خرید 61 میلیونی امروز خود را به پایان رساند و به قیمت 1728 ریال رسید . خپارس 1 درصد منفی شد این نماد امروز با قیمت 1853 ریال بیش از 109 میلیون سهم معامله شد خودرو امروز در محدوده صفر مثبت به معاملاتش پایان داد خودرو به قیمت 4141 ریال رسید و بیش از 103 میلیون سهم معامله شد .

این نماد در پایان معاملات امروز جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده متوقف شد . همچنین شاهد یک معامله عمده به حجم 80 میلیون سهم در این نماد بودیم که این معامله به ارزش هر سهم 4130 ریال در بازار خرده فروشی صورت گرفت . خکاوه با قیمت 1843 ریال و ورنا با قیمت 2807 ریال صف فروش بودند .

خبهمن امروز کاهش 3 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت 288 تومان رسید. خمحرکه در محدوده صفر مثبت بسته شد . خبهمن روز منفی ای را پشت سرگذاشت و با کاهش 3 درصدی همراه شد . خموتور ، خمحور از نمادهای صف خرید گروه بودند . خدیزل با 1 درصد کاهش به قیمت 4529 ریال رسید . خشرق 4 درصد منفی خورد و در محدوده کف قیمتی به معاملاتش پایان داد . خاهن ، خکمک امروز کاهش 3 درصدی را تجربه کردند . خرینگ مثبت بود و با رشد 1 درصدی برای روز معاملاتی بعد آماده شد .

ایران‌ خودرودیزل‌ که فردا نماد آن متوقف خواهد شد، فروش ۵ و ۴۹ درصد از سهام دو شرکت سرمایه گذاری سمند و تجارت ستاره ایران را به ارزش پایه ۱۹۲ میلیارد تومان اعلام کرد.

محورسازان ایران خودرو با اصلاح و رشد بی سابقه 31.866 درصدی سود هر سهم سال مالی جاری در عملکرد ۹ ماهه ، کولاک کرد . به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت محورسازان ایران خودرو که طی ماه هفته های گذشته با اعلام مزایده فروش عرصه و اعیان دو کارخانه ( که به فروش نرسید) و سپس یک کارخانه دیگر در 10 اسفند، با رشد خیره کننده 303 درصدی از 138 تومان اول دی به 557 تومان دیروز رسیده،  با اصلاح پیش بینی سود هر سهم سال مالی جاری، کولاک کرد.

عضو انجمن قطعه‌سازان از صدور قطعات باکیفیت خودرو به سفارش خودروسازان خارجی به ۴۰ کشور دنیا خبر داد و گفت: برخی قطعات ساخته‌شده ایران به سفارش کمپانی‌هایی همچون بنز تولید می‌شود.

در گروه فلزات اساسی شاهد روند منفی ای در اکثر نمادهای بودیم . فولاد امروز معاملات تاریخی ای را شاهد بود این نماد امروز بیش از 309 میلیون سهم معامله شد و با افزایش 4 درصدی به قیمت 1318 ریال رسید و پرحجم ترین نماد گروه بود . حق تقدم این نماد نیز در حالی که با کاهش 1 درصدی همراه شد اما بیش از 748 میلیون سهم معامله شد .فخوز ، هرمز ، فرآور از نمادهای صف خرید گروه بودند . فملی در محدوده صفر منفی معاملاتش را به پایان رساند و بیش از 7 میلیون سهم معامله شد . وتوکا امروز رشد 2 درصدی را تجربه کرد و به قیمت 1368 ریال رسید و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد .

میدکو  با 2 درصد افزایش قیمتی به معاملات امروزش پایان داد همچنین شاهد معامله عمده ای به حجم 255 میلیون سهم در نماد میدکو 2 بودیم که این معامله در بازار خرده فروشی و به ارزش هر سهم 270 تومان انجام شد . فاسمین ، فسرب با صف فروش به معاملات امروزشان پایان دادند . ارفع با کاهش 2 درصدی همراه بود .فولای جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده در پایان معاملات امروز متوقف شد این نماد روز مثبتی را پشت سرگذاشت و بیش از 1 درصد مثبت خورد .

آرسلورمیتال بزرگترین تولیدکننده فولاد در جهان طی قراردادی با گروه مالی گردشگری که با حضور مهدی جهانگیری رئیس این گروه و هیات همراه به امضا رسید، مدیریت بهره‌برداری و تولید شرکت فولاد بناب از شرکتهای عضو گروه مالی گردشگری را به مدت 5 سال عهده‌دار شد.

به گزارش ماین نیوز، این قرارداد با محوریت انتقال دانش فنی و تکنولوژی روز جهان در این صنعت و با هدف اصلاح ساختار نیروی انسانی و خطوط تولید به منظور بهینه‌سازی و دسترسی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی با اتصال به شبکه بازاریابی بین‌المللی گروه میتال منعقد شده که با توجه به نیاز بخش صنعتی کشور به استفاده از تکنولوژی و دانش روز جهان و همچنین نیاز بازارهای جهانی به محصولات فولادی تحولی شگرف در صنعت فولاد ایران را رقم خواهد زد.

افزایش تعرفه فولاد در سال ۹۵ پیشنهادی است که برای حمایت از صنعت فولاد کشور ارائه شده است. فولادسازان نه تنها در ایران بلکه در جهان با مازاد محصول روبه رو شده و در این شرایط سعی در فروش محصولات خود و در دست گرفتن بازار سایر کشورها دارند.

در گروه معدنی اقبال دسته جمعی اهالی بازار به این گروه سبب بروز شایعات و اخبار ضد و نقیضی شد هنوز علت واقعی مشخص نیست اما مهم آنست که این گروه پتانسیل رشد قیمت و سودآوری را دارا است و طی دوران طلایی بورس نیزحرکت قابل توجهی نکرده اند. البته فولاد مبارکه را از این قضیه مستثنی کنید چون ظاهراً سهامدار حقوقی فولاد پا جای پای حقوقی صادرات و ملت و تجارت گذاشته است.

و در پایان هر چه به پایان سال جاری و آغاز سال جدید نزدیک تر می شویم اشتیاق سرمایه گذاران برای رویارویی با اقتصاد تازه متولد شده ایران در دولت یازدهم نیز بیشتر می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب