اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 19 اسفندماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 92 واحد صعود کرد و به رقم 78,312 واحد رسید. که نمادهای فولاد  با 97 واحد، شبندر با 44 واحد و کگل با 42 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فارس با 134 واحد، شپنا با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 596 میلیارد تومان رسید که نماد خاور با 38  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص 12 واحد سقوط کرد و به رقم 811 واحد رسید .نمادهای ذوب ، شتران و وکوثر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 222 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با 19,2میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3426 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 13 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در همایشی که روز گذشته برگزار شد رییس سازمان بورس در بخشی از سخنانش عنوان کرد: اگر بخواهیم اقتصاد سال 95 را از دیدگاه شاخص‌های بورسی مورد بررسی قرار دهیم می‌توانیم بر‌اساس آمار دقیق اطلاعات خوبی را بیان کنیم. به‌طور سنتی در بهمن‌ماه بودجه شرکت‌ها جمع آوری می‌شود و در آن چشم‌انداز سال آینده تا حد زیادی مشخص می‌شود.

بر اساس این پیش‌بینی‌ها درآمد عملیاتی شرکت‌ها 8 درصد است این درحالی است که درآمد عملیاتی شرکت‌های پتروشیمی با وجود در اختیار داشتن 20 درصد ارزش کل بازار، منفی 8 درصد اعلام شده که البته قدری محافظه‌کارانه به نظر می‌رسد.

وی همچنین درخصوص کاهش نرخ سود سپرده‌ها بیان کرد: انتظار می‌رود سیستم بانکی درخصوص کاهش سود تسهیلات نیز اقدام کند. سیستم بانکی علاقه‌مند به استفاده از عقود است و به نظر می‌رسد سود تسهیلات در سال آینده کاهش بیشتری نداشته باشد. این مهم نیاز به فشار بیشتر بانک مرکزی دارد که با توجه به اینکه در سال جاری محقق نشده احتمال آن نیز برای سال آینده نیز کمرنگ به نظر می‌رسد .

وی درخصوص سهم شرکت‌های بورسی از تجهیز منابع از طریق بورس گفت: در سال 93 مبلغ 47 هزار میلیارد تومان و در سال 94 این عدد به 52 هزار میلیارد تومان رسیده است. نکته بعدی درخصوص تامین مالی شرکت‌ها، استفاده از ابزارهای جایگزین مانند راه‌اندازی بازار بدهی است، وی در این باره افزود : در سال 94 اوراق خزانه اسلامی بیش از 5 هزار میلیارد تومان منتشر شد و در روزهای آتی نیز مبلغ 5 هزار میلیارد تومان با توجه به بودجه 94 از طرف وزارت نفت ارائه می‌شود.

این درحالی است که رقم ‌هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی در بخش نفت و سایر محصولات بورس‌های کالایی نیز منتشر شده است . فطانت همچنین افزود: مجموع تامین مالی صورت گرفته در بازار سرمایه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بازار بدهی و افزایش سرمایه 80 هزار میلیارد تومان است که امیدواریم در سال آینده به رقم 100 هزار میلیارد تومان برسد .

یکی از سخنرانان تبیین‌کننده زوایه کلان طهماسب مظاهری وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در دولت‌های گذشته بود. به گفته وی اقتصاد ایران برای دومین‌بار در سال‌های بعد از انقلاب، به‌سوی نرمال‌سازی و طبیعی کردن ساختار اقتصادی در حرکت است. مظاهری با بیان اینکه اولین‌بار در دوران دولت سازندگی حرکت به‌سوی نرمال‌سازی اقتصادی آغاز شد که در دوران اصلاحات نیز ادامه یافت، اظهار کرد: در واقع در دوران جنگ به دلیل مشکلات اقتصادی دولت همه توان خود را برای تامین معیشت مردم و پیشتیبانی جنگ گذاشته بود، از همین‌رو ساختار دولتی – اداری و متمرکز در اقتصاد شکل گرفت. وی افزود: این روند در دولت سازندگی متوقف شد و دولت به‌سوی نرمال‌سازی اقتصادی پیش رفت . حال برای دومین‌بار در دولت آقای روحانی این ماموریت شکل گرفته که ساختار اقتصادی به‌سوی نرمال و طبیعی شدن پیش برود.

وی با بیان این پیش زمینه، ادامه داد: برای برآوردهای اقتصادی باید به دو مشکل و آفتی که در سال‌های اخیر کشور با آن مواجه بوده، اشاره کنم. اول تحریم‌ها و دوم سیاست‌های نابخردانه دولت قبل. مظاهری درخصوص تحریم‌ها گفت: باید توجه داشت که هرچند توافق امضا و برجام اجرایی شده است، اما در حال حاضر همه تحریم‌های اثرگذار روی فعالیت یک بنگاه اقتصادی به‌طور کامل رفع نشده است؛ بنابراین فعالان اقتصادی برای برنامه‌ریزی سال آینده خود این مهم را در نظر داشته باشند.

وی افزود: بهتر است که بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی فهرستی از کل تحریم‌ها تهیه کنند و تحریم‌هایی که هنوز رفع نشده است را مدنظر قرار دهند. مظاهری درخصوص مشکل دوم کشور در سال‌‌های اخیر گفت: سیاست‌های غلط و نابخردانه‌ای در دولت قبل گرفته شد. آثار این تصمیم‌گیری‌ها همچنان بر اقتصاد کشور وجود دارد و باید با آن مقابله کنیم .
 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه بانکی وپست امروز نیز صف خرید بود و بیش از 60 میلیون سهم در معاملات امروز این نماد جابجا شد. وپارس و وپاسار نیز دیگر نمادهای مثبت گروه بودند. اکثر نمادهای گروه نیز در محدوده منفی به کار خود پایان دادند.

امروز در این گروه خبری داشتیم از کاهش نرخ سود بانکی به 16 درصد؛ مدیرعامل بانک ملی با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده به ۱۸ درصد و سود تسهیلات به ۲۲ درصد، گفت: فکر می‌کنیم با توجه به نرخ تورم موجود و شرایط اقتصادی باید نرخ سود در اوایل سال آینده به ۱۶ درصد نیز کاهش پیدا کند . ایشان در جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق نیز اظهار داشت: قرار بود سرمایه بانک‌ها از طریق تسعیر نرخ ارز که جزو دارایی خالص بانک مرکزی محسوب می‌شود، 50 هزار میلیارد تومان افزایش یابد که با این مورد موافقت نشد . همچنین کمیسیون تلفیق با پیشنهاد لایحه بودجه سال 1395 مبنی بر پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها از طریق اوراق مشارکت نیز موافقت نکرد و آن را رد کرده است .

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند . خاور مثبت بود این نماد امروز بیش از 214 میلیون سهم معامله شد و به قیمت 1776 ریال رسید و با تقاضای 16 میلیونی بسته شد خاور جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده در پایان معاملات امروز متوقف شد . نمادهای خمهر ، خمحرکه ، خموتور با صف خرید همراه بودند . خپارس 1 درصد رشد کرد و به قیمت 1885 ریال رسید

این نماد امروز بیش از 92 میلیون سهم معامله شد . ورنا در محدوده منفی معاملاتش را آغاز نمود ولی تقاضا برا این نماد افزایش یافت بطوریکه آخرین معامله خود را با قیمت 2919 ریال و با 2 درصد افزایش انجام داد . این نماد در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد و بیش از 60 میلیون سهم معامله شد .

خبهمن امروز با کاهش 2 درصدی به معاملاتش پایان داد این نماد امروز بیش از 24 درصد معامله شد همچنین طی اطلاعیه ای جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه در پایان معاملات امروز متوقف شد . خریخت با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی متوقف شده بود در جریان معاملات امروز بازگشایی شد این نماد معاملات امروزش را با قیمت 1563 ریال آغاز نمود در آخر نیز با افزایش 6 درصدی در قیمت پایانی خود به قیمت 1555 ریال رسید و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد . خدیزل امروز مثبت بود و در محدوده صفر مثبت معاملات امروزش را پشت سرگذاشت .

پیمان کارگر، مدیرعامل شرکت رنو پارس و مدیرکل رنو در ایران، در این زمینه می‌گوید:  «رنو برای خرید شرکت یا سایت تولید تنها عمل نخواهد کرد، بلکه می‌خواهد با شراکت فعالیتش را به پیش ببرد. بنابراین، در کنار فعالیت‌هایی که تاکنون با ایران خودرو و سایپا داشته‌ایم، با شرکت سایپا و ایران خودرو در حال مذاکره هستیم تا یک فریم جدید همکاری را با این دو شرکت ادامه دهیم.

یعنی با هر دو شریک برنامه‌هایی جدید خواهیم داشت که در قالب این برنامه‌ها، مدل‌های جدید و سرمایه‌گذاری جدید را داریم و می‌خواهیم که دست‌مان در تولید و خدمات پس از فروش بازتر باشد.مذاکراتی که اکنون در حال انجام است و فعلاً محرمانه است، موجب خواهد شد که بخش‌های ظرفیتی طراحی، تولیدی و خدمات پس از فروش اضافه به وجود بیاید.»

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها شاهد معاملات مثبتی بودند . فولاد پرحجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز بیش از 135 میلیون سهم معامله شد فولاد مورد توجه سهامداران پس از آنکه پر حجم معامله شد در آخر با تقاضای 40 میلیونی و با قیمت پایانی 1374 ریال به معاملاتش خاتمه داد .

همچنین شاهد معامله عمده ای به حجم 47 میلیون سهم در این نماد شاهد بودیم که با قیمت هر سهم 1355 ریال و در بازار خرده فروشی صورت گرفت . هرمز سبزپوش بود این نماد که با 3 درصد افزایش قیمتی همراه بود بیش از 75 میلیون سهم معامله شد .

ذوب که جهت ارائه اطلاعات پیش بینی متوقف شده بود در جریان معاملات امروز با قیمت 2680 ریال بازگشایی شد این نماد بیش از 75 میلیون سهم معامله شد و بیش از 26 درصد منفی خورد  و به قیمت 2571 ریال رسید .اما مجددا جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام در پایان معاملات امروز متوقف شد . نمادهای فخوز ، فرآور ، ارفع با صف خرید همراه بودند . فاسمین 2 درصد منفی خورد و به قیمت 1808 ریال رسید . کیمیا با رشد 1 درصدی به قیمت 5087 ریال رسید.

حذف ارز مبادله‌ای از ۴ محصول فولادی و اختصاص ارز متقاضی به این ۴ محصول موضوعی است که از سوی سازمان توسعه تجارت به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده با این وجود به گفته معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران، پس از اظهارنظر کارشناسی سازمان‌های مختلف این تصمیم نهایی می‌شود.

به گزارش بورسینس به نقل از ماین نیوز، به گفته کارشناسان این اقدام در زمینه حمایت از تولید داخلی انجام شده و از واردات بی‌رویه محصولات فولادی به کشور جلوگیری خواهد شد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد پیش بینی کرد: با توجه به فعال شدن طرح های عمرانی و ساخت و ساز، تقاضای مصرف فولاد در کشور طی سال 95 افزایش می یابد. به گزارش ماین نیوز، سید رسول خلیفه سلطانی با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به خارج شدن طرح های عمرانی و ساخت و ساز در فضای پسا برجام از حالت انتظار و فعال شدن آنها در سال آینده، پیش بینی می شود تقاضای خفته برای فولاد کشور در سال 95 بیدار شود.

در گروه حمل و نقل حکشتی با اعلام برنامه افزایش سرمایه ۱۴.۵ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی در روز جاری با رشد نسبی قیمت سهام مواجه شد. بر اساس گزارش توجیهی هیات مدیره مصوبه روز گذشته، قرار است سرمایه حکشتی با افزایش 14.5 درصدی از بیش از 1.63 به بیش از 1.87 هزار میلیارد تومان از تک محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی افزایش یابد .

این تامین مالی بیش از 200 میلیارد تومانی به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های تابعه و ادامه تعهدات سررسید شده ساخت کشتی صورت خواهد گرفت . در حالی گزارش هیات مدیره جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده که شرکت کشتیرانی انجام افزایش سرمایة یادشده را منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده اعلام کرده  است . حتاید نیز که با خبر قرارداد 91 میلیارد تومانی همراه بود در نیمه بازار به صف خرید رسید و حجم معاملات آن به بیش از 4 میلیون سهم رسید.

 بر اساس خبر مذکور، عصر روز گذشته پاکات مناقصه لایروبی بنادر مهم کشور در سازمان بنادر و کشتیرانی کشور بازگشایی شد. خبرهای اولیه از برنده شدن سه شرکت تایدواتر، خط دریا بندر(شرکتی که ۷۰ درصد آن متعلق به حتاید است) و شرکت نگین سبز متعلق به صندوق بازنشستگی در این مناقصه های مهم حکایت دارد. بر این مبنا گفته می شود که لایروبی کل بنادر شمال کشور در مجموعه قرارداهایی به ارزش حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به تایدواتر،خط دریا بندر و نگین سبز واگذار شده است. حپترو نیز دیگر نماد مثبت گروه بود که در پایان بازار صف خرید کم حجمی در آن تشکیل شد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها در حاشیه منفی معامله شدند. نماد تازه وارد ساینا با افزایش تقاضا و استقبال سهامداران حقیقی خود صف خرید حدود 38 میلیون سهمی را در قیمت ۲۰۸ تومان تجربه کرد . اموز شاهد 3 معامله بلوکی در بازار خرده فروشی در گروه بودیم شامل جم2 ،59,900,000 سهم در قیمت 954 تومان ، فارس 2 ،149,157,000 سهم در قیمت 575 تومان ،شخارک 2 ،19,900,000 سهم در قیمت 1,140 تومان.

پترول در ادامه روند منفی خود در محدوده صفر تابلو شروع به کار کرد و بیش از 17 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی معامله شد ودر نهایت با افت 1 درصدی در قیمت 159 تومان به کار خود پایان داد ،در صدر گروه قرار گرفت وبا 0.5 واحد منفی چهارمین سهم تاثیر گذار فرابورسی شد.نمادهای شفارس و شلعاب با صف فروش بسته شدند.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش ١٠ میلیون تنی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان دولت یازدهم خبر داد .حمیدرضا رستمی در گفتگو با خبرنگار شانا با بیان این که تکمیل ٢٨ طرح از ٥٥ طرح در دست اجرای صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه کشور برنامه ریزی شده اند، اظهار کرد: اجرای این طرحها به حدود ٣٦ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد .مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: مجموع سرمایه گذاری مورد نیاز اجرای ٥٥ طرح پتروشیمی حدود ٧٣ میلیارد دلار است .

در گروه پالایشی در بیشتر نمادهای گروه معاملات منفی را شاهد بودیم. شبریز تنها نماد همراه با افزایش تقاضا تقاضا در این گروه بود که تحت حمایت سهامداران حقیقی خود در قیمت ۶۱۶ تومان صف خرید کم حجمی را تجربه کرد.

شبندر که با قیمت مثبت روز خود را آغاز کرده بود بیش از 35 میلیون سهم  و 70 درصد خریدار حقیقی معامله شد ودر نهایت با رشد 2.5 درصدی ودر قیمت 548 تومان به معاملات خود خاتمه داد وبا 44.06 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.

افت قیمت نفت در معاملات دیروز (سه شنبه، ١٨ اسفند) پس از چند روز افزایش، نشان می دهد که روند افزایشی چند روز اخیر ثبات نداشته است .به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، بروز نشانه های تازه از عرضه بیش از حد نفت در بازارهای جهانی و ضعف تقاضا سبب شد قیمت نفت از روند افزایشی چند روز گذشته عقب بنشیند .

در گروه عرضه برق و گاز، نیروی برق دماوند که زمزمه های عرضه اولیه آن در چهارشنبه آخر سال به گوش میرسد از برنامه افزایش سرمایه 1000 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی و نیز سودانباشته خبر داد. معاملات امروز این گروه در محدوده منفی دنبال شد. نکته قابل توجه فعالیت حقوقی در معاملات این گروه است. در بمپنا نیز فرهنگیان و گنجینه آرمان شهر همچنان در این نماد خریدارند.

امروز همچنین خبری داشتیم از آکنتور ؛ شرکت کنتورسازی ایران که بعد از اعلام رشد 433 درصدی سود (از 2829 به 15080 ریال) به دلیل انعقاد قرارداد 10 دی در خصوص تامین و تجهیز کلیه اصناف کشور به انواع صندوق (پوز) فروشگاهی و احتساب 201 هزار دستگاه، با توقف نماد از 12 دی ماه مواجه است، قصد افزایش سرمایه 125 درصدی دارد .

به نقل از بورس پرس، دوم اسفندماه ناصر علی سعادت رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در یک برنامه خبری نکاتی درباره نبود قرارداد انحصاری با هیچ شرکتی از جمله کنتورسازی را مطرح کرد . علی عاملی مدیرعامل کنتورسازی ایران هم در پی انتشار اخبار و شایعات ضد و نقیض در خصوص این شرکت و پس از اعلام سود برای سال مالی واکنش نشان داد .  

این درحالی است که سازمان بورس هم دراین باره ابهاماتی را مطرح و شروط بازگشایی نماد این شرکت را اعلام کرده و به نظر می رسد تا زمان قطعی شدن صحت و سقم این موضوع ( امکان تولید و فروش دستگاهی پوز) بسته بماند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب