گزارش و اخبار بورس شنبه 22 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس، شاخص کل بورس 1054 واحد صعود کرد و به رقم 79,366 واحد رسید. که نمادهای همراه  با 117 واحد، فولاد با 116 واحد و وغدیر با 92 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فارس با 41 واحد، شپنا با 27 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 412 میلیارد تومان رسید که نماد ورنا با 22,4  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص بدون تغییر  و در همان کانال 810 واحد باقی ماند  .نمادهای شتران ، مارون و شاوان بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 991 میلیارد تومان رسید که نماد دی با 16,6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3437 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 11 هزار تومان رسید.

 اولین روز از آخرین هفته از معاملات سال جاری همانگونه که پیش بینی شده بود با روندی رویایی همراه شد تا پیش درآمدی باشد از روند بازار سرمایه برای سال جدیدی که به تعبیر وزیر اقتصاد، سال شکوفایی اقتصاد ایران خواهد بود.

بر اساس گزارش بورس نیوز، در معاملات روز جاری بورس کولاک معدنی ها و فلزی های بورس در حالی نماگر بازار سرمایه را وارد مدار79 هزار واحدی کرد که هنوز روشن کنندگان آتش بورس در غیبت به سر می برند و چشم انتظار بازگشت به تابلوی معاملات هستند.

مهم ترین اخبار اقتصادی

آخرین گزارش بانک جهانی که با عنوان «چشم انداز اقتصادی جهان 2016» منتشر شد، پیش بینی رشد اقتصادی کشورها و مناطق جهان در سال های پیش رو (2016 و 2017) پرداخته است. این گزارش رشد اقتصادی جهان در سال 2015 را نزدیک به 2.4 درصد ثبت کرد و پیش بینی قبلی بانک جهانی از نرخ رشد اقتصادی جهان در سال 2016 را از رقم 3.3 درصد به 2.9درصد کاهش داده است . مطابق این گزارش که پیش بینی قبلی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران (پیش از اجرایی شدن برجام) را رقم دو درصد نشان می داد، اکنون به 5.8 درصد افزایش یافته است .

علاوه بر بانک جهانی هفته نامه اکونومیست نیز در ویژه نامه شروع سال 2016 خود و در آستانه سال نو میلادی رشد اقتصادی6.1 درصدی را برای اقتصاد ایران در سال 2016 پیش بینی کرده بود. اعدادی که به خوبی نشان می دهند، نظر کارشناسان جهانی روی اقتصاد ایران مثبت و بیانگر یک جهش اقتصادی است .

بانک مزبور، پیرامون اصلاح پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصادی ایران، لغو تحریم های اقتصادی علیه کشور و رشد و توسعه بخش نفت و افزایش صادرات نفتی را از جمله دلایل عمده این جهش رشد اقتصادی عنوان کرده است . بانک جهانی همچنین بالاترین نرخ رشد اقتصادی سال های 2016 و 2017 منطقه را به ایران اختصاص داده است . بنابر گزارش بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی ایران 1.9 درصد در سال 2015 رشد داشت و پیش بینی می شود با رشد بیشتر در سال 2016 به 5.8 درصد برسد .

سال 2016 میانگین رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه 3.7 درصد پیش بینی شده و این موسسه در ژوئن سال 2015 گزارشی دیگری از پیش بینی رشد اقتصادی جهان ارائه داده بود که در آن رشد اقتصادی ایران برای سال 2016 به میزان دو درصد برآورد شده بود، در حالی که در پیش بینی جدید رشد اقتصاد به 5.8 درصد افزایش یافته است .

 علاوه براین در گزارش پیشین بانک جهانی رشد اقتصادی ایران برای سال 2017 هم رقم دو درصد بود، در حالی که این عدد در گزارش جدید به 6.7 درصد افزایش یافته است؛ پیش بینی هایی که بسیار امیدوار کننده است و این امید وقتی معنای بیشتری پیدا می کند که شاهد باشیم در گزارش جدید بانک جهانی و اصلاح گزارش قبلی ایران در شمار معدود کشورهایی است که رشد اقتصادی اش مثبت تر از پیش بینی قبلی انجام شد .

در گروه‌های بورسی چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم در گروه خودرو تمامی نمادهابا صف خرید همراه بودند قطعه سازها نیز اکثرا با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند . ورنا پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز بیش از 75 میلیون سهم معامله و در آخر نیز در محدوده قیمتی 2993 ریال با بیش از 4 میلیون سهم به کار خود پایان داد .

همچنین شاهد معامله بلوکی به حجم 20 میلیون سهم در این نماد بودیم که این معامله در بازار خرده فروشی در نماد ورنا2 و به ارزش هر سهم 2995 ریال صورت گرفت .  خپارس امروز پر تقاضا بود این نماد پس از آنکه بیش از 50 میلیون سهم معامله شد اما تقاضای 39 میلیونی همچنان برای این سهم معامله شد خپارس امروز به قیمت 1971 ریال رسید .

نمادهای خریخت ، خرینگ ، خمهر از دیگر نمادهای صف خریدی گروه بودند .خدیزل معاملات امروزش را در محدوده منفی آغاز نمود اما تقاضا برای این نماد بالا رفت و با افزایش 2 درصدی در قیمت پایانی بیش از 1 میلیون سهم معامله و به قیمت 4656 ریال رسید . خمحرکه با رشد 4 درصدی در معاملات امروزش به قیمت 2883 ریال رسید و با تقاضای 4 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد .

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، گروه بهمن در حالی دوشنبه هفته جاری مجمع فوق العاده برای افزایش سرمایه 97 درصدی را برگزار خواهد کرد که با رویداد مهم دیگری مواجه شده که مربوط به عرضه 62 درصد سهام سه مالک اصلی است .

شرکت افق نیلی خلیج فارس در نظر دارد سهام سه مالک اصلی و 62 درصدی گروه بهمن را به قیمت پایه 1.370هزار میلیارد تومان واگذار کند .براساس این گزارش، مهلت حضور در این مزایده مهم تا پنج شنبه 20 اسفند تعیین شده بود و قرار است امروز شنبه آینده 22 اسفند و پیش از برگزاری مجمع فوق العاده (24 اسفندماه)، پاکت های مزایده بازگشایی شود.

در خبر داشتیم، در رویدادی خوش برای گروه سایپا، سازمان بورس مجوز در برابر درخواست ۲۰۴ درصدی ،  مجوز افزایش سرمایه ۱۲۵ درصدی از مازاد تجدید ارزیابی سرمایه گذاری ها را صادر کرد تا مجمع شنبه قطعی شود. به گزارش سایپا نیوز، مجمع عمومی فوق العاده سایپا با حضور بیش از 74 درصد از سهام داران حقیقی و حقوقی با موضوع بررسی و تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه از محل مازاد و تجدید ارزیابی دارایی ها برگزار شد .

هدف از برگزاری این مجمع اصلاح ساختار سرمایه شرکت از طریق افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی سرمایه گذاری های بلندمدت است و بهره مندی از شرایط و مزایای مقرر در ماده 17 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و آیین نامه اجرایی آن از محل تجدید ارزیابی سرمایه گذاری های بلند مدت می باشد.

رضا شیوا  درباره احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو که اخیراً از سوی شرکت‌های خودروسازی مطرح شده است، اظهار داشت: هنوز شورای رقابت تصمیمی برای تغییر دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو نگرفته و این موضوعات بیشتر در حد پیش‌بینی است، البته امروز بازار خودرو در شرایط رکود قرار گرفته و شرکت‌ها با بیان این صحبت‌ها سعی در تحریک تقاضا در سطح بازار دارند.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها شاهد معاملات مثبتی بودند . هرمز بیش از 75 میلیون سهم معامله شد و پرحجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز به قیمت 1618 ریال رسید . فولاد امروز پرتقاضا ظاهر شد این نماد امروز پس از آنکه بیش از 69 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 31 میلیونی همراه شد این نماد امروز به قیمت 1442 ریال رسید و یکی از نمادهای تاثیرگذار بر شاخص بود که توانست 116 واحد شاخص کل را مثبت کند .

همچنین یک معامله بلوکی به ارزش هر سهم 1374 ریال در این نماد بودیم که این معامله به حجم 75 میلیون سهم و در بازار خرده فروشی صورت گرفت . فملی به قیمت 1852 ریال رسید پس از آنکه بیش از 36 میلیون سهم معامله شد در محدوده سقف قیمتی معاملات امروزش را خاتمه داد . نمادهای فخوز ، فباهنر ، ارفع ، فاسمین از دیگر نمادهای صف خرید بودند .

هومان خواجه نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه اتوتک برای پروژه مجتمع آلومینیوم جنوب (سالکو) و واحدهای میله‌گذاری و آندسازی آن پیشنهادات فنی بسیار خوبی را ارائه کرده و حدود دو سال است که این پروژه را دنبال می‌کند، توضیح داد: امیدواریم شرکت NFC چین که در حال اجرای این قرارداد را به عهده دارد، نهایتا قبول کند از تکنولوژی روز و تجهیزات برتر اروپایی در این پروژه استفاده کند و صرفا منافع اقتصادی خود را با تامین ارزان‌ترین تجهیزات، مدنظر قرار ندهد

سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور خواستار عدم افزایش تعرفه وارداتی ورق فولادی برای کمک به امر تولید و خروج از رکود و اشتغالزایی و هدرنرفتن سرمایه‌های ملی شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: نتیجه اطلاعات غیررسمی به ما رسیده حاکی از این است که هیات داوری به ابطال واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال رای نداده ولی شروطی را برای خریدار الزام کرده که باید به رعایت این شروط اقدام کند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به توقف روند نزولی قیمت فولاد در بازارهای جهانی گفت: به نظر می رسد روند نزولی شاخص قیمت شمش و محصولات فولادی در چند هفته اخیر متوقف و نشانه هایی از بهبود بازار طی روزهای اخیر نمایان شده و در برخی محصولات این روند حرکت صعودی داشته است.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم. پترول که روز خود را در محدوده صفر تابلو شروع کرده بود بیش از 35 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی معامله شد ودر نهایت با رشد 3 درصدی در قیمت 163 تومان به کار خود پایان داد، لیدر گروه شدوبا 1.32 واحد مثبت سومین سهم تاثیر گذار فرابورسی شد.
 
ساینا ، با افزایش تقاضا و استقبال خوب سهامداران حقیقی خود صف خرید حدود 20میلیونی را در قیمت ۲۱۸ تومان تجربه کرد. نمادهای شدوص و پاکشو با صف خرید بسته شدند.شسینا بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف فروشی گروه بود. شفن با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 1395/12/30،آماده انجام معامله شد اما در نهایت بدون کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند.

پتروتحلیل- نمایشگاه P 4 هندوستان به همراه سمیناری با رویکرد سرمایه گذاری درصنایع پتروشیمی و پلیمری ایران و توانایی صادرات مواد پلیمری ایران به بازار هند در فروردین ماه سال ۹۵ با حضور شرکت های بزرگ پتروشیمی دردهلی برگزار خواهد شد .به گفته برگزارکنندگان این نمایشگاه، این نشست با هدف تصاحب سهم بزرگی از بازار ۱۴۴ میلیارد دلاری پلاستیک و پتروشیمی بازار هند صورت خواهد گرفت .

در گروه پالایشی نیمی از نمادها در حاشیه مثبت و نیمی دیگر با معاملات منفی همراه بودند. . شپاس تنها نمادی بود که با صف خرید هر چند کوچکی در قیمت ۱۰۸۴ تومان مواجه شد.  علاوه بر شبندر که در دو روز کاری اخیر ، با افزایش تقاضا و دادوستد مثبتی همراه بود ، با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد ، شراز نیز با توجه به دریافت اطلاعات با اهمیت پیش بینی سال ۱۳۹۵ متوقف گردید.

شپنا که روز خود را با قیمت منفی شروع کرده بود با خریدار و فروشنده حقوقی 70 درصدی بیش از 131 میلیارد ریال دادو ستد شد ودر پایان با افت 2 درصدی، در قیمت پایانی 328 تومان معاملات خود را به اتمام رساند ، در صدر گروه قرار گرفت وبا 27.02 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهاس شتران و شاوان در حداقل قیمت روزانه بسته شدند.

پیش بینی آژانس بین المللی انرژی درباره محدود شدن عرضه نفت سبب شد قیمت این کالا افزایش یابد .به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، پس از آن که آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که ممکن است روند کاهشی قیمت نفت متوقف شده باشد، قیمت نفت در معاملات دیروز (جمعه ٢١ اسفند) دو درصد کاهش یافت .رشد قیمت نفت در شرائطی ثبت شد که براساس اعلام بانک آمریکایی گلدمن ساکس، رشد ٥٠ درصدی قیمت نفت در دو ماه گذشته، رشدی “نابهنگام” است .

در گروه حمل و نقل، حکشتی تنها نمادی بود که به محدوده منفی رسید. هیئت مدیره این شرکت امروز طی اطلاعیه ای در کدال پیشنهاد خود را مبنی بر افزایش سرمایه 14.5 درصدی این شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی ارائه داد؛ این افزایش سرمایه به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکتهای تابعه و ادامه تعهدات سررسید شده ساخت کشتی و در صورت موافقت سازمان بورس عملیاتی خواهد شد.

از حجم معامله 5.7 میلیونی امروز این نماد بیش از 80 درصد توسط سهامداران حقوقی خریداری شد. توریل و حپترو نیز صف خرید را تجربه کردند. حسینا و حتوکا نیز در معاملات امروز خود به قیمت های حداکثری رسیدند.

در گروه عرضه برق و گاز، زمان قطعی عرضه اولیه 7 درصد از سهام شرکت نیروی برق دماوند نیز مشخص شد و بنا شد دوشنبه این هفته 24 اسفند، 32 میلیون و 200 هزار سهم این شرکت از سوی کارگزاری بانک دی در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه می شود .  این تعداد سهام به دو صورت و شامل 19 میلیون و 320 هزار سهم برای عرضه توسط کارگزاران و برای کشف قیمت و 12 میلیون و 880 هزار سهم برای معامله گران آنلاین است.

سهمیه هر ایستگاه کارگزار 13 هزار و 500 سهم بوده و هیچ صندوق سرمایه گذاری هم سهمیه ایی برای خرید ندارد . گفتنی است، هفته  گذشته 99 درصد سهام این شرکت به ارزش 3.4 هزار میلیارد تومان از بنیاد شهید به بانک دی منتقل شد .

امروز پتروشیمی مبین با معامله 10.6 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت؛ همچنین این نماد در بازار خرده فروشی با جابجایی 10 میلیون سهم  میان کدهای تابعه سهامدار عمده در قیمت 5 درصد منفی همراه بود. بمپنا و بفجر نیز در محدوده مثبت معاملات خود را دنبال کردند.

در گروه بانکی شاهد افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید در برخی نمادهای این گروه بودیم. همچنان ترس از فروشنده حقوقی اجازه رشد قیمت و تشکیل صف خرید در سهام شرکت ها را نمی دهد. بطوریکه در یکی از سبزترین روزهای بورس، بانک صادرات با کاهش قیمت به کار خود پایان داد و دو نماد “وبملت” و “تجارت” نیز اگر ساعت معاملات 15 دقیقه بیشتر تداوم می یافت به روز “وبصادر” گرفتار می شدند. کلاً این گروه هیچ مناسبتی با بازار سرمایه ندارند.

بانک دی بیشترین حجم معاملات امروز گروه را داشت؛ حقوقی در معاملات امروز این نماد فروشنده بود، با اینجال در پایان با صف خرید 6 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد. وبصادر نیز در محدوده صفر تابلو مورد حمایت حقوقی بود و حدود 37 میلیون سهم از حجم معامله 80 میلیون این نماد توسط این گروه خریداری شد.  

امروز بانک تجارت نیز با معاملات  درون گروهی 25 میلیون سهمی به ارزش بیش از 2 میلیارد و 800 میلیون تومان همراه بود. در بانک ملت نیز امروز  بیش از 19 میلیون سهم به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان کد به کد شد .

امروز خبر داشتیم از بانک دی؛ این بانک با هدف توسعه همکاری‌ها و ارائه محصولات و خدمات بانکی در قالب عقود اسلامی با سازمان بنادر و دریانوردی توافق‌نامه همکاری امضا کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آمار روزانه بورس, اخبار معاملات روزانه بازار بورس, خلاصه اتفاقات بورس تهران, گزارش روزانه بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب