گزارش و اخبار بورس دوشنبه 24 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 870 واحد صعود کرد و به رقم 80,236 واحد رسید. که نمادهای فولاد  با 120 واحد، اخابر با 108 واحد و رمپنا با 108 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فارس با 81 واحد، شپنا با 38 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 480 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با 40,7  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص با کاهش 8 واحدی به کانال 801واحد رسید   .نمادهای مارون ، شتران و شاوان بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 583 میلیارد تومان رسید که نماد دماوند با 238 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در روزی که بازار مطابق انتظارات شاهد تقاضای مناسب از سوی اهالی تالار بود شاخص معاملاتی پس از دو سال و اندی موفق به تسخیر کانال 80 هزار واحدی گردید.تا امیدها برای شکستن بالاترین رکورد شاخص در آینده ای نزدیک بیشتر شود.

با این حال افزایش شاخص اگرچه خوش یمن و امیدوارکننده است اما مطمئنا نمی تواند به معنای رشد تمامی نماد ها و گروه های بازار باشد امری که بارها و بارها توسط منتقدین به آن پرداخته شده است حال ببینیم وضعیت نمادها و گروههای مختلف در این بازار 80 هزار واحدی چگونه بوده است.

در گروه های بورسی چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات بیشتر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند . خودرو پر حجم ترین نماد گروه بود . این نماد که جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده بسته شده بود در جریان معاملات امروز با قیمت 4348 ریال بازگشایی شد خودرو امروز مورد توجه سهامداران بود این نماد امروز بیش از 93 میلیون سهم معامله شد و در آخر نیز با صف خرید 84 میلیونی به معاملاتش پایان داد .

ورنا رشد 5 درصدی را پشت سرگذاشت ان نماد پس از آنکه بیش از 73 میلیون سهم معامله شد در آخر نیز با تقاضای 2 میلیونی به کار خود پایان داد . نمادهای خمهر ، خرینگ ، خکاوه از دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند . خپارس امروز پر تقاضا ظاهر شد این نماد پس از آنکه بیش از 2 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 118 میلیونی معاملات امروزش را خاتمه داد و به قیمت 2069 ریال رسید.

خبهمن جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده( تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه) متوقف شده بود که برگزاری این مجمع لغو و خبهمن آماده انجام معامله شد که در جریان معاملات امروز با قیمت 2969 ریال معاملاتش را آغاز نمود که با افزایش 4 درصدی همراه شد و پس از آنکه بیش از 2 میلیون سهم معامله شد با تقاضای 36 میلیونی به استقبال روز معاملاتی بعد  رفت . در گروه قطعه سازها نیز نمادهای خکمک ، خشرق ، ختراک ، خمحرکه با صف خرید همراه بودند .

با تصویب نهایی اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، این قانون در سال جدید اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل ایران خودرو با اعلام برنامه افزایش سرمایه در سال آینده گفت: توافق نامه فعلی با بنز نیمه اول سال آینده به امضا منجر خواهد شد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم . فولاد پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد پس از آنکه بیش از 230 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 11 میلیونی به معاملاتش پایان داد و به قیمت 1512 ریال رسید همچنین توانست 120 واحد بر شاخص کل تاثیر مثبت بگذارد . نمادهای فخوز ، فباهنر ، فاسمین از دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند.

فملی با افزایش 2 درصدی در قیمت پایانی به قیمت 190 تومان رسید و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد . هرمز منفی بود هرمز که آخرین معامله خود را در محدوده کف قیمتی به انجام رساند با قیمت پایانی 1605 ریال به معاملاتش پایان داد . نمادهای زنگان ، فخاس از نمادهای صف فروش بودند . ارفع با افزایش 3 درصدی به قیمت 190 تومان رسید .

با توجه به اتفاقات هفته های اخیر و رشد قیمت های جهانی خصوصاً قیمت فلزات اساسی و نفت، امیدواری به صنایع وابسته به آنها افزایش یافته به طوریکه با ایجاد خوش بینی در گروه فلزات اساسی و معدنی ها شاهد رشد قیمت سهامشان نیز هستیم.

افزایش تعرفه فولاد بر قیمت محصولات فولادی و میزان تقاضا در بازار تاثیرگذار است. به گفته برخی کارشناسان افزایش تعرفه منجر به افزایش قیمت و فروش محصولات فولادی در بازار خواهد شد.

رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی نسبت به افزایش تعرفه واردات ورق‌های با ضخامت کمتر از 3 میلیمتر به 20 درصد به شدت انتقاد کرد.

تولید فولاد ایران در نخستین ماه سال جاری میلادی که توافق هسته ای به اجرا گذاشته شد ۵ درصد کاهش یافت و به ۱.۳ میلیون تن رسید.

معاون اقتصادی و مالی فولادمبارکه با اعلام اینکه “فولاد” از چهارشنبه گذشته با سرمایه ۷.۵ هزار میلیارد تومانی رسما” به بزرگترین شرکت بورس تبدیل شده،از بهره برداری طرح گندله سازی سنگان در سال آینده خبر داد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه مثبت معامله شدند. پترول در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 36 میلیون سهم معامله شد ودر نهایت با رشد 4.5 درصدی و با صف خرید در حدود 11 میلیونی به کار خود پایان داد  ، در صدر گروه قرار گرفت و با 2.14 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شکربن ، پاکشو و تاپیکو در آستانه قیمتی خود بسته شدند.شتوکا تنها نماد صف فروشی گروه بود.

ساینا که از زمان عرضه اولیه تا امروز نزدیک به ۱۵% بازدهی برای سهامدارانش به ارمغان آورده بود ، در قیمت ۲۲۹ تومان صف خرید در حدود 11 میلیونی را تجربه کرد. شفن نیز پس از ارائه تعدیل منفی ۴۲ درصدی در قیمت ۱,۶۵۶ تومان با افت ۴ درصدی بازگشایی شد ودر نهایت در قیمت پایانی 1,615 تومانی به معاملات خود پایان داد.

به گزارش بورسینس به نقل از «پتروتحلیل»، علی اسکویی با اعلام رضایت از نحوه تامین مالی ۱۵۰۰ میلیارد ریالی این شرکت از بورس کالای ایران افزود: تولید سالانه اوره با بهره برداری از فاز سه به بیش از ۳میلیون و ۱۰۰ هزار تن سالانه خواهد رسید، به طوری که در حال حاضر کشورهای آرژانتین و آمریکا با تولید بیش از ۲ میلیون تن در صدر بزرگترین تولیدکنندگان دنیا قرار دارند .اسکویی در رابطه با زمان راه اندازی فاز سه شرکت پتروشیمی پردیس گفت: بر اساس برنامه، مقرر شده تولید آمونیاک در این فاز از اردیبهشت ماه و اوره از خرداد سال ۹۵ به بهره برداری برسد.

درگروه پالایشی به جز نمادهای شپاس ،شبهرن و شرانل بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد شپنا 2 ،معامله بلوکی 20 میلیونی در قیمت 325 تومان انجام شد.شاوان در ادامه روند معاملات منفی خود بیش از 82 میلیارد سهم جا به جا شد با افت 4 درصدی و در قیمت پایانی 1,330  تومان معاملات خود را به اتمام رساند ، پرارزش ترین سهم گروه شد وبا 0.91واحد منفی چهارمین سهم تاثیر گذار فرابورسی شد.

شپاس بدون تحرک سهامدارن حقوقی در قیمت 1,136 تومان صف خرید کوچکی را تجربه کرد.در مقابل شتران با حجم پائین و صف فروش در حدود 18 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد.شپنا در ادامه روند معاملات منفی با 90 درصد فروشنده حقیقی بیش از 38 میلیارد ریال دادو ستد شد ، در نهایت با افت 2.5 درصدی ودر قیمت 319 تومان به کار خود پایان داد ، پرحجم ترین سهم گروه شد وبا 38.47 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.شبریز در معاملات امروز در حاشیه ۳ درصد با افت قیمت مواجه شد ، با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

به گزارش «پتروتحلیل»، آژانس بین المللی انرژی گزارش داده است که تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه فوریه و به سبب کاهش تولید در نیجریه، عراق و امارات متحده عربی، تا ۹۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. آنها معتقدند که تولید نفت ایران ۲۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است که این مسئله نشان می دهد بازگشت این کشور به بازار تدریجی خواهد بود. پیش از این ایران اعلام کرده بود که آن ها قصد دارند پس از رفع تحریم ها تولید نفت خود را ۱ میلیون بشکه در روز افزایش دهند .

در گروه سرمایه گذاری‌ها شاهد معاملات متعادلی بودیم. نمادهای وصنعت ، واتی پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی به ترتیب (۷۰ و ۲۵۲ ریالی به ازای هر سهم )، به ترتیب در قیمت های ۱۳۰ تومان و ۱۸۰ تومان ، با رشد ۶ و افت ۱۵ درصدی به گردونه معاملات بازگشتند.

 در گروه عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم  یکدست سبز پوش بودند. دماوند تعداد 32,200,000 سهم در قیمت 7,400 تومان به عنوان سهم تازه وارد فرابورسی برای اولین بار عرضه شد.

گروه مخابراتی با معاملات مثبت همراه بودند. اخابر جهت برگزاری مجامع عمومی عادی به طور فوق العاده و عمومی فوق العاده ( به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره و تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه ۳۰ درصدی و اصلاح اساسنامه ) متوقف شد.

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3426 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 16 هزار تومان رسید.

 

گزارش کوتاه ایسنا از بورس: شاخص بورس 80 هزار واحدی شد

شاخص بورس تهران در معاملات امروز بیش از 800 واحد رشد کرد و به کانال 80 هزار واحد رسید.بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بورس اوراق بهادار تهران در معاملات امروز روند حرکتی خود را در حالی آغاز کرد که شرایط خوبی در بازار حاکم بود و بیشتر تقاضا روی شرکتهای خودرویی و معدنی متمرکز بود.

این در حالی است که در میانه معاملات امروز نماد لیدر شرکتهای خودرویی یعنی ایران خودرو بعد از برگزاری مجمع عادی به طور فوق العاده برای انتخاب اعضای هیات مدیره و همچنین دیگر شرکت این گروه یعنی گروه بهمن بازگشایی شد. برگشت نماد ” خودرو” در معاملات امروز موجب شد تا این سهم از صف خرید بیش از 100 میلیونی برخوردار شده و با افزایش 5 درصدی مواجه شود.

به این ترتیب در بازار امروز شرکت‌های ایران خودرو، پارس خودرو، گروه بهمن به همراه صبا نور و گل گهر از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و شرکتهایی همچون ماشین سازی اراک، مپنا و مسکن شمالشرق بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

با این حال در بازار امروز شرکتهای فولاد مبارکه، مخابرات، مپنا، تاپیکو، ارتباطات سیار، ایران خودرو، گل گهر، چادرملو، ملی مس، فولاد خوزستان، توسعه معادن و فلزات و همچنین گروه امید بیشترین تاثیر را در رشد بورس گذاشتند و موجب رسیدن شاخص به کانال 80 هزار و 236 واحد شدند.

در بازار مثبت و پرتحرک امروز که با افزایش قیمت و تقاضا همراه بود حجم و ارزش معاملات هم رشد مطلوبی را تجربه کرد به طوری که بیش از یک میلیارد و 52 میلیون سهم به ارزش 488 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به 348 هزار میلیارد تومان رسید.

هر روز گزارش‌های روزانه بورس را در بورسینس دنبال کنید.

  مشاهده اخبار سایر شرکت‌ها و سایر اخبار اقتصادی

 

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب