گزارش و اخبار بورس سه‌شنبه 25 اسفند 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازارسرمایه

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 199 واحد افت کرد و به رقم 80,037 واحد رسید. که نمادهای فولاد  با 103 واحد، فملی با 76 واحد و پارسان با 55 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای خزامیا با 96 واحد، خودرو با 73 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 560 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با 113  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل 2 واحد صعود کرد و به رقم 804 واحد رسید  . مادهای میدکو ، دماوند و مارون بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 498 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با 19,1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3435 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 5 هزار تومان رسید.

 در گروه های دیگر بورسی چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم امروز شاهد بازگشایی نمادهای خودرویی متوقف شده بودیم خودرو پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز بیش از 250میلیون سهم معامله شد خودرو امروز پرتقاضا بود ابن نماد امروز به قیمت 4565 ریال رسید و با صف خرید 5 میلیونی به معاملاتش پایان داد .

خزامیا یکی از نمادهای متوقف شده بود که در جریان معاملات امروز بازگشایی شد این نماد با قیمت 1680 ریال معاملاتش را آغاز نمود با احتساب افزایش سرمایه و قیمت 976 ریال با رشد 77 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد و به قیمت 1731 ریال رسیدو بیش از 174 میلیون سهم معامله شد و در آخر نیز با تقاضای 6 میلیونی به معاملاتش پایان داد .

خاور نیز در جریان معاملات امروز بازگشایی شد این نماد که جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده بسته شده بود در جریان معاملات امروز و با محدودیت دامنه نوسان و با قیمت 1864 ریال معاملاتش را آغاز نمود که با تقاضای سنیگن همراه شد بطوریکه پس از آنکه بیش از 51 میلیون سهم معامله شد صف خرید 117 میلیون سهمی خود را حفظ نمود .

خپارس مثبت بود این نماد نیز مانند دیگر نمادهای گروه خودرویی با تقاضا همراه بود خپارس امروز با افزایش بیش از 4 درصدی همراه بود این نماد پس از آنکه به قیمت 2172 ریال رسید بیش از 120 میلیون سهم معامله و با صف خرید 24 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد .

خبهمن ، خکاوه از دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند . خدیزل منفی بود این نماد پس از کاهش 1 درصدی در قیمت پایانی به قیمت 4617 ریال رسید . در گروه قطعه ساز ها نیز اکثر نمادها معاملات متعادل رو به منفی را پشت سر گذاشتند در این بین نماد خمحور امروز نیز با صف خرید همراه شد .

منابع آگاه روز دوشنبه گفتند، شرکت های هیوندای موتور و کیا موتورز در سه ماهه دوم امسال قراردادهایی را با شرکت های خودروسازی ایران به امضا خواهند رساند . به گزارش تسنیم هیوندای و کیا دومین و سومین شرکت های بزرگ کره ای خواهند بود که پس از شرکت پوسکو، تجارت با ایران را بعد از لغو تحریم ها از سر می گیرند .این قرارداد که در قالب سی کی دی منعقد می شود روشی است که از طریق آن شرکت های هیوندای و کیا قطعات محصولات خود را به ایران ارسال می کنند و کار مونتاژ نهایی قطعات در ایران انجام می گیرد و با برند هیوندای و کیا به فروش می رسد

هرچند پیمان کارگر، مدیرعامل رنوپارس در گفت‌و‌گوی اخیر خود  توضیحاتی در مورد استراتژی رنو برای حضور در ایران ارائه کرد، با این حال با توجه به اختلافاتی که میان این خودروساز فرانسوی و خودروسازان ایرانی وجود دارد، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از آینده رنویی‌ها در ایران انجام داد.

به گزارش سایت بورسینس به نقل از دنیای اقتصاد ، با توجه به گفته‌های کارگر، رنو چند مولفه اصلی را برای فعالیت دوباره در ایران لحاظ کرده، آیتم‌هایی که با سیاست خودروسازان ایرانی هماهنگ نیست و از همین رو طرفین اختلاف نظرهای اساسی و سنگینی با یکدیگر دارند. یکی از اختلافات اصلی میان خودروسازان ایرانی و رنو، نحوه شراکت میان آنهاست، به‌نحوی‌که این موضوع در حال حاضر به مانعی بزرگ بر سر راه همکاری مشترک آنها تبدیل شده است.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا قرمز پوش بودند . فولاد پر عرضه بود این نماد امروز با صف فروش همراه بود و بیش از 3 درصد منفی خورد فولاد امروز بیش از 126 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت . در حالی که بیشتر نمادهای گروه منفی بودند شاهد صف خرید در نمادهای فاسمین و فنورد بودیم .

فخوز در محدوده کف قیمتی به معاملاتش پایان داد این نماد امروز پس از کاهش 3 درصدی به قیمت 2391 ریال رسید . نمادهای فملی ، فنوال ، ارفع از دیگر نمادهای صف فروش بودند . کیمیا 3درصد منفی خورد و به قیمت 4813 ریال رسید .

حضور فولاد خراسان در نمایشگاه مشترک صنعتی ایران و افغانستان، با دستاوردهایی در زمینه حفظ و گسترش بازار محصولات، مشتریان و انعقاد قراردادهای صادراتی همراه شد. به گزارش ماین نیوز، سومین نمایشگاه مشترک تجاری و صنعتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان با حضور مقامات عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئولان اتاق های تجارت و صنایع و شماری از تاجران ایران و افغانستان در روز چهارشنبه مورخ 12 اسفند 94 در هتل اورانوس شهر کابل افتتاح شد.

در گروه بانکی معاملات منفی را در اکثر نمادها نظاره گر بودیم. وبصادر با 89.5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. بانک دی علیرغم اینکه با عرضه نیروگاه دماوند انتظار نوسانات مثبتی را در آن داشتیم امروز برای دومین روز متوالی به حداقل آستانه قیمتی روزانه رسید و با بیش  از 9 میلیون صف فروش به کار خود پایان داد.

وسینا و وکوثر دو نماد مثبت گروه بودند که در قیمت های حداکثری معامله شدند؛ وکوثر برای سومین روز متوالی با صف خرید به معاملات خود خاتمه داد. در بازار خرده فروشی نیز شاهد معاملات در دو نماد وپاسار و وبصادر بودیم؛ در معامله وپاسار 375میلیون سهم در قیمت 1269 ریال بین دو سهامدار حقوقی جابجا شد. در وبصادر نیز 11 میلیون سهم بین کدهای تابعه این شرکت و در قیمت 107 تومان داد و ستد شد.

در اخبار امروز این گروه، بدهی 140 هزار میلیارد تومانی دولت به بانک ها بی نتیجه ماند. به گزارش ایسنا، انباشت بدهی‌های دولت در سال‌های گذشته و ابهام در ارقام کلان آن در نهایت به اعلام رقمی بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان از سوی مدیران دولتی در سال جاری رسید .

از این رقم هنگفت‌ بیش از 140 هزار میلیارد تومان مربوط به شبکه بانکی است که آخرین آمارهای بانک مرکزی تا نیمه دوم سال حاکی از اختصاص 26 هزار میلیارد تومان از این طلب برای این بانک و بالغ بر 110 هزار میلیارد تومان دیگر برای سایر بانک‌ها و موسسات اعتباری است .  این رقم کلان که گرچه تصور می‌شد به دنبال درخواست‌های رئیس کل بانک مرکزی از رئیس جمهور تا معاون وی با گنجاندن تبصره‌هایی در بودجه سال 1395 در آینده‌ای نزدیک تسویه شود در روزهای پایانی سال با مخالفت نمایندگان مجلس فعلا ملغی شده است .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند .نمادهای شمواد، شلعاب،ساینا و شپارس با صف خرید بسته شدند. پترول بعد از دو روز کاری مثبت بودن امروز 21 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی جا به جا شد ودر نهایت با افت 2 درصدی در قیمت 167 تومان به کار خود پایان داد ، در راس گروه قرار گرفت وبا 0.91 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت.

نمادهای شتوکا و شفارس نمادهای صف فروشی گروه بودند. شپلی که از تاریخ ۹۴/۱۲/۱۵ با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۵، متوقف می باشد ، اطلاعیه آگهی لغو دعوت به مجمع عمومی خود را منتشر کرد . مجمع عمومی این شرکت در تاریخ مذکور برگزار نمی گردد و تصمیم گیری در خصوص دستور جلسات به مجامع بعدی که تاریخ آن متعاقباً اعلام میگردد موکول گردید.

در گروه پالایشی اکثر نمادها در حاشیه مثبت معامله شدند.شپاس بعد از دوروز کاری مثبت امروز هم بدون تحرک سهامداران حقوقی و صف خرید کوچکی معاملات خود را به اتمام رساند.شتران در حالی که روز خود را با قیمت منفی شروع کرده بود  با 88 درصد خریدار حقیقی در حدود 191 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با افت 3 درصدی در قیمت 477 تومان روز خود را به اتمام رساند ، لیدر گروه شدو با 1.51 واحد منفی چهارمین سهم تاثیر گذار فرابورسی شد.

این نماد توضیح داد که  برنامه افزایش سرمایه 50 درصدی را در پیش گرفته که در ابتدای سال جاری با موافقت سازمان بورس و تصویب مجمع فوق العاده سرمایه این شرکت فرابورسی از محل مطالبات و آورده نقدی با 117 درصد افزایش از بیش از 368 به 800 میلیارد تومان افزایش یافت .بر اساس گزارش توجیهی هیات مدیره مصوب 22 اسفند 94، شرکت در نظر دارد سرمایه فعلی و 800 میلیارد تومانی را با 50 درصد افزایش به 1200 میلیارد تومان افزایش دهد .

به گزارش شانا، گزارش ماه فوریه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نشان می دهد که میانگین قیمت نفت ‌خام سنگین ایران در سبد نفتی این سازمان برای ماه فوریه امسال ٢٧ دلار و ٢٨ سنت برای هر بشکه بوده است .این در حالی است که قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه ژانویه، ٢٤ دلار و هفت سنت برای هر بشکه و میانگین قیمت آن در سال ٢٠١٥ میلادی ٤٤ دلار و ٣٨ سنت برای هر بشکه بوده است .

آکنتور بالاخره پس از انتشار اطلاعیه شفاف سازی در آخرین روزهای معاملاتی امسال آماده بازگشایی شد. این نماد که حدود دو ماه گذشته با قیمت 2107 تومان ریال جهت تعدیل متوقف شده بود امروز با اردهایی در محدوده 8.000 تومان همراه بود هر چند که در پایان کشف قیمت نشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب