اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 26 اسفند، آخرین روز کاری بورس 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 181 واحد صعود کرد و به رقم 80,219 واحد رسید. که نمادهای خساپا  با 617 واحد، آکنتور با 232 واحد و وغدیر با 60 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فارس با 162 واحد، تاپیکو با 94 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

 ارزش معاملات در این بازار به رقم 739 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با 100  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل 1 واحد صعود کرد و به رقم 805 واحد رسید  . مادهای مارون ، دماوند و میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 405 میلیارد تومان رسید که نماد دماوند با 107 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3440 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 12 هزار تومان رسید.

در گروه های دیگر بورسی چه خبر بود ؟

امروز در گروه حمل و نقل، شاهد آخرین عرضه اولیه امسال بودیم؛ با عرضه اولیه 10 درصد سهام شرکت ریل پرداز سیر (معادل 196میلیون سهم) هر سهم این شرکت با 1090 ریال کشف قیمت شد؛ گفتنی است حریل اولین بودجه سال مالی آتی را 38 ریال اعلام کرده که نسبت به EPS پیش بینی شده سال مالی جاری با 81 درصد رشد همراه است.

در معاملات امروز این گروه حکشتی و توریل با معامله بیش از 3 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. در معاملات حکشتی حقوقی همچنان خریدار است و با وجود افت 3 درصدی در معاملات امروز خود با قیمت پایانی در محدوده صفر مثبت به معاملات خود پایان داد. معاملات سایر نمادها نیز در محدوده منفی پایان یافت.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . خساپا پر حجم ترین نماد گروه بود سایپا که جهت پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه-اعلام پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز با قیمت 1901 ریال بازگشایی شد که با احتساب افزایش سرمایه و قیمت تئوریک 1156 ریال را افزایش 60 درصدی همراه شد این نماد امروز بیش از 543 میلیون سهم معامله شد سایپا آخرین روز معاملاتی سال 94 خود را بر تقاضا به پایان رساند و در آخر نیز با قیمت پایانی 1854 ریال به معاملاتش پایان داد .

خساپا توانست 617 واحد بر شاخص تاثیر مثبت بگذارد . خاور مثبت بود این نماد امروز بیش از 190 میلیون سهم معامله شد و به قیمت 195 تومان رسید خاور امروز با اقبال همراه بود و در آخر نیز با صف خرید 17 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد .

خودرو با قیمت پایانی مثبت به کار خود پایان داد ایران خودرو امروز پس از آنکه به قیمت 4673 ریال را تجربه کرد بیش از 167 میلیون سهم حجم خورد و آخرین معامله خود را با کاهش 1 درصدی انجام داد . خپارس معاملات متعادل رو به مثبتی را پشت سرگذاشت . پارس خودرو با افزایش 3 درصدی همراه شد و قیمت پایانی 2248 ریال را پیش رو داشت و بیش از 146 میلیون سهم معامله شد .

زامیاد در محدوده صفر منفی بسته شد این نماد با قیمت پایانی 1723 ریال بیش از 114 میلیون سهم معامله شد .

نمادهای ورنا، خریخت، خاهن با صف فروش همراه بودند . خکاوه مثبت بود این نماد با رشد 3 درصدی قیمت پایانی 2222 ریال را پشت سرگذاشت و بیش از 65 میلیون سهم معامله شد .

خاذین که جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه-اعلام پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز با قیمت 144 تومان معاملاتش را آغاز نمود و با رشد 109 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد این نماد بیش از 4 میلیون سهم معامله شد و به قیمت 1507 ریال رسید . خدیزل با کاهش 3 درصدی با صف فروش همراه شد .

شرکت فنرسازی زر برنامه افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی از یک محل را در دستور کار قرار داد.

رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: تعرفه واردات خودرو در سال آینده هیچ تغییری نمی‌کند. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،ولی الله افخمی راد درباره تعرفه واردات خودرو در سال آینده گفت: خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی ثبت سفارش نمی‌شود و تعرفه واردات خودرو و قطعات خودرو تغییری نمی‌کند.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: اوایل سال 1395 مذاکره با شرکت رنو نهایی خواهد شد.

در استخراج کانه های فلزی کچاد که EPS سال مالی آتی را با 49 درصد کاهش 194 ریال پیش بینی کرده امروز وارد فاز منفی شد و به صف فروش رسید؛ آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده این شرکت جهت تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه امروز بر روی کدال قرار گرفت.

به گفته رئیس اداره امور سهام این شرکت، کچاد سعی دارد تا افزایش سرمایه را در 2 مرحله اجرایی کند و با 104 درصد افزایش از رقم 17.100 به 35.000 میلیارد ریال برساند؛ وی همچنین اجرای برخی طرح‌ها از جمله تجدید دارایی، تکمیل کارخانه فولاد و نیروگاه و افزایش ظرفیت کارخانه گندله‌سازی و پروژه استفاده از فاضلاب اردکان برای گندله‌سازی را، از جمله دلایل افزایش سرمایه پیشنهادی برشمرد.

روند صعودی معاملات در دو نماد کگل و کنور همچنان ادامه داشت. ومعادن نیز پس از یک هفته معاملات مثبت و همراه با روند صعودی امروز به حداقل قیمت روزانه رسید.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند .فولاد 3 درصد منفی خورد این نمادامروز با یش از 71 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود فولاد به قیمت 1404 ریال رسید و 81 واحد بر شاخص کل تاثیر منفی گذاشت.

همچنین شاهد 2 معامله بلوکی به ارزش 92 میلیون سهم در این نماد بودیم که در بازار خرده فروشی و با قیمت پایه هر سهم 1524 ریال انجام شد .فخوز در محدوده سقف قیمتی به معاملاتش پایان داد و به قیمت 244 ریال رسید و بیش از 13 میلیون سهم معامله شد . فملی 4 درصد منفی خورد وبه قیمت 1743 ریال رسید . وتوکا با کاهش 4 درصدی ، آخرین معامله خود را با قیمت 1399 ریال به پایان رساند .

ذوب جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام متوقف شده بود امروز با قیمت 2443 ریال بازگشایی شد که با کاهش 4 درصدی همراه شد و با عرضه 10 میلیونی به معاملاتش پایان داد. نمادهای فلوله ، فرآور ، فولاژ با صف فروش همراه بودند . کیمیا با کاهش 2 درصدی به قیمت 4713 ریال رسید . ارفع در معاملات امروز کاهش 3 درصدی را تجربه کرد .

به گزارش بورسینس به نقل از ماین نیوز، در حالی تولید فولاد ایران در ژانویه 2016 نیز با کاهش 5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده که برخی از کارشناسان بر این باورند که اگر تولیدکنندگان بزرگ داخلی فولاد از جمله شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان و فولاد خراسان به جز تولیدکنندگان نورد و محصولات نهایی، به یک وضعیت تجمیعی و خوشه‌ای برای تولید و عرضه در داخل و حتی خارج برای صادرات نرسند، نمی‌توان از دستگاه حاکمیتی برای مدیریت و بهبود فضایی مناسب برای کسب و کار انتظار معجزه داشت.

کارخانه های جدید فولاد در منطقه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در سال 95 وارد مدار تولید می شوند. به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان با بیان این خبر افزود: کارخانه 1.2 میلیون (تنی شمش) «فولاد کاوه جنوب» تا انتهای بهار و «سبا فولاد» با ظرفیت تولید 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی در نیمه دوم سال 95 به بهره برداری می رسند.

سخنگوی کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 از برگزاری جلسه صبح امروز این کمیسیون با مدیران سازمان ایمیدرو و وزارت صنعت برای ارائه گزارش تفاهمنامه‌های منعقده فولاد در سفر اخیر رییس جمهور به اروپا خبر داد.

در گروه محصولات شیمیایی با وجود اینکه بیشتر نمادهای این گروه در حاشیه منفی دادوستد شدند ، نمادهای ساینا ، شلعاب و شپارس با صف خرید روبرو بودند .

ساینا که بیشترین حجم تقاضا را در این گروه در اختیارداشت ، در قیمت ۲۵۲ تومان ، با بیش از 7 میلیون صف خرید و بدون تحرک سهامداران حقوقی به کار خود پایان داد.پترول در حالی که رو خود را در قیمت منفی آغاز کرده بود در بین سهامداران حقوقی بیش از 56 میلیون سهم معامله شد ودر نهایت قیمت پایانی با قیمت صفر تابلو برابر شد، در صدر گروه قرار گرفت و با0.11 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.

این نماد در جلسه ای که مورخ 24 اسفند ماه 94 هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد با انتقال شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان از بازار فرابورس به بورس اوراق بهادار تهران موافقت شد . شپلی با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 1395/09/30،با افت 32درصدی به گردونه معاملات برگشت ودر نهایت بدون خریدار حقوقی ودر قیمت پایانی 370 تومان، صف فروش در حدود 1 میلیونی را تجربه کرد. شفارس تنها نماد صف فروشی گروه بود.

در گروه پالایشی به جز 2 نماد شپاس و شسپا بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد شپنا 2، معامله بلوکی 35,477,000 در قیمت 336 تومان در بازار خرده فروشی انجام شد.

ونفت در ادامه روند معاملات منفی خود امروز هم در محدوده صفر تابلو شروع به کار کرد و بدون فروشنده حقوقی بیش از 12 میلیون سهم  در بین سهامداران حقیقی دادو ستد شد ،در نهایت با افت 4 درصدی ودر قیمت 228 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، پرحجم ترین سهم گروه شدوبا 3.73 واحد منفی بر شاخص اثر گذار بود.

شتران بیش از 10 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی معامله شد ودر پایان در محدوده قیمت دیروز به معاملات خود پایان داد وبا 0.14 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت ، عنوان پرارزش ترین سهم گروه را به خوداختصاص داد. این نماد توضیح داد که گزارش توجیهی افزایش سرمایة مورخ 1394/12/22 هیات مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ 8,000  میلیارد ریال به مبلغ   12000 میلیارد ریال از محل سود انباشته به منظور تواری هزینه های سرمایه گذاری انجام شده و اصلاح ساختار مالی ارائه می گردد.

بدیهی است انجام افزایش سرمایه یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده می باشد و در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت. شراز که در جریان معاملات 22 اسفندماه به دلیل دریافت اطلاعات با اهمیت پیش بینی سال 95 با توقف نماد روبرو است، در واکنش به نامه سازمان بورس درباره پیش بینی سود 94 و مفروضات پیش بینی سود سال 95 شفاف سازی کرد و آماده بازگشایی نماد شد ودر نهایت بدون تحرک سهامدارن حقوقی ،در قیمت پایانی 819 تومان روز خود را به اتمام رساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، در معاملات روز سه شنبه (٢٥ اسفندماه) قیمت نفت دو درصد کاهش یافت زیرا بازار نفت تسلیم فشارهای فنی معاملاتی شد و ذخیره سازی نفت در آمریکا افزایش یافت.

آمار منتشر شده از سوی مؤسسه نفت آمریکا (ای پی آی) نشان می دهد که در هفته گذشته، سطح ذخیره سازی نفت خام در این کشور یک میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه افزایش داشته است .

فیل فلین، کارشناس مؤسسه آمریکایی پرایس فیوچرز، گفت: نگرانی درباره استمرار عرضه بیش از حد نفت از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و وقفه در رشد تقاضای جهانی سبب شد روند افزایشی قیمت نفت متوقف شود.پتروتحلیل- در پی اعلام خودداری ایران از اجرای طرح تثبیت تولید نفت در سطح ماه ژانویه، قیمت نفت طی معاملات روز گذشته بازارهای جهانی به کمتر از ۴۰ دلار در هر بشکه کاهش یافت .

یک تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: قیمت نفت به این دلیل کاهش پیدا کرده که ایران گفته تنها در صورتی به طرح فریز نفتی خواهد پیوست که تولید نفت این کشور به ۴ میلیون بشکه در روز برسد. بیژن زنگنه دو روز پیش گفت؛ صادرات نفت ایران در آخر ماه اسفند به دو میلیون بشکه در روز خواهد رسید که بالاتر از ۱/۷۵ میلیون بشکه در روز ماه قبل است .

نماد آکنتور به دلیل عدم کشف قیمت در روز گذشته، امروز با 258 درصد بازدهی به تابلوی بورس بازگشت و قیمت بازگشایی 75.494 ریال شد . اما و اگرهای تحقق سودآوری این شرکت موجب شد تا فشار فروش به خصوص از جانب سهامداران حقیقی قیمت این سهم را به  71.720 ریال برسد؛ در نهایت نیز معاملات این نماد در قیمت 72.637 ریال و با حجم معامله 5.7 میلیونی خاتمه یافت.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب