بررسی بازدهی بورس در سال 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بررسی بازدهی بازار بورس سال 94

با بررسی بازدهی یک گروه طی یک سال اخیر:

سهامداران پر سود و متضرر گروه خودرو مشخص شدند

صنعت خودرو شامل دو طبقه خودرو و ساخت قطعات و 34 شرکت فعال در آن از ابتدای سال 94 تا 22 اسفند ماه همان سال به طور میانگین بازدهی مثبت 45.85 درصدی را به ثبت رساند و در این مدت بورس نیز بازدهی مثبت 24.53 درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورد.

گروه خودرو سال 94 را با فراز و فرودهای فراوان سپری کرد و بروز تحولات اقتصادی و سیاسی در کشور موجب شد تا این صنعت نیز به مدد شرایط و فرصت های پیش آمده گام های موثری را در راستای بهبود وضعیت عملیاتی و سودآوری بردارد و با تدوین برنامه هایی کارآمد هر چه بیشتر در جهت جبران عقب ماندگی های که در این گروه به دلیل اعمال تحریم های بین المللی ایجاد شده بود، تلاش کنند.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، اگرچه خودروسازان تقریباً نیمی از سال 94 را در تکاپو برای دریافت افزایش قیمت فروش خودرو و افزایش تقاضا برای خرید خودرو بودند، اما در پی اجرایی شدن طرح برجام و رفع تحریم های بین المللی شرایط جدیدی و امیدوار کننده ای پیش روی خودروسازان قرار گرفت و موضوعات جدیدی همچون همکاری مشترک با خودروسازان بنام خارجی با شرایط ویژه همکاری، اجرای برنامه افزایش سرمایه و اصلاح ساختار مالی مطرح شد 

بموجب آن نگاه و توجه فعالان بازار سرمایه نیز طی ماه های پایانی سال تنها به معاملات گروه خودرو بویژه لیدر گروه یعنی شرکت سایپا و زیر مجموعه های آن دوخته شد. به گونه ای که تقاضا برای خرید سهام شرکت های خودروساز روز به روز بیشتر شد و در نهایت این گروه بازدهی مثبت به سهامداران خود هدیه داد.

بر اساس اطلاعات موجود، صنعت خودرو شامل دو طبقه خودرو و ساخت قطعات و 34 شرکت فعال در آن از ابتدای سال 94 تا 22 اسفند ماه همان سال به طور میانگین بازدهی مثبت 45.85 درصدی را به ثبت رساند و در این مدت بورس نیز بازدهی مثبت 24.53 درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورد.

علاوه بر این، شرکت محورسازان در نماد “خوساز” طی مدت مورد بررسی با رشد قیمتی حدود 157 درصدی همراه شد و عنوان پر بازده ترین سهم در گروه خودرو را از آن خود کرد. بعد از آن شرکت سرمایه گذاری رنا بازدهی مثبت بیش از 147 درصدی را به ثبت رساند و رتبه دوم از نظر پر بازده ترین سهم بورس را به خود اختصاص داد و در ردیف سوم نیز شرکت ایران خودرو دیزل با کسب بازدهی مثبت 124.8 درصدی قرار گرفت. علاوه بر این، شرکت پارس خودرو در مدت مذکور رشد قیمتی حدود 123 درصدی را تجربه کرد و مابقی به کسب بازدهی مثبت کمتر از 100 درصدی بسنده کردند.

این در حالی است که در گروه خودرو، شش شرکت از کسب بازدهی مثبت بی نصیب ماندند و با افت قیمت سهام موجب کاهش سرمایه سهامداران خود شدند. به گونه ای که شرکت محور خودرو بازدهی منفی 36.5 درصدی را کسب کرد و به عنوان کم بازده ترین سهم مطرح شد. بعد از آن شرکت آهنگری تراکتور در پی کاهش بیش از 13 درصدی ارزش سهام در جایگاه دوم کم بازده ترین سهم قرار گرفت و ردیف سوم نیز به شرکت کمک فنر ایندامین با کسب بازدهی منفی 7.62 درصدی اختصاص یافت. همچنین در این رتبه بندی شرکت های فنر سازی خاور، فنر سازی زر و اشتاد ایران قرار می گیرند که بازدهی منفی کمتر از پنج درصدی را به ثبت رسانده اند.

بر اساس این گزارش، طی دوره مورد بررسی حجم معاملاتی بیش از 50 میلیارد و 530 میلیون سهم به ارزش بیش از 85 هزار و 306 میلیارد ریال در گروه خودرو رقم خورد و در میان سهام شرکت های فعال در این گروه، شرکت پارس خودرو با حجم معاملات بیش از 9 میلیارد و 796 میلیون سهم به عنوان پر گردش سهم برگزیده شد.
بازدهی بورس سال 94

در بررسی بازدهی صنایع و شرکت های بورسی طی یکسال اخیر بدست آمد:

سالی پرسود برای تک نمادها و بازار توافقی ها

اتخاذ سیاست های پولی و مالی انقباضی دولت، رقابت بانک ها بر سر اعلام سود بالای سپرده بانکی، کاهش بهای جهانی نفت و فلزات اساسی و در نهایت روند پیشرفت مذاکرات هسته ای هر یک به نوبه خود اثرات منفی را بر بازار سرمایه و تشدید رکود حاکم بر آن اعمال کرد.
معاملات بازار سرمایه در سال 94 با نوسانات متعددی همراه بود و تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون سیاست های اقتصادی دولت، نرخ سود سپرده های بانکی، مذاکرات سیاسی و اقتصاد جهانی قرار داشت و هر یک از این عوامل در برهه ای از زمان تبعات مثبت و منفی را بر بازار سرمایه اعمال کردند.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، اتخاذ سیاست های پولی و مالی انقباضی دولت، رقابت بانک ها بر سر اعلام سود بالای سپرده بانکی، کاهش بهای جهانی نفت و فلزات اساسی و در نهایت روند پیشرفت مذاکرات هسته ای هر یک به نوبه خود اثرات منفی را بر بازار سرمایه و تشدید رکود حاکم بر آن اعمال کرد.

اما به هر حال به نظر می رسد آنچه که موجب شد تا بازار سرمایه از منجلاب رکود عمیق رهایی پیدا کند، به نتیجه رسیدن مذاکرات سیاسی و رفع تحریم های بین المللی اعمالی بر کشور طی روزهای پایانی آذر ماه بوده است. عاملی که در کنار همت و تلاش دولت برای خروج از رکود اقتصادی و اتخاذ سیاست های پولی و مالی انبساطی و کاهش نرخ سود بانکی موجب شد تا اقتصاد و بازار سرمایه در مسیر رونق و بالندگی حرکت کنند و در این بین صنایع و شرکت ها نیز از فرصت های پیش آمده بیشترین بهره را بردند و مذاکرات و نشست های خود را با شرکت های هم گروه خارجی به نتیجه رساندند تا همکاری ها و فعالیت های آنها در بازارهای بین المللی توسعه یابد.

بر این اساس، معاملات ماه های پایانی سال گذشته بازار سرمایه با افزایش شاخص ها، نماگر ها و ارزش سهام اغلب شرکت ها سپری شد تا خاطره تلخ زیان سال قبل از آن سهامداران در بورس به دست فراموشی سپرده شود و اندکی از ضرر و زیان فعالان بازار سرمایه جبران شود و در نهایت سهامداران سال 94 را با طعم دلچسب سود و کسب بازدهی مناسب به پایان برسانند.

بر اساس اطلاعات موجود، شاخص کل بورس از ابتدای سال 94 تا 24 اسفند ماه همان سال توانست با عبور از 17 کانال خود را از نیمه مدار 62 هزار واحدی به کانال 80 هزار واحدی برساند تا در این مدت رشد بی سابقه حدود 17 هزار واحدی را تجربه کند و بورس نیز بازدهی مثبت بیش از 25 درصدی را به سهامداران خود اعطا کرد.

در میان صنایع مختلف نیز، از میان بیش از 40 گروه فعال در بورس طی دوره مذکور تنها چهار صنعت بازدهی منفی محقق ساختند و مابقی گروه ها بازدهی مثبت بدست آوردند.

بر این اساس، گروه ابزار پزشکی به مدد رشد حدود 152 درصدی قیمت تک سهم فعال در آن یعنی شرکت کنتورسازی ایران عنوان پر بازده ترین صنعت را از سایر صنایع ربود و بعد از آن صنعت استخراج سایر معادن در پی افزایش 78 درصدی ارزش سهام تک نماد فعال در آن یعنی “کماسه” در جایگاه دوم پر بازده ترین صنایع قرار گرفت و رتبه سوم نیز به گروه قند و شکر با تحقق بازدهی مثبت 61 درصدی اختصاص یافت.

در مقابل اما، همانطور که عنوان شد چهار گروه موفق به کسب بازدهی مثبت نشدند که در این بین گروه تجارت عمده و خرده فروشی شامل تنها یک نماد با عنوان “بدکو” در جایگاه نخست کم بازده ترین گروه ها قرار گرفت. چرا که “بدکو” طی دوره مذکور با افت بیش از 46 درصدی قیمت سهام مواجه شد. پس از آن گروه استخراج ذغال سنگ با تحقق بازدهی منفی 13 درصدی قرار می گیرد. در ردیف های بعدی نیز به ترتیب صنعت سیمان با کسب بازدهی منفی هفت درصدی و گروه استخراج کانه های فلزی با بازدهی منفی حدود چهار درصدی جای می گیرند.

بر اساس این گزارش، در خصوص سهام شرکت های فعال در بورس نیز شرکت های آزمایش و شیشه قزوین از جمله شرکت هایی هستند که بیشترین رشد قیمتی را تجربه کردند به گونه ای که هر یک با افزایش بیش از 450 درصدی ارزش سهام مواجه شدند. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که نماد معاملاتی “لازما” و “کقزوی” در بازار توافقی فرابورس معامله می شود.

صرف نظر از این دو نماد می توان به بازدهی مثبت 311.76 درصدی شرکت پلی اکریل ایران اشاره کرد که این رقم نسبت به بازدهی سایر شرکت ها بیشترین مقدار محاسبه می شود. رتبه دوم پر بازده ترین سهام نیز به شرکت صنایع شیمیایی فارس با تحقق بازدهی مثبت 298.65 درصدی اختصاص می یابد و در ردیف سوم جدول رتبه بندی شرکت ها از نظر کسب بازدهی مثبت شرکت قند شیرین خراسان با افزایش 243.24 درصدی ارزش سهام می نشیند.

علاوه بر این 25 شرکت نیز رشد قیمتی بین 100 تا 200 درصدی را تجربه کردند که از میان آنها می توان به سهام شرکت های سرمایه گذاری ساختمانی بین المللی نام آوران مهندسی، پاک وش و داروسازی اکسیر اشاره کرد.

این در حالی است که شرکت پتروشیمی کازرون در پی افت 54 درصدی ارزش سهام به عنوان کم بازده ترین سهم شناخته می شود و در جایگاه نخست جدول قرار می گیرد. بعد از آن شرکت پارس پامچال با تحقق بازدهی منفی 52.5 درصدی و شرکت تکادو با کسب بازدهی منفی 51 درصدی به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص می دهند.

در پایان این گزارش می افزاید، طی دوره مورد بررسی بانک صادرات ایران، شرکت های سرمایه گذاری صنعت بیمه و لیزینگ رایان سایپا عنوان نقد شونده ترین سهام را از آن خود کرده اند.

همچنین داد و ستد بیش از 248 میلیارد و 331 میلیون سهم ارزشی به مبلغ بیش از 540 هزار و 437 میلیارد ریال را رقم زده است و بانک صادرات ایران با حجم معاملاتی بیش از 22 میلیارد و 688 میلیون سهم به عنوان پر گردش ترین سهم برگزیده می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب