اخبار و گزارش بورس شنبه 7 فروردین 95

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 980 واحد صعود کرد و به رقم 81,200 واحد رسید. که نمادهای فولاد  با 121 واحد، وبملت با 94 واحد و فملی با 83 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای خساپا با 80 واحد، خودرو با 66 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 194 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با 32,2  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل 17 واحد صعود کرد و به رقم 822 واحد رسید  . مادهای مارون ، شتران و هرمز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 233 میلیارد تومان رسید که نماد دماوند با 18,2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 اولین روز از معاملات سال 1395 درحالی آغاز شد که رشد شاخص های بورس و قیمت سهام شرکت ها نوید سالی خوش برای اهالی بازار سرمایه را داد. سال جدید که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل توسط مقام معظم رهبری نامگذاری شده نشان از اهمیت و جایگاه رسیدگی به مسایل اقتصادی در این سال دارد.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، رشد بیش از 980 واحدی شاخص در معاملات روز جاری سبب شد تا نماگر بازار در اولین روز معاملاتی سال جدید با فتح قله 81 هزار واحدی فاصله خود تا رکورد این نماگر در سال 92 را بیش از پیش کمتر نماید.

براین اساس در معاملات روز جاری رشد قیمت سهام شرکت های فعال در گروه بانکی، فلزی و معدنی در کنار دیگر گروه های کوچکتر بازار همچون کانه های غیر فلزی و سرمایه گذاری توانستند جو مثبت و روز پر رونقی را برای بازار سرمایه رقم بزنند اما این در حالی بود که سهام شرکت های گروه خودرویی که سال گذشته توانستند پس از بازگشایی دو نماد سایپا و زامیاد در روزهای پایانی دفتر افتخارات خود را در میزان بازدهی تکمیل نمایند در اولین روز معاملاتی سال 95 علیرغم پیش بینی ها با دنده سنگین در جاده مخصوص حرکت کرند.

صف فروش سهام شرکت های ایران خودرو و سایپا به همراه زیر مجموعه هایشان در روز جاری اهالی تالار را با نگرانی هایی در خصوص گروه مذکور و حتی تکلیف لیدر آینده بازار مواجه کرد چراکه برخی از اهالی تالار معتقدند با منفی شدن روند خودرویی ها بازار سرمایه باید به دنبال لیدر جدید در بین دیگر گروه های پرمتقاضی بورس باشد.

در همین حال عده دیگری از اهالی تالار با اشاره به حجم معاملات امروز سهام شرکت ساپیپا و نیز حجم صف های خرید تشکیل شده در دیگر سهام بورسی بر این باورند که همچنان سایپا لیدر بازار سرمایه بوده و بزودی روند این شرکت به همراه دیگر نمادهای خودرویی به وضعیت گذشته باز خواهد گشت.

به هر حال آنچه که مهم است آنکه بازار سرمایه سال جدید را با رنگ سبز آغاز کرده و کلیت این بازار در اولین روز معاملاتی خود در این سال مثبت بوده است.

لذا بورس نیوز با آرزوی سالی خوش همراه با سلامتی و برکت برای اهالی تالار، امیدوار است سال 95 سالی باشد برای ثبت رکورد های جدید در جهت ارتقاء بازار سرمایه هرچند که امروز بورس و رشد شاخص نشان داد سالی که نکوست از بهارش پیداست.

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3520 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 10 هزار تومان رسید.

در گروه های دیگر بورسی چه خبر بود ؟

گروه بانکی در اولین روز کاری سال 95 با روندی مثبت و افزایش تقاضا آغاز به کار کرد؛ بطوریکه اکثر نمادهای گروه با صف خرید به کار خود پایان دادند. بانک صادرات با معامله حدود 40 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت. وبملت با معامله بیش از 14 میلیون سهم از نمادهای شاخص سازی امروز بود.

بانک پاسارگاد که در نظر دارد 9.98 درصد از 22 میلیارد سهم شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه را در روز دوشنبه، 9 فروردین ماه از طریق عرضه در بازار اول به فروش برساند، با بیش از 3 میلیون صف خرید به کار خود پایان داد. قیمت پایه هر سهم میدکو برای فروش، 3900 ریال اعلام شده و قرار است این میزان سهام به طور یکجا و شرایطی از طریق کارگزاری بانک پاسارگاد به عنوان کارگزار عرضه کننده به فروش برسد.

در خبرهای امروز این گروه، علی طیب نیا وزیر اقتصاد گفت: افزایش سرمایه بانک ‎‎های دولتی در دستور کار دولت قرار دارد و به ‎طور جدی پیگیری می ‎شود. وی افزود: علاوه بر این دولت خود را متعهد می ‎داند تا با ابزار ‎های مختلف بدهی ‎‎های خود به سیستم بانکی را بازپرداخت کند. در واقع با انجام این اقدامات و نیز کاهش نرخ ذخیره قانونی، توان تسهیلات ‎دهی بانک ‎‎ها افزایش می ‎یابد.

امروز همچنین خبری داشتیم از بی‌‌اعتنایی ۴ بانک به الزام قانونی انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده؛ با وجود اتمام سال 1394 از مجموع بانک‌های حاضر در بازار سرمایه، چهار بانک دی، پاسارگاد، ایران زمین و قوامین صورت‌های مالی سه ماهه و شش ماهه حسابرسی شده برای سال 94 را منتشر نکرده‌اند . این بانک‌ها تاکنون به انتشار اطلاعات صورت‌های مالی سه ماهه و شش ماهه حسابرسی نشده اکتفا کرده‌اند که اقدام این چهار بانک برخلاف دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرک‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است .

در گروه خودرو و ساخت قطعات بجز نمادهای خاذین ، خپویش ، خمحور که با معاملات مثبت و با صف خرید همراه بودند سایر نمادها تماما با معاملات منفی و صف فروش به کار خود پایان دادند . خساپا با کاهش 4 درصدی به قیمت 1764 ریال رسید و بیش از 182 میلیون سهم معامله شد و در آخر نیز با صف فروش 4 میلیونی به معاملاتش پایان داد و 80 واحد بر شاخص کل تاثیر منفی گذاشت .

خودرو با صف خرید سنگین به معاملاتش پایان داد خودرو امروز با کاهش 4 درصدی به قیمت 4456 ریال رسید و بیش از 35 میلیون سهم معامله شد و با صف فروش 31 میلیونی به کار خود پایان داد و یکی از نمادهای تاثر گذار بر شاخص بود که بیش از 66 واحد شاخص را منفی کرد .

خپارس از دیگر نمادها پر عرضه گروه بود که با صف فروش 31 میلیونی همراه شد خپارس امروز در محدوده منفی خود معاملاتش را آغاز نمود و در آخر نیز قرمز پوش به معاملات امروزش پایان داد . خزامیاد پس از آنکه بیش از 4 درصد کاهش یافت به قیمت 1639 ریال رسید . با تئجه به جو منفی در گروه خودرویی ها امروز شاهد معاملات مثبتی در نماد خاذین بودیم در حالی که بیش از 5 میلیون سهم معامله شد در آخر نیز با تقاضای 5 میلیونی به معاملاتش پایان داد و قیمت 1581 ریالی را تجربه کرد . نمادهای خکاوه ، ورنا ، ختوقا ، خمهر از دیگر نمادهای صف فروش گروه بودند .

شرکت رنوی فرانسه اعلام کرد طی دو ماه نخست سال میلادی، فروش محصولات به ایران با رشد ۴ برابری همراه شده است.

به گزارش بورسینس پایگاه خبری بورس پرس، ایران خودرو که در اولین روز کاری سال جدید با کاهش قیمت و صف فروش 26 میلیون سهمی همراه شده ، اولین سود هر سهم سال جاری را با سرمایه جدید و 1.53 هزار میلیارد تومانی 56 ریال پیش بینی کرده است.

گروه بهمن و سرمایه گذاری بهمن به همراه یک شرکت دیگر ۷۲.۶ درصد از سهام سرمایه گذاری جامی را چهارشنبه آینده عرضه خواهند کرد.

در گروه فلزات اساسی بجر نماد فخاس که منفی معامله شد سایر نمادهای این گروه یکدست سبز پوش بودند . فولاد پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد پس از آنکه بیش از 82 میلیون سهم معامله شد با تقاضای 19 میلیونی به معاملاتش پایان داد و به قیمت 1474 ریال رسید . و بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت فولاد توانست امروز 121 واحد شاخص را سبز کند .

ذوب مثبت بود این نماد پس از آنکه بیش از 33 میلیون سهم معامله شد در محدوده صفر مثبت به قیمت پایانی خود پایان داد و به قیمت 2451 ریال رسید و در آخر نیز با صف خرید 1 میلیونی بسته شد . نمادهای فملی ، فلوله ، هرمز ، فاسمین با صف خرید همراه بودند . فنوال با رشد 2 درصدی همراه شد و به قیمت 1018 ریال رسید . ارفع ، فولاژ از دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند .

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، تحلیل آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در 11 ماهه سال قبل بیش از 3.8 میلیون تن چدن، آهن و فولاد و همچنین مصنوعات آنها به ارزش بیش از 2.6 میلیارد دلار از کشور صادر شده است. این میزان صادرات شامل صادرات طیف متنوعی از محصولات از شمش فولاد گرفته تا محصولات میانی و نهایی می‌شود.

شرکت فولاد خوزستان فروش خالص و درآمد ارائه خدمات و همچنین سود خالص خود را برای سال 1395 به ترتیب بیش از 3812 و حدود 33 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است.

رئیس بخش خاورمیانه گروه فیوز فرانسه (Fives Group ) چشم‌انداز فعالیت‌های این گروه را در صنایع فولاد و آلومینیوم ایران مثبت ارزیابی کرد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان درباره اولویت‌های بزرگترین فولادساز ایران در سال 95 گفت: تکمیل طرح‌های توسعه در زنجیره تامین مواد اولیه از جمله گندله‌سازی و کنسانتره سنگان جزو اولویت‌های فولاد مبارکه است که امیدواریم گندله‌سازی سنگان در تابستان 95 راه‌اندازی شود. همچنین با راه‌اندازی پروژه ریخته‌گری در فولاد مبارکه در تابستان، ظرفیت فولاد خام 2 میلیون تن افزایش می‌یابد. از سوی دیگر توسعه سبا از 700 هزار تن به 1.5 میلیون تن نیز از دیگر اولویت‌ها برای سال 95 است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند. در نمادهای شفارا، زاگرس، مارون ساینا،شپلی ،شمواد، شپارس، وپترو،شدوص شاهد افزایش تقاضا و رشد قیمتی بودیم.پترول که روز خود را با قیمت منفی شروع کرده بود بیش از 8 میلیون سهم در بین استقبال سهامداران حقیقی معامله شد ودر نهایت با رشد 0.5 درصدی ، در قیمت 168 تومان به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت وبا 0.25 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.شفارس تنها نماد صف فروشی گروه بود. شسینا با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.

شاراک با سرمایه 360 میلیارد تومانی اولین سود هر سهم سال مالی جاری را 901 ریال پیش بینی کرده بود اما بعد از افزایش سرمایه 40 درصدی ، این سود را اصلاح کرد تا آماده بازگشت به تابلوی معاملات شود .به این ترتیب، “شاراک” سود هر سهم سال مالی اسفند 95 را با سرمایه 504 میلیارد تومانی 643 ریال پیش بینی کرد .براساس این گزارش، افزایش سرمایه 144 میلیارد تومانی این شرکت ( از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی) در مجمع فوق العاده 24 اسفند به تصویب رسیده است .

مدیر شرکت پتروشیمی بین‌الملل با اعلام مزیت بالای صنعت پتروشیمی برای سرمایه‌گذاری در دوران پساتحریم گفت: انتظار داریم شاهد ایجاد صفوف طولانی از سرمایه‌گذاران خارجی باشیم .وی با تأکید بر اینکه نرخ بازگشت سرمایه در صنعت پتروشیمی به خصوص صنایع پایین دست بیش از 25 درصد است، اظهار کرد: این نرخ بالا منجر به ایجاد صف‌های طولانی سرمایه‌گذاران خارجی خواهد شد که انتظار داریم در دوران پساتحریم شاهد این صف‌ها در صنعت پتروشیمی ایران باشیم.

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.در غیاب نمادهای شاراک ، شاوان ، شبندر و شبریز نمادهای شتران ، ونفت و شپنا شاهد افزایش تقاضا و رشد قیمتی در حاشیه ۴ درصد مثبت بودیم.شتران بیش از 35 میلیارد ریال در بین سهامداران حقیقی دادوستد شد ودر پایان با رشد 5 درصدی و در قیمت 499 تومان صف خرید کوچکی تشکیل داد، لیدر گروه شد و با 2.48 واحد مثبت دومین سهم تاثیر گذار فرابورسی شد.شپاس با صف فروش روز خود را به اتمام رساند. شاوان با توجه به تعدیل با اهمیت پیش بینی عملكرد سال مالی 1394 و 1395 متوقف گردید.

شبریز درحالی از 24 اسفند به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شده که این شرکت در اولین پیش بینی سال مالی جاری گل کاشت و با 180 درجه تغییر، به جای زیان سود اعلام کرد .

معاون وزیر نفت از توافق با شرکت های کره جنوبی برای نوسازی دو پالایشگاه های بورسی بندرعباس و اصفهان خبر داد .کاظمی افزود:کره ای ها علاقه خود برای سرمایه گذاری را نشان داده اند و در حال حاضر به دنبال مشخص کردن نوع سرمایه گذاری و نحوه مشارکت آنها هستیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب