اخبار و گزارش بورس یکشنبه 8 فروردین 95

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس و آدماش

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 61 واحد صعود کرد و به رقم  81.261 واحد رسید. که نمادهای کگل با 66 واحد، فولاد و وبملت با 54  واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای خودرو با 62 واحد، خساپا با 46 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 271 میلیارد تومان رسید که نماد وساپا با 64 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل 0.8 واحد صعود کرد و به رقم 823 واحد رسید. نمادهای مارون، زاگرس و ذوب بیشترین تاثیر مثبت و میدکو و دماوند بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 313 میلیارد تومان رسید که نماد دماوند با 18,1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در گروه های دیگر بورسی چه خبر بود ؟

خودرویی ها امروز نیز صف فروش شدند و کلیت بازار را تحت تاثیر معاملات منفی خود قرار دادند بطوریکه دو نماد خودرو و خساپا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص امروز داشتند. خساپا که آگهی ثبت افزایش سرمایه آن امروز بر روی کدال قرار گرفت بیشترین حجم معاملات گروه را داشت و حدود 63 میلیون سهم عمدتا بین سهامداران حقیقی در این نماد معامله شد. گفتنی است افزایش سرمایه مذکور از مبلغ 17.443.306 به مبلغ 39.266.675 میلیون ریال و از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها بود.

معاملات خزامیا نیز با فشار فروش همراه بود و با صف فروش 14 میلیونی به کار خود پایان داد. اما در میان قطعه سازها نمادهای خاهن، خاذین و خپویش نمادهای صف خرید گروه بودند. امروز همچنین خچرخش با ارائه گزارش بودجه خود آماده بازگشایی بود اما کشف قیمت نشد.

خچرخش که در روزهای پایانی سال گذشته جهت برگزاری مجمع متوقف شده، بعد از افزایش سرمایه ۲۱۷ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، روز گذشته اصلاحیه سود هر سهم سال مالی جاری را منتشر کرد و سود هر سهم سال مالی جاری را با سرمایه جدید (952.095 میلیون ریال) مبلغ 4 ریال اعلام کرد؛ همچنین این شرکت برای سال مالی 95 نیز 37 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده است.

در گروه بانکی که در معاملات روز گذشته اکثر نمادها با صف خرید به کار خود پایان داده بودند امروز وارد فاز منفی شدند. وبصادر امروز نیز در صدر معاملات گروه قرار داشت؛ امروز نیز حقوقی در این نماد خریدار بود. در نماد وبملت نیز رشد 2.5 درصدی را شاهد بودیم. ونوین تنها نماد این گروه بود که با صف خرید به معاملات خود خاتمه داد.

در گروه فلزات اساسی معاملات خوبی را نظاره گر بودیم. ذوب امروز نیز به حداکثر آستانه قیمتی روزانه رسید. فولاد نیز با حجم معامله 70 میلیونی بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

در استخراج کانه های فلزی کگل با معامله بیش از 23 میلیون سهم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص امروز گذاشت و با صف خرید 7 میلیونی در قیمت 2639 ریال به کار خود پایان داد. اما در مقابل کچاد در معاملات امروز خود به قیمت های حداقلی رسید و تنها نماد این گروه بود که در محدوده منفی به معاملات خود خاتمه داد. کنور و کبافق نیز با صف خرید همراه بودند. کمنگنز با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

در خبرهای امروز مدیرعامل کچاد در خصوص برآورد شرایط چادرملو در سال 95 گفت: چادرملو در مجتمع معدنی سنگ آهن خودش در 180 کیلومتری یزد و با 5 خط تولید، سالانه 10.5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن با عیار (Fe) حداقل 67.5 درصد و حدود یک تا 1.5 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی با متوسط عیار (Fe) معادل 55.3 درصد تولید می کند که تلاش داریم این سقف تولید را برای کنسانتره حفظ کنیم، اما با توجه به قیمت پایین سنگ آهن دانه بندی به احتمال بسیار در سال 95 از میزان تولید خود می کاهیم.

چون ما سنگ آهن دانه بندی را به دلیل عدم نیاز کارخانه‌های داخلی، به خارج از کشور صادر می کنیم تا از محل درآمد ارزی آن، هزینه های تهیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز در معدن را تأمین کنیم اما در شرایط فعلی که قیمت تمام شده با قیمت فروش تقریبا برابری می کند، تولید سنگ آهن دانه بندی مقرون به صرفه نیست .

رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز در حاشیه خبرهای امروز اعلام کرد که پیش بینی میشود در حوزه فولاد تا اواخر 95 یا اوایل 96 تقریبا خام فروشی به معنای صادرات سنگ اهن نداشته باشیم که البته به معنای این نیست که به صفر می رسد چرا که بخاطر موضوعاتی مثل قیمت تمام شده شاید مصلحت کشور بر صادرات برخی از سنگ اهن ها باشد .

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها در حاشیه مثبت معامله شدند.درنمادمارون 2،معامله بلوکی 24,218,000سهم در قیمت 3,650 تومان انجام شد.نمادهای شگل،اگرس،شپلی ،ساینا و شپارس در سقف قیمتی خود بسته شدند.

وپترو در حالی که روز خود را در قیمت مثبت شروع کرده بود بیش از 9 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی معامله شد و در نهایت با رشد 4.5 درصدی ، در قیمت 197 تومان با صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت وبا 3.58 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.شفارس تنها نماد صف فروشی گروه بدون تحرک سهامداران حقوقی و حجم پائین به معاملات خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار شانا، صنعت پتروشیمی کشور با تکیه بر توان فنی و علمی موجود خود، آماده‌ تولید روزانه بین یک تا ١,٥ میلیون لیتر بنزین یورو ٤ و تحویل آن به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران است .براساس توافق، محموله‌های تحویلی ابتدا از سوی لابراتوارهای طرفین مورد آزمایش کیفی قرار گرفته و پس از تطبیق کیفیت آن با استاندارد یورو ٤ و تایید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برای توزیع در کشور وارد چرخه مصرف می‌شود .

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شتران با 97 درصد خریدار حقیقی بیش از 35 میلیارد ریال دادو ستد شد ودر پایان در قیمت پایانی 498 تومان به روز خود پایان داد، در راس گروه قرار گرفت.شراز که دیروز با 1 درصد افت به گردونه معاملات برگشته بود امروز هم در قیمت منفی روز خود را آغاز کرد و بدون تحرک سهامداران حقوقی ،حجم پائین به معاملات خود خاتمه داد.شپنا نیز با بیش از 7 میلیارد ریال ارزش معامله و رشد کمتر از 1 درصدی در رتبه بعد از شتران قرار گرفت و با 2.32 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کاهش سهم نفت در بودجه به روند تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور کمک می‌کند .به گزارش شانا، محمدرضا پور ابراهیمی گفت: اگر بخواهیم درباره اقتصاد مقاومتی باقدرت اقدام کنیم؛ باید محورهای ٢٤ گانه که مقام معظم رهبری تاکید کرده اند را اجرا کنیم .

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نماینده کرمان و راور در مجلس نهم، با اشاره به کاهش سهم نفت در بودجه عمومی کشور، افزود: کاهش سهم نفت در بودجه اتفاقی است که می‌تواند تحقق اقتصاد مقاومتی را ممکن کند، البته ما به شکل توفیق اجباری به آن رسیدیم و اگر نفت قیمتش پایین نیامده بود و یا کاهش فروش نداشتیم این موضوع محقق نمی‌شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب