اخبار و گزارش بورس دوشنبه 9 فروردین 95

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 325 واحد کاهش یافت و به رقم 80.935 واحد رسید. که نمادهای خساپا با 77 واحد، خودرو با 75  واحد بیشترین تاثیر را بر کاهش شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 188 میلیارد تومان رسید که نماد وساپا با رقمی حدود 19 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل 3 واحد نزول کرد و به رقم 820 واحد رسید. نمادهای شتران، مارون و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 132 میلیارد تومان رسید که نماد دماوند با رقمی حدود 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در گروه های دیگر بورسی چه خبر بود ؟

در خودرویی ها که امروز منفی سازهای شاخص بازار بودند، خساپا و خودرو پرعرضه ترین نمادهای گروه بودند. اما قطعه سازها از شرایط  نسبتا بهتری برخوردار بودند و اغلب نمادها در محدوده مثبت معاملات خود را دنبال کرده و با صف خرید به کار خود پایان دادند. در این میان دلیل صف خرید دو نماد خمهر و خمحرکه را می توان صحبتهایی مبنی بر واگذاری بلوک این دو نماد دانست که قرار بود در ماه ابتدایی امسال این بلوکها آگهی شود. امروز همچنین شاهد بازگشایی نماد خچرخش بودیم؛ خچرخش که برای سال مالی آتی 37 ریال EPS پیش بینی کرده، امروز با رشد 20 درصدی بازگشایی شد و پساز معامله بیش از 12 میلیون سهم در قیمت 1435 ریال به کار خود پایان داد.

اما اینکه نمادهای گروه خودرویی برای سومین روز متوالی در سال جدید با کاهش قیمت و صف فروش همراه بودند. به گفته برخی کارشناسان و به نقل از بورس پرس میتوان ناشی از چند عامل دانست؛ عامل اول مربوط به اقدام به شناسایی سود خریداران ماه های گذشته از یک سو و لزوم اصلاح قیمت سهام خودروسازان آن هم با وجود زیاندهی برخی از شرکت ها از سوی دیگر است . عامل دوم مربوط به فروش 30 میلیون سهم سایپا در اولین روز سال 95 یعنی شنبه 7 فروردین توسط سرمایه گذاری ملی ایران است که موجب نگرانی فعالان و تشدید صف فروش سهام این شرکت و سایر شرکت های هم گروه شد.

در حالی این سهامدار حقوقی با هدف تامین مالی برای یکی دو برنامه مدنظر اقدام به فروش سهام سایپا کرده بود . دیگر علت هم به آماده شدن اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه شرکت های سایپا، سایپا آذین، زامیاد و ایران خودرو و… برمی گردد که به خودی خود می تواند باعث افزایش عرضه ها شود .

اما گروه قندی بر خلاف کلیت بازار امروز نیز در محدوده مثبت معاملات خود را آغاز کرد و تقریبا تمامی نمادهای گروه با صف خرید به معاملات خود پایان دادند. درمعاملات پرتقاضای امروز این گروه قشکر با حجم معامله 3.6 میلیونی در صدر گروه قرار گرفت. نماد معاملاتی قند اصفهان که در اولین بودجه سال 95 مبلغ 256 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده احتمالا جهت ارائه توضیحات امروز پیش از شروع معاملات بازار متوقف شد؛ گفتنی است آخرین پیش بینی EPS سال مالی جاری شرکت 320 ریال میباشد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.نمادهای شگل،شپلی،ساینا و شپارس با صف خرید مواجه بودند.وپترو در ادامه روند معاملات صعودی خود ،امروز هم بیش از 5 میلیون سهم در بین استقبال سهامداران حقیقی دادو ستد شد ودر نهایت در قیمت 206 تومان با صف خرید حدود 14 میلیونی روز خود را به اتمام رساند ، در راس گروه قرار گفت و با 3.87 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.

شفارس بدون تحرک سهامداران حقوقی و حجم پائین با صف فروش در حدود 4 میلیونی به کار خود پایان داد.شپلی که روز خود را با قیمت مثبت شروع کرده بود بدون خریدار حقوقی در قیمت 425 با صف خرید بیش از 9 میلیونی به معاملات خود پایان داد ، جزء پرتقاضا ترین سهام گروه شد و با  2.29 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت.

معاون وزیر نفت مهمترین برنامه های صنعت پتروشیمی برای سال 95 را تحقق اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی اعلام کرد. و افزود: وجود زیرساخت های مطلوب و برخورداری از قابلیت های منحصر به فرد، زمینه ای است تا صنعت پتروشیمی کشورمان بتواند در آینده ای نه چندان دور اقتصاد ایران را متحول و راه رسیدن به هدف های پیش بینی شده در چشم انداز افق ١٤٠٤ را با تکیه بر اصول اقتصاد مقاومتی را هموار سازد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، جلب سرمایه گذار و تامین مالی (فاینانس) جدید از سوی طرف خارجی برای طرح های توسعه ای، تکمیل طرح های نیمه تمام و افزایش ظرفیت تولید در سال های 1395 و 1396، انتقال فناوری و دانش فنی روز جهان با محور شرکت ملی صنایع پتروشیمی و همکاری بخش خصوصی و شناسایی و ایجاد زیرساخت های جدید برای توسعه پایدار صنعت پتروشیمی، از اولویت های این شرکت در سال جدید است .

در گروه پالایشی همچون روزهای قبل شاهد معاملات متعادلی بودیم.شتران بدون فروشنده حقوقی بیش از 16 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با افت 3 درصدی ، در قیمت 484 تومان به کار خود پایان داد ، لیدر گروه شد وبا 1.54 واحد منفی اولین سهم تاثیر گذار فرابورسی شد.

ونفت که روز خود را در محدوده صفرتابلو شروع کرده بود بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 1 میلیون سهم دادوستد شد ، در پایان با افت 1.5 درصدی ودر قیمت 234 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، در رتبه بعد از شتران قرار گرفت وبا 1.41 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.

بنابر اعلام بلومبرگ ، قیمت نفت جهانی با امیدواری بازار به کاهش مازاد عرضه برای نخستین بار در سه روز گذشته افزایش یافت .قیمت نفت از ژانویه که به دلیل تشدید نگرانی بازار از اشباع عرضه به پایین‌ترین رکورد بیش از یک دهه اخیر سقوط کرده بود، حدود 50 درصد بهبود یافته است .کاهش تولید نفت آمریکا و تقاضای بالا برای بنزین در بهبود قیمت نفت موثر بوده اند اما عامل اصلی احتمال توافق تولیدکنندگان بزرگ برای تثبیت سطح تولید بوده است

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب