اخبار و گزارش بورس شنبه 14 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 56 واحد افزایش یافت و به رقم 81.536 واحد رسید. که نمادهای حکشتی با 103 واحد، فارس با 101  واحد و تاپیکو با 62 واحد بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 319 میلیارد تومان رسید که نماد وساپا با رقمی حدود 67 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل 4.7 واحد کاهش داشت و به رقم 809 واحد رسید. نمادهای  مارون، هرمز و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 93 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با رقمی حدود 8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

این هفته شاید یکی از سرنوشت سازترین هفته های بورس باشد چرا که بزودی روند صعودی و هوای بهاری بورس را فرا خواهد گرفت و باید دید این روند با لیدری کدام گروه آغاز خواهد شد و آیا بازار با لیدر قبلی به مسیر خود ادامه خواهد داد؟ هر گروهی که زودتر در بازار خبرسازی کند و اخبار مثبت را روانه تالار کند در تصاحب لیدری موفق تر خواهد بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

در شرایطی که چند ماه از توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 می‌گذرد، هنوز بسیاری از معاملات بین‌المللی و منطقه‌ای ایران به دلیل قانونی موسوم به تحریم U-Turn دلار آمریکا، با مانع روبه‌رو بوده است.

این قانون که خارج از تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای ایران وضع شده است در عمل مانعی است بر سر مبادلات ارزی و بانکی ایران با سایر کشورها. براساس این قانون آمریکایی، بانک‌ها و کشورها از مبادلات دلاری با ایران منع شده‌اند. این تحریم در سال 2008 و قبل از آنکه آمریکا به وضع تحریم‌های جدی هسته‌ای علیه ایران اقدام کند تصویب شده بود و به همین دلیل در ضمیمه دوم برجام جزو تحریم‌هایی که برداشته می‌شوند، نبود.

حالا در پی اعتراضات ایران نسبت به این تحریم که موجب ایجاد مانع بر روند نتایج توافق هسته‌ای می‌شود، خبرهای تازه حکایت از آن دارند که دولت اوباما قانون جدیدی را برای بی‌اثر کردن آن تحریم در دست بررسی دارد؛ اقدامی که می‌تواند مزایای متعددی برای ایران و خصوصا بانک‌های ایرانی در پی داشته باشد و از سوی دیگر هشیاری و دقت بیشتری را نیز می‌طلبد. سایت خبری سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی که منتشر کرد، از تصمیمات جدید دولت اوباما در این باره خبر داده است.

 در این گزارش آمده است که به احتمال زیاد دولت اوباما به‌زودی به دولت‌ها و بانک‌های سایر کشورها اعلام خواهد کرد مجازند استفاده از دلار در برخی از معاملات خود با ایران را آغاز کنند. مقامات آمریکایی که این خبر را به آسوشیتدپرس داده‌اند، به این نکته اشاره کرده‌اند که این تصمیم یک گریز پنهانی از قوانین مالی موجود در آمریکا محسوب می‌شود و گامی مهم به نفع اقتصاد ایران خواهد بود .

در گروه های بورسی چه خبر بود ؟

در گروه خودرویی، در ابتدای ساعت معاملات شاهد افزایش تقاضا در این گروه بود ولی در ادامه با افزایش فشار فروش در اکثر نمادهای این گروه مواجه شدیم. این گروه که به نسبت سایر گروه ها در سال 94 رشد بیشتری کرده است ظاهرا در سال جدید میل چندانی به رشد ندارد هرچند که اخبار خوب این صنعت همچنان فرصت خوبی را به نوسانگیران کوناه مدت است .

انعقاد قراردادهای جدید اکثر شرکت های خودرویی و امید به افزایش تولید، این صنعت را جز صنعت های پیشرو در سال 95 قرار داده است انچه باید مورد توجه سهامدارن قرار گیرد آن است که آیا با رشد چند برابری اکثر نمادهای این سهم بازهم امیدی به رشد دارند؟

در خبری شنیدیم که تولید خودرو در سال 94 در حالی با افت قابل‌توجهی مواجه شد که به گفته کارشناسان جنس کاهش تولید در این سال با سال‌های دیگر متفاوت بوده؛ بنابراین جبران آن در سال 95 به سختی صورت خواهد گرفت . رویگردانی مشتریان از بازار خودرو عمده‌ترین دلیل افت تولید در سال 94 بوده که این موضوع نیز از مباحثی چون نارضایتی مشتریان از کیفیت، قیمت و تنوع محصول نشات گرفته است.

 در حالی که بسیاری از دست‌اندرکاران صنعت خودرو امید به افزایش تولید خودرو را در سال جاری بسته‌اند، اما کارشناسان معتقدند که روند تولید خودرو در سال 95 تفاوت چندانی با سال 94 نخواهد داشت؛ زیرا شرایط بازار در سال جاری همچون سال گذشته خواهد بود، بنابراین خودروسازان باید با در نظر گرفتن این شرایط برنامه تولید در سال 95 را طراحی کنند. در شرایطی کارشناسان جبران افت تولید 94 در سال جاری را یکی از سخت‌ترین مسائل صنعت خودرو می‌دانند که راه‌حل این مشکل را تنوع در تولید و افزایش کیفیت عنوان می‌کنند .

در گروه حمل و نقل حکشتی پرتقاضا بود و در لحظات اولیه بازار به صف خرید رسید و گرچه پس از دقایقی صف خود را عرضه کرد اما با معامله بیش از 5 میلیون سهم در قیمت های حداکثری بیش از 100 واحد بر شاخص تاثیر گذاشت. در حریل بیش از 25 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت. حتوکا و حسینا دو نمادی بودند که در محدوده منفی به کار خود پایان دادند.

در گروه بانکی در شرایط فعلی رجز خوان ترین سهامداران بورس در مقابل دیگر سهام مورد وثوق را دارا است. در هر کانال و گروه تلگرامی که وارد می شویم یک پای بحث و جدل سهامداران گروه خودرویی در مقابل این گروه است.

به هر حال زیاد از پتانسیل ها و آینده درخشان این گروه شنیده ایم ولی تاکنون هیچ چیز قابل قبولی از آنها ندیده ایم. نکته قابل توجه این گروه نگاه اشتباه برخی سهامداران آنست بطوریکه برای رشد قیمت و روند صعودی باید اول دیگر گروه ها منفی شوند تا سهام این گروه بالا رود به همین خاطر سهامداران حقیقی بانکی ها به جای تحلیل و تعریف از پتانسیل های موجود در این گروه بیشتر بدنبال تخریب دیگر گروه ها هستند تا شاید نقدینگی وارد این گروه شده و سبب رشد آنها گردد.

در ساعت اولیه معاملات بانکی ها شاهد افزایش عرضه در این گروه بودیم. وکار تنها نماد مثبت گروه بود که به صف خرید رسید اما همچنان معاملات این سهم کم حجم دنبال شد. وکوثر نیز در ساعت پایانی بازار مورد توجه قرار گرفت و تا آستانه صف خرید پیش رفت. وبصادر با حجم معامله 43 میلیونی بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

در اینکه گروه بانک گروه پر پتانسیل و آماده ای است شکی نیست اما اینکه زمان بروز و نشان دادن این پتانسیل چه موقعی است موضوع اصلی بحث اهالی تالار می باشد.

در گروه فلزی و معدنی، این گروه که در اواخر سال گذشته با افزایش تقاضا همراه شدند روند معاملات متعادلی در اولین روز کاری سال جدید تجربه کردند. افزایش نرخ سنگ اهن جهانی و همچنین افزایش تقضا چین در بخش فولاد می تواند این گروه را جز گروه های مستعد رشد برای سال جاری قرار دهد. البته ذکر این نکته لازم است که رونق اقتصادی در بخش مسکن از مهم ترین مولفه های رشد این گروه هواهد بود .

در خبری در مورد روند معاملات مسکن شنیدیم که ، دو تغییر محسوس در معاملات مسکن شهر تهران طی آخرین ماه سال گذشته، اسفند متفاوت بازار ملک را رقم زد. حجم فروش واحدهای مسکونی در اسفند 94 برخلاف رشد سه ماه قبل از آن، 20 درصد افت کرد و قیمت نیز افزایش یافت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تغییر اول ناشی از تصمیم تقاضای مصرفی به استفاده از وام‌های جدید در سال 95 بوده اما تغییر دوم به کاهش دستوری نرخ سود بانکی برمی‌گردد که باعث ورود تقاضای سرمایه‌ای به بازار ملک شد. با این حال میانگین قیمت مسکن در سال 94 رقم یکسال 93 را حفظ کرد و در سطح متری 4 میلیون و 100 هزار تومان ایستاد .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه مثبت معامله شدند.نمادهای شفارا،شپارس،شکربن،وپترو، شپارسح، با صف خرید همراه بودند.شکلر با توجه به عدم کشف قیمت در روز معاملاتی قبل، در قیمت ۲۷۸ تومان با رشد ۱۰ درصدی بازگشایی شد.

لازم به ذکر است این شرکت متهعد شده مراحل ثبت افزایش سرمایه ۳۳ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را حداکثر تا زمان برگزاری مجمع عمومی سالیانه منتهی به ۱۳۹۵/۰۶/۳۱ ، نزد اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری به ثبت رساند.

نماد تازه وارد ساینا که از زمان عرضه اولیه تا امروز بازدهی حدود ۵۵ درصدی را برای سهامدارانش به ارمغان آورده است ، همچنان با صف خرید در حدود 1 میلیونی و رشد قیمتی در محدوده ۳۳۲ تومان معامله شد. وپترو پس از جابجایی نزدیک به 14 میلیون معامله در بین سهامداران حقیقی، در قیمت ۲۳۵ تومان صف خرید حدود 5 میلیونی تشکیل داد ، پرحجم ترین سهم روه شد وبا 3.25 واحد مثبت بر شاخص اثر گذار بود.

شپلی در ادامه روند معاملاتی مثبت خود بیش از 59 میلیارد ریال با 100 درصد خریدار حقیقی دادو ستد شد ودرنهایت در قیمت پایانی 472 تومان به کار خودپایان داد ، پرارزش ترین سهم گروه شد وبا 0.43 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت.نمادهای پاکشو و شسینا در حداقل قیمت روزانه بسته شدند.

در گروه پالایشی به جز دو نماد شپاس و شپنا بقیه نمادها با معاملات مثبت همراه بودند. شبندر که سود هر سهم سال مالی منتهی به اسفند ٩٥ را مبلغ١٥٠ریال اعلام کرده است ، بدون محدودیت نوسان قیمت آماده انجام معامله شد، این نماد در حاشیه ۲ درصد مثبت در قیمت ۵۶۰ تومان بازگشایی شد ودر نهایت بیش از 36 میلیون سهم در بین استقبال سهامداران حقیقی معامله شد ، با قیمت متعادل به کار خود پایان داد، لیدر گروه شد و با 7.35 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.

شتران که روز خود را باقیمت مثبت شروع کرده بود با 100 درصد خریدار حقیقی بیش از 16 میلیون سهم جابه جا شد ودر پایان با رشد 2 درصدی ودر قیمت 506 تومان به روز خود خاتمه داد  ، با 1.15 واحد مثبت دومین سهم فرابورسی  تاثیر در شاخص بود و در رتبه بعد از شبندر قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از سنت پترزبورگ، الکساندر نواک دیروز (جمعه ١٣ فروردین ماه) اعلام کرد که آمریکا در فرایند گفتگوهای مربوط به تثبیت تولید نفت نقشی ندارد .

تولید نفت ایران با ۳.۲ میلیون بشکه در روز که ببیشترین سطح تولید از می ۲۰۱۲ تاکنون بشمار می رود ، رکورد ۴ ساله را شکست . بلومبرگ اعلام کرد در ماه مارس با رسیدن میزان تولید نفت ایران به بالاترین رقم در حدود 4 سال اخیر،  میزان تولید نفت اوپک نیز افزایش یافت.

در گروه عرضه برق و گاز اغلب در محدوده منفی معامله شدند و بمپنا در این میان با 1.5 درصد بیشترین رشد را در میان نمادهای گروه داشت؛ سرمایه گذاری فرهنگیان روز گذشته نیز در این نماد خریدار بود. مبین که از ابتدای امسال با رشد نسبی همراه بود، در معاملات امروز خود افت 3 درصدی را تجربه کرد و با داد و ستد 4 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

به گفته مدیرعامل این شرکت (به نقل از بورس 24)، سال گذشته پیگیری ها و اقدامات لازم برای اتصال مازاد برق به شبکه سراسری به نتیجه رسید و از آذرماه عملا 100 مگاوات در ساعت برق مازاد پتروشیمی مبین به شبکه سراسری وارد شد که این رویداد موجب ارایه خدمات بیشتر و جذب مشتری های جدید در منطقه عسلویه شده و می تواند در ارتقا سودآوری شرکت موثر باشد؛

وی همچنین با اشاره به اینکه شرکت برای سال 95 برنامه ای برای افزایش سرمایه ندارد اظهار داشت برای توسعه و افزایش خدمات در بخش هایی مانند بخار و اکسیژن و راه اندازی واحد جدید فاز دوم خدمات مربوط به پتروشیمی ها، برنامه هایی مدنظر است که طی دو سال آینده به نتیجه خواهد رسید.

اما دماوند امروز نیز منفی معامله شد و پس از معامله حدود 1میلیون سهم در محدود 1.5 درصد منفی به کار خود پایان داد. علیرغم نزدیک شدن این سهم به قیمت های عرضه اولیه هنوز حمایتی را از جانب سهامدار عمده آن شاهد نیستیم.  

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب