پیش‌بینی بازار بورس در سال 95

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای مهم بورس

در این مطلب به نظرات و دیدگاه‌های کارشناسان و سایت‌های مختلف درباره آینده بورس در سال 95 می‌پردازیم.

تا پایان سال 95 در بورس بمانید

 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: حضور متقاضیان در بازار سرمایه باید با نگاه بلندمدت باشد و حداقل کسانی که وارد بازار سهام می‌شوند انتهای سال 95 را برای ارزیابی در نظر بگیرند.
عسگری در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد اظهار داشت: شرایط جدید مذاکرات هسته‌ای، علاقه‌مندی داخلی و خارجی را برای حضور در بازار سرمایه افزایش می‌دهد اما همه هموطنان باید با دانش، شناخت و رویکرد حرفه‌ای وارد بازار سرمایه شوند.
وی گفت: اگر سهامداری می‌خواهد برای اولین بار وارد بازار سرمایه شود حتما از مشاوران، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین الگوی خرید سبد سهام مانند خرید سهام 20 شرکت برتر در هر رشته صنعتی استفاده کند.

منبع خبر: جهان صنعت

??????????????????
 

پیش‌بینی وضعیت بورس در سال 95

 عظیم ثابت -کارشناس بازار سرمایه – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، به پیش‌بینی وضعیت بورس در سال جدید پرداخت و گفت: پیش‌بینی می شود در سال 1395 به دلیل اتفاقاتی که در خصوص ورود سرمایه‌گذاران خارجی، افزایش قیمت نفت و جبران کسری بودجه و همچنین همکاری بیشتر مجلس آینده با دولت رخ می دهد، وضعیت بورس بهبود پیدا کند و بازار سرمایه از سایر بازارها پیشی بگیرد.

منبع خبر : ایسنا

 

??????????????????

پیش‌بینی فعالان بازار سرمایه از وضعیت بورس در سال 95

حسن کاظم‌زاده، فعال بازار سرمایه هم می‌گوید: وضعیت بازار سرمایه در سال آینده با توجه به سیاست‌های کلان اقتصادی دولت و جذب نقدینگی مثبت خواهد بود، البته چندین عامل می‌تواند در روند مثبت و منفی بازار سرمایه اثرگذار باشد.

یکی از اصلی‌ترین عوامل داخل دارای اهمیت رونق اقتصادی کشور است که موجب بهبود وضعیت عمومی شرکت‌هایی که در داخل کشور فعالیت می‌کنند و عمده درآمد آنها از مشریان داخلی است، می‌شود و در نهایت شرکت‌ها با رشد سودآوری، درآمد و در نهایت رشد قیمت سهام مواجه خواهند شد.

مجتبی جهانگیری، یک فعال دیگر بازار سرمایه می‌گوید: تک نرخی شدن ارز، کاهش نرخ سود بانکی و کاهش تورم و گشایش‌های اقتصادی و دسترسی به منابع بین‌المللی نقاط قوت بورس را در سال آینده رقم خواهد زد و قطعا وضعیت اقتصادی کشور بهتر خواهد شد.

این کارشناس بازار سهام خاطر نشان می‌کند: از طرف دیگر صنایع بورسی حالت توسعه‌ای به خود می‌گیرند. با توجه به کاهش نرخ سود بانکی اگر نرخ ارز تک نرخی شود و گشایش‌های اقتصادی بین‌الملل افزایش و از طرف دیگر نقدینگی بیش از حد رشد کند احتمال تورم در اقتصاد کشور زیاد است و یک تهدید به شمار می‌رود.

جهانگیری در پایان سخنانش عنوان می‌کند: رشد بورس در سال آینده از دو منشا سرچشمه می‌گیرد؛ یکی هجوم نقدینگی است که البته اگر نقدینگی به سمت بازار طلا، ارز و مسکن نرود به سمت بورس راهی می‌شود. منشا دیگر توسعه و فعالیت شرکت‌ها و رشد سودآوری‌هایی‌ است که از آنها انتظار می‌رود. به طور کلی رشد بازار سهام در سال آینده به شرط ثبات شرایط ذکر شده با شیب ملایمی اتفاق خواهد افتاد.

منبع خبر : خبرآنلاین

??????????????????

طبق پیش‌بینی‌های بانک مرکزی و صندوق بین‌المللی پول در سال 95 اقتصاد کشور رشد 5 درصدی را تجربه خواهد کرد و با توجه به این پیش‌بینی‌ها، شرایط اقتصادی مطمئناٌ نسبت به سال 94 بهتر خواهد بود و به به تبع  بازار سرمایه کشور نیز از این رشد و بهبود اقتصاد بی نصیب نخواهد بود.

در همین خصوص کارشناسان معتقدند که بازار سرمایه از نظر حجم معاملات و توان مالی و کارآیی عملیاتی در سال جاری روند مطلوبی را پیش رو خواهد داشت و رشد شاخص بورس وضعیت بهتری را تجربه می کند.

محمدرضا آرمان مهر در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: کاهش هزینه های انتقال پول در عرصه جهانی با گشایش سوئیفت  در بازار بورس تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت.

وی در ادامه افزود: بازار بورس دو سال است که در رکود به سر می برد و با اجرایی شدن واقعی برجام می توان امیدوار بود که شاخص رشد چشمگیری داشته باشد.

****ورود سرمایه های بیرونی هم فرصت و هم تهدید می تواند باشد

روح الله ابوجعفری کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، نیز گفت: بورس دماسنج اقتصادی محسوب می شود، هرچه وضع اقتصاد بهتر باشد شاخص بورس هم اوضاع بهتری خواهد داشت.

موحدی کارشناس اقتصادی نیز در زمینه تحول بازار مالی در سال آینده گفت: ورود سرمایه‌ گذار خارجی به این بازار می‌تواند هم فرصت وهم تهدید برای کشور باشد.

وی ادامه داد: ورود سرمایه گذار خارجی  از جهتی می‌تواند فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری‌ بیشتر وخروج بازار از رکود باشد اما از طرف دیگر اگر برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه صورت نگیرد، ممکن است این فرصت تبدیل به تهدید شود.

***بازار بورس بازدهی سرمایه بالایی دارد

همایون دارابی کارشناس بورس و سرمایه‌گذاری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: اجرای برجام افزایش فروش نفت، کاهش هزینه‌های مبادلات ارز و دسترسی به قطعات یدکی و تکنولوژی را برای شرکت‌ها فراهم خواهد کرد.

وی اظهار داشت: در گذشته جهت خرید مواد اولیه و قطعات ماشین‌آلات مجبور بودیم 30 درصد مبلغ را از طریق شبکه‌های غیر رسمی با ریسک بالا پرداخت کنیم تا خریدها و نقل و انتقالات انجام شود اما در حال حاضر شرکت‌های اروپایی با پیش پرداخت 15درصد هم موافق هستند.

دارابی تصریح کرد: این موارد در یک سال آینده هزینه‌های شرکت‌های ما را به اندازه چشمگیری کاهش خواهد داد و با ورود نفت کش‌های ایرانی به اروپا بازار بهتری در حوزه فروش نفت تجربه خواهیم کرد و آثار موارد فوق بر بازار بورس نمایان خواهد شد.

حال باید منتظر بود و دید روند بورس مثبت خواهد بود و مي توان به آينده روشن آن بر طبق پبش بینی ها اميدوار بود.

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

??????????????????

چشم انداز بورس در سال 1395 مثبت است و برخی نوسان های موجود در بورس ذات بازار سرمایه بوده و بزودی رونق و شکوفائی به بورس تهران باز خواهد گشت.

شاهرخ مهاجر، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار نیپنا با تاکید بر این‌که بورس در آینده نزدیک دوباره رونق خود را باز خواهد یافت اظهارکرد: بورس تهران با توجه به فضای مثبت موجود در کشور و نیز نشانه‌های خروج از رکود بزودی به روزهای خوب خود باز خواهد گشت.

وی افزود: شرکت های بزرگ بورسی به سوددهی مطلوبی رسیده‌اند و شرکت های کوچک نیز به آینده امیدوار هستند و به ویژه  برخی از شرکت های پتروشیمی با توجه به ابهام در نرخ خوراک ، پارسال فراز و فرود داشتند اما امسال با توجه به تعین فرمول برای نرخ خوراک، این صنایع در آینده به سوددهی بالایی خواهند رسید.

کارشناس بورس با اشاره به مزایای تعیین فرمول بلندمدت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها گفت:  در صورتی که نرخ خوراک برای یک مدت طولانی با ثبات باشد، سرمایه‌گذار براساس روند تاریخی تصمیم‌گیری خواهد کرد و می‌تواند با اطمینان بیشتری به سرمایه‌گذاری بپردازد.

مهاجر تصریح کرد: سهام پتروشیمی‌ها از سهم‌های پرطرفدار است و هر سهم آنها در بورس ارزشمند است.

وی افزود: هر اندازه اقتصاد کشور به سوی ثبات گام برمی دارد عملکرد بازار سرمایه نیز مطلوب تر خواهد بود و بازار سرمایه می‌ تواند در اجرای این سیاست های خروج از رکود دولت نقشی پررنگ و تاثیرگذار داشته باشد و در صورتی که برنامه‌ ریزی جامع و کلان برای استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه وجود داشته باشد بدون تردید می‌ توان به آینده اقتصاد ایران خوش‌ بین بود

منبع خبر : نیپنا

اخبار بورس

??????????????????

 مهمترین برنامه های بورس در سال 95

مدیر عامل شرکت بورس تهران (حسن قالیباف اصل) در نشست خبری پایان سال به امکان جدید قرارداد آتی سبد سهام اشاره کرد و گفت: قرارداد آتی سبد سهام با کسب مجوز از کمیته فقهی در صورت تدوین مقررات روی آیین نامه و تصویب هیأت مدیره، امکان معامله پیدا می کند.

وی درباره قرارداد آتی سبد سهام گفت: این امکان در قالب اختیار معامله سبد سهام نیز وجود دارد. طراحی صورت گرفته به گونه ای است که قرارداد آتی سبد سهام کارکردی همچون آتی شاخص و اختیار معامله سبد سهام کارکردی نظیر اختیار معامله شاخص خواهد داشت. با لحاظ این نکته که در این مدل امکان تحویل سبد سهام از سوی فروشنده به خریدار در زمان سررسید قرارداد وجود دارد.

قالیباف اصل در ارتباط با مهمترین برنامه های شرکت بورس در سال 95 هم اظهار داشت: پذیرش، درج و عرضه 10 شرکت جدید ، انتقال 5 شرکت به بورس، پذیرش 10 صندوق ETF از جمله مهم ترین برنامه های آتی این مجموعه بوده این در حالی است که در بحث آموزش و فرهنگ سازی نیز 170 هزار نفر ساعت آموزش داده شده است. پذیرش 20 اوراق بدهی شامل صکوک و اوراق مشارکت نیز از دیگر برنامه های سال آتی است.

منبع خبر: بورس پرس

??????????????????

با توجه به روند کنونی بازار سرمایه به نظر می‌رسد روند صعودی اخیر بازار سهام در سال آینده نیز ادامه پیدا کند. پیش‌بینی می‌شود، وضعیت بورس در سال آینده بهتر شده و از سایر بازارها پیشی خواهد گرفت.

از طرفی با لغو تحریم های بین المللی و اثرگذاری آن در سال ۹۵ و به تبع آن امیدواری بیشتر سرمای گذاران حقیقی و حقوقی، ورود نقدینگی در بازار سهام ادامه‌دار خواهد بود، هر چند تا کنون که اواسط اسفند است هنوز نقدینگی چندانی وارد بازار سهام نشده است اما اثرات مثبت این خوشبینی را می‌توان در رشد چشمگیر شاخص سهام دید. همچنین نقدینگی در برخی از نمادها مانند گروه‌های خودرویی زودتر ورود پیدا می‌کند اما در برخی از نمادها مانند گروه بانکی با سرعت کم‌تری نقدینگی وارد خواهد شد. همچنین به نظر می‌رسد شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات نیز در سال آینده رشد مناسب قیمت سهام خود را پیش رو داشته باشند.

من حیث المجموع و با در نظر گرفتن جمیع جهات و بررسی شاخص های کلان اقتصادی و روندهای موجود در بازار پولی و مالی کشور و همچنین عزم دولت برای سروسامان دادن به بازار سرمایه به عنوان محل اصلی تامین مالی بنگاه‌ها به جای واسطه گری بانک‌ها، به نظر می رسد سال ۱۳۹۵، با فرض شرایط تقریبا پایدار کنونی، سال خوب و توام با رشد کمی و کیفی بازار سرمایه و سودآوری مناسب است و نرخ این سود با شیب ملایمی تا پایان سال آینده ادامه پیدا خواهد کرد

منبع خبر – سرمایه گستران

??????????????????

یک کارشناس بازار سرمایه سال 95 را سال خوبی برای کل کشور به ویژه برای بازار سرمایه پیش‌بینی کرد.

محمد فیض‌بخشدر گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، اظهارکرد: خوشبختانه بورس به طور کلی به سمت آینده روشن در حال حرکت است و چاشنی این حرکت اخبار سیاسی مثبت، پایین آمدن تنش‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و به ویژه پایین آمدن بهره بانکی، تثبیت نرخ ارز و حرکت به سمت تک نرخی شدن است؛ البته با در نظر داشتن این‌که اجرای این امر همتی عظیم می‌طلبد و کمی دشوار خواهد بود.

وی افزود: پس از برداشته شدن تحریم‌ها و اجرایی شدن برجام و انتظار برخی از کارشناسان بازار سرمایه در پسابرجام و اتصال سوئیفت، پیش‌بینی می‌شد که لیدر بازار، گروه بانک باشد اما میانگین رشد قیمت‌ها در نیمه دوم سال 94 با حدود 23 درصد نوسان همراه شد و لیدری این گروه محل اختلاف نظر آن دسته از کارشناسان شد.

فیض‌بخش تصریح کرد: در هفته‌های پایانی سال 94 گروه خودرو لیدر بود و با رشد میانگین 200 درصدی بسیاری از سهامداران بازار سرمایه را شگفت‌زده کرد؛ این اتفاقات بازار سرمایه را تحت شعاع قرار داد و بر اساس اتفاقات رخ داده، در مدتی اندک پس از افت دوساله بازار سرمایه، رشد خیره‌کننده‌ای برای بورس رقم خورد اما رشد میانگین کلی بازار سرمایه حدود 30 درصد برای دیگر سهامداران صورت پذیرفت.

این کارشناس بازار سرمایه، درباره پیش‌بینی گروه صنایع پیشروی بازار در سال 95 گفت: گروه بانک به شرط برقراری سوئیفت و رفع موانع همچون لایسنس‌ها و به‌کارگیری نرم‌افزارها و ارتباط برای باز طراحی و برقراری با چرخه بانک‌های جهانی که مدت طولانی هست از آن خارج شده بودند و کنار رفتن دیگر موانع موجود، می‌توانند پیشرو باشند.

وی افزود: گروه دیگر، گروه پتروشیمی است که مانند سال‌های قبل از 92 و به شرط ثبات نرخ خوراک استعدادها و پتانسیل بسیاری برای سودسازی خواهد داشت و گروه بعدی سهام شرکت‌های فعال در صنعت تجهیزات برقی و پس از آن حمل نقل و دریایی است.

فیض‌بخش به سهامداران تازه وارد بازار سرمایه توصیه کرد به سمت نوسان‌گیری روی نیاورند و با سرمایه‌گذاری در سهام با پتانسیل بالا در میان‌مدت و بلندمدت، سود با ریسک کمتر و بازدهی بالاتر کسب کنند.

منبع خبر – بورس نیوز

 

??????????????????

جهان صنعت:  در شرایطی بازار سهام در دی ماه سال گذشته بعد از رکود طولانی‌مدت دوساله و پیش از اجرای قطعی «برجام» روند رو به رشد را آغاز کرد که این وضعیت تا روزهای آغازین سال 95 تداوم یافته است.

پیش‌بینی‌ها از چشم‌انداز بازار سهام در سال 95 با توجه به عوامل سیاسی و اقتصادی و همچنین متغیرهای داخلی و خارجی حکایت از روزهای روشن و پرامید دارد؛ روزهایی که می‌توان امیدوار بود فعالان بورسی بعد از حضور کمرنگ یا غیبت طولانی‌مدت در بازار سهام حاضر شوند و اقدام به سرمایه‌گذاری با دید میان و بلندمدت کنند.

در این میان حسین عبده‌تبریزی، مشاور وزیر راه‌وشهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی در گفت‌وگویی روند معاملات بورس در سال جاری را مورد توجه قرار داد و پیش‌بینی کرد با توجه به پیش‌بینی نرخ رشد اقتصادی بین چهار تا پنج درصد، بازده بورس در سال 95 به قدر کافی مثبت باشد.

چشم‌انداز بورس در سال 95 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نرخ بازده بورس در سال 95 از سپرده بانکی قطعا بالاتر خواهد بود. نرخ رشد سال جاری بین چهار تا پنج درصد پیش‌بینی می‌شود بنابراین نرخ بازده سالانه بورس باید به قدر کافی مثبت باشد. اگر بازار تند برود، در اواخر اردیبهشت می‌تواند به مشکل برخورد و جهت عوض کند. البته اینجا هم دوباره تعیین تاریخ معین می‌تواند دقت لازم را نداشته باشد و هر کس تاریخ اعلام می‌کند، ریسک می‌کند.

منبع خبر – بورس نیوز

??????????????????

پس از برداشته شدن تحریم ها و اجرایی شدن برجام انتظار برخی از کارشناسان بازار سرمایه در پسا برجام و اتصال سوئیفت، پیش بینی می شد که لیدر بازار گروه بانک باشد؛ اما میانگین رشد قیمت ها در نیمه دوم سال 94 با حدود 23 درصد نوسان همراه شد و لیدری این گروه محل خلاف نظر آن دسته از کارشناسان شد.

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: در هفته های پایانی سال 94 اما، گروه خودرو گوی لیدری را از آن خود کرد و با رشد میانگین 200 درصد خیلی از سهامداران بازار سرمایه را انگشت به دهان گذاشت. تمام این اتفاقات باعث شد تا بازار سرمایه تحت شعاع قرار گیرد. بر اساس اتفاقات رخ داده، در مدتی اندک پس از افت دو ساله بازار سرمایه رشدی خیره کننده برای بورس رقم خورد تا برای آن دسته از سهامداران خودرویی شیرینی وصف ناپذیری رقم بخورد. اما رشد میانگین کلی بازار سرمایه حدود 30 درصد برای دیگر سهامداران صورت پذیرفت.

محمد فیض بخش در پاسخ به اینکه صنایع پیشروی بازار در سال 95 چه گروه هایی پیش بینی می شوند؟، گفت: گروه بانک به شرط برقراری سوئیفت و رفع موانع همچون لایسنس ها و بکارگیری نرم افزارها و ارتباط برای باز طراحی و برقراری با چرخه بانک های جهانی که مدت طولانی هست از آن خارج شده بودند و کنار رفتن دیگر موانع موجود، می توانند پیشرو باشند.

وی افزود: گروه دیگری که به آن اشاره خواهیم داشت، گروه پتروشیمی خواهد بود که استعداد ها و پتانسیل بسیاری برای سودسازی خواهد داشت، همانند سالیان پیش از 92 به شرط ثبات نرخ خوراک. گروه بعدی که مد نظر هست، سهام شرکت های فعال در صنعت تجهیزات برقی و پس از آن حمل نقل و دریایی می باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: پیش بینی می شود سال 95 سال خوبی برای کل کشور به ویژه برای بازار سرمایه باشد. خوشبختانه بورس به طور کلی به سمت آینده روشن در حال حرکت است و چاشنی این حرکت اخبار سیاسی مثبت؛ پایین آمدن تنش های منطقه و فرا منطقه ایی و به ویژه پایین آمدن بهره بانکی؛ اشاره و تثبیت نرخ ارز و حرکت به سمت تک نرخی شدن، البته با در نظر داشتن اینکه اجرای این امر همتی عظیم می طلبد و کمی دشوار خواهد بود.

وی در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: یک توصیه و مشاوره کارشناسانه به سهامداران تازه وارد بازار سرمایه این است که نباید خیلی به سمت نوسان گیری روی بیاورند، با سرمایه گذاری در سهام با پتانسیل بالا در میان مدت و بلند مدت می تواند سود با ریسک کمتر و بازدهی بالاتر به ثمر برسانند.

منبع خبر – بورس نیوز

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب