اخبار و گزارش بورس سه‌شنبه 17 فروردین 95

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 93 واحد صعود کرد و به رقم 80,965 واحد رسید. که نمادهای خودرو  با 57 واحد، خساپا با 40  واحد و همراه با 35 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای کچاد با 56 واحد، کگل با 49 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 322 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با 34  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل 8 واحد صعود کرد و به رقم 808 واحد رسید  . نمادهای مارون ، شتران و هرمز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 105 میلیارد تومان رسید که نماد دماوند با 9,4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 معاملات روز جاری بازار سرمایه در حالی امروز ادامه یافت که شاخص کل با رشد 93 واحدی خود را به مدار 81 هزار واحدی رساند البته در ساعاتی از معاملات امروز شاخص توانست برای مدت کوتاهی نیز به مدار فوق وارد شود.

روند امروز بازار سرمایه در اغلب سهام شرکت های بورسی بسیار بهتر از روزهای قبل بود بطوریکه در اکثر نمادهای بورسی شاهد رشد قیمت و نیز افزایش حجم معاملات بودیم.

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3485 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 25 هزار تومان رسید.

 مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : سه علامت روشن در حوزه تامین مالی مسکن، از پایان قحطی منابع در این بخش طی سال جدید حکایت دارد و نشان می‌دهد «سهم مسکن از تسهیلات بانکی» که طی سال‌های اخیر با شیب تند و پیوسته، کاهش یافته بود، در سال 95 بهبود می‌یابد.

نسبت تسهیلات بخش مسکن و ساختمان به کل تسهیلات بانکی در 11 ماه اول سال 94 به کمترین حد 15 سال گذشته رسید و از 25 درصد اوایل دهه 80 به 4/ 10 درصد – مرز تک رقمی شدن- سقوط کرد.

خشکسالی 94 بازار تسهیلات مسکن از چهار عامل نشات گرفت که مهم‌ترین آنها «ممنوعیت افزایش سقف وام مسکن متناسب با تورم» در سال‌های قبل بود. علاوه‌بر این، حبس منابع برخی بانک‌ها در ساختمان‌های لوکس ساخته شده توسط شرکت‌های وابسته، توان شبکه بانکی را برای پرداخت تسهیلات بلندمدت (وام خرید مسکن) محدود کرد.

با این حال، در سال 95 با ورود تسهیلات سه رقمی خرید مسکن (وام بالای 100 میلیون) و همچنین راه‌اندازی بازار رهن ثانویه (تبدیل تسهیلات پرداخت شده به وام جدید)، شارژ مالی هر دو سمت عرضه و تقاضای مسکن تقویت می‌شود. سومین نشانه تحقق این پیش‌بینی، چرخشی است که زمستان پارسال در پروسه پرداخت تسهیلات مسکن به‌وجود آمد و تعداد وام‌های پرداختی بعد از حداقل سه فصل رشد منفی افزایش یافت .

در خبری دیگر،روز گذشته جمعی از اصحاب رسانه به‌طور زنده، شاهد ارسال پیام‌های مالی از طریق شبکه سوئیفت به بانک‌های خارجی بودند تا از این طریق،‌ ابهامات درخصوص اتصال بانک‌ها به این سیستم پیام‌رسان مالی برطرف شود.
 
در این بازدید مراحل ارسال پیام از طریق سوئیفت در بانک مرکزی و در بانک ملی به نمایش درآمد. همچنین در کنار این بازدید، مسوولان بانک مرکزی به خلط مبحث صورت گرفته بین دو مفهوم «سوئیفت» و «روابط کارگزاری » پرداختند.

به گفته مسوولان، پیش‌شرط استفاده از سوئیفت، ایجاد ارتباط کارگزاری بین بانک‌های داخلی و خارجی است و تا این ارتباط ایجاد نشود، نمی‌توان از سوئیفت بهره جست. در شرایطی که بانک‌ها اروپایی هزینه‌های زیادی را برای ارتباط با بانک‌های ایرانی، در زمان وضع تحریم‌ها پرداخت کرده بودند، طبیعی است که برای اتصال مجدد نیز برخی ملاحظات را در نظر گیرند.

از سوی دیگر، لازم است که در کشورهای اروپایی منابع مالی لازم از سوی طرف‌های ایرانی برای ایجاد روابط کارگزاری تامین شود و این فرآیند نیز نیاز به زمان دارد. در ماه‌های گذشته، برخی از رسانه‌ها این تاخیر را بهانه‌ای برای ناکارآیی برجام و عدم اتصال بانک‌ها به سوئیفت قرار دادند که این موضوع باعث شد بانک مرکزی برای روشن شدن مطلب درهای خود را به روی خبرنگاران باز کند .

در گروه های دیگر بورسی چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد روند مثتی در اکثر نمادها بودیم خساپا لیدر گروه بود سایپا امروز بیش از 140 میلیون سهم معامله شد و با افزایش 3 درصدی به معاملاتش پایان داد و با صف خرید بسته شد این نماد امروز به قیمت 151 تومان رسید .

 خودرو با افزایش 3 درصدی به معاملاتش خاتمه داد ایران خودرو امروز در محدوده قیمتی 1326 ریال معامله و بیش از 79 میلیون سهم حجم خورد .

ورنا ، خکاوه از دیگر نمادهای صف خرید خودرویی بودند . خپارس امروز با رشد 3 درصدی قیمت پایانی 1988 ریال را تجربه کرد و بیش از 61 میلیون سهم معامله شد .

خزامیا مثبت بود این نماد با رشد 2 درصدی همراه شد و با قیمت 1389 ریال به معاملاتش پایان داد همچنین شاهد یک معامله بلوکی به حجم 13میلینی در این نماد بودیم که توسط سهامدار حقیقی به سهامدار حقوقی و در بازار خرده فروشی و با قیمت پایه هر سهم 138 تومان انجام شد .

خگستر افزایش 4 درصدی را در ماملات امروز تجربه کرد.  نمادهای خشرق ، خموتور ، خاذین از نمادهای صف خرید قطعه سازها بودند. خبهمن امروز به قیمت 2957 ریال رسید و رشد 2 درصدی را در قیمت پایانی خود پشت سر گذاشت .

سه عضو هیات مدیره از جمله رئیس و نائب رئیس هیات مدیره سرمایه گذاری رنا که برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی دارد، تغییر کردند .به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری رنا که بعد از واگذاری 6 درصد سهام ساپیا به سرمایه گذاری ساپیا (به قیمت پایه هر سهم 350 تومان و به ارزش بیش از 366 میلیارد تومان) و اصلاح صورت های مالی عملکرد سه ماهه ، از 10 اسفند به تابلوی بورس بازگشته و برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی (از 300 به 600 میلیارد تومان) دارد، با تغییر سه عضو هیات مدیره مواجه شد .

مدیر عامل شرکت ستاره بنز اعلام کرده در دور جدید همکاری های ایران خودرو با بنز، شرکت ستاره بنز به عنوان نمایندگی انحصاری این خودروساز آلمانی قصد دارد برخی خودروهای ارزان خود را به ناوگان تاکسیرانی کشور اضافه کند.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات مثبتی به کار خود پایان دادند . فولاد که پر حجم ترین نماد گروه بود روز منفی ای را پشت سرگذاشت این نماد امروز در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه و پس از آنکه بیش از 42 میلیون سهم معامله شد به قیمت 1412 ریال رسید .

فملی قرمز پوش بود این نماد امروز آخرین معامله خود را با کاهش 2 درصدی به ثبت رساند و در محدوده صفر منفی به معاملاتش پایان داد و بیش از 27 میلیون سهم معامله شد . بیشترین حجم سهام این شرکت نیز توسط سهامداران حقوقی صورت گرفت .

همچنین شاهد یک معامله بلوکی در بازار خرده فروشی در این نماد بودیم که توسط سهامدار حقوقی و به حجم 20 میلیون سهم و با قیمت 1933 ریال انجام شد . ذوب با کاهش 1 درصدی همراه شد و به قیمت 2647 ریال رسید . نمادهای وتوکا ، ارفع ، فلوله ، فولای از نمادهای صف خرید گروه بودند .

معاون اقتصادی و مالی فولادمبارکه دلایل اقبال بازار به سهام بزرگترین شرکت بورس ایران را اعلام کرد و معاون فروش و بازاریابی هم از صادرات 1.7 میلیون تنی سال گذشته و اضافه شدن 4 کشور جدید خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امیرحسین نادری با بیان اینکه سهام فولادمبارکه ( که با سرمایه 7.5 هزار میلیارد تومانی بزرگترین شرکت بورس ایران از نظر سرمایه اسمی است) همزمان با شروع سال 95 با استقبال بازار سرمایه مواجه بوده ، گفت: از نظر تحلیل گران چشم انداز فروش و سودآوری شرکت های معدنی و فلزی با تصویب افزایش 15درصدی تعرفه واردات محصولات فولادی و افزایش نرخ جهانی فولاد درسال جدید مثبت ارزیابی می‌شود.

در رایانه ای ها، از رکیش که برای دومین روز متوالی صف خرید را در معاملات خود تجربه کرد خبری شنیدیم از نهایی شدن قراردادهای این شرکت؛ بر اساس خبرهایی که امروز از این سهم به گوش میرسید، این مجموعه مذاکرات متعددی برای انعقاد قراردادهای جدید را در پایان سال 94 در دست داشت که این مذاکرات طی روز جاری نهایی شده است

بدین ترتیب گفته می شود سامسونگ از طریق شرکت زیر مجموعه خود یعنی شرکت گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان با مجموعه “رکیش” قرارداد جدیدی به امضا رسانده تا در طرح ویژه ای که به تازگی در “تجار” به اجرا در آمده، مشارکت کند.

افزون بر این اخبار رسیده از این شرکت بورسی حاکی از آن است که “رکیش” طی قرارداد دیگری که با بانک شهر به امضا رسیده دستگاه های pos ساخت خود را به این مجموعه بانکی خواهد فروخت که می تواند در افزایش سودآوری “رکیش” آثار مثبتی اعمال کند. در معاملات پرحجم امروز این نماد حدود 5.5 میلیون سهم جابجا شد. سایر نمادهای گروه نیز در محدوده مثبت معاملات خود را دنبال کردند و تنها دو نماد رانفور و سیستم در بازه منفی به معاملات خود خاتمه دادند.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.پارسان که پیشتاز گروه بود در ادامه روند معاملات منفی خود بیش از 11 میلیون سهم با 97 درصد خریدار حقیقی معامله شد ، در نهایت با افت 1 درصدی ودر قیمت پایانی 254 تومان به کار خود پایان داد و با 28.16 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.

نمادهای ساینا، شپاکسا و شپارس در آستانه قیمتی خود بسته شدند. جم که روز خود را قیمت مثبت شروع کرده بود با رشد 1 درصدی ، در قیمت 979 تومان و در بین سهامداران حقوقی به معاملات خود خاتمه داد.

مارون با 4.57 واحد مثبت اولین سهم تاثیر گذار فرابورسی در شاخص ،با رشد 2 درصدی ، در قیمت 3,582تومان و 85 درصد خریدار حقوقی روز خود را به اتمام رسانند.شسینا تنها نماد صف فروشی گروه بود.

شپترو در خصوص نامه سازمان مبنی بر پاره‌ای از توضیحات در صورت‌های مالی سال 95 برخی از موارد را اصلاح کرد و دلیل افزایش هزینه استهلاک را افزایش سرمایه و پروژه‌های اجرا شده اعلام کرد. این نماد امروز بدون محدودیت نوسان قیمت آماده بازگشایی شد اما بدون کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند.

فارس که امروز با حجم معاملات کو و 73 درصد فروشنده حقوقی همراه بو مدیر عامل این شرکت خبر از امضاء تفاهمنامه سرمایه گذاری ۷ میلیارد یورویی با شرکت بزرگ اروپایی برای طرحی جدید واقع در عسلویه خبر داد .

پتروتحلیل- بازار پتروشیمی در سال ۹۴ با توجه به افت دنباله دار قیمت نفت و تردیدها در خصوص ریزش قیمت محصولات پلیمری، روزهای بی رونقی را طی کرد .به گزارش «پتروتحلیل»، نگاهی به حجم عرضه، تقاضا و معاملات در سال ۹۴ و مقایسه آن با سال ۹۳ نیز نشان می دهد که بازار پتروشیمی با رکود، کاهش مصرف و… روبه رو بوده است .

در گروه بانکی معاملات اغلب نمادهای گروه در محدوده صفر تابلو دنبال شد. وکار امروز نیز در همان دقایق اولیه بازار با رنج مثبت حقوقی به صف خرید رسید اما به تدریج با عرضه صف خود تا پایان بازار به محدوده صفر تابلو رسید.  

درخبرهای امروز، مدیرعامل بانک پارسیان درباره افزایش دوباره فاصله نرخ سود با کاهش نرخ تورم به ۱۱.۹ درصد، گفت: نرخ سود سپرده و تسهیلات متناسب با تغییرات نرخ تورم قطعا در آینده بازنگری خواهد شد . پرویزیان همچنین در خصوص نرخ سود در بازار بین بانکی نیز گفت: فعلا در سطح نرخ‌های سال گذشته (18 درصد) است اما به احتمال زیاد در ماه‌های آینده نرخ سود در این بازار کاهش خواهد یافت .

در گروه پالایشی با مثبت شدن معاملات شبندر ، شاهد بهبود روند معاملات در دیگر نمادهای این گروه بویم .نمادهای شپاس،شسپا و شنفت نمادهای منفی بودند.شبندر که در محدوده صفر تابلو روز خود را آغاز کرده بود بیش از 107 میلیارد ریال در بین سهامداران حقیقی دادو ستد شد ودر نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 513 تومان به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 20.15 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت.

شتران بیش از 5 میلیون سهم دربین سهامداران حقیقی جابه جاشد ودر نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 483 تومان روز خود را به اتمام رساند و با 0.61 واحد مثبت دومین سهم تاثر گذار  فرابورسی در شاخص شد.

معاون وزیر نفت گفت: برگزاری کنگره جهانی نفت ٢٠١٧ در فضای به وجود آمده پس از تحریم، فرصتی مغتنم جهت حضور موثرتر صاحبنظران و ذیصلاحان کشور در این گردهمایی جهانی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایجاد کرده است .

بر اساس این گزارش، شورای جهانی نفت برای گفتگو درباره مسائل بین المللی نفت و گاز هر سه سال یک بار کنگره جهانی نفت را برگزار می کند که این قرعه در سال ٢٠١٧ به نام ترکیه افتاده است.

عباس کاظمی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا ، درباره آخرین وضعیت مذاکره برای ساخت پالایشگاه در خارج از کشور، افزود: برزیل و اسپانیا برای مشارکت با ایران برای ساخت پالایشگاه اعلام آمادگی کرده اند .

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران اضافه کرد: آنها موافقت کرده اند که در صورت نهایی شدن قرارداد و سرمایه گذاری ۵۰ درصدی ایران، حاضرند همه نفت خام مورد نیاز این پالایشگاه ها را از کشورمان خریداری کنند .

پتروتحلیل- ناامیدی نسبت به حصول توافق میان تولیدکنندگان بزرگ نفت بر سر طرح فریز نفتی و همچنین پیش بینی افزایش مجدد ذخیره سازی نفت خام آمریکا منجر به کاهش بیش از دو درصدی بهای نفت طی معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی شد .

در گروه عرضه برق و گاز دماوند که مدیران ارشد آن و سهامداران عمده پیش از عرضه پتانسیل های فراوانی را برای این شرکت در جهت رشد سودآوری و نیز افزایش ارزش سهام برشمرده بودند تا آنجا که کارشناسان انتظار رشد قیمت سهام تا محدوده 10 هزار تومان را نیز داشتند، طی 11 روز معامله پس از عرضه اولیه توانست تنها 10 درصد بازدهی نصیب سهامداران خود کند.

به نقل از بورس نیوز، به نظر می رسد بانک دی پس از عرضه 10 درصد از سهام “دماوند” و شناسایی سود حاصل از فروش آن در بالاترین قیمت، سهام این شرکت را به حال خود رها کرده و سهامدار عمده “دماوند” علیرغم افت قیمت سهام آن که تداوم روند منفی قیمت رفته رفته موجب نزدیک شدن ارزش هر سهم “دماوند” به قیمت روز عرضه اولیه آن خواهد شد، اقدام اساسی جهت حمایت از سهام زیر مجموعه خود و سهامداران آن نمی کنند و بررسی روند معاملات سهام مجموعه مذکور به خوبی بیانگر این موضوع است؛ این موضوع در حالی است که امروز شاهد رنج مثبت در نماد دماوند و رشد 2 درصدی قیمت این سهم و همچنین خرید حقوقی در این نماد بودیم!  

 سیمانی ها با توجه به خبرهای چند روز اخیر همچنان مورد توجه بازار بود و اکثر نمادهای گروه به صف خرید بسته شدند.

در راستای خبر افزایش قیمت سیمانی ها و صادرات از طریق پاکستان، ماین نیوز از بارگیری نخستین محموله دریایی سیمان خاکستری به مقصد عراق به وزن بالغ بر 33 هزار تن در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خبر داد.

گروه سیمانی همچنان بر مدار رشد قرار دارند اما متأسفانه در بازار سرمایه فعلی نمی توان به رشد قیمت سهام شرکت ها تنها بر مبنای ارزانی و افت قیمت اتکا کرد چرا که امروز سهام شرکت ها برای رشد نیاز به خبر و یا اتفاق دارند.

ساختمانی های بورس نیز امروز روند مثبتی را پشت سر گذاشتند شاید این گروه تنها گروهی باشد که بورسی و غیر بورسی ها چشم دوخته به آن شده اند. چرا که اگر قرار باشد اتفاقات قابل توجه در این صنعت رخ دهد در آغاز شاهد تغییرات قیمتی در نمادهای این گروه خواهیم بود.

در گروه معدنی کچاد و کگل در اول صف نزول کنندگان گروه قرار گرفتند تا پیش بینی اهالی تالار مبنی بر غیر قابل اطمینان بودن این گروه و سودآوری شان به واقعیت تبدیل شود البته امروز “کبافق” تافته جدا بافته گروه بود.

کنتورسازی ایران: کنتور سازی با نماد “آکنتور” نیز که عنوان شگفتی ساز بازار در سال گذشته را یدک می کشد پس از یک افت هیجانی بعد از بازگشایی رویایی خود، چند روزی است که معاملات پر قدرتی را دنبال می کند به گونه ای که امروز با تقاضای 13 میلیارد تومانی رو به رو بود آن هم در بازاری که به زور ارزش معاملات در برخی گروه های بزرگ به این مقدار می رسید.

گویا خریداران و سهامداران این سهم امید دارند با مشخص شدن وضعیت سودسازی شرکت در سال گذشته و اعلام آن به بازار شک و تردید سرمایه گذاران به سود اعلامی این شرکت پایان پذیرد و پی بر ای سهم تناسب بهتری با کلیت بازار پیدا کند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب