اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 18 فروردین 95

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

‘با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه 95.01.18 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 84 واحد کاهش به رقم 56941 واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریكه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 581 واحد کاهش عدد 174026 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با 81 واحد کاهش به رقم 30704 واحد رسید.

همچنین در این روز “خساپا” با 64 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با 103 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 1 واحد کاهش به رقم 807 واحد رسید.

گفتنی است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 4707 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1436 میلیارد ریال رسید.

معاملات امروز دوباره با خودنمایی خودرویی ها همراه شد تا بار دیگر تابلوهای معاملاتی به مدد این گروه سبز رنگ شود و بازار می رفت که موج جدیدی را در کل گروه شکل دهد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، این حرکت موجب شد “خساپا” صف خرید شود و خودرو تا چند قدمی سقف مجاز روزانه قیمت ها پیش رود. در این شرایط سایپا تحت گمانه زنی هایی مبنی بر احتمال تعدیل سود و توقف نماد رفته رفته با افزایش اقبال خریداران و حجم معاملاتی بالا مواجه شد و در آخر روز هم صف خرید 37 میلیون سهمی برای آن باقی ماند.

البته قائم مقام “خپارس” هم در حالی از برنامه سرمایه گذاری 500 میلیون یورویی خارجی ها در گروه سایپا خبر داد که این خبر در صف شدن نماد سایپا چندان هم بی تأثیر نبود. گرچه خود “خپارس” به سادگی از کنار این خبر گذشت و در آخرین معاملات خود دامنه نوسان منفی قیمت ها را در پیش گرفت.

اما رقیب آن یعنی “خودرو” تحت تأثیر سکوت مدیرانش و عدم اطلاع رسانی پیرامون صحبت هایی که در خصوص انعقاد قرارداد با فیات در میان است، نتوانست همانند سایپا برای رسیدن به صف خرید پر قدرت ظاهر شود و در آخرین لحظات دوباره به دامنه منفی قیمت ها برگشت.

در نماد “خگستر” هم شاهد فشار فروش بودیم تا این سهم به صف فروش برسد.

“ذوب” نیز در حالی همچنان دست به گریبان ابهام در افزایش سرمایه خود است که امروز معاملات این سهم در ادامه روزهای گذشته پر حجم پیگیری شد. گویا مشکل این سهم همچنان در عدم تأیید گزارش توجیهی افزایش سرمایه توسط سازمان حسابرسی بوده که به دلیل پایداری ابهامات در خصوص وضعیت زمین های شرکت و اختلاف با معارضان میان زمین و هوا مانده است.

“دماوند” هم که دیروز آگهی افزایش سرمایه 1000 درصدی و قطعی شدن برنامه افزایش 500 درصدی سرمایه آن منتشر شد، امروز توانست دوباره قیمت های بالای هشت هزار تومان را نیز به خود ببیند و جالب اینکه بانک دی پس از عرضه این سهم مجدد در حال خریداری سهم روی تابلوی معاملات خرید است تا شناوری این سهم همچنان رو به کاهش باشد. بایستی دید این سهامدار عمده در این رابطه چه برنامه ای دارد؟

اتفاق دیگری که امروز در تالار افتاد بازگشایی نماد “کسرا” پس از حدود 21 ماه توقف بود تا این سهم با ارایه اطلاعات شفافیت، تقسیم سود نقدی و تعدیل بودجه برآوردی سال 95 به تابلوی معاملات بر گردد.

در پی این بازگشایی که با افزایش حدود 33 درصدی قیمت سهم همراه بود، خبرهایی پیرامون احتمال افزایش سرمایه 400 درصدی در تالار پیرامون این نماد پخش شد. هر چند قطعی بودن آن هنوز در هاله ای از ابهام است.

سهامداران آکنتور هم با رسیدن قیمت سهم به بیش از 8100 تومان با افزایش عرضه ها توسط فروشندگان مواجه شدند. قیمتی که تا چندی پیش رسیدن به آن برای بسیاری غیر قابل باور به نظر می رسید. حال بایستی دید آیا این سهم باز توان ادامه راه را خواهد داشت یا مدتی در همین قیمت ها به استراحت خواهد پرداخت.

این روزها اما در بازار توافقی هم خبرها و شایعات کم نیست و تحت تأثیر آن نوسانات قابل توجهی به همراه رشد حجم معاملات مشاهده می شود که طی روزهای آتی مفصل به این قبیل سهام و اخبار و شایعات آنها خواهیم پرداخت.

در پایان این گزارش می افزاید، بازار این روزها بیشتر تمایل به استراحت داشت، هر چند شاید با اخباری که قریب الوقوع در تالار منتشر می شود، اصلاح قیمتی چندانی مشاهده نشد؛ اما رشد بیشتر آن منوط به انتشار اخبار جدید اثر گذار است. بایستی دید استارت حرکت بعدی را کدام سهم از کدام گروه خواهد زد؟’

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب