خلاصه رویدادهای بورس در روز چهارشنبه 15 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس تهران در آخرین روز کاری هفته رشد بسیار خوبی را تجربه کرد و از نیمه های کانال 73 هزار واحد به 75،869 واحد پرش کرد و به رکورد جدیدی دست یافت. نماد معاملاتی فارس با 329 ،شبندر با 156 و تاپیکو با 102 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات به 347.8 میلیارد تومان رسید  که بیشترین ارزش به معاملات تاپیکو با 30.2 میلیارد تومان و مپنا با 25.7 میلیارد اختصاص داشت.

در بازار فرابورس نیز رشد 14 واحدی برای شاخص کل رقم خورد و ارزش کل معاملات آن به 76.5 میلیارد تومان رسید.

شاخص کل بعد از افت و خیز چند روزه بالاخره امروز از کانال 74 هزار واحدی عبور کرد. عبور از مقاومت 74 هزار واحدی نوید رشد خوب دیگری برای شاخص کل خواهد بود. به نظر می رسد شاخص کل حرکت صعودی برای اهداف بالای 80 هزار واحد را در میان مدت شروع کرده است. خبر خوب برای بازار عدم تغییر نرخ سود بانکی بود که دیروز در جلسه شورای پول و اعتبار در مورد آن صحبت نشد. به هر حال مسئولین نیز منتظر نتایج مذاکرات و رفع احتمالی تحریم ها و به دنبال آن کاهش تورم هستند و به همین دلیل در افزایش نرخ سود بانکی عجله نمی کنند.

به زودی مذاکرات ایران و آژانس در تهران برگزار می شود و به نظر می رسد مذاکرات خوبی را در پیش داشته باشیم. محمد جواد ظریف وزیر خارجه گفته که توافق بر سر مسئله هسته ای در هفته ای اینده امکان پذیر است. وی معتقد است ممکن است به توافقی در هفته ی جاری دست پیدا کنیم اما من تنها می توانم از جانب خودمان سخن بگویم و از سوی طرف دیگر نمی توانم سخن بگویم.

یکی از دلایل رشد امروز بازار علاوه بر عدم افزایش نرخ سود بانکی ، خبرهایی مثبت از برخی صنایع بود، در پتروشیمی ها گفته می شود مجلس برای نرخ خوراک این صنعت وارد خواهد شد و اجازه نخواهد داد نرخ گاز بیشتر از نرخ گاز پتروشیمی های منطقه شود. گفته می شود نظر مجلس نیز روی نرخ 140 تومان برای خوراک گازی پتروشیمی هاست که اگر این نرخ قطعی شود اتفاقی مثبت در صنعت پتروشیمی رخ خواهد داد.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در اخبار اقتصادی در حالی واردات نفت خام هند از ایران در 9 ماه تخست سال جاری میلادی 40 درصد کاهش یافته است که  واردات نفت ژاپن از ایران در 9 ماه نخست سال جاری میلادی با رشد 2 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 194 هزار و 136 بشکه در روز رسیده. شایان ذکر است عمده خریداران نفت ایران چین و هند و کره و ژاپن هستند که میلیاردها دلار پول نفت ایران در هند و چین بلوکه شده که با توجه به شایعات اخیر پیشرفت در مذاکرات اتی سبب می شود ایران به درامد حاصل از فروش نفت به سه کشور هند و چین و ژاپن دسترسی داشته باشد. منابع هندی نیز با اشاره به مذاکرات ایران و هند برای پرداخت 45 درصد پول نفت صادراتی ایران به یورو، ین یا روبل اعلام کردند دو طرف هنوز به توافقی در این زمینه نرسیده اند.

در بازار های جهانی مس همچنان در محدوده 7200 دلار قرار دارد که تا حدودی کاهشی بوده است.مس در بیش از 1900 دلار در هر تن تثبت شده است و سرب نیز به زیر 2200 دلار رسیده است. در این هفته پس از اینکه صنعت فولاد جهانی نشان داد بر خلاف پیش بینی قبلی از وضعیت بهتری برخوردار است قیمت سنگ آهن ناگهان روز دوشنبه به بالاترین سطح خود در طی دو ماه رسید.

به دنبال ادامه گمانه زنی ها در خصوص توقف و یا اجرای محرک پولی 85 میلیارد دلاری فدرال رزرو آمریکا قیمت جهانی طلا امروز تغییر چندانی نداشته است و در 1318 دلار در هر انس ایستاده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها این روزها اخبار مختلفی از نرخ خوراک به گوش می رسد و آخرین خبری که داریم این است که مجلس نیز مخالف افزایش نرخ خوراک به بیش از 10 سنت می باشد . اگر قرار باشد نرخ گاز این صنعت با نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی منطقه یکی شود باید نرخ گاز را 140-150 تومان در هر متر مکعب تعیین کنند.

این خبر در کنار رشد جهانی نرخ متانول و اوره باعث شد سهام این گروه مورد توجه قرار بگیرند.

شخارک که در سایت به بررسی بنیادی آن پرداختیم صف خرید داشت . افزایش نرخ متانول سود حتی 800 تومانی را برای این شرکت رقم خواهد زد.

زاگرس در 3000 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد. زاگرس هم با افزایش نرخ متانول شرایط خوبی پیدا خواهد کرد.

شفن نیز از متانولی های بازار می باشد که صف خرید داشت.

شازند روز پر اقبال تری را پشت سر گذاشت و حجم معاملات سهم به اندازه حجم مبنای آن نرسید. دلیل اقبال به سهم همانطور که بارها قبل از صف خرید سهم نیز گفته بودیم تخفیف احتمالی 15 تا 19 درصدی برای خوراک مایع می باشد.

تاپیکو بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. رشد قیمتی زیر مجموعه ها و تغییر مدیر عامل علت اقبال به سهم بود. مدیر عامل شرکت تغیییر کرده و محمود شیری که در کارنامه خود مدیرعاملی فملی و مشاور وزیر نفت و مشاور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی را دارد به عنوان مدیرعامل جدید جانشین زرین گل شده است.

فارس به بیش از 1700 تومان رسید و حقوقی ها همچنان طرفدار سهم هستند .حقوقی هایی که از پتانسیل های بنیادی شرکت در بلند مدت آگاه هستند.

خراسان مورد توجه قرار گرفته است. پی بر ای پایین سهم و همچنین افزایش نرخ اوره به بیش از 300 دلار سهم از دلایل توجه به سهم می باشد.

در پالایشگاهی ها همانطور که دیشب نیز گفتیم با لیدری شبندر بار دیگر مورد توجه قرار گرفته اند و فردا نیز معاملات متعادل و مثبتی را برای آنها انتظار داریم. این اتفاق افتاد ولی در اواخر بازار عرضه ها نیز در نمادهای گروه افزایش یافت. در این گروه شنیده می شود افزایش سرمایه شپنا به بورس ارسال شده و به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

امروز شنیده هایی نیز از افزیش سرمایه شتران شنیدیم. گفته می شود افزایش سرمایه شرکت به دلیل مشکلات حقوقی زمین های شرکت با مشکل مواجه شده و افزایش سرمایه از این محل منتفی ست.

در بانکی ها فشار عرضه ها ادامه یافت چرا که رئیس کل بانک مرکزی هم در جلسه دیروز کمیسیون اقتصادی با تأکید بر اینکه تغییر نرخ سود در شرایط فعلی به صلاح نیست، گفته: بانک مرکزی به شورای پول و اعتبار پیشنهاد داده فقط نرخ اوراق مشارکت تغییر پیدا کند. برای گروه بانکی بهترین خبر افزایش سقف پرداخت تسهیلات بانکی از 5 برابر سرمایه به 8 برابر سرمایه بود که هفته گذشته منتشر شد.

پست بانک معاملات مثبتی را تجربه کرد. سرمایه شرکت قرار است در مرحله اول 254 میلیارد تومان افزایش یابد. این مهم را از صورت های مالی شش ماهه هم می شد فهمید.

در سیمانی ها افزایش نرخ سیمان تکذیب شد ستران که در زمان بازگشایی نیز به قیمت منطقی سهم اشاره کرده بودیم مورد توجه قرار گرفت و در 470 تومان خوب حمایت شد و امروز در بیش از 500 تومان صف خرید داشت. برخی نمادهای گروه از لحاظ تکنیکالی مورد توجه هستند.

در انفورماتیکی ها در روزهای قبل شاهد معاملات مثبت و خریدهای خوبی بودیم و امروز با توجه به رسیدن به محدوده های مقاومتی عرضه ها با افزایش نسبی همراه بودند. افزایش سرمایه رکیش نیز تایید شده و شرکت 118 درصد سرمایه خود را افزایش خواهد داد. با این افزایش سرمایه سود سال جاری خود را حداقل 20 درصد تعدیل خواهد داد. پیش بینی شده سود خالص شرکت در صورت انجام افزایش سرمایه در سال 93 و 94 به ترتیب به 80.8 میلیارد تومان و 106.8 میلیارد تومان برسد. در صورت عدم انجام افزایش سرمایه نیز سود خالص شرکت در سال 93 و 94 به ترتیب به 65.2 و 87.4 میلیارد تومان خواهد رسید.

در ساختمانی ها ثباغ مثبت و متعادل بود. شرکت در 12 ماهه تعدیلی نداده ولی همینکه سود 80 تومانی اش را پوشش داده نکته مثبتی ست. شرکتی که شنیده می شود در مجمع تقسیمی ندارد و در جهت اجرای طرح های توسعه تسهیلات بانکی دریافت می کند. ثفارس و وساخت بر خلاف روزهای گذشته منفی بودند.

در لاستیکی ها به جز پسهند و پاسا سایر نمادها منفی بودند. در مورد این شرکت ها سه نکته مهم می باشد. اول اینکه کاهش نرخ ارز باعث افزایش حاشیه سود آنها خواهد شد عاملی که برای برخی شرکت ها رخ داد و باعث افزایش سود آنها شد. برخی شرکت ها نرخ فروش در شش ماهه دوم سال را کمتر از نرخ های واقعی فروش در تابستان در نظر گرفته اند که نکته مثبتی ست. تلاش هایی نیز برای افزایش تعرفه واردات تایر صورت پذیرفته است  که خبر خوبی ست.

پاسا نرخ فروش در شش ماهه دوم سال را کمتر از سه ماهه تابستان در نظر گرفته است. نرخ تسعیر ارز توسط شرکت آزاد بوده که کاهش نرخ ارز یا تخصیص ارز مبادله ای به شرکت باعث کاهش بهای تمام شده آن خواهد شد.

پسهند که عمده سودش غیر عملیاتی ست. شرکت نرخ های فروش شش ماهه دوم را بالاتر از سه ماهه تابستان گرفته است. شرکت از محل کاهش نرخ ارز با کاهش بهای تمام شده روبرو شده است.

نرخ فروش محصولات پکرمان نیز در سه ماهه دوم بیشتر از نرخ در نظر گرفته شده برای شش ماهه دوم بوده است. اگر نرخ های سه ماهه تابستان را برای شش ماهه دوم در نظر بگیریم 27 میلیارد تومان به فروش شرکت اضافه می شود.

پتایر از محل نرخ فروش تعدیلی نخواهد داشت لیکن از محل کاهش بهای تمام شده می تواند با تعدیل مثبت روبرو شود.

در تجهیزاتی ها بترانس افزایش سرمایه 67 درصدی در پیش و امروز مثبت و متعادل بود.

مپنا قرار است سه نیروگاه را واگذار کند که این خبر می تواند سهم را در روزهای آتی نیز پر معامله کند. فاذر صف خرید داشت و احتمالا به اهداف بالاتر دست یابد. رتکو با وجود تعدیل مثبت بازهم صف فروش داشت.

در نفتی ها شپاس به بیش از 2800 تومان صعود کرد. به نظر می رسد فروش های خوب شرکت در معاملات روزهای گذشته  بورس کالا علت اقبال به سهم می باشد. شرانول منفی بود. در بررسی بنیادی سهم گفتیم که شرکت قادر سود خود را به بیش از 300 تومان ( 320-330 تومان ) افزایش دهد. چنانچه فرض نماییم طی زمان نسبت p/e سهم به p/e گروه نزدیک شود و این نسبت را در حدود 7 در نظر بگیریم با استفاده از سود هر سهم برآوردی 330 تومان، تصور قیمت بیش از 2300 تومان برای این سهم دور از ذهن نخواهد بود.

خودرویی ها خبر خاصی ندارند و امروز هم به دلیل حضور نوسان گیران مثبت شدند. توصیه این است اگر قصد سرمایه گذاری در این صنعت را دارید در خبهمن و خگستر خرید داشته باشید. در این گروه خبر عدم افزایش نرخ بهره بانکی نیز مهم بود. مشکل اصلی خودرویی ها که هزینه های کمر شکنی را به آنها تحمیل کرده همین وام های بانکی و بهره های آنها می باشد.

در این گروه طبق اعلام قبلی قرار است شورای رقابت امروز میزبان وزیر صنعت باشد تا بعد از چند هفته بحث و بررسی پرونده قیمت گذاری خودرو بسته شود.

ایران خودرو به زیر 270 تومان رسید. شرکت در شش ماهه نخست سال 477 ریال زیان محقق کرده است ولی برای تعدیل منفی متوقف نشد. خبری نیز از این شرکت شنیده می شود که بلوک شرکت که توسط وساپا خریداری شده بود ابطال می شود.

وساپا که برای تعدیل مثبت متوقف می باشد در نظر دارد 3 درصد از سهام خود در شرکت سرمایه گذاری پارس آریان ( معادل 279،458،822 سهم ) را به مزایده بگذارد. تاریخ عرضه 18 آبان و قیمت پایه هر سهم 220 تومان می باشد. بهای تمام شده هر سهم پارس آریان برای وساپا 614 ریال می باشد و برای کل آن 17.1 میلیارد تومان. اگر فرض بر آن شود که کل سهام را با همین نرخ پایه ی 220 تومان بفروشد مبلغ 61.5 میلیارد تومان از آن کسب خواهد کرد که پس از کسر بهای تمام شده و سایر هزینه ها تقریبا به 44 میلیارد تومان خواهد رسید که تقریبا 7 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر است.

دارویی ها روز مثبتی را تجربه کردند. با توجه به پوشش های خوب این گروه در شش ماهه باید منتظر تعدیل شرکت های این صنعت در گزارش های ادواری بعدی نیز باشیم. از یک سو با توجه به این موضوع که شرکت های دارویی در مقایسه با سال های گذشته در شش ماهه اول امسال توانسته اند عملکرد چشمگیری داشته باشند و از سوی دیگر با توجه به این موضوع که فروش و پوشش دهی اصلی سود این شرکت ها در شش ماهه دوم هر سال می باشد، احتمال عملکرد بهتر و تعدیل های مثبت 10تا 30 درصدی این شرکت ها تا پایان سال دور از ذهن نخواهد بود.

در این گروه سبحان دارو قصد افزایش سرمایه 1.5 میلیارد تومانی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را در جهت اجرای طرح احداث واحد گرانولاسیون به‌منظور توليد محصولات فعلي و داروهاي جديد و تحت ليسانس دارد.

دپارس در معاملات امروز برای تعدیل متوقف شد و دزهراوی هم با پی بر ای 4 صف خرید با حجم معاملات ناچیز داشت اقدامات لازم به منظور تهیه طرح توجیهی برنامه افزایش سرمایه دزهراوی از هشت میلیارد به 30 میلیارد تومان در حال پیگیری است، بطوریکه پیش بینی می شود این برنامه اوایل سال آینده به اجرا درآید.

در فولادی ها خبر مربوط به افزایش نرخ برق و تلاش برای افزایش آن فعلا باعث در جا زدن شرکت های انرژی بر گروه خواهد شد از جمله فخوز و فایرا البته نباید از قابلیت های بنیادی فخوز غافل شد. در فولاد مبارکه گفته می شود تا دو ماه آتی فولاد هرمزگان در فرابورس عرضه خواهد شد.

در معدنی ها تعدیل مثبت کچاد تحرکی مثبت در گروه به راه انداخت. کچاد سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 938 ریال به 1110 ریال افزایش داده و با تعدیل مثبت 18 درصدی روبرو شده است. در شش ماهه واقعی نیز 62 درصد آن را پوشش داده است. افزايش در مقدار فروش و تولید سنگ دانه بندی شده و افزایش نرخ فروش علت رشد سود بوده است. شایان ذکر است شرکت هزینه های حقوق دولتی را در شش ماهه اول سال 60 تومان در هر تن لحاظ کرده که در بودجه سال جاری آن را با رشد 200 درصدی منظور کرده است.

تعدیل کچاد حدودا 25 ریال بر سود ومعادن موثر است.

در سرمایه گذاری ها واتی فعلا در بیش از 700 تومان متعادل است. خرید سهم با دید میان مدت و بعد از برگزارس مجمع شیران مناسب می باشد.

وبانک با توجه به رشد شازند امروز نیز رشد کرد.

وگستر به دلیل تعدیل عایدی مثبت در عملکرد واقعی متوقف شد.

نمادهای شوینده را نیز باید زیر نظر داشت قرار شد در مورد نرخ شوینده ها تصمیم گیری شود ولی بررسی این موضوع به تعویق افتاده است. پاکسان با توجه به شنیده هایی مبنی بر افزایش سرمایه می تواند بازهم رشد داشته باشد.

در سایر نمادها :

تهران شیمی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 آذر 92 خود را از 96 تومان به 104 تومان افزایش داده و در 9 ماهه واقعی نیز پوشش خوب 89 درصدی داشته است.

تایرا در شش ماهه همان سود 213 ریالی قبلی را پیش بینی کرده و در این دوره پوشش 70 درصدی داشته است.

کرازی بالاخره از 320 تومان عبور کرد و با صف خرید به کار خود پایان داد.

تکمبا در 154 تومان خوب حمایت شد . تکمبایی که هنوز شش ماهه نداده و شایعه قرارداد ساخت 500 دستگاه کمباین برای کشور عراق از دلایل رشد سهم بوده است.

در حمل و نقلی ها توریل صف خرید داشت. شرکت گفته قرار داد جدید 1062 دستگاه واگن به ارزش تقریبی 121 میلیارد تومان با راه آهن توسط یکی از زیر مجموعه ها دارد. این قرار داد به صورت اقساط 60 ماهه است و در سود سال جاری تاثیری ندارد.

آکنتور با حجم معاملات 2.5 میلیون سهمی صف فروش کم حجمی داشت مدیرعامل شرکت شایعه تعدیل منفی آن را رد کرده است.

لیزینگی ها روز مثبتی داشتند و به جز ولساپا سایر نمادها به قیمت های درصد مثبت رسیدند. ولساپا هم به قیمت های نزدیک به 170 تومان واکنش نشان داد. سهم بعد از باز گشایی 200 تومان را نیز لمس کرده بود. حمایت سهم 162-165 تومان می باشد.

سایپا دیزل که قبلا سود هر سهم خود را قبلا 16 ریال اعلام کرده بود در گزارش شش ماهه آن را به زیان 866 ریالی تبدیل کرده است.

منبع : پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب