اخبار و گزارش بورس شنبه 21 فروردین 95

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 98 واحد کاهش یافت و به رقم 80.654 واحد رسید. که نمادهای فملی  با 63 واحد ، پارسان با 43 واحد و اخابر با 41 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.

خساپا نیز با 71 واحد و خودرو با 46 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم 292 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 28,8میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 4  واحد  افزایش  داشت و به رقم 811 واحد رسید. نمادهای  مارون، هرمز و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 229 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 15 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

اولین روز از معاملات هفته جاری بورس با افت بیش از 98 واحدی شاخص به پایان رسید و این در حالی بود که طی اواسط بازار روز جاری با رشد حدوداً 200 واحدی مواجه شده بود.

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3472 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 30 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در مراسم بزرگداشت روز فناوری هسته‌ای به سخنان این روزهای منتقدان برجام پاسخ داد. او برجام را فرصتی بزرگ برای تحقق سریع‌تر اقتصاد مقاومتی دانست و تاکید کرد: «می‌خواهم نکته‌ای را بگویم . هرچند ممکن است لحن و عبارت به‌گونه‌ای باشد که برخی فکر کنند در این زمینه افراط و تفریطی وجود دارد.

فرصتی که برجام برای وحدت، پیشرفت و تعامل آفرید، دائمی و ابدی نیست .» رئیس‌جمهوری روز پنج‌شنبه در این مراسم که در سالن اجلاس سران برگزار شد همچنین گفت: «برجام امروز یک فرصت بزرگ، برای ملت ما در زمینه جذب فناوری، مسائل اقتصادی، تعامل با جهان، جذب سرمایه‌گذاری و مهم‌تر از همه تقویت وحدت و اتحاد در درون کشور است.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی تصریح کرد: «اگر خدای ناکرده عده معدودی موفق شوند و نگذارند ما به‌خوبی از این فرصت استفاده کنیم، این فرصت باز نمی‌گردد. ما امروز باید همه هنرمندی خودمان را به‌کار ببریم و از فرصت به‌وجود آمده برای پیشرفت و تعالی کشور استفاده کنیم .»

در خبری دیگر شنیدیم،سه محرک برای بازگشت سازنده‌ها به بازار مسکن در ابتدای سال جدید در تهران رونمایی شد.با تصمیم مدیریت شهری پایتخت، در سال جاری نرخ ریالی عوارض ساخت‌و‌ساز مسکونی بدون اعمال افزایش، براساس تعرفه‌های سال 94 محاسبه می‌شود. حداقل 10 درصد هزینه ساخت را عوارض شهرداری تشکیل می‌دهد.

از طرفی، «دریافت عوارض تعلیق از ساختمان‌های نیمه‌کاره» و «کاهش زمان صدور پروانه» به عنوان دو چراغ سبز دیگر برای تحریک سرمایه‌گذاران به خارج کردن بازار ملک از رکود، در حال حاضر روشن شده است.اقدامات جدید، تیراژ ساخت مسکن را صعودی می‌کند .

در گروه های دیگر بورسی چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا روند مثبتی را پشت سرگذاشتند . خودرو بیشترین حجم معامله را دارا بود ایران خودرو امروز با افزایش 2 درصدی به معاملاتش پایان داد و به قیمت 4501 ریال رسید و بیش از 64 میلیون سهم معامله شد . خزامیا ، خکاوه ، خساپا با صف خرید همراه بودند .خساپا با 71 ولحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت.

خپارس مثبت بود این نماد امروز رشد 2 درصدی را تجربه کرد و به قیمت 2035 ریال رسید و بیش از 49 میلیون سهم معامله شد. خگستر منفی بود این نماد امروز در محدوده صفر منفی به کار خود خاتمه داد و به قیمت 5603 ریال رسید .

در گروه قطعه سازها نیز شاهد صف خرید در نمادهای خشرق ، ختراک ، خاذین بودیم . خبهمن در حالی آخرین معامله خود را در محدوده صفر منفی انجام داد که قیمت پایانی این نماد در محدوده مثبت باقی ماند گروه بهمن امروز به قیمت 2884 ریال رسید . خوساز در محدوده صفر منفی معاملات امروزش را پشت سرگذاشت . خدیزل با قیمت پایانی مثبت به کار خود پایان داد . خفناور صف خرید بود .

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، در پی هماهنگی کانون کارگزاران بورس و در ادامه برنامه بازدید سال های اخیر از شرکت های بورسی ، صبح پنچ شنبه حدود 100 مدیر و کارشناس فعال بازار سرمایه از خط تولید سایپا دیدن کردند و ضمن آشنایی با فرایند تولید، در جریان نشستی با مدیران ارشد گروه سایپا ، سئوالات و ابهامات مربوط به این غول خودروساز را مطرح و آینده ایی مثبت و روشنی را ترسیم کردند .

در این بازدید و جلسه ، مدیران “خساپا” از برنامه ها و رویدادهای مثبتی خبر دادند که در کنار اخبار مربوط به ایران خودرو مانند خرید 17 سهام توسط فیات و کسب مجوز رسمی پژو فرانسه برای سرمایه گذاری در ایران ، می تواند به تثبیت لیدر بودن گروه خودرو در بازار سهام کمک جدیدتر و بیشتری کند.

 مهدی آستانی مدیر عامل سرمایه گذاری ساپا از قطعی شدن افزایش سرمایه 100 درصدی تا قبل از سالانه (پایان اردیبهشت) خبر داد و گفت: این تامین مالی طی دو مرحله و از سود انباشته و مطالبات و آورده نقدی سهامداران عملیاتی خواهد شد .وی درباره زمین پلاسکو به ارزش 354 میلیارد تومان هم توضیح داد: این دارایی آماده فروش بوده و بعد از نهایی شدن از طریق کدال اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیر منطقه آفریقا و غرب آسیا شرکت پژو فرانسه از دریافت مجوز سرمایه گذاری در ایران خبر داد و گام مهم بعدی را تاسیس شرکت ۴۰۰ میلیون یورویی در تابستان امسال اعلام کرد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم . ذوب مثبت بود و با رشد 3 درصدی به معاملاتش پایان داد و به قیمت 2799 ریال رسید . ذوب امروز در صدر معاملات گروه قرار گرفت و بیش از 54 میلیون سهم معامله شد . همچنین شاهد یک معاملات بلوکی در نماد ذوب 2 بودیم که این معامله به حجم 15 میلیون سهم بین سهامداران حقوقی و به قیمت پایه هر سهم 270 تومان صورت گرفت .

نمادهای فلوله ، هرمز ، فنوال با صف خرید همراه بودند. فملی منفی بود این نماد با کاهش 3 درصدی به معاملاتش پایان داد و به قیمت 172 تومان رسید . نمادهای فرآور ، فخاس با صف فروش همراه بودند . فولاد معاملات امروزش را در محدوده صفر مثبت پشت سرگذاشت و به قیمت 1409 ریال رسید و بیش از 20میلیئن سهم معامله شد .

در یک ماه گذشته و در پی افزایش جهشی تعرفه واردات ورق‌های فولادی زیر ۳میلی‌متر ضخامت از ۴ به ۲۰ درصد انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور نسبت به این موضوع واکنش داده بود.

به گزارش بورسینس به نقل از ماین نیوز، تاجایی که دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در واکنش به این اقدام گفته است افزایش تعرفه ورق‌های فولادی زیر ۳ میلی‌متر منجر به تعطیلی واحدهای فعال این بخش با شمار ۳۰هزار نفر کارگر می‌شود از این‌رو این انجمن خواستار حمایت وزیر صنعت، معدن و تجارت است.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.نمادهای شفارس،شپارس،شدوص و شکلر با صف خرید همراه بودند.وپترو با 86 خریدار حقیقی بیش از 26 میلون سهم معامله شد ودر نهایت با افت کمتر از 1 درصدی ،در قیمت 233 تومان به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 0.67 واحد منفی برشاخص اثر گذاشت.نمادهای شپارسح،شسینا،پاکشو و شپترو در حداقل قیمت روزانه بسته شدند.

شاراکح با توجه به اعلام مهلت پذيره نويسي، بدون محدوديت نوسان قيمت آماده انجام معامله شد و با افت 32 درصدی به گردونه معاملات برگشت و در قیمت پایانی 236 تومان به معاملات خود پایان داد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اولویتهای این شرکت در سال ٩٥، گفت: پیش بینی می شود امسال با راه اندازی ١٣ تا ١٤ پروژه، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی حدود هفت میلیون تن افزایش یابد .

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که با اجرایی شدن برجام، مشکلات و تنگناها به تدریج برطرف می شود، افزود: این شرکت در حال مذاکره با شرکتهای خارجی به منظور همکاری در بخش فروش و صادرات محصولات و همچنین اخذ یا انتقال فناوریهای مورد نیاز است .

معاون وزیر نفت دسترس بودن خوراک و ظرفیتهای بسیار خوب موجود در ایران را به عنوان مزیتهایی دانست که شرکتهای خارجی با وجود پایین آمدن قیمت نفت هنوز مشتاق به سرمایه گذاری در کشور هستند، تصریح کرد: ایجاد زیرساختهای لازم برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی در طرحها از جمله وظایف صنعت پتروشیمی به شمار می روند.

در گروه پالایشی با افزایش قیمت نفت شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادهای این گروه بودیم . شبندر به عنوان لیدر گروه در حالی که روز خود را با قیمت مثبت شروع کرد در حدود 56 میلیارد ریال در بین سهامداران حقیقی دادو ستد شد وبا 46.05 واحد مثبت چهارمین سهم تاثیر گذار بورسی شد.

خبرها در این نماد حاکی از این است که مدیرعامل پالایشگاه بندرعباس با اشاره به پیشرفت فیزیکی ٩٦درصدی طرح افزایش 3میلیون لیتری تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس نسبت به تکمیل و راه ‎اندازی پروژه ظرف چند ماه آینده ابراز امیدواری کرد.

شبریز که در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم منتهی به ۹۴/۰۹/۳۰ شرکت را مبلغ ۳۵۷ ریال اعلام نموده ، در حالی است که نسبت به گزارش قبلی با کاهش ۲۹۰  درصدی همراه بوده است ، در قیمت ۵۸۴ تومان با افت ۲ درصدی بازگشایی شدودر نهایت بدون فروشنده حقوقی ، در قیمت پایانی 577 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

بیژن زنگنه در گفت‌وگو با ایلنا عنوان کرد: علی رغم اینکه برخی‌ها شیطنت‌هایی داشتند اما ما از ماه آینده قراردادهای جدید خود را شروع خواهیم کرد. از زمانی‌که ما بحث قراردادها را مطرح کردیم؛ عده‌ای با ایجاد سر و صدا و جوسازی تلاش داشتند برای مدل جدید قراردادها حاشیه‌سازی کنند زیرا منافع آنها در خطر قرار می‌گرفت .

در گروه بانکی معاملات اغلب نمادهای گروه همچنان در محدوده صفر تابلو دنبال شد اما در این بین سه نماد حکمت، وپارس و کار بیشترین رشد قیمتی را در معاملات امروز خود تجربه کردند و وپارس تنها نماد گروه بود در حداکثر آستانه قیمتی روزانه به صف خرید رسید.

امروز در این گروه شاهد بازگشایی نماد وبملت پس از برگزاری مجمع وانتخاب اعضای هیئت مدیره بودیم؛ وبملت پس از بازگشایی با رشد 2.5 درصدی با افت قیمت همراه شد اما در ساعت پایانی بازار با رنج مثبت حقوقی به محدوده صفر مثبت رسید و با همین روند تا پایان بازار به معاملات خود ادامه داد.

امروز خبری داشتیم از برداشته شدن محدودیت های سوئیفت این بانک در ترکیه؛ طبق این خبر، رئیس کل بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد: تماس‌ها، همکاری‌ها و رایزنی‌های متناوب با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران داریم و در حال هماهنگ‌سازی برای تقویت همکاری‌ها و عادی‌سازی روابط بانکی هستیم.

خوشبختانه بانک ملت در ترکیه فعال و محدودیت سوییفت برای شعب این بانک برداشته شده است. در مورد تاسیس بانک‌های جدید ایرانی نیز با شرایط جدید منتظر دریافت درخواست‌های آنها هستیم .

همچنین طی خبر دیگری در این زمینه، رئیس اتحادیه وارد‌کنندگان دارو با بیان اینکه برخی نمی‌دانند سوئیفت چیست اما اظهارنظر می‌کنند، گفت: سوئیفت باز است و مشکلی ندارد اما بانک‌های خارجی به دلیل ترس از جریمه‌های آمریکا علاقه‌ای به گشایش اعتبار اسنادی یا ال سی برای بانک‌های ایرانی ندارند.

ناصر ریاحی در توضیح مشکل سوئیفت و اعتبار اسنادی برای شرکت‌های ایرانی به ایسنا گفت: سوئیفت چیزی مثل رمز است که بانک‌های ایران را با بانک‌های خارجی ارتباط می‌دهد و حتی در زمان تحریم نیز سه بانک کارآفرین، سامان و خاورمیانه ارتباط‌شان با شبکه سوئیفت قطع نشده بود .

در معاملات امروز گروه بیمه، علیرغم روند نسبتا نزولی در اغلب نمادهای گروه شاهد تشکیل صف خرید در نماد دانا برای سومین روز متوالی بودیم. بیشترین حجم معاملات امروز این گروه مربوط به بیمه البرز بود با حجم معامله 16 میلیونی.

در این گروه بیمه ملت که چهارشنبه گذشته متوقف شد، قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ 2,600میلیارد ریال به مبلغ 2,850 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 250 میلیارد ریالی( معادل 9 درصدی) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی انجام می پذیرد.

رکیش: پس از انتشار اخبار ضد و نقیض در خصوص انعقاد قراردادهای جدید این شرکت با برخی شرکت ها، مدیریت “رکیش” طی ارسال نامه شفاف سازی به سایت کدال خبر از عدم انعقاد قرارداد قابل تأثیر بر سودآوری شرکت داد.
اما این موضوع در حالی اتفاق افتاد که در معاملات روز جاری صف فروش سهام کارت اعتباری ایران کیش جمع آوری شد. باید دید که این شرکت طی یکی دو ماه آتی چه روندی را در پیش خواهد گرفت. از قدیم گفتن تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها.

بترانس: گفته می شود این شرکت از محل قرارداد جدیدی که شرکت جدید آن یعنی زیمنس منعقد کرده توانایی تعدیل سود بالایی دارد اما برخی از اهالی تالار معتقدند اگرچه “بترانس” از رقیب دیرینه اما بدون وجه تشابه کاری یعنی کنتورسازی از نظر سودآوری و نیز قیمت سهام جا مانده است و می تواند تا حدی این عقب ماندگی را جبران کند اما سهامداران عمده فعلی این شرکت توانایی استفاده از تمامی پتانسیل موجود برای سودآوری را ندارند و نمی توان خیلی به آینده آن امیدوار بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب